Piękno letniego nieba

PostAmator Obserwacji | 21 Lip 2018, 21:34

Wiem, że większości doświadczonych obserwatorów ta relacja wyda się śmieszna, ale dla początkującego takie widoki są naprawdę wspaniałe.
Wczoraj postanowiłem sprawdzić "stan" nocnego nieba na wsi, gdzie spędzam wakacje po zgaszeniu świateł ulicznych na terenie chyba całej gminy. O północy zgasiłem światła w domu i położyłem się na łóżku przystosowując wzrok do ciemności. Po przeszło pół godziny lampy zgasły i wyszedłem na dwór z lornetką. Od razu zobaczyłem wspaniałą Drogę Mleczną zaczynającą się w Kasjopeji, przechodzącą przez zenit na terenie Trójkąta Letniego (wielka szczelina doskonale widoczna) i zanikając niestety gdzieś przed Strzelcem. Poza tym ogrom gwiazd! Było ich tak dużo, że przez chwilę nie mogłem odszukać Wegi, Deneba i Altaira. Poza luźnym pogapieniem się przez lornetkę w niebo nie prowadziłem obserwacji konkretnych obiektów, ponieważ z DS-ami jest u mnie jak jest (szczerze mówiąc nigdy się na ich obserwacje nie porywałem, jeśli nie liczyć klasyków jak Plejady i M 42 i przypadkowego "odkrycia" M 8 i M 20 przy obserwacji Saturna oraz prawdopodobne namierzenie kilku innych "emek"). Później pogapiłem się na gwiazdozbiory. Chowający się pod horyzont Arktur i nisko położony Wielki Wóz przypominały o tym, że wiosna dawno już minęła. Trójkąt Letni w zenicie to oczywisty znak lata, ale niewidoczny Skorpion z Antaresem udowadniał upłynięcie już sporej części tej pory roku. Natomiast wschodzący Pegaz i coraz śmielej podnosząca się Capella zwiastowały nadejście jesieni. Przepełniony wrażeniami z tych obserwacji, szybko położyłem się spać nie chcąc psuć sobie samopoczucia następnego dnia :D
Stwierdziłem, że po zgaszeniu lamp ulicznych pół godziny po północy niebo jest naprawdę niezłe, choć przedtem również dostrzegałem Drogę Mleczną była ona ciemniejsza, słabsza i widoczna tylko w okolicach zenitu, dlatego to ona wywarła na mnie największe wrażenie.
 
Posty: 8
Rejestracja: 23 Kwi 2018, 15:50

 

Postekolog | 21 Lip 2018, 21:45

Bardzo, bardzo dawno temu, jak miałem około 9-10 lat w podobnych okolicznościach obserwowałem gołym okiem Drogę Mleczną i widziałem nawet kolory mgławic (lub fragmentów DM).
Dziś widuje jedynie kolorowe gwiazdy (niektóre, z tych najjaśniejszych - tak mrugają na kolorowo).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostAmator Obserwacji | 22 Lip 2018, 09:26

Niestety mój wzrok nie jest najlepszy, mimo młodego wieku (astygmatyzm) a współczesny tryb życia nie sprzyja naszemu najważniejszemu przyrządowi obserwacji. Dość powiedzieć, że nie rozdzielam gołym okiem Mizara i Alkora, co kilka lat wcześniej, o ile dobrze pamiętam robiłem.
 
Posty: 8
Rejestracja: 23 Kwi 2018, 15:50

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości

AstroChat

Wejdź na chat