??

Postcuker | 15 Lip 2015, 11:03

Wczorajszego wieczoru przed snem około godziny 1 AM zachciało mi się popatrzeć na niebo. Chmurki rozeszły się więc obserwacje czas zacząć. Telepa nie instalowałem tylko extrima w rączki i na leżak. Niebo jak na miasto wyśmienite - droga mleczna wyraźnie widoczna. Zapewne to wynik miejsca osłoniętego budynkami od latarni ulicznych ( zaplecze domku jednorodzinnego). Leżę sobie na leżaczku ugniatając oczy pancerną 7,5x50, M13, Andromeda, łabędź, kilka meteorków przemknęło przez pole widzenia. Człowiek po skołowanym dniu uspokaja się obcując z bezkresem pięknego nieba. Kasjopea - śliczne mrowia gwiazd. Nagle widzę ruch. 10 może 12 obiektów poruszają się z prędkością satelitów. No ale to jeden punkt a nie 12. jasność jak słabe gwiazdki widziane w lornetce tej klasy. Poruszały się ze wschodu na zachód pokonując widzialny nieboskłon w ciągu niecałej minuty. Ustawienie podobne do klucza ptaków ale ciągle zmieniły położenie względem siebie w sposób dość energiczny. Mam w związku z tym pytanie do kolegów co to było. Czy to tylko klucz przelatujących ptaków? Jakieś drony czy co ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 99
Rejestracja: 26 Lis 2012, 03:22
Miejscowość: okolice Szczytna

Postxun | 15 Lip 2015, 12:29

Ja chyba wiem jaką odpowiedź byś chciał uzyskać ;)
pozdrawiam,
Łukasz N.
--
Nikon Action EX 10x50, MAK127 SW + AZ-4
ES82 14mm, Vixxen Barlow Deluxe, filtr polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 19 Cze 2011, 20:47
Miejscowość: Kraków

 

Postrobert_sz | 15 Lip 2015, 14:15

UFO !!
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postzloty_2000 | 15 Lip 2015, 14:21

Cuker, ja bez złośliwości... ale co piłeś albo brałeś? ;-)

Trudno wyczaić co to mogło być. Może świetliki, może jakieś bliki na optyce a może i NOL...
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postcuker | 15 Lip 2015, 15:06

Biorę tylko leki na serce i insulinę od cukrzycy. Spodziewałem się podobnych j. w. sugestii :).
Generalnie jestem ciekaw czy możliwe jest że był to klucz ptaków lub coś w tym rodzaju i czy jest możliwe zobaczyć to nocą ( moje oczki nie są w najlepszej formie - ale widziany obraz był obserwowany zbyt długo by były to jakieś mroczki w oczach wywołane zmętnieniem płynu gałkowego). Co do UFO nie wykluczam ale tylko wtedy jak lądowałoby na moim trawniku.
Awatar użytkownika
 
Posty: 99
Rejestracja: 26 Lis 2012, 03:22
Miejscowość: okolice Szczytna

Postgoldlukas | 15 Lip 2015, 15:29

Ja kiedyś widziałem coś podobnego, kilka jasnych punktów przemieszczać się po niebie, nie potrafiłem rozpoznać tych świateł, były dosyć wysoko. Okazało się że w mieście obok był jakiś festyn i puszczano lampiony.
Co prawda nie poruszały się z dużą prędkością, ale widok był interesujący.
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

Postcuker | 15 Lip 2015, 15:35

Zastanawia mnie że to było w kluczu delta który w pewnym momencie stracił geometrię a potem powrócił do pierwotnego kształtu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 99
Rejestracja: 26 Lis 2012, 03:22
Miejscowość: okolice Szczytna

Postcuker | 15 Lip 2015, 15:37

Lampiony są bardziej widoczne i latają nisko te obiekty były wysoko.
Awatar użytkownika
 
Posty: 99
Rejestracja: 26 Lis 2012, 03:22
Miejscowość: okolice Szczytna

Postcuker | 15 Lip 2015, 21:56

No dobra przekładamy do archiwumX
Awatar użytkownika
 
Posty: 99
Rejestracja: 26 Lis 2012, 03:22
Miejscowość: okolice Szczytna

Postwaldi1 | 26 Lip 2015, 22:44

Na 99% był to klucz przemieszczających się dzikich gęsi.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

PostJanusz_P. | 24 Gru 2015, 11:54

Mnie też to pasuje na ptaki wędrowne bo one często zmieniają szyk w kluczu bo prowadzący ptak się najszybciej męczy a widac je zwykle dobrze oświetlone od spodu przez światła miasta z miejskich i podmiejskich terenów , sam wielokrotnie z dachu domy w Krakowie gdzie kiedyś mieszkałem takie klucze ptactwa z zaciekawieniem obserwowałem zarówno gołym okiem te lecące nisko jak łabędzie jak i lornetką te lecące na kilku km jak żurawie wędrowne :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpogrzex | 25 Gru 2015, 10:01

Od lampionów po ptaki. Coś tu nie gra. Czy nikt nie zwrócił uwagi na małą, acz istotną różnicę, że lampiony i satelity świecą, zaś ptaki na ogół nie? :D Kolego cuker - trudno cokolwiek z Twojego opisu wywnioskować, musisz się postarać bardziej. Czy obiekty świeciły? Jakie miały jasności (mag)? Może dla formalności określ także, godzinę, miejsce, czy obiekty mieściły się w polu lornetki, czy były widoczne gołym okiem itd. itd.

Od razu nasuwa mi się uwaga do Twojego opisu - napisałeś, że obiekty przeleciały nieboskłon w ok. 1 minutę. Co masz na myśli poprzez "nieboskłon"? Czy to znaczy, że obserwowałeś cały ich przelot od samego horyzontu aż po drugi koniec horyzontu? Czy obiekty przeleciały przez okolice zenitu, czy może nisko nad horyzontem? Diabeł tkwi w szczegółach. Żaden satelita nie przeleci całego nieba tak szybko jak w 1 minutę.

Reasumując, raczej na pewno nie satelity. Raczej na pewno nie spalający się złom z orbity (oj byłoby głośno o tym :D ). Po pierwsze - czy obiekty świeciły, czy może jedynie słabo odbijały światło (np. białe ptaki)? A może światła migały? (na 90% samoloty wojskowe). Potrzebny lepszy opis. Ewentualnie zawsze biorę pod uwagę możliwość, że to mały żarcik. :D Ja też mógłbym kiedyś napisać dla beki, że "coś" widziałem. Internet to internet. :D
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat