Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica

PostPrzemysław93 | 28 Gru 2016, 12:37

Witam ! Przez ostatnie czasy sporo mniej udzielałem się na forum ale zauważyłem, że mój ulubiony dział ,,Relacji z obserwacji astronomicznych" troszkę wygasł. Korzystając z tego, iż miałem trochę czasu zakładam ten temat - może coś się ruszy. Celem tego tematu i całej inicjatywy (mam nadzieje - nie ostatniej) jest eksploracja danego gwiazdozbioru w celu osiągnięcia maksimum sprzętowego. W moim przypadku jest to Synta 10''. Wszystkie moje obserwacje prowadzone są na wsi, kilka km od 15tys. miasta. Ogólnie rzecz biorąc - niebo jest ciemne, zasięg gwiazdowy różny aczkolwiek w podczas najlepszych nocy oscyluje w ok. 6.0-6.2 magnitudo. Cały gwiazdozbiór podzieliłem na kilka sesji obserwacyjnych, w miarę staranie analizując dany obszar i wybierając obiekty w zasięgu 10'' lustra. Temat oczywiście jest dla każdego otwarty, zachęcam do komentarzy, wymiany zdań i dyskusji. 8)

WIELKA NIEDŹWIEDZICA:

Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica: astro 1.png


Od 15 000 tys. lat kojarzona, rozpoznawana i nazywana na ziemskim nieboskłonie. Pod tym względem można ją nazwać prekursorką jeżeli chodzi o gwiazdozbiory. W Europie kojarzona bardziej pod nazwami Wielkiego Wozu bądź Rydwanu, chociaż jako ciekawostkę można wspomnieć, że ludy w Azji niegdyś widzieli w niej trumnę. Tak czy siak, bez względu na nazewnictwo nawet przeciętny Kowalski jest w stanie zobaczyć Collindera 285... czyli gromadę otwartą na którą składa się podstawowe 5 gwiazd, które tworzą popularny dyszel wozu (70 lś od nas). Sam gwiazdozbiór jest perłą nieba północnej półkuli i gratką dla każdego maniaka obiektów głębokiego nieba. Ale przechodzę do rzeczy.

1 SESJA; 27.12.2016
Godzina: 19.00-23.00
Warunki: Bardzo różne. Początkowo bardzo dobre. Potem, na niebie często pojawia się lekki Cirrus, który wymusza kilku minutowe przerwy - następnie warunki dobre, zasięg gwiazdowy, 5.7-5.8 mag.
Cel: 1. Grupa M81/82 2. Okolice gwiazdy Dubhe
Przez warunki cel nie został całkowicie zrealizowany

Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica: ASTRO 2.png


Grupa M81/M82

Na temat Galaktyki Bodego i popularnego Cygara nie będę się rozpisywał. Jest to klasyk naszego nieba i zawsze jak tylko mogę wracam w te okolicę. Obiekty widoczne ładnie już w małych lornetkach czy refraktorach. W M 81 widać piękną poświatę. Ciekawsza w tej parze M82 świetnie znosi duże powiększenia. 150 x to moje ulubione rozwiązanie- już wtedy widoczne są wyraźnie nieregularności w strukturze. Dzisiaj nie próbowałem ale wielokrotnie eksperymentowałem z powiększeniami rzędu 240x i czasem powodowało to kilkominutowy opad szczęki. Według różnych źródeł i w zależności od zasięgu galaktycznego grupę obejmującą M81&M82 szacuje się na 29 składników [http://www.atlasoftheuniverse.com/galgrps/m81.html]bądź nawet na 34 składniki [The Astronomical Journal, 129(1)].

NGC 3077 (9,9 mag; 5,2'x4,2')

Jest to najbliższy, możliwie jasny i dostępny składnik tej grupy. Można zapomnieć rzecz jasna o dostrzeżeniu jakiś szczegółów. Ot, całkiem przyjemna, jasna mgiełka widoczna już w powiększeniu 36 x (SWAN 33).

NGC 2976 (10,2 mag; 6,0'x3,0')

Również bardzo jasna mgiełka, widoczna od razu na wprost.

NGC 2959 (12,9 mag; 1,3'x1,'3)

I tutaj pierwszy obiekt wyzwanie. W dużej mierze dzięki temu, że idąc konsekwentnie według listy podchodziłem do tego obiektu wcześnie, gdy nie był jeszcze zbyt wysoko nad horyzontem. Pogoda nie pozwoliła wrócić potem ale obiekt zaliczony. Bardzo ważny i pomocny okazał się Starhooping. W sumie są 2 najłatwiejsze drogi, najważniejsze to odszukać ten układ gwiazd zaznaczony na fioletowo. Początkowo nie widoczna w LVW 22, dopiero przy 92x ukazała się, początkowo miałem wątpliwości ale następnie zerkaniem była widoczna, z pewnością. Obok niej jest drugi składnik NGC 2961 – dla mnie nieosiągalny. Czytałem, że bywała widziana w 12'' newtonach w b. dobrych warunkach.

Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica: starhooping.png


IC 2574 – Coddinghton's Nebula (10,2 mag; 13,2'x5,4')

Tutaj odwołanie – https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=42&t=35038, gdzie galaktyka gościła jako obiekt wyzwanie. Dzisiaj była widoczna wyraźnie jako nieregularna mgiełka. Jest duża i rozmyta, jej jasność powierzchniowa jest zdecydowanie mniejsza. Ogólnie nic ciekawego. Jednak warto zerknąć i się przekonać. Polecam.

NGC 2985 (10,4 mag; 4,6'x3,6')
NGC 3027 (11,5 mag; 3,9'x4,1')
NGC 3065 (11,6 mag; 1,7'x1,5')


Tylko NGC 2985 prezentuje się godnie. Jest to stosunkowo jasna galaktyka przypominająca owal. Bez problemu widoczna w powiększeniu rzędu 36x jak i w szukaczu zerkaniem. Pozostałe 2 galaktyki ułożone są w linii co ulatwia ich poszukiwanie. Wystarczy pokierować się jak na mojej grafice. Odszukując asteryzm ,,W'' jesteśmy prawie na miejscu. Są to jednak już słabsze obiekty. Lepiej prezentowały się w większych powiększeniach (92, 150x). Przy ostatniej jest drugi składnik (NGC 3066) niestety dla mnie nie widoczny (12,9 mag) – jednak wrócę do tego obiektu bo powinien być w granicach możliwości. W 45 cm sprzęcie prezentuje się to mniej więcej tak : http://deepsky.arkku.net/SketchTemplate.php/?id=981

Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica: mini casjo.png



UGC 5612 (12,1 mag; 2,3'x2,3')

Słaba galaktyka w pobliżu ww. trójki. Widoczna minimalnie, zerkaniem w średnich powiększeniach. Znajduje się blisko słabej gwiazdki, jest to galaktyka nieregularna. Normalnie miałbym wątpliwości ale pojaśnienie obok gwiazdy było widoczne.

[b]NGC 2810 (12,2 mag; 1,7'x1,7']

Czas wrócić do asteryzmu ,,W'' i pokierować się w drugą stronę, gdzie w pobliżu leży ten kłaczek. Inaczej go nazwać nie mogę. Dobrze znosi większe powiększenia. Jest to galaktyka eliptyczna.

NGC 2787 (10,9 mag; 3,1'x1,8')

Bardzo ładna i ciekawa, widoczna już w małych powiększeniach. Można było zauważyć lekko wydłużony kształt. Do polecenia nawet dla mniejszych sprzętów.
Tyle udało mi się zobaczyć z pierwszego wydzielonego obszaru, pozostało kilka obiektów których nie zdążyłem upolować. Chodzi tutaj głównie o okolicę gwiazdy h UMa gdzie znajduje się kilka bardzo ciekawych obiektów, w tym fajna parka (2805&2820).

2. Okolice gwiazdy Dubhe.

Dubhe to druga co do jasności gwiazda Wielkiej Niedźwiedzicy, co ciekawe jest gwiazdą poczwórną.

NGC 3471 (12.3 mag; 1,7'x0,8')

Bardzo słaba galaktyka leżąca bardzo blisko Dubhe. W większych i średnich powiększeniach należy eliminować widok Dubhe z pola bo skutecznie uniemożliwia wyłowienie tej drobinki. Przy 92x nie ma jednak wątpliwości i pojawia się kłaczek, troszkę wydłużony.

NGC 4036 (10,5 mag) & NGC 4041 (11,5mag)

Dla mnie chyba obiekt wieczoru. Nigdy prędzej nie zwróciłem szczególnej uwagi na tą parę galaktyk i to był błąd. Obydwie dosyć jasne, pewnie widoczne i na pierwszy rzut oka można odróżnić struktury obiektów. NGC 4036 jest podłużna, natomiast NGC 3041 przyjmuje formę regularnej kuli. Odsyłam do szkicu węgierskiego obserwatora Ferenc'a (http://www.graphitegalaxy.com/www/ngc40 ... 25_hib.jpg)
Bardzo ładne zestawienie. W wielkiej niedźwiedzicy mamy M81&M82 czy M108&M97 ale to serio nie jest wiele gorsze a z pewnością mniej znane. Polecam ! Również Starhooping wręcz zachęca do poszukiwań. Wystarczy odszukać szereg 3 gwiazdek zaznaczonych żółtym kółkiem

Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica: DUBHE.png


NGC 3945 (10,5 mag; 5,2'x3,5')

Poniżej znanego już szeregu trójki gwiazd świeci NGC 3945. Obiekt jasny, łatwy, typowo do zaliceznia. Jest to galaktyka soczewkowata o ciekawym kształcie i strukturze (http://www.jwinman.com/starcharts/NGC%2 ... 0chart.htm)

NGC 3359 (10,3 mag; 7,2'x4,4')

Kolejna już galaktyka dziesiątej jasności i kolejny ciekawy obiekt. Jest większa od poprzedniczek i tutaj również widoczna jako podłużna mgiełka.

NGC 3394 (12,4 mag; 1,9'x1,4')

Tutaj musiałem się wysilić. Starhopping okazał się niezawodny i przy 92x zerkaniem była widoczna. Bez wątpliwości.

To był ostatni obiekt z mojej długiej listy ze względu na warunki. Standardowo niebo przysłoniło się chmurami a ja zrobiłem sobie przerwę – jednak tym razem nie było do czego wracać. Bo kolejnej dziury w chmurach nie było. W okolicach Dubhe zostało mi jeszcze sporo drobnicy. Podobnie jak w przypadku gwiazdy h UMa. Jest do czego wracać a to dopiero początek bo ten gwiazdozbiór to kawał nieba i kawał wielkiej przygody :)

Podsumowując: 18 obiektów
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostKarol | 29 Gru 2016, 11:58

Nie jest źle, ostatnio od czasu do czasu pojawiają się relacje.
A Twoja ? Takie mi się najbardziej podobają ;) Uporządkowane, bez chaosu (rozrzucenia).
Sam tez mam kilka galaktyk z tej grupy. I w ogóle podoba się mi "zabawa" w obserwacje gromad galaktyk.
A konkretnie - IC 2574. Jej nazwa - Coddinghton's Nebula - jest chyba "nieprzypadkowa". Ja mam pewien "problem" z dostrzeganiem mgławic (winna nieba lub nie umiem odpowiednio patrzeć) i sporo "napociłem" się przy tej galaktyce. Ostatecznie udało się w 8" i powiększeniu 59x. Może błędem jest to, że jak do tej pory próbowałem jej tylko raz. Podobne trudności będą sprawiać prawie wszystkie galaktyki karłowate - na mojej liście jest np. Leo I (może i Leo II).

Teraz już wiem chyba jak opisać swoje zaległe obserwacje ;) - relacja uporządkowana :D

PS. Pogodo wróć !
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostPrzemysław93 | 29 Gru 2016, 13:19

Coddington jest obiektem mało atrakcyjnym dla takich przeciętnych aparatur jak nasze. Na forach angielskojęzycznych można odszukać relacje obserwacji newtonami > 30'' i tam już ludzie są w stanie rozdzielać poszczególne aktywne obszary Coddingtona przy powiększeniach rzędu 400-500x. Żeby było jasne, chodzi o 5-7 obszarów. :shock:

Podobne trudności będą sprawiać prawie wszystkie galaktyki karłowate - na mojej liście jest np. Leo I (może i Leo II).


To tutaj napocisz się jeszcze bardziej bo tam sprawa słabej jasności powierzchniowej to jedno ale jasna gwiazda tuż obok całkiem komplikuje sprawę. Zresztą sam fakt, że odkrytą ją dopiero na kliszach fotograficznych w roku 1950r daje do myślenia :) Wyzwania są fajne :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postdark | 31 Gru 2016, 03:58

Przemysław93 napisał(a):Coddington jest obiektem mało atrakcyjnym dla takich przeciętnych aparatur jak nasze.


Zaciekawiła mnie twoja relacja odnośnie tej galaktyki. Nigdy do niej nie podchodziłem i rzeczywiście to trudny obiekt nawet dla 14". Niebo nie jest ostatnio piękne ale i tak słabiutka mgiełka. Galaktykę 3066 wyłapałem. Myślę, że dla 10" jest dostępna.
Gratuluję udanej podróży.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostPrzemysław93 | 31 Gru 2016, 13:00

Witam, jeszcze w 2016 roku ! :)

Wczoraj korzystając z pogody ponownie wybrałem się w podróż po Wielkiej Niedźwiedzicy :) Tym razem warunki były o wiele stabilniejsze i nie musiałem się martwić chmurami, deszczem czy wiatrem. Ot, piękne niebo i mały przymrozek sprawiło, że obserwacje trwały 6 h z przerwą na ciepłe piwko z miodem (Polecam !). Warunki były lepsze niż ostatnio, zasięg gwiazdowy sięgał 6 mag w okolicach Gwiazdy Polarnej, w zenicie winno być więcej.

Początkowo tak jak zapowiadałem dograłem kilka mgiełek z obszaru gwiazdy h UMa, które ostatniej nocy mi pozostały:

NGC 2880 (11,5 mag; 2,0'x1,2')


Troszkę poniżej gwiazdki h UMa leży ta osobliwa galaktyka, która wczorajszej nocy już w SWANie 33 pojawiła się zdecydowanie i ukazała skondensowane jądro. Widoczna nawet bez eliminacji z pola widzenia samej gwiazdy. Prz(150x) widoczne lekkie wydłużenie. Obiekt dobry na start, nie za trudny bowiem tej nocy sięgałem o wiele, wiele dalej.

NGC 2805 (10,9 mag; 6,3'x4,8')
NGC 2820 (12,8 mag; 4,1'x0,4')


Również w bezpośredniej okolicy h UMa leży ta parka. Konkretniej znajduje się tak grupa 4 galaktyk, jednak 2 słabsze składniki to odpowiednio 13,8 mag oraz 15,0 mag). Mi udało się wyłowić dwa najjaśniejsze składniki, które tworzą wspaniały zestaw dla posiadaczy minimum 8-10'' newtonów. N 2805 widoczna jest na wprost, ma spore rozmiary. Natomiast N 2820 to najprawdziwsze Cygaro, może i lepsze od tego oryginalnego (M82). Początkowo widoczne tylko zerkaniem ale potem już bezpośrednie w powiększeniu 92x. Niezwykle fajna struktura, wydłużony i bardzo wąski kłaczek. Bardzo i gorąco polecam. Starhooping jest bardzo łatwy bo jest tam parę jasnych gwiazdek, które troszkę jednak uniemożliwiły mi poszukiwania 3 składnika tej grupy, 13.8 mag, to bardzo mało.

Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica: 2805.png

źródło [astrophoton]

NGC 2768 (9,9 mag; 6,4'x3,0')

Bardzo jasny kłaczek. Mocno skondensowane jądro. Myślę, że to ciekawy cel nawet dla małych newtonów 4-6'' pod odpowiednim niebem.

NGC 2742 (11,9 mag; 4,2'x0,8')

Bardzo blisko poprzedniczki. Słabsza ale urokliwa. Migota obok gwiazdy 8 wielkości, widoczna już w małych powiększeniach.

…........................................................................................................

I po tym przeszedłem do nowych obszarów Wielkiej Niedźwiedzicy. Są to:
Obszar 3- okolice gwiazdy Talitha [zielony]
Obszar 4 – okolice gwiazdy Merak [błękitny]
Obszar 5 – Okolice M 109 i centrum Wozu. [fioletowy]

Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica: ASTRO 2.png


OKOLICE GWIAZDY TALITHA – obejmuje szeroki obszar gdzie mimo wszystko jest mało obiektów jasnych i łatwych obiektów. Również w wielu przypadkach sam Starhopping jest mocno utrudniony, trudno tam często o jakieś punkty odniesienia.

NGC 2841 (9,3 mag; 8,1'x3,5')

Mimo 46 mln lś odległości od Nas świeci jasno i pewnie. Obiekt fajny dla każdego sprzętu.

NGC 2857 (12,8 mag; 2,2'x2,0)

Słabiutka ale widoczna przy większych powiększeniach. Łatwy starhopping. Bez większych szczegółów chociaż sama w sobie jest piękna i ciekawa. Oddalona o aż 225 ml lś, skatagolowana jako ARP 1. http://astroparody.blogspot.com/2014/02 ... k-1-6.html
Piękna spiralka, prawda? :)

NGC 3079 (10,8 mag; 8,1'x1,3')
NGC 3073 (13,0 mag; 1,2'x1,1,')

Kolejne fajne zestawienie i tutaj przekroczyłem granicę 13 magnitudo dla N 303 (inne źródła podają 13,2-13,4 mag dla niej). Dokładna mapka wydrukowana w inwersji i starhopping był łatwy i obie galaktyki pewne. W 150 x nawet słabszy składnik widoczny był dobrze i na wprost. Jaśniejsza z pary to kolejny przykład Cygara. Bardzo lubię takie obiekty i zawsze mają one urok.

NGC 2950 (10,9 mag; 2,7'x1,7')

Nic specjalnego. Widoczna bardzo pewnie w małych powiększeniach.

NGC 3043 (12,8 mag; 1,7'x0,6')

Tutaj troszkę się namęczyłem ale po kilku minutach była widoczna w LVW 13. Mały kłaczek.

NGC 2684 (13,1 mag; 0,9'x0,7')

W tym miejscu znajduje się grupa (5-7) galaktyk jednak ten składnik z nich jest najjaśniejszy. Starhopping ułatwił mi odnalezienie miejsca gdzie musi ona być i … była. Mgiełka była z pewnością. Próbowałem poszukiwać czegoś obok ale niestety tylko jedna mgiełka i to na granicach widoczności. Myślę, że to jest cel dla luster 16-20''.

NGC 2681 (10,2 mag; 3,6'x3,3')
NGC 2693 (11,7 mag; 3,6'x1,8')


Położone blisko siebie. Pierwsza z nich widoczna już ładnie w SWANie 33 w postaci regularnej kolistej mgiełki. Słabsza również bez większych problemów.

NGC 2701 (12 mag; 2,2'x1,6')
NGC 2756 (12,4 mag; 1,7'x1,2')
NGC 2710 (12,9 mag; 2,0'x1,0')


Pierwsza widoczna w miarę wyraźnie w pobliżu jasnej gwiazdki. Nastomiast kolejne dwie to już trudy tego, że starhooping był mega utrudniony. Bo dłuższych poszukiwaniach padły jednak obydwie, jako małe mgiełki, widoczne głównie w powiększeniach 92-150 x.


OKOLICE GWIAZDY MERAK:

M 97 (9,9 mag; 3,4'x3,3')
M 108 (10 mag; 8,7'x2,2')


Po podróży po takich słabych mgiełkach taki duet pokazuje wszystkie swoje walory. Nie ma co się rozpisywać ale wczoraj warunki były wspaniałe. M 108 bardzo kontrastowa, sowa w pełnej okazałości z mocno odciętymi granicami mgławicy. Piękny widok.

NGC 3549 (12,1 mag; 3,1'x1,1')


Bardzo ciekawy obiekt położony blisko ww. parki więc polecam tam zerknąć. W starhoppingu wykorzystałem układ załączony w grafice.

Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica: 3549.png


NGC 3631 (10,1 mag; 5,0'x3,7')

Taki obiekt spokojnie mógłby znajdować się w katalogu Messiera. Wyraźnie widoczna od najmniejszych powiększeń. Przy większych jest ładna, kontrastowa i wyobraźnia podpowiada by w myślach domalować te ramiona spiralne.

NGC 3657 (12,3 mag; 1,1'x0,7')

Tuż obok ww. jasnej koleżanki. To jest już drobinka, widoczna w większych powiększeniach.

NGC 3448 (11,6 mag; 5,6'x1,7')

Robiąc notatki i przygotowując się do tej sesji zaznaczyłem, że jest to galaktyka nieregularna, której jasność powierzchniowa może płatać figle. Jednak widoczna była bez problemu jako stosunkowo duża, nieregularna, lekko rozciągnięta mgiełka. Trudność stanowi pobliska jasna gwiazda. Warto ją wyłączyć z pola widzenia.

NGC 3458 (12,3 mag; 1,4'x1,8')
NGC 3445 (12,3 mag; 1,6'x1,4')


Położone są blisko Meraka ale są bardzo trudne. Dopiero w powiększeniu 92x zaczynały świtać, początkowo tylko zerkaniem a ostatecznie stale ale słabiutko.

NGC 3353 (12,4 mag; 1,4'x1,0')

Malutka, skondensowana. Do zaliczenia, ot co.

NGC 3206 (11,9 mag; 2,9'x1,9')
NGC 3264 (11,9 mag; 2,0'x1,2')


Również słabe. Szczególnie 3264 w pobliżu jaśniejszej gwiazdy wymaga trochę wysiłku.

OKOLICE M 109 I CENTRUM WOZU

M 109 (10,6 mag; 7,6'x4,7')
NGC 3953 (9,8 mag; 6,9'x3,6')
UGC 6983 (12,4 mag; 3,4'x2,3')


Dwa, równe sobie obiekty, które są godne katalogu Messiera. Być może nawet NGC jest ładniej widoczny ze względu na brak blasku Meraka. W pobliżu tych obiektów kryhe się słaba galaktyczka UGC, która dzięki stosunkowo łatwej lokalizacji jest do wychwycenia. W moim przypadku przy 92 x nie było wątpliwości.

NGC 3733 (11,8 mag; 4,9'x2,2')
NGC 3738 (11,5 mag; 2,5'x1,9')
NGC 3756 (11,2 mag; 4,2'x2,1')


Ciekawe obiekty, każdy ma swój klimat i charakterystykę. Wszystkie leżą praktycznie w ,,jednej linii”, gdzie pierwsza z nich to towarzyszka jaśniejszej gwiazdki i tutaj jest trudność z jej wyłowieniem z tła. Kolejne dwie są już łatwiejsze i sporo się różnią. Jedna świtała prawie idealnie kulistym kształtem, natomiast druga wyraźnie wydłużona. Bardzo ciekawe obiekty.

NGC 3729 (11 mag; 2,9'x1,9')
NGC 3718 (10,6 mag; 8,1'x4,0')


Jeden z najciekawszych par wczorajszego wieczoru. I od razu polecam ! Każdemu kto ma trochę czasu, może nawet w tą sylwestrową noc. Pięknie prezentują się na zdjęciach a i w wizualu mózg jakby kształtuje wszystkie struktury. Od tej nocy zawsze będę tam wracał w nocach typowo ,,przeglądowych). Można ją wpisać do kanonu Wielkiej Niedźwiedzicy.

Galaktyczna eskapada - Wielka Niedźwiedzica: 3729.png


NGC 3888 (12,0 mag; 1,8'x1,4')
NGC 3898 (10,8 mag; 4,4'x2,6')


Kolejny duet, gdzie obok jaśniejszego kłaczka jest ten trudniejszy. Lubię takie układy. Ten ładnie widoczny przy 92x, a nawet przy 150x.

I to na tyle. Była już 2 w nocy i zakończylem na tym. W samym centrum Wozu pozostało mi na liście około 15 galaktyk w zasięgu mojego lustra.
\

WIELKA NIEDŹWIEDZICA - 56 OBIEKTÓW
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostOrzech | 31 Gru 2016, 16:22

Pojechałeś tam ładnie :) Rejon jest piękny i bogaty w galaktyki. Mam tam jeszcze kilka obiektów do wyłapania z katalogu H400 ale też poszperam po okolicy.
Super relacje!
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostPrzemysław93 | 26 Sty 2017, 23:43

Styczeń pod względem pogody stoi o wiele gorzej od końcówki poprzedniego roku i takim oto sposobem dnia dzisiejszego zaliczam pierwszą krótką sesję obserwacyjną w tym roku (nie licząc jednej typowo Księżycowej). Normalnie mocno bym się zastanawiał czy warto bo warunki mało stabilne. Bezwietrzna aura i lekki syf na niebie, do tego okoliczne dymy z pobliskich domostw nie były dobrym znakiem. Z tego względu sesja potrwała ledwo godzinkę i po wielkich wysiłkach dopisuje kilka galaktyczek z Wielkiej Niedźwiedzicy z rejonu centralnego wozu - ale po kolei. :)

NGC 3913 (12,8 mag; 2,6'x2,6')
NGC 3921 (12,2 mag; 2,1'x1,3')
NGC 3972 (12,1 mag; 3,7'x1,0')
NGC 3982 (11,1 mag; 2,3'x2,0')
NGC 3998 (10,6 mag; 2,7x2,3')


Ta grupa galaktyk jest o wiele większa ale ta 5 powinna być w zasięgu i znak zapytania (?) zapisuje przy NGC 3913 bo momentami, zerkaniem była widoczna mgiełka, która potem znikała. Pozostałe również słabiutkie z wyjątkiem ostatniej, która tworzy ładną owalną mgiełkę zdecydowanie odcinającą się od tła. Optymalne powiększenie to 92x, jednak już to ich poszukiwanie bardzo mnie wymęczyło i zniecierpliwiło. Wszystko praktycznie na granicy.



NGC 3683 (12,5 mag; 1,8'x0,7')
NGC 3683A (11,9 mag)
NGC 3674 (12,2 mag; 1,7'x0,6')


Tutaj podobnie jak poprzednio, na granicy percepcji. Jednak starhopping w tym wypadku bardzo pomógł.

NGC 3669 (12,4 mag; 2,0'x0,5')
NGC 3619 ((11,5 mag; 2,7'x2,3')
NGC 3613 (10,8 mag; 3,9'x1,9')
NGC 3610 (10,7 mag; 2,7'x2,3')
NGC 3642 (10,8 mag; 5,5'x4,7')
NGC 3690 (10,9 mag; 2x1,4') + IC 694 -> nieregularna parka.


Przenosząc się bardziej na północny-wschód mamy kolejna grupkę, tym razem o wiele przyjemniejszą bo o wielkościąch ok. 11 magnitudo. NGC 3610 jest idealnym starem w starhoppingu, ponieważ znajduje się w bardzo charakterystycznym miejscu. Sama galaktyka tworzy owal i przypominała lekko jakąś mgławicę planetarną. Zdecydowanie najciekawsza jest ostatnia parka, która tworzy nieregulaną mgiełkę. Jednak polecam tutaj zerknięcia tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_3690# ... 2008-04-24).jpg

Zdjęcie z teleskopu Hubble ukazuje prawdziwą postać tych obiektów i sytuacje w jakiej się znajdują. Będę musiał do niej wrócić podczas lepszych warunków z większymi powiększeniami.

NGC 3877 (11,2 mag; 5,3'x1,2')

I na koniec sesji, zaliczyłem jeszcze to włókienko. Bardzo specyficzne i ,,fajne" jak każda galaktyka znajdująca się w pobliżu jasnej gwiazdy.

Jutro pogoda powinna być lepsza :!: :idea:


WIELKA NIEDŹWIEDZICA - 72 OBIEKTY
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostKarol | 27 Sty 2017, 09:43

I bardzo fajnie. Ja w tym roku raz patrzyłem ale niebo było słabe. Teraz odpuściłem 2 noce bo jestem chory ale dziś chyba już pojadę. Jak mi łzawiące oko pozwoli to też mam w planie galaktyki. Spróbuje wyłapać jak najwięcej.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostPrzemysław93 | 27 Sty 2017, 11:36

Karol napisał(a):Jak mi łzawiące oko pozwoli to też mam w planie galaktyki. Spróbuje wyłapać jak najwięcej.


Polecam ww. duety z Wielkiej Niedźwidzicy - NGC 2805/2820 i NGC 3818/3729 8) bądź powalczyć z Coddinghtonem, który o 21-22 wisi już wysoko na nieboskłonie :)

W zachodniej części kraju dwie najbliższe noce zapowiadają się pogodnie 8)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostPrzemysław93 | 31 Mar 2017, 13:55

Czas odświeżyć temat i uzupełnić listę zdobyczy. Niestety kolejną sesję w Wielkiej Niedźwiedzicy odbyłem na początku lutego - i nie publikowałem wyników z nadzieją, że odszukam jeszcze kilkanaście brakujących mgiełek, jednak mi się to nie udało. Niestety brak czasu, często brak pogody :roll: Ze względu na odległy czas i szczątkowe zapiski z obserwacji opis będzie bardziej w postaci LISTY obiektów, który chwyciłem w mojej 10''. :)

NGC 3811 (12,2 mag; 2,2'x1,7') - malutka spiralka o dużej aktywności gwiazdotwórczej. Widoczna na wprost jako regularna plamka.
NGC 3769 (11,5 mag; 2,9'x1,0') - bez większych problemów. Ta galaktyka wraz z PGC 36008 tworzy osobliwą parę galaktyk o oznaczeniu ARP 290. Niestety słabszy składnik to jasność ok. 14 magnitudo. Może kiedyś wrócę tu z większym lustrem.
NGC 3726 (10,2 mag; 6,0'x4,1') - ładna, jasna, widać lekko spłaszczona.
NGC 3782 (12,4 mag; 1,6'x1,1') - o dziwo bardzo łatwa
UGC 6628 (12,7 mag) bardzo lekkie pojaśnienie, na granicy dostrzegalności.
NGC 3614 (11,6 mag; 4,6'x2,6')
NGC 3595 (12,1 mag; 1,6'x0,7') - z zapisków ,,póki co - najciekawszy obiekt" - może dlatego, że lubię łowić galaktyki w pobliżu jasnych gwiazd. A przykład 3595 jest idealny
NGC 3583 (11,2 mag; 2,8'x1,8')
NGC 3675 (10 mag; 5,9'x3,1') - kandydatka do katalogu Messiera.
NGC 3600 (11,7 mag; 4,1'x0,8')
NGC 3893 (10,2 mag; 4,5'x2,8')
NGC 3928 (12,2 mag; 1,5'x1,5')
NGC 3949 (10,6 mag; 2,9'x1,7')
NGC 3985 (12,6 mag; 1,3'x0,8')
NGC 4026 (10,7 mag; 5,2'x1,3') - klasyczne Cygaro.
NGC 3917 (11,8 mag; 5,0'x1,1') - mniejsza kopia poprzedniczki.
NGC 3938 (10,1 mag; 5,4'x4,9')
NGC 4013 (11,5 mag; 5,2'x1,1')
NGC 3184 (9,6 mag; 7,4'x6,9')
NGC 3319 (10,8 mag; 6,1'x3,4')
NGC 3320 (12,4 mag; 2,2'x1,0')
NGC 3198 (10,2 mag; 8,5'x3,3')
NGC 4051 (10 mag; 5,2'x3,9')
NGC 4144 (11,3 mag; 6,1'x3,9')
NGC 4096 (10,8 mag; 6,5'x3,5')
NGC 4047 (12,2 mag)
NGC 4100 (11,1 mag; 5,4'x1,7')
NGC 4085 (12 mag; 2,8'x0,8') + NGC 4088 (10,3 mag; 5,6'x2,2')
NGC 4157 (11,3 mag; 6,7'x1,2') - kolejne cygaro
NGC 4102 (11,3 mag; 3,1'x1,7')
NGC 4068 (12,5 mag; 2,5'x1,6') - trudna, zerkaniem (92x)
NGC 4194 (12,4mag; 2,7'x1,6')
NGC 4290 (12 mag; 2,2'x1,6')
NGC 4500 (12,3 mag; 1,6'x1,1')
NGC 4814 (11,7 mag; 3,3'x2,4')

Wielka Niedźwiedzica - łączna liczba obiektów = 108


Tym samym kończę tegoroczny cykl z Wielką Niedźwiedzicą. Zostało jeszcze sporo obiektów w zasięgu 10''. W przypadku wielu trzeba czekać na lepsze warunki bo przecież od tego w dużej mierze zależy sukces. Kiedyś tu wrócę... Być może niedługo kolejny gwiazdozbiór trafi pod młotek.

Pozdrawiam 8)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat