Moje 15 minut dla komety - C/2019 Y4 ATLAS

PostMaciek_Cz | 24 Mar 2020, 00:49

W ostatnią sobotę, po powrocie z balkonowych obserwacji, przeglądając serwisy astronomiczne zorientowałem się, że zmarnowałem godzinkę na obserwację klasycznych Messierów. W związku z przebudową oświetlenia wzdłuż ulicy przy moim domu, od dłuższego czasu nie zaglądałem na moje ulubione strony o aktualnych kometach uznając to za bezcelowe. Aż tu nagle poraziła mnie informacja - C/2019 Y4 ATLAS - w Wielkiej Niedźwiedzicy, nieopodal M81 i M82, jaśniejsza niż 9mag, czyli coś dla właściciela niedużego refraktora/lornetki.

Szybko sprawdziłem prognozy na poniedziałkowy (dzisiejszy - 23.03.2020) wieczór i zerknąłem na ulubiony rosyjskojęzyczny serwis z aktualnymi mapami. Wszystkim polecam tam zaglądać, mapy są bardzo dobre http://blog.astronomypage.ru.

Wracając do komety C/2019 Y4, o godzinie 21.00 wyszedłem z moim refraktorem 90mm f/5.6 do ogrodu. Z balkonu nie sięgnąłbym niestety tak bardzo na północ.
Na szczęście mam w ogrodzie trzy wysokie, rozłożyste świerki i mogłem się ukryć przed światłem mocnych latarni LED.
Szybko bez zbędnego zwlekania rozstawiłem nogi statywu i wygodnie usiadłem na wcześniej przygotowanym stołku. Nie czekałem na wychładzanie. Dzięki kątowemu szukaczowi 6x30 natychmiast znalazłem w polu widzenia układ trzech gwiazd, blisko których znajdowała się kometa. Obserwowałem ją z trzema różnymi źrenicami, okulary GSO SV 20mm - źw. 3,6mm, Plossl GSO 15mm - źw. 2,7mm oraz SWA 66* 9mm - źw. 1,6mm. We wszystkich trzech okularach kometa była oczywista. W GSO SV, ze względu na LP była najbardziej nikła. Zmniejszając źrenicę przyciemniałem tło nieba, a kometa robiła się coraz bardziej wyraźna.
Porównywałem ją z parą galaktyk M81 i M82. Jest bardziej ulotna od M82, jednak wydawała mi się rozmiarami zbliżona bardziej do M81, ale od niej mniejsza (należy wzięć pod uwagę, że obserwuję z miasta, przez co halo M81 jak i głowa komety wydają się być mniejsze).
Cała obserwacja trwała 15 minut. Jeżeli ktoś się pyta po co komu mały refraktor, to ten czas jest odpowiedzią.

Na koniec wszystkich zachęcam do obserwacji i dzielenia się wrażeniami. Poniżej mapka z rosyjskiego serwisu na najbliższe dni.
Załączniki
Moje 15 minut dla komety - C/2019 Y4 ATLAS: 2019y4-k-20-1403-2503_.jpg
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat