Pierwszy teleskop (12")- pierwsze obserwacje.

PostWARXZZZ | 07 Kwi 2018, 23:29

To mój pierwszy post na forum, więc chciałbym się ze wszystkimi przywitać.

Obserwacje gwiazd zacząłem od zakupu lornetki ( Nikon Aculon 10x50). Po kilku obserwacjach byłem w stanie zlokalizować główne gwiazdozbiory co teraz przy posiadaniu teleskopu daje pozytywne skutki. Najładniej w lornetce prezentowały się się plejady, oprócz tego dużo radości sprawił jasny punkt otoczony obłoczkiem (M42).

Jednak wreszcie przyszedł czas na pierwszy teleskop. Kupiłem używany GSO 12" na montażu Dobsona Dostałem do niego w gratisie 2 okulary od synty 10mm i 25mm. Mieszkam w zielonej strefie (lightpollutionmap.info) z perspektywą kilkukilometrowej podróży do niebieskiej strefy.
Prognozy na weekend prezentowały się znakomicie- bezchmurne niebo.
Czas rozpocząć pierwszą obserwację. Wystawiłem teleskop. Pierwszy rzut oka w okular, a tam barwna plama z cieniem rzucanym przez lustro wtórne. Pomyślałem: może jeszcze musi się schłodzić :). Później okazało się (informacje z jakiegoś forum), że miałem włożone 2 przejściówki jedna w drugą co uniemożliwiało dobranie odpowiedniej ostrości. Ostatecznie gdy uporałem się z problemem okazało się, że jestem nieprzygotowany do obserwacji. Skończyło się na tym, że błądziłem przez godzinę po niebie i nie zaobserwowałem jakiejkolwiek mgławicy/galaktyki itd. Jedyny ładny obiekt, który zaobserwowałem to plejady. Następnego dnia postanowiłem się przygotować.

Dzisiaj postanowiłem skupić się na gwiazdozbiorze lwa i M42. Skorzystałem z książki pt. "Niebo na weekend". Wystawiłem teleskop wcześniej, aby był gotowy już po zapadnięciu zmroku. Wycelowałem teleskop w M42 i moim oczom ukazała się (niebieskawa ?) rozległa mgiełka w której w centralnym punkcie znajdował się jasny obiekt. W mgiełkę wchodził czarny trójkąt (brak pyłu). Obserwowałem obiekt przez okular dołączany do synty 25mm. Wydaje mi się, że obrazowi brakowało szczegółowości, po zmianie na okular 10mm (z synty nie do końca sprawny- nadpalony przez słońce) obraz tylko się pogorszył więc dalsze obserwacje prowadziłem przez okular 25mm. Obserwowałem M42, aż do zniknięcia za dachem budynku.

Następnie przeniosłem się do gwiazdozbioru lwa. Pierwszym obiektem jaki zdecydowałem się obserwować był triplet lwa. Skorzystałem z lornetki, aby zlokalizować galaktyki. Naprowadziłem teleskop i ujrzałem 2 obłe świetlne obłoczki. Długo nie mogłem znaleźć 3 galaktyki (NGC3628) jednakże i to się udało. W galaktykach nie zauważyłem żadnych szczegółów raczej widziałem je jako plamy o różnej intensywności. Obserwacja była dla mnie bardzo satysfakcjonująca. Później zauważyłem, że zamykając prawe oko lewe także się przymyka i rzęsy powodują szpilki i częściowo rozmazany obraz. Chyba będę musiał kupić opaskę na oko ;)
Czy okular kitowy z synty(nie był jakoś szczególnie zadbany- musiałem go wyczyścić) jest na tyle zły, aby tak gubił szczegóły, czy może jednak moje rzęsy psuły widok, a może po prostu te obiekty tak wyglądają (i tak są piękne :)) ?
Okaże się gdy zakupię porządne okulary lub przy następnej obserwacji.

@EDIT
Od czasu napisania tego postu kupiłem kilka okularów i obiekty prezentują się w nich zauważalnie lepiej.

Bezchmurnego nieba !
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

Postdark | 15 Kwi 2018, 12:23

Dobrze, że dołączasz do grona posiadaczy dużych dobsów. Mam obecnie tak jak ty GSO12". Galaktyki w Lwie są piękne, ale na początek polecam skarby Wielkiej Niedźwiedzicy. Są jaśniejsze i przed twoim teleskopem zdecydowanie odsłonią swoje oblicze.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostWARXZZZ | 15 Kwi 2018, 19:07

Właśnie wczoraj chciałem poobserwować obiekty w Wielkiej Niedźwiedzicy, lecz podczas obserwacji znajdowała się w zenicie. Przy dobsonie to niemalże uniemożliwia obserwacje.
Jedynym obiektem wygodnym to obserwacji była galaktyka M101. I tu zostałem zaskoczony bo w książce p. Rudzia została opisana wprawdzie jako "wspaniała", lecz taka, którą trudno znaleźć. Nie spodziewałem się niczego wielkiego, a okazała się najładniejszą pojedynczą galaktyką jaką do tej pory obserwowałem. Dość duży obiekt. Ramiona wyglądały bardziej jak łuki nie mające wyraźnie określonego początku.

Dodatkowo z obiektów oglądanych po raz pierwszy:
NGC 3226, NGC 3227- Blisko położone galaktyki. Wizualnie nic specjalnego, ale bardzo łatwo znaleźć ( w pobliżu gwiazdy Algieba w Lwie). Gdybym wiedział, że galaktyki są w trakcie kolizji, być może obserwacja byłaby bardziej satysfakcjonująca.
M35 - nie myślałem, że obserwowanie gromad otwartych może być tak samo satysfakcjonujące jak galaktyk. Rój gwiazd potrafi wywołać uśmiech na twarzy. Jednak warto dbać o różnorodność oglądanych obiektów.
3 lub 2 (teraz nie jestem pewien) galaktyki w pannie- niezidentyfikowane galaktyki mieszczące się w jednym widoku (ES 28mm 68*) Wielkością i kształtem przypominające M65. Zadziwiająca jest ilość galaktyk w gromadzie w Pannie: określiłem kierunek przy pomocy gwiazd z gwiazdozbioru Lwa, ustawiłem teleskop, 10 sekund przeczesywania nieba i 3 znalezione galaktyki.

Zadziwiające jest to jak mózg szybko uczy się dostrzegać galaktyki. Przy pierwszym poszukiwaniu DSów dopiero po dłuższej obserwacji danego widoku w okularze dostrzegałem obiekt. Teraz potrafię dostrzec galaktykę przy podczas ruchu teleskopu na obrzeżach pola widzenia.

Poza tym początkującym takim jak ja radzę nie zniechęcać się niemożnością znalezienia jakiegoś obiektu tylko zmienić obiekt obserwacji na już widziany lub prosty do znalezienia.
Ja od 2 sesji nie mogę znaleźć trio M105, M95, M96. Ale trudno, może uda się następnym razem. Do trzech razy sztuka ;) Oczywiście warto próbować, ale moim zdaniem na początku nie warto tracić dobrej nocy na szukaniu jednego obiektu, bo to przynajmniej na początku jest frustrujące.
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostKarol | 15 Kwi 2018, 19:26

Co masz na myśli, że prawie nie możliwe są obserwacje dobson w zenicie ?

U mnie nie było warunków na ramiona w M101 ale za to M51 masakra. Ogromna ilość ramion, most łączący ją z NGC. Warto na nią spojrzeć bo jest nie daleko ;)

Im dłużej patrzysz tym więcej właśnie mózg sie uczy.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdark | 15 Kwi 2018, 19:28

Dobsonem doskonale obserwuje się w zenicie. Zainwestuj w szukacz typu red-dot i optyczny kątowy a poszukiwania w Zenicie będą łatwe. Ja z piątku na sobotę po 2.00 łapałem fotony z WN bez problemu.
W Pannie trafiłeś jak mnieman na M84 i M86 które są składnikiem Łańcucha Markariana. Wystarczyły ruchy w jedną lub drugą stronę aby zobaczyć więcej. Gratulki wyłapanych galaktyk.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostWARXZZZ | 15 Kwi 2018, 20:41

Karol napisał(a):Co masz na myśli, że prawie nie możliwe są obserwacje dobson w zenicie ?

Przesadziłem z tym "niemożliwe". Raczej utrudnione z powodu budowy dobsona tj. w zenicie w ruchu w pionie w wychylając teleskop "do tyłu" tuba od strony zwierciadła blokuje się na dobsonie. Wtedy muszę obrócić teleskop o 180*. Poza tym w zenicie ruchy "prawo-lewo" wymagają raczej obracania tuby niż popychania w "prawo-lewo". Szczególnie te obracanie jest bardzo mało intuicyjne i trzeba zmienić przyzwyczajenia. Dla mnie to było niewygodne, więc rozpocząłem obserwacje innych obiektów.
Z szukaczem nie miałem wielkiego problemu (choć pozycja mało wygodna), oczywiście kątowy ułatwiłby sprawę.
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostWARXZZZ | 08 Sie 2018, 12:26

Wczoraj po raz pierwszy obserwowałem niebo poza moim podwórkiem. Warunki obserwacyjne dobre.
Pierwsze na co wzróciłem uwagę to wyraźnie zarysowana droga mleczna. Obserwowana jako jaśniejsze pasy układające się we wstęgę przez całe niebo. W szerokim polu widzenia w porównaniu do podwórka gdzie mam ucięte po 30 stopni z każdej strony prezentuje się rewelacyjnie. Duże zaskoczenie- nie wiedziałem, że wygląda aż tak ładnie.

[Mars]
Następnie z racji, że wybrałem się dość wcześnie ( słońce jeszcze niedostatecznie nisko) obserwowałem marsa. Wyglądał jak jasnopomarańczowo-żółte koło. W niewielkim poiększeniu widziałem chyba ciemniejszą plamę na środku, ale tego nie jestem pewien. Okulary:ES16, ES8,8

[M31]
Zrobiło się dostatecznie ciemno, więc przyszedł czas na DSy. Na pierwszy ogień poszła M31 (Galaktyka Andromedy) i tu spory zawód. Jako, że jest obiektem bardzo dużym spodziewałem się większej radości z obserwacji. Wyglądała jak spłaszczone jajo z płynnym przejściem od bardzo jasnego jądra do prawie niewidocznych obrzeży. Obserwując widziałem jakby bardzo dużą galaktykę eliptyczną. Później gdy zacząłem przyglądać się detalom doznania trochę się poprawiły, ale nieznacznie. Szczerze mówiąc to po jej obrazach w internecie mogłem się tego spodziewać. Pozytywnie zaskoczyło mnie to, że galaktyka jest dobrze widziana przez lornetkę. Widać wyraźnie, że to galaktyka, widać również jej kształt. Dodatkowo zaobserwowałem M110, ale bez zaskoczeń. Okulary:ES28, ES16

[Veil/Miotła]
Następnym obiektem były DSy w Łabędziu. Teraz dobry obiekt do obserwacji ze względu położenia prawie w zenicie.
Pierwszym obiektem był NGC 6960 (tzw. Miotła lub Welon). Zerknąłem na mgławicę przez okular ES28 i zawód: ledwie widoczna jedna część miotły blisko gwiazdy 52 Cygni- kształtem podobna do belki. Trochę zrezygnowany założyłem filtr SVOTek UHC. Szczerze mówiąc we wcześniejszych obserwacjach byłem nim zaiedziony. i używałem go dość rzadko, bo w obserwacjach nie dawał mi nic poza pojaśnieniem obiektu np. w mgławicy pierścień lub sowa. Jednakże w tym przypadku po założeniu filtru opadła mi szczęka. Aż wykrzyknąłem z radości. Miotła widoczna w całości z wyraźnie zarysowanymi detalami. Wyraźnie zarysowane wszystkie części. Ten widok przekonał mnie, że filtr był warty każdej wydanej złotówki. Okulary:ES28.

[NGC6992]
Później swoje oko przeniosłem na NGC 6992 (Pętla łabędzia). Wyraźnie zarysowany detal. Nie daje takiej przyjemności oglądania jak Veil, ale jest jej niemało. Obserwacje w filtrze UHC poprawiają widok trochę więcej detalu i jasności, jednakże nie aż tyle jak wprzypadku Veila. Bez filtra UHC nadal obiekt można z przyjemnością obserwować. Okulary:ES28

[NGC7000 (Ameryka Północna)]
Próbowałem obserwować ten obiekt z filtrem UHC i bez filtra jednakże, nie zaobserwowałem nic poza wyraźną czarną niregularną plamą.
Czy to tak miało wyglądać ? Nie dostrzegłem tam kształtu Ameryki. Może za mało wyobraźni... :) Okulary:ES28

[M13]
Dodatkowo obserwowałem M13. Bez zaskoczeń dobrze widoczna, rozbita na pojedyncze gwiazdy. Nie potrafiłem zaobserwować śmigła, jednakże nigdy mi to się nie udało. Okulary:ES28
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostMr. Bino | 08 Sie 2018, 13:12

....
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino, 07 Lis 2018, 16:33, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

PostWARXZZZ | 08 Sie 2018, 14:10

Ze sprzętu jak i z dotychczasowych obserwacji jestem bardzo zadowolony. Dał mi wiele radości. Nie wiem skąd ten pomysł, że jestem niezadowolony z obserwacji nawet ta wczorajsza moim zdaniem jest na dużym plusie. Jak dla mnie wystarczy jeden zachwycający obiekt, aby za taką została uznana. Może zbyt uwypuklam moje rozczarowania, a ponadto wiele rzeczy nie zachwyca mnie tak jak przy pierwszych obserwacjach np. M13 piękna, ale już nie zaskakująco piękna :)
Ponadto czasami mamy rozbuchane oczekiwania tak jak w stosunku do M31, a kiedy zderzają się z rzeczywistością pozostaje zawód chociaż obserwacja na +.
Od czasu założenia tematu byłem już na kilkunastu/kilkudziesięciu obserwacjach, więc fazę pierwszych zachwytów rozczarowań jak wyglądają dane obiekty mam już za sobą.

Zenit nie stanowi już dla mnie problemu. Z resztą jest o wiele wygodniejszy ze względu na pozycje stojącą.

A co do śmigła w M13 to podobno niekiedy widać 3 ciemne pasy, które kształtem przypominają śmigło.
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostMichał N. | 08 Sie 2018, 15:23

Jeśli chodzi o te śmigło w M-13 to mówi się też że było widać znaczek mercedesa w M-13.
Ja osobiście widziałem to w 16'' :mrgreen:
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

PostOrzech | 08 Sie 2018, 15:38

Wszystkie obserwowane przez Ciebie obiekty podczas opisywanej sesji to obiekty rozległe, mająca 2 stopnie i więcej (4 tarcze Księżyca w pełni!). Nie jest je łatwo "zmieścić" całe w okularze. Do tego im ciemniejsze niebo, tym wyglądają lepiej. Filtr UHC, choć najwyższej klasy - bo taki posiadasz, nie jest do wszystkich mgławic. Veil z przyległościami najlepiej wygląda w OIII. Ameryka to bydlak - najlepiej widoczna w lornetce pod super ciemnym niebem. To co widziałeś to jej najjaśniejsza cześć a właściwie najbardziej widoczna - tzw zatoka meksykańska https://www.afterdusk.pl/img/n7000-20080909-s.jpg

Fajnie, że widzisz różnicę jakości nieba - duży Newton uwielbia ciemne niebo. Dlatego ja jadę nawet 110 km w jedną stronę aby takie mieć :mrgreen:
Obserwuj dalej, pytaj i czytaj. Jak masz jakaś ekipę niedaleko Ciebie, wybierz się z nią. Na pewno odpowiedzą na mnóstwo pytań :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostJSC | 08 Sie 2018, 15:45

WARXZZZ napisał(a):[Mars]
Następnie z racji, że wybrałem się dość wcześnie ( słońce jeszcze niedostatecznie nisko) obserwowałem marsa. Wyglądał jak jasnopomarańczowo-żółte koło. W niewielkim poiększeniu widziałem chyba ciemniejszą plamę na środku, ale tego nie jestem pewien. Okulary:ES16, ES8,8


Też wczoraj obserwowałem.
Dziwne, ale odniosłem takie samo wrażenie. Wydawało mi sie w duzych źrenicach (2mm), ze Mars byszczy nie do zniesienia i jest "prześwietlony", a mimo wszystko było widać wyraźny! ciemny znaczek "Nike" na srodku :wink: - takie mam wrażenie - no chyba, ze to jakis omam ze zględu na silny blask planety . Troche się kłóci stwierdzenie, że "wydawało mi sie wyraźnie widzieć", ale tak było :D - to trochę jak patrzeć na Słońce bez filtra.
W źrenicach poniżej 1mm (wyciagałem wczoraj 0,8mm) widać minimalnie ciemniejsze struktury, ale na granicy percepcji - musiałem wpatrywać się na bezdechu przez dłuższą chwilę, aby je jakoś wychwycić (też ten charakterystyczny ciemny "przecinek" i być może jeszcze gdzieś jakąś plamkę ) - zupełny brak kontrastu. W poprzednich sezonach wygladało to bez porównania lepiej i bardziej kontrastowo - mozna było smiało dawać duże powiększenia.
Za to Saturn będący zaledwie kilka stopni wyżej od Marsa wyglądał juz całkiem dobrze - nawet pomarańczowe pasmo chmur planety było stosunkowo dobrze widoczne i to nawet w źrenicy 0,4mm (u mnie 200x powiększenia).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postrosomak19 | 08 Sie 2018, 17:53

Ja wczoraj obserwowałem rozklekotaną zabawką (refraktor) koleżanki. Na początek Saturn i Mars ,potem M13 która w tym sprzęcie wyglądała fatalnie :roll: Plejady i korzystając z tej miejscówy, która oferuję ciemne niebo (wczoraj przepiękne, bardzo ładnie widoczna Droga Mleczna) nawet fało się gołym okiem bez problemu zobaczyć galaktykę Andromedy. Najbardziej mnie rozbawił moment, gdzie chciałem pokazać galaktykę Bodego i Cygaro i bez szukacza ustawiając na przypał trafiłem w 10-kę :shock: Poza tym przemknęło kilkanaście Perseidów z których jeden był dosyć jasny i zostawił smugę, która utrzymała sie przez 2 sek.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostKarol | 08 Sie 2018, 22:53

Mr. Bino napisał(a):O co chodzi z tym śmigłem w M13? Przecie to gromada kulista więc?


M13 przypomina śmigło/rozgwiazdę. Nie pamiętam tylko czy widać to w małych powiększeniach czy trzeba jednak użyć większych. Po za tym jest tzw. znaczek Mercedesa.

Tu widać jedno i drugie:

Image

Ja osobiście też to widzę w 8".
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdark | 12 Sie 2018, 08:12

Karol napisał(a):
Mr. Bino napisał(a):O co chodzi z tym śmigłem w M13? Przecie to gromada kulista więc?


M13 przypomina śmigło/rozgwiazdę. Nie pamiętam tylko czy widać to w małych powiększeniach czy trzeba jednak użyć większych. Po za tym jest tzw. znaczek Mercedesa.

Tu widać jedno i drugie:

Image

Ja osobiście też to widzę w 8".

W ośmiu calach Śmigło-Mercedes nie jest tak oczywiste. Nawet 12" teleskop nie daje tak oczywistego obrazu jak na rycinie powyżej. Dodam że nawet sama m13 bardziej przypomina tą z co najmniej 10". :wink:
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKarol | 12 Sie 2018, 10:09

Darku,
specjalnie dla Ciebie dziś (o ile pogoda pozwoli) wyciągnę 8" i 14" by odświeżyć pamięć. Ale z tego co mi się kojarzy to właśnie tak wygląda M13 w 8". Znaczek Mercedesa widać praktycznie po 2s od przyłożenia oka do okularu. Zwróć proszę uwagę, że ja i autor szkicu stosuje duże powiększenie tj. małą źrenicę wyjściową. Powoduje to ściemnienie samej gromady co być może przekłada się na lepszy widok ciemnych struktur.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdark | 12 Sie 2018, 11:05

Karol napisał(a):Darku,
specjalnie dla Ciebie dziś (o ile pogoda pozwoli) wyciągnę 8" i 14" by odświeżyć pamięć. Ale z tego co mi się kojarzy to właśnie tak wygląda M13 w 8". Znaczek Mercedesa widać praktycznie po 2s od przyłożenia oka do okularu. Zwróć proszę uwagę, że ja i autor szkicu stosuje duże powiększenie tj. małą źrenicę wyjściową. Powoduje to ściemnienie samej gromady co być może przekłada się na lepszy widok ciemnych struktur.

Nie musisz. Wczorajszej nocy dokładnie oblukałem M13 pod ciemnym niebem w 12" i 8".
Nie wiem co stosuje autor szkicu ale niech używa tego mniej.
Ty zaś jeśli mogę prosić przestań opierać się na internetowych wypiskach i zacznij prowadzić własne uczciwe obserwacje. Niedawno jeden z userów zwrócił już tobie uwagę. Co do twojej 14" to wiem co można przez nią zobaczyć i nie przeskoczy dwunastki kolegi WARKZZZ.
Ostatnio edytowany przez dark, 12 Sie 2018, 11:16, edytowano w sumie 1 raz
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postdark | 12 Sie 2018, 11:14

Kolego WARKZZZ. Oby tak dalej. Cieszy kiedy czytam takie prawdziwe opisy. Takimi wpisami że coś łatwo zobaczyć się nie przejmuj. Dla początkującego oglądacza wiele obiektów to wyzwanie. Choćby taka rzecz jak Mercedes. Jest a jednak nie zawsze łatwo dostrzec. To nie tak że spojżysz i już jest.
M31 pokaże piękne pasma pyłowe już niedługo.
M57 i M27 nie lubią filtrów. Za to Ameryka w szerokim polu to coś fantastycznego podobnie jak Veil.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKarol | 12 Sie 2018, 13:01

Co racja racja to racja. Doświadczona osoba widzi więcej. Może czasem opisze dany obiekt jako łatwy ale dla kogoś kto ma problem np. z M110 w 8" może się okazać niewidoczny nawet po 2 godzinach wpatrywania.

dark napisał(a):Nie musisz. Wczorajszej nocy dokładnie oblukałem M13 pod ciemnym niebem w 12" i 8".
Nie wiem co stosuje autor szkicu ale niech używa tego mniej.


Może po prostu mamy inne niebo, inne doświadczenie i inaczej obserwujemy ? Po co takie "nerwy" - "ale niech używa tego mniej".

dark napisał(a):Ty zaś jeśli mogę prosić przestań opierać się na internetowych wypiskach i zacznij prowadzić własne uczciwe obserwacje. Niedawno jeden z userów zwrócił już tobie uwagę. Co do twojej 14" to wiem co można przez nią zobaczyć i nie przeskoczy dwunastki kolegi WARKZZZ.


Uważasz, że kłamie w moich relacjach ? Kto zwrócił mi uwagę i na co ? Uczciwie pisze co widzę. Jak miałbym powód do kłamstwa ?

Kiedyś dobrze ktoś napisał: "ja nie zobaczyłem, to ktoś inny też nie może". Tak jest najprościej ?

Jak na razie nie mogłem za wiele popatrzeć na wymagające obiekty moją/Twoją 14" ale jak do tej pory bez wysiłku obserwowałem galaktyki 15 mag. Z pewnością da się zdecydowanie więcej. Myślę, że przy gromadach kulistych M31 można zejść do 16,5 mag ... A ! Zapomniałem, Ty lepiej wiesz co ja widzę więc pewnie nawet G1 pewnie jest po za zasięgiem ...
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdark | 12 Sie 2018, 13:39

Karol napisał(a):
Jak na razie nie mogłem za wiele popatrzeć na wymagające obiekty moją/Twoją 14" ale jak do tej pory bez wysiłku obserwowałem galaktyki 15 mag. Z pewnością da się zdecydowanie więcej. Myślę, że przy gromadach kulistych M31 można zejść do 16,5 mag ... A ! Zapomniałem, Ty lepiej wiesz co ja widzę więc pewnie nawet G1 pewnie jest po za zasięgiem ...

To napisz proszę jak to wyglądały kukiste w M31. Ile ich wypatrzyłeś?Rozumiem że obserwowałeś 14" nie 8"?
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKarol | 12 Sie 2018, 13:47

14" jeszcze nie patrzyłem - "Jak na razie nie mogłem za wiele popatrzeć na wymagające obiekty moją/Twoją 14"".

Patrzyłem za to 8-ką. Widziałem 4 gromady kuliste w M31. 2 z nich to jak na moje niebo i oko to ekstremum. Najsłabsza 14,1 mag. G1 bez najmniejszego problemu widoczna (przy moim doświadczeniu).
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostAA | 12 Sie 2018, 15:02

Może po prostu mamy inne niebo, inne doświadczenie i inaczej obserwujemy ? Po co takie "nerwy" - "ale niech używa tego mniej".

Patrząc na LP w miejscu twojego zamieszkania Karolu, to rzeczywiście macie inne niebo :roll: :roll: :roll:
Zważywszy, że dark obserwuje pod niebem niemal bieszczadzkim o czym nieraz się przekonałem.

Karol napisał(a):14" jeszcze nie patrzyłem - "Jak na razie nie mogłem za wiele popatrzeć na wymagające obiekty moją/Twoją 14"".

Patrzyłem za to 8-ką. Widziałem 4 gromady kuliste w M31. 2 z nich to jak na moje niebo i oko to ekstremum. Najsłabsza 14,1 mag. G1 bez najmniejszego problemu widoczna (przy moim doświadczeniu).

Gratuluję upolowania tych "gromad" pod Sochaczewem :roll: :roll: :roll:
 
Posty: 76
Rejestracja: 14 Sty 2011, 10:29

 

PostKarol | 12 Sie 2018, 15:09

Obserwacje wykonałem na wsi w okolicy Dęblina.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostWARXZZZ | 13 Paź 2018, 23:58

Podczas dnia niebo było bezchmurne co zapowiadało dobre warunki do obserwacji. Mimo zmęczenia postanowiłem poobserwować trochę tej nocy. Po wyjściu na zewnątrz seeing okazał się rewelacyjny. Bardzo dobry zasięg nieuzbrojonym okiem.
Trochę czasu poświęciłem na ogólne rozeznanie w niebie. Szybka nauka gwiazdozbiorów widocznych o tej porze roku.
Niestety nie miałem czasu, aby przygotować się do obserwacji, więc obiekty wybierane raczej spontanicznie, na szybko.
Pierwszy cel: M31. Obraz podobny do poprzednich obserwacji. Wraz z M31 zaobserwowałem sąsiadki: M110 i M32.
Następnie obiekty, które stały się dla mnie standardem w tej porze roku czyli: Veil NGC 6960 i NGC 6992. Z filtrem UHC. NGC 6992 zaskoczyła mnie swoją szczegółowością. Oczywiście duża w tym zasługa filtru. Po raz kolejny przekonałem się, że jest warty swojej ceny.
Następnie wycelowałem w Betę Łabędzia. Niby nic, a różny kolor gwiazd wchodzących w duet daje dużo przyjemności podczas obserwacji. Oczywiście układ rozdziela się bez problemu.
Powrót w rejony M31. Teraz (być może dlatego, że była wyżej na horyzoncie) w galaktyce widać już było wyraźne ciemniejsze zaokrąglone pasy 1-2 na dłuższym boku i jeden na krótszym. Obserwacja o wiele bardziej satysfakcjonująca niż wcześniejsza. Zaczynam lubić M32 ;)
Zadziwiające jest to jak dobrze galaktyka jest widoczna przez lornetkę.
M33 zaobserwowałem jako dość duży szary obiekt bez mocno zarysowanego jądra. Raczej rozmyty po całości. Niezbyt duża jasność.
Zauważyłem plejady i skierowałem na nie teleskop. Wcześniej oglądałem tylko przez lornetkę. Duże, pozytywne zaskoczenie. Prezentują się pięknie. Jasne gwiazdy z wyraźnie widoczną niebieską poświatą. Wspaniały widok. Proste, a jednocześnie dające tyle przyjemności.
Następny obiekt: M27. Wyglądała jak 2 szare dzwonki połączone górnymi częsciami. Raczej bez detalu.
Dodatkowo zaobserwowałem kilka meteorów (klasyk), M57, kilka DSów z gwiazdozobioru Wodnika (jednakże żaden z nich nie zapadł mi na tyle w pamięci, aby móc o nich napisać).
Jak zawsze u mnie, bardzo dobrze widoczna Droga Mleczna, szczelina łąbędzia itd.
Obserwacje zaliczam do udanych. Szkoda tylko, że czasmi nie kontroluje swojego oddechu i udaje mi się zaparować okular ;)

@EDIT
Zamiana M32 na M31. Pomyłka w tekście. Dzięki za zwrócenie uwagi. Chociaż z drugiej strony... Całkiem zabawne M31 jako zaledwie sąsiadka M32 ;)
Ostatnio edytowany przez WARXZZZ 14 Paź 2018, 10:01, edytowano w sumie 2 razy
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostKarol | 14 Paź 2018, 09:11

Miałeś chyba ma myśli M31 a nie M32. M32 to satelita M31.

Ostatnio super pogoda. Trzeba korzystać.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat