Optymizm i jeszcze raz optymizm !

PostKarol | 29 Sty 2015, 12:06

Optymizm zwyciężył po raz kolejny !!

Miałem pogodę !!!!!



Wyszedłem po 22 z lornetką 10x50, atlasem i z pełnym optymizmem. I tu muszę Wam przyznać racje, jest pogoda - jest lenistwo :D które tym razem przezwyciężyłem. W altance czekał na mnie mój żuraw ATM na którym to zawiesiłem Nikona. Chwilka na kometę która była jakaś mdła :( a potem ogólne obserwacje.

M41, 35, 36, 37, 38, 44, 67, - wszystkie one słabe a nawet bardzo słabe - nic szczególnego.

Oczywiście również M42 i 43. Jedną i drugą było widać, w M42 zarysy "ramion" ptaka.

Tym razem hitem nocy (już po raz drugi w tym roku) okazała się gromada NGC 457 czyli ET :)

Szczerze to nie widziałem czego się spodziewać po tej gromadzie w lornetce 10x50.

Chwilę frustracji w identyfikacji gwiazdy φ Cas (phi Cas) i jej towarzyszki. Na początku widziałem tyle je czyli oczy. Po chwili czasu zaczęło mi wyskakiwać z tła tułów kosmity (średnio 8,18 mag). Trzy razy zamajaczyły mi jego ręce (średnio 9,6 mag) . Za każdym zerkaniem widać było nogi (8,9 mag i 9,5 mag).

Ogólnie nie widziałem że ta gromada tak fajnie może się prezentować w takim sprzęcie. Przydała by się 15x70 ale i tak było super. Polecam !!

Na koniec Jowisz z 4-rema księżycami i Księżyc z kraterem Eratosthenes (58 km) który był na granicy mojej rozdzielczości.

Warunki przeciętne, w mojej skali przejrzystości 3/5 (5+ to przejrzystość taka że prawie znika u mnie ogromna łuna, 0 to widać tylko najjaśniejsze gwiazdy).

Wróciłem przed godz. 00.00



Życzę Wam pogody bo to naprawdę poprawia humor ! :)



Pozdrawiam Karol

PS. Może Piotr Guzik lub ktoś kto patrzy takimi lornetki wypowie się - jak słabe przy takim Księżycu można wypatrzeć gwiazdy. Czy te co ja widziałem (do 9,9 mag) podkreślę w gromadzie to dobry wynik ?
Jaka jest separacja gwiazdy φ Cas ?

Zapomniał bym: może ktoś zna inne ciekawe gromady, asteryzmu itp. dla takiej lornetki ? Szczerze to przed lub w trakcje obserwacji jest zawsze problem z ciekawymi obiektami lub ogólnie wyborem obiektów. Np. luksot skąd wymyślasz takie ciekawe obiekty ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostRaduchfoto | 29 Sty 2015, 12:12

Heh zaraziłeś mnie tym optymizmem - jak tylko będą dziury w chmurach też poszukam ET - jeszcze nigdy go/jej nie widziałem :) Ba nawet nie słyszałem o takim tworze - gdzie tego szukać, jaki gwiazdozbiór? W 15x70 powinno być tylko lepiej.
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostKarol | 29 Sty 2015, 12:16

Zajrzyj do działu obiekt tygodnia. Tam jest ładnie to opisane. W 15x70 powinna być już super. Ja sam słyszałem o niej i widziałem zdj. od co najmniej 2 lat - ale nie wierzyłem że widać kosmitę :roll:
Ale pierwsze zerknięcie przez 102/500 przy 30x (2,6 stopnia) na niebie bez Księżyca to było coś !! "Patrzę i nie wierzę" (nie wiem skąd ten cytat znam) a to naprawdę ET !!
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrater | 29 Sty 2015, 12:20

ET to NGC 457 w Cas (także OCL 321 i Caldwell 13).
Zdjęcia i więcej info znaleźć można w sieci, jest tego sporo.
:)
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostRaduchfoto | 29 Sty 2015, 12:37

AAA Kasjopeja :) - mam kolejny cel :)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostDamian P. | 04 Lut 2015, 00:48

karol napisał(a): jak słabe przy takim Księżycu można wypatrzeć gwiazdy. Czy te co ja widziałem (do 9,9 mag) podkreślę w gromadzie to dobry wynik ?

Karol, ja myślę,że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.Jest to zależne od różnych czynników takich jak np.ogólne zaświetlenie nieba LP na miejscówce,faza,wysokość i odległość Księżyca od gwiazdy,wzroku samego obserwatora i koniec końców od zasięgu gołego oka w danych warunkach.Wtedy lornetka 10/50 zwiększy zasięg o tyle ile może względem zasięgu okiem nieuzbrojonym.Dla 10/50 to jest chyba około 4.5mag ale nie jestem pewien.Tak więc zakładając,że widziałeś pojedyńcze gwiazdy do 9,9mag. dawało by to zasięg gołego oka dla Ciebie wtedy do około 5,5mag. ale w zenicie mogło być lepiej.Czy to dobry wynik to trudno określić bo nie wiadomo jakie warunki są ogólnie kiedy nie ma Księżyca i jaki jest zasięg.

karol napisał(a):Jaka jest separacja gwiazdy φ Cas ?

Tutaj chyba coś jest o φ Cas.
https://bestdoubles.wordpress.com/2015/ ... 57-and-et/


Co do ciekawych obiektów w 10/50 na pewno warto poczytać artykuły Phila Harringtona ale to pewnie wiesz.Ja myślę,że ze względu na szerokie pole warto czasem też pomyśleć w kontekście regionów niż samych obiektów.Kiedy w kadrze jest kilka obiektów lub niektóre leżą na tle innych to jest to.Mnie ostatnio oczarował widok M46 i M47 razem w polu 15/70.Ciekawe jak jest w 10/50.Łabędz,Skorpion czy Strzelec to pewnie poezja pod dobrym niebem.Celów jest mnóstwo tych dużych i wyraznych też np.NGC 752,Cr 70,Melotte 20,Hiady,Stock 2,IC 1396,Kot z Cheshire,NGC 7000,Barnard 168,M39,Melotte 111,Kaskada Kemble,NGC 1746,M24,Barnardy 142-3,NGC 4665,NGC 6633,IC 4756,Rozeta i wiele innych.No ale niektóre z tych obiektów teraz są niedostępne lub słabo widoczne.Ja oprócz takich celów też lubię czasem niektóre obiekty w małej skali albo wyzwania :wink:
 
Posty: 363
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat