MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 19 Lut 2018, 22:04

Przed chwilą oglądałem M42 , ładny widoczek w okularze Nagler N31 około 70X powiększenia , mieści się jeszcze cały Miecz z M42 na środku pola widzenia a w Panopticiu 41 mm około 50X powiększenia i cały Miecz z M42 mieści się z zapasem. Wszystkie 6 składników Trapezu świeci patrząc na wprost a czarne tło nieba i bardzo dobry kontrast w tym MK naprawdę pokazuje M42 jak z większej Apertury. Jakby nad samą mgławicą świeci ładna pomarańczowa dość jasna gwiazda , której kolor w tym Teleskopie wypada też znakomicie.Co Dobry Mak to Dobry Mak , te nasze SCT 8" , które mieliśmy z Kolegą Zbyszkiem ZP53 chowają się z nakryciem głowy.Kolega Zbyszek ZP53 przyniósł ręczną zmieniarkę do zastosowań wizualnych filtrów 2" i 2" Filtry Lumicon-Svotek też były w użyciu.

Rano zapewne Planety o ile pogoda dopisze. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 21 Lut 2018, 13:51, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Lut 2018, 08:08

Dzisiaj przez około 20 minut oglądałem rano Jowisza , Kraków teraz w chmurach , ale wcześniej była jakby "mgiełka" i warunki Seengowe były dość dobre.
W okularze TV Delos 10 mm przy około 210X Jowisz pomimo że był w "mgiełce" pokazywał jakiś detal , liczyłem na to że chmury się rozrzedzą , ale niestety.
Tak czy inaczej i tak jestem zadowolony z widoku , gdyż przy takiej pogodzie Seeng jest przeważnie dobry , już wiem na pewno na podstawie kilku obserwacji że jest to najlepszy sprzęt do Planet jaki do tej pory posiadałem.
Co prawda moja była Synta Flex 12" F5 jak i Syriusz 14" produkcji firmy "ASTROKRAK" pokazywały więcej detalu na tej Planecie , ale nie w takiej ekstra jakości , kolorze i ostrości.Nie dla byle powodu taki Mak 8" w APM kosztuje 5K EURO , cena jest wykładnikiem jakości i nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na ten sprzęt. Zadowolony jestem podwójnie , gdyż kupiłem sprzęt z drugiej ręki od pewnego człowieka i to w Ekstra Stanie z niewielkimi śladami użytkowania w dobrej cenie.Takie Maki w U.K. na B&Sell chodzą średnio po około 12K-15K zł i trafiają się w takiej aperturze i w takim stanie średnio raz na rok.
Czekam jeszcze na dostawę BINO Denkmeier z parką TV Panoptików 19 mm zakupionych w USA i wtedy zacznie się dopiero oglądanko.
Mam nadzieję że Bino mi podejdzie , choć w mniejszych aperturach jak swego czasu posiadałem Bino: Soligor , WO , to nie wywierało na mnie tak istotnego wrażenia.Wolałem zawsze więcej detalu na Planetach patrząc przy większym Powerze w jeden okular niż z Bino.
W razie czego wyląduje na giełdzie , ale mam nadzieję że nie i sprzęt będzie w komplecie na sezon jak znalazł.Myślę że kulki będą świetne i Panopki TV 19 mm sprawdzą się do tego znakomicie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 22 Lut 2018, 23:58

Krzysztof_P napisał(a):Nie jest tak bardzo ciężki , myślałem że będzie gorzej , z oryginalnym metalowym odrośnikiem ma długość około 70 cm i waży też około 10kg.Na moim EQ5 SW będzie pracował dobrze. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:


Lubisz chyba trochę podkoloryzować Krzysztofie. Napisałeś, że ten 10 kg Mak będzie dobrze pracował na montażu EQ5, podczas gdy w recenzji z linka, który zamieściłeś (recenzja po włosku :wink: ) przeczytałem:

"Aby możliwe było używanie tego teleskopu, zdecydowanie zaleca się montaż o nośności co najmniej 18/20 kilogramów. Na Ioptron IE45 (deklarowane 20 kg wizualnie i moim zdaniem wyższej niż EQ6 PRO) na prawie 9-calowym, dobrze skonstruowanym i usztywnionym słupie, czas tłumienia drgań testowany przy 300x to około (tylko) 2 sekundy , Ponieważ uważam, że jest to minimalna wartość, aby dobrze działać i przy niezbędnych marginesach, odradzałbym używanie montaży słabszych (o niższej nośności)"
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 23 Lut 2018, 00:15

Nic nie koloryzuję , to Ty szukasz cały czas dziury w całym , ale pod złym adresem. :idea: Gdyż uważasz jak myślę że trafiłeś na głupszego od siebie a to Pudło. :idea:
Montaż z Teleskopem pracuje jak należy , choć wymienię Dovetaila , gdyż jest najsłabszym ogniwem i mam wrażenie że się trochę poddaje całej masie ponad 10 kg z szukaczem , kątówką i Naglerem N31 mm , montaże Klasy EQ5 mają nośność w granicach 12 kg i jest na styk , wymienię montaż na silniejszy HEQ5 SW jak zainstaluję na Maku Refraktor Vixena 100 mm F-6,4 w obejmach , wtedy to wykonam bez dyskusji.
Na balkonowe oglądanie i prowadzenie w jednej osi aktualnie w zupełności mi wystarcza , są założone oryginalne dwie przeciwwagi po 5,1 kg i nie są na samym końcu pręta , więc w czym problem to nie wiem , do astrofoto którego nie praktykuję to na pewno za mało , ale do wizuala czemu nie.
W terenie z GO-TO to co najmniej montaż SW HEQ5. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 23 Lut 2018, 03:39

Owszem , możesz mieć trochę racji pod względem czasu tłumienia drgań podczas pracy na montażu klasy EQ5 , gdyż na pewno na solidniejszym montażu klasy HEQ5 czy EQ6 ten czas jest na pewno krótszy , ale generalnie nie jest żle i na początek przy umiejętnym użytkowaniu wystarcza.
Posiadam też odrośnik z tworzywa marki Celestron do 8" na rzep i mogę odkręcić oryginalny metalowy odrośnik i założyć Celestrona , wtedy oczywiście waga się zmniejszy sporo na plus i pomimo ramienia długości przełoży się to korzystnie na poprawę pracy montażu EQ5.
Wszystko zależy od tego jak Teleskop będzie się zachowywał powyżej Powiększeń 250X , aktualnie nie było nawet warunków abym takowe stosował w praktyce i przy około 210X wszystko było OK.Podczas małych testów optyki z Petaxem XW 5 mm przy Pow. ponad 400X nie było jakichś strasznych drgań i napęd w jednej osi prawidłowo prowadził Teleskop. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 23 Lut 2018, 13:04

Tu akurat zgadzam się że taki duży teleskop a ciężkim meniskiem i lustrem na końcach powinien jechać na montażu klasy EQ-6 co potwierdzam z praktyki jak testowałem SW MN 180 i było to ledwo na styk na moim EQ-6 :arrow: :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 23 Lut 2018, 16:54

Cześć Januszu.

MN SW 190/1000 mm F-5,3 to długa rurka 1m i tym samym ramię , więc na pewno montaż SW EQ5 odpada. MK8" to 70 cm długości , więc sporo mniej , na EQ5 pracuje jak pisałem na styk , czyli na granicy nośności i zapewne montaż co najmniej klasy HEQ5 byłby zdecydowanie lepszy.
Zakup takiego montażu z mojej strony to kwestia czasu , na balkonie do takiego oglądanka na razie mój EQ5 wyrabia.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2018, 21:48

Witajcie.

Właśnie oglądałem Księżyc i to co i w jaki doskonały sposób z Ekstra Obrazem pokazuje na Księżycu Mak-Cassegrain INTESA 8" 203/2030 mm po prostu powala z nóg. Takich Ekstra obrazów jeszcze nie miałem okazji oglądać. Księżyc tak ostry ze szczytami ostrych gór wystających w przestrzeń na brzegach Księżyca , Czarne cienie gór i jaka biel samego srebrnego Globu z masakryczną ilością maleńkich Kraterów wokół Krateru Kopernika jak i na całej powierzchni w tym "mórz" a w Plato od razu widać w małych powiększeniach parę sztuk.W większych powiększeniach to już trzeba by zabrać do ręki mapkę i sobie liczyć małe Kratery. :D Obrazy THE BEST i jaki Kontrast Obrazu. :D Mróz jak Fix i Seeng przyzwoity , teraz się trochę zachmurzyło i wszedłem do domu , ale czekam rano na Planety. Żadne SCT czy mniejsze Refraktory ED , tutaj do konkurencji i porównań potrzeba 6" dobrego APO.
Teleskop przeszedł pod względem dawanych obrazów moje Najśmielsze Oczekiwania. :D To w praktyce jak Duże APO , bez dwóch zdań. :D Dzisiaj tak naprawdę pierwszy raz pokazał mi na co go stać na Księżycu i pokonał moje najlepsze jak do tej pory obrazy z Maków na optyce Intesa zarówno MK STF 180 mm jak i MN 180 mm , szkoda że oglądam to wszystko sam. :( Ponad 350X na Księżycu to dla tej maszynki żaden wyczyn z obrazami na najwyższym poziomie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 01 Mar 2018, 12:33

Cześć.

W Plato na pewno widziałem przynajmniej 7 Kraterków i to w postaci nie świecących punktów a maleńkich okrągłych wgłębień nawet z pociemnieniem od cienia wewnątrz i jaśniejszym obrysem brzegu tych większych a te drobniejsze to , świeciły jako punkty , muszę poczekać na bardzo dobry seeing i odpowiednie oświetlenie jak i fazę Księżyca , wtedy zaszaleję z powerem i dam konkretne info.Wiem na pewno że powiększenia 350-400X przy dobrych warunkach dla tego Maka na Księżycu to nie problem.
W Gassendim bez problemu widzę większość tych szczelin z taką ostrością że opad szcz... W wizualu to wygląda znakomicie. Ale to w końcu duża Apertura 203 mm Maka i doskonała optyka.
Powiem tak , nawet jak seeing nie jest bardzo dobry to są takie chwile że tyle widać iż trudno to wszystko ogarnąć , a kontrast , kolor i ostrość są tak doskonałe i tak naturalny obraz że można naprawdę się napawać pięknymi widokami powierzchni Księżyca.Cienie gór jak i cienie w samych Kraterach są CZARNE to nie widoki jak z dużego Newtona nawet 12"-14" jakie dobrze znam , kontrast jest zdecydowanie lepszy jak i ostrość obrazu , obrazy jak z Refraktora co najmniej ED ale nie 120 mm tylko zapewne około 150mm , Edki też miałem więc wiem w czym rzecz.Widzę po obrazach że 203 mm nowego Maka pokazuje mi więcej na Księżycu niż mój były Mak 180 mm F10 też na optyce Intesa.Kopernik z otoczeniem , górami wewnątrz i maleńkimi kraterami wokół był też Genialny , niestety potem przyszły chmury i całe ostatnie moje oglądanie Księżyca trwało około 25-30 minut.Dobrze że sprzęt jest cały czas wychłodzony stojąc pod przykryciem na balkonie jak i posiada z tyłu otwory wentylacyjne dostępne po popuszczeniu trzech śrubek i oddaleniu się zabezpieczającego je pierścienia , to na pewno daje bardzo dużo , gdyż tuba nie jest zamknięta na stałe i zawsze lepiej się wentyluje.Kto nie dowierza to Zapraszam na sesję , bywa u mnie w domu na oglądanku niejednokrotnie wielu kolegów i znajomych osób.Mam nawet takiego dobrego kolegę który na co dzień nie zajmuje się miłośniczo Astronomią i pracuje za granicą , ale jak jest w kraju to zawsze dzwoni i pyta tylko kiedy może oglądnąć znowu Księżyc.Był tak zafascynowany obrazami Księżyca z mojego byłego MK 180 mm F10 na optyce Intesa że nawet Zaprosił nowego swojego kolegę aby zobaczył u mnie Księżyc.Odnośnie samej ostrości obrazu to jest tak doskonała że nie mam porównania z żadnym sprzętem jakim do tej pory oglądałem Księżyc , jedynie mój były MN Intesa 180 F6 pokazywał tak piękne i ostre obrazy , ale w tym Maku 8" czuję od razu jak tylko popatrzę na Księżyc większą Aperturę a to w sumie jak by nie było tylko , albo aż około 23 mm obraz też jest jaśniejszy niż w MN 180 mm i wszystkie walory tego obrazu są naprawdę na bardzo wysokim poziomie.
Dla posiadaczy Refraktorów 100ED mogę napisać , że jak przy około 150X obraz Księżyca w tych sprzętach jest bardzo ładny to z tego Maka 8" są tak samo ładne , kontrastowe , klarowne i ostre obrazy przy powiększeniach rzędu 250-300x , oglądałem Księżyc przy takich powerach i tylko seeing był jedyną przeszkodą.Z Edka 120 mm oglądałem również Księżyc przy 300X z TV Radianem 3 mm z dobrym rezultatem , obraz co prawda był już dość ciemny , ale przy dobrym seeingu nadal ładnie ostry , więc w tym Maku szacuję 350-400X przy doskonałych warunkach , bez większego problemu też z dobrym obrazem.Z mojego byłego MK 180mm wyciągałem 350X z dobrym rezultatem i jeszcze dobrą jasnością , kontrastem i ostrością bez jakichś degradacji obrazu a tu powierzchnia w 203 mm po obwodzie rośnie sporo , więc na pewno nie będzie żadnego problemu.
Moje byłe trzy Maki SW 180 mm , dawały podobne obrazy do mojego byłego MK 180 mm Intesa , ale jednak nie tak dobre pod względem ostrości i klarowności , kontrast też miały dobry , ale wszystkie walory obrazu były jednak niżej i ze względu na słabsze warstwy sam kolor Księżyca nie był tak biały jak w Makach Intesa. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Mar 2018, 05:20

Oglądałem przed chwilą Jowisza , obraz bardzo dobry do około 210X z TV Delosem 10 mm , najlepszy z Orto 12,5 mm około 170X i TV Plosslem 11 mm około 190X , gdyż Seeing nie puszcza wyżej , założyłem też TV Delosa 8 mm ponad 260X i Pentaxa XW 7 mm około 300X , widać że obraz nadal bardzo dobry i ostry , ale wszystko się zaciera przez Seeing i tylko chwilami ładnie wyostrza. Na tarczy pełno detalu , białych i czarnych chmurek , owali , pociemnienia biegunowe poprzecinane jasnymi pasami , widać cienkie paski w jasnych strefach , ogólnie bardzo dobre obrazy , ale ten Seeing. Do 210X obrazy Perfekcyjne , potem niestety warunki Seeingowe dają w kość. Czekam zatem na lepszą stabilność atmosfery i wtedy będzie można się rozpędzać ponad 300X.Optyka jest bardzo dobra , pomimo 300X z Pentaxem XW 7 mm Teleskop trzyma detal , kontrast i ostrość , więc ogólnie jestem bardzo zadowolony , jedynie odpowiednich warunków jak do tej pory brak. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 13 Mar 2018, 01:47

M13 i M92 były ostatnio i dzisiaj na tacy , jestem zadowolony , gwiazdki świetnie wyglądają jak maleńkie iskiereczki i jest ich mrowie. Kolorki są widoczne na jaśniejszych gwiazdach nie związanych z gromadami a szczególnie jednej z dwóch gwiazd pośród których jest M13. Piękny pomarańcz rzuca się na jednej z nich od razu w oczy czego raczej nie uświadczyłem z taką intensywnością tego koloru i samego wyglądu gwiazd jako tak maleńkich świecących punkcików w Newtonie czy SCT , ładne ciemne tło nieba robi też swoje i gromady wypadają naprawdę wspaniale.Obrazy są na praktycznie czarnym niebie wyśmienite i kontrast tła nieba w porównaniu do Newtona czy SCT zdecydowanie lepszy , sam wygląd gromad wypada znakomicie a obrazy gwiazd porównał bym bardziej do Refraktora niż Newtona czy SCT.Różnica na plus w stosunku do mojego poprzedniego MK Intesa 180 mm F10 jest wyrażnie widoczna po ilości widocznych gwiazd i to również cieszy mnie osobiście , tak samo M42 prezentuje się pięknie i ogólnie jestem bardzo z tego Teleskopu zadowolony , praktycznie na każdym obiekcie nieba. Wszystkie TV Naglery , nawet te słabsze pod względem korekcji własnej z serii T4 , pracują w tym Teleskopie znakomicie z obrazami ostrych punktowych gwiazd do samej diafragmy , co też cieszy i daje piękne widoki w szerokim polu widzenia z komfortowym ER. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 23 Mar 2018, 03:40

Witajcie.

Właśnie oglądam Jowisza i czekam na Tranzyt , zaraz przyjdzie do mnie Kolega Zbyszek ZP53.
Warunki Seeingowe są takie że powoli przez Jowisza w Krakowie u mnie na balkonie przesuwa się widoczna fala powietrza , ale to co widać pod tą falą na tarczy Planety to jest widok Wspaniały z masą detalu w takiej jakości jakiej jeszcze nie zaprezentował mi żaden sprzęt włącznie z moimi Refraktorami ED do 127 mm jak i moją byłą Syntą Mod.12" i innymi mniejszymi Makami Intesa.
Aktualnie w wyciągu przeszły okulary TV Plossla od 17mm do 11mm a teraz jest TV Delos10 mm i około 210X pow. Obrazy Kapitalne , naprawdę nic więcej do szczęścia mi już nie potrzeba , obraz detalu pod tym płynącym powietrzem Rewelacja , kolor , ostrość , kontrast , Zapraszam chętnych Kolegów tak jak pisałem wcześniej na Kudłacze w lecie , wspólnie pooglądamy Planety i myślę że na pewno będziemy Wszyscy Zadowoleni. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 23 Mar 2018, 05:21

Szkoda że Seeing się popsuł , cień Księżyca na tle tarczy Planety to czarna mała tarczka tylko chwilami tak ostra że nie mamy co do tego wątpliwości a sam Księżyc chwilami na samym jak na razie brzegu tarczy Planety jak już świta to biała tarczka w stosunku do jasnej na Jowiszu strefy. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Mar 2018, 03:46

Dzisiaj Seeing dobry i tranzyt Księżyca na tle pociemnienia biegunowego Jowisza Piękny , tarcza Księżyca przypominająca bardziej małą świecącą kulkę :shock: przesuwającą się powoli na tle pociemnienia biegunowego Jowisza , masa detalu i ta piękna jakość z kolorami , teleskop jest klasą w sobie i pokazuje niewiarygodnie piękne i naturalne obrazy tej Planety.Powiem szczerze że dopóki się tego nie zobaczy w takim wydaniu to nawet trudno sobie wyobrazić że tak pięknie można oglądać Planety i te zjawiska.Teleskop bije wszystkie instrumenty jakie do tej pory posiadałem a było tego naprawdę sporo.To najpiękniejszy Tranzyt jaki widziałem do tej pory.Szkoda że Mars będzie tak nisko , ale jestem pewien zaskakujących pięknych obrazów tej Planety po tym jak widzę co pokazuje Jowisz. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 26 Mar 2018, 20:53

Porozrywamy Marsa na kawałki na Kudłaczach latem.Aż jestem ciekaw jak daleko za Twoim Makiem 8"- jest mój Mak Newton 7".
Pozdrawiam.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 26 Mar 2018, 21:14

Sprawdzimy jak jest w praktyce. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 27 Mar 2018, 13:33

w 2020 sprawdźcie jak wysoko będzie Mars:) Wtedy to będą się dziać cuda.
lolak89
 

PostJanusz_P. | 27 Mar 2018, 14:14

Następna opozycja wypada na pograniczu Ryb i Wieloryba czyli z Polski maksimum jakieś 35 stopni nad horyzontem ale to i i tak o 10 stopni wyżej niż w tym roku czyli nie jakoś rewelacyjnie wysoko i będzie to Październik :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 27 Mar 2018, 15:57

Cześć. Nie jest tak kolorowo , ale powiedzmy ze będzie chyba teraz z roku na rok z Planetami coraz lepiej? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 27 Mar 2018, 16:04

To chyba mi się coś pomyliło bo myślałem, że w tym roku Mars jest kilkanaście stopni nad horyzontem a za dwa lata będzie 60 stopni:) w takim wypadku przepraszam za offtop i proszę o wyczyszczenie wątku z moich wypocin.
Pozdrawiam
Łukasz
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 27 Mar 2018, 16:06

Łukaszu , żadna sprawa , dobrze by było , ale jednak jeszcze nie teraz. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 27 Mar 2018, 16:47

Górowania planet w najbliższych 5 latach podczas opozycji wyglądają mniej więcej tak:
A) Jowisz:
- 2018 wysokość 23'30"
- 2019 wysokość 17'15"
- 2020 wysokość 17'50"
- 2021 wysokość 26'10"
- 2022 wysokość 39'45"

B) Saturn:
- 2018 wysokość 17'15"
- 2019 wysokość 17'45"
- 2020 wysokość 19'05"
- 2021 wysokość 21'20"
- 2022 wysokość 24'20"

C) Mars:
- 2018 wysokość 14'15"
- 2020 wysokość 45'10"
- 2022 wysokość 64'45"

Ciekawie zapowiada się dzień ok 20.12.2020 kiedy to Jowisz minie Saturna w odległości ok 0'20" Niestety całe zjawisko również będzie nisko na zachodzie, bo ok 10' na godzinę po zachodzie Słońca a i sam Jowisz już będzie mały (33 arcsek).
Do tego Mars podczas tegorocznej supero-pozycji będzie miał wielkość 24,2 arcsek a w 2022 17 arcsek. Jest spora róznica.
Wszystkie wysokości sa podane dla szerokości geograficznej 50'16"
Nic tylko obserwowac teraz DSy a po roku 2021/22 kupić jakiś fajny, planetarny wymiatacz 8)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKrzysztof_P | 27 Mar 2018, 18:25

Dzięki za info , to fakt Planety teraz swoim położeniem nie rozpieszczają. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 27 Mar 2018, 18:32

O kurka, to mi się pomyliło z 2022 bo sprawdzałem w Stellarium i był wysoko. Czyli 2020 i tak będzie już sporo wyżej. Dzięki Orzechu, fajna tabelka. Może za dwa lata dorobię się SCT 8 albo maka 7".

Pozdrawiam
lolak89
 

PostOrzech | 27 Mar 2018, 19:25

Ja również teraz "jadę" na Newtonie a w okolicy roku 2021/22 kupię coś do planet, może jakiegoś Maka-Newtona na optyce Intesa 8) :lol:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat