MAK MIRAGE 7" MOSCOW.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostJSC | 06 Mar 2019, 10:05

Tutaj tak o tym zagadnieniu piszą piszą...
https://rk.edu.pl/pl/mity-dotyczace-tel ... raina-sct/

"Pole dawane przez SCT nie jest w pełni skorygowane. Gwiazdy na obrzeżach pola widocznego w okularze nie są ładne i okrągłe tak jak w centrum. Za ten efekt nie odpowiada koma (nie w głównej mierze), tylko krzywizna pola konstrukcji. Jako że kamery Schmidta zaprojektowano do fotografii to problem ten rozwiązano stosując zakrzywione uchwyty na klisze. Teleskopy SCT i wizualne ich zastosowanie wypłynęło znacznie później. Oczywiście krzywizna pola nie przeszkadza w obserwacjach wizualnych gdy obserwuje to co masz w centrum pola widzenia, jednak okulary szerokokątne mogą nie pokazać pełnego swojego potencjału. Można stosować reduktor/korektor f/6.3, ale niekoniecznie z długoogniskowymi okularami, gdyż może wywołać winietowanie. W przypadku astrofotografii ten korektor został zaprojektowany tak by oświetlić skorygowanym polem matrycę rozmiaru APS-C (jak w cyfrowej lustrzance).
I na koniec kilka spraw poruszę ja. W Polsce od pewnego czasu niektórzy sprzedawcy prowadzą świętą wojnę Meade ACF kontra zwykłe SCT. Wychwalają je na dowolny sposób ignorując zarazem cenę i inne ograniczenia tych teleskopów. Meade ACF to teleskopy SCT ze skorygowaną komą, a Celestron EdgeHD to teleskopy ze skorygowaną komą i krzywizną pola. Oferują znacznie lepszy obraz na obrzeżach pola widzenia i to bez stosowania dodatkowych korektorów. Tak więc jeżeli mamy szerokokątne okulary (jak np. Naglery) to taki skorygowany teleskop da lepszy obraz w całym polu widzenia. Jeżeli jesteś purystą to możesz wydać więcej na jeden z nich."
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 06 Mar 2019, 13:12

Cześć.

Wersja SCT HD Celestrona owszem jest wolna od krzywizny pola , ale ten w tulei na wyjściu korektor to też dodatkowe elementy i jak by nie było wpływają na obraz Planet niekorzystnie.Poprawiając jedno a pogarszając drugie.W 8" SCT C.O. około 37% nie poprawimy żadnymi warstwami , ja mam w Maku Intesa 8" , F10 C.O. 30,5% a to już widoczna różnica przekładająca się na kontrast obrazu detalu Planet.W Makach Newtonach jest jeszcze lepiej 20% i też lepsza niż np. w Newtonie F6 brzegowa korekcja gwiazd.Menisk w Maku koryguje więcej i lepiej niż korektor SCT.Porównywałem obrazy Dyfrakcyjne Gwiazd też na gwiazdach podwójnych: Refraktora , Maka i SCT oraz Newtona.Kolejność jak wypisana powyżej.Dobry rasowy Mak to Mak i jest zaraz za dobrym Refraktorem pod każdym względem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 06 Mar 2019, 18:14

Delikatnie przypominam, że tematem jest recenzja teleskopu Maksutov-Cassegrain STF MIRAGE 7" a nie dywagacje a propos SCT. Ponawiam też pytanie do Krzysztofa_P: dlaczego uważasz, że dobry MAK nie posiada krzywizny pola? To, że zwykły SCT posiada taką krzywiznę to już zostało wyjaśnione.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 06 Mar 2019, 18:26

Cześć.

Oczywiście że Mak też posiada , żle trochę sprecyzowałem swoją wypowiedż. Posiada , ale dużo mniejszą i można powiedzieć pomijalną w wizualu.Krzywizna pola zależy m.in. od F lustra głównego , dlatego w SCT 9,25" gdzie F=3 LG jest trochę mniejsza niż w pozostałych modelach , gdzie F=2 LG.Mam dobre porównanie Maków Cassegrainów Intesa do SCT , gdyż takowe niejednokrotnie przeprowadzałem.Menisk Maka lepiej koryguje większość wad układu niż Korektor Schmidta co przekłada się na lepsze obrazy w wizualu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2019, 18:52

Cześć.

Co prawda nie posiadam już tego Maka Intesa 180/1800mm F10 , ale znalazłem przeglądając zachodnie fora takie małe porównanie.Refraktor TS APO 130mm F7 , Tryplet i Teleskop Mak INTESA 180mm , jest też wzmianka o APO USA AP GT 130mm i Makach-Newtonach Intesa.
Wstawiam oryginalny tekst i przetłumaczony Translatorem.Może warto poczytać jak ktoś rozważa zakup i czasem jest nie pewny co będzie do czego powiedzmy bardziej odpowiednie.Nie pisze tu wiele , ale zawsze coś.

Wersja w j.angielskim:

Last year:
- I sold all my gear last year. All of it, right down to the last eyepiece.
- In a moment of weakness I purchased the TS Photoline triplet ED APO 130 f/7. Lets not go into why, here, the story is too long LOL...
- A few months after it arrived, someone here offered the INTES 180mm Mak for sale at a price too good to refuse. A quick star test showed it was effectively perfect so heck, took it home.
-Bought a new side-by-side mount to take the two.
In comparison:
- The mak wins over the 130 APO on DSO's. Easily.
A couple of weeks ago we had a superb night in dark skies and the Mak easily showed Markarian's chain. The refractor showed the eyes, but not much more. Furthermore, the Mak was showing lots of mag 9-10 galaxies in Leo that simply didn't show in the refractor.
- The mak wins on planets and the moon. The view in both scopes was very very similar but looking at Jupiters moons is the deciding factor - the mak just makes out the galleon moons as tiny disks, whereas these are borderline in the refractor.
- Bright globulars and double stars. This is where the refractor is at its best - with no central obstruction it really does shine on stars because it puts more energy in the central spot of the Airy disk, and the dark rings are very very narrow.
Eyepiece selections.
In the refractor, my current eyepiece lineup spans 4-38mm. Despite what others may say, the TS refractor can take more power than 4mm.
While observing M42 a while ago a friend put a 2.4mm in it and all I can say is that yes, there is some point in eyepieces that short with this scope.
With an AP 130GT.
I had one night with mine beside an AP130GT. Images were indistinguishable.
Consultions:
1. Assuming you get a good one that shows an ostensibly perfect diffraction pattern at high power, the TS Photoline triplet ED is a bargain.
2. Would I buy one again ? This depends on your priorities.
In my case no.
Buying a refractor for visual observing I would buy a longer focal ratio for the extra magnification - at least f/8 and ideally f/10. In this respect I can understand Meade and Celestron's adoption of f/10.
In this respect a 140 mm f/10 ED doublet would have been a better choice. A certain Vixen scope comes to mind.
And in terms of bang per buck there are better scopes starting with Mak-Newtonians (much underrated IMHO) and dobsonians.
Even if you were keen on AP, there are scopes like Mak-Newtonians which would easily do a LOT better.
But if you want something that LOOKS like a Big Telescope for the lounge room, and also works like Big Telescope, and can do AP, this is it.

Wersja po tłumaczeniu w Translatorze:

Ostatni rok:
- W zeszłym roku sprzedałem cały mój sprzęt. Wszystko, aż do ostatniego okularu.
- W chwili słabości kupiłem trójkę TS Photoline ED APO 130 f / 7. Nie wchodźmy w to, dlaczego tutaj historia jest zbyt długa LOL ...
- Kilka miesięcy po jego przybyciu ktoś tutaj zaoferował na sprzedaż INTES 180 mm Mak w cenie zbyt dobrej, aby odmówić. Szybki test gwiazd wykazał, że był naprawdę idealny, więc do diabła, zabrałem go do domu.
- Kupiłem nowe mocowanie obok siebie, aby zabrać oba.
W porównaniu:
- Mak wygrywa ponad 130 APO na DSO. Z łatwością.
Kilka tygodni temu mieliśmy cudowną noc na ciemnym niebie, a Mak z łatwością pokazał łańcuch Markariana. Refraktor pokazał oczy, ale niewiele więcej. Ponadto Mak pokazywał w Lwie wiele galaktyk 9-10 mag, które po prostu nie pokazywały się w refraktorze.
- Mak wygrywa na planetach i Księżycu. Widok w obu zakresach był bardzo bardzo podobny, ale decydującym czynnikiem było patrzenie na księżyce Jowisza - mak po prostu rozróżnia księżyce jako małe dyski, podczas gdy są one graniczne w refraktorze.
- Jasne kulki i podwójne gwiazdy. W tym przypadku refraktor jest w najlepszym wydaniu - bez centralnej przeszkody naprawdę świeci na gwiazdy, ponieważ umieszcza więcej energii w centralnym miejscu dysku Airy, a ciemne pierścienie są bardzo bardzo wąskie.
Wybór okularów.
W refraktorze mój obecny asortyment okularów obejmuje 4-38 mm. Pomimo tego, co mówią inni, refraktor TS może zużywać więcej energii niż 4 mm.
Obserwując M42 jakiś czas temu znajomy umieścił w niej 2,4 mm i wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że tak, jest pewien sens w okularach tak krótkich z tym lunetą.
Z AP 130GT.
Miałem jedną noc z moją przy AP130GT. Obrazy były nie do odróżnienia.
Konsultacje:
1. Zakładając, że otrzymujesz dobry, który pokazuje pozornie doskonały wzór dyfrakcyjny przy dużej mocy, trójka fotograficzna TS Photoline ED to okazja.
2. Czy kupiłbym jeszcze raz? To zależy od twoich priorytetów.
W moim przypadku nie.
Kupując refraktor do obserwacji wizualnej kupiłbym dłuższy współczynnik ogniskowej dla dodatkowego powiększenia - co najmniej f / 8, a najlepiej f / 10. Pod tym względem rozumiem przyjęcie f / 10 przez Meade'a i Celestrona.
Pod tym względem lepszym wyborem byłby dublet 140 mm f / 10 ED. Przychodzi mi na myśl pewien zakres Vixen.
A jeśli chodzi o huk za złotówkę, są lepsze zakresy, zaczynając od Mak-Newtonian (znacznie niedocenione IMHO) i dobsonów.
Nawet jeśli lubisz AP, istnieją takie lunety, jak Mak-Newtonians, które z łatwością zrobiłyby DUŻO lepiej.
Ale jeśli chcesz czegoś, co WYGLĄDA jak Duży Teleskop do salonu, a także działa jak Duży Teleskop i może wykonać AP, to jest to.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat