Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 30 Paź 2017, 22:47

Cześć Krzysztof.

To Wspaniały Teleskop i zobaczysz co potrafi pod ciemnym niebem , obrazy Ds jak z Dużego APO 160-170 mm , niebo czarne jak smoła , rewelacyjny refraktorowy kontrast obrazu i te gwiazdy jak kolorowe diamenciki na nocnym niebie.Miód-Malina za 1/5 ceny 6" APO na Plantach i około 6,5" APO na obiektach Ds.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2017, 12:22

Witajcie.

Na otarcie łez po sprzedaży Wspaniałego Maka Intesa MN 76 Krzysztofowi "Okroj" , zakupiłem SCT 10" MEADE F10 LX200EMC i Maka Intesa MN66 152/912 mm F6 z Optyką 1/8L i warstwami na lustrach 96% oraz też wielokrotnie powlekanym Meniskiem , kremową wersję tej Maszynki z obstrukcją centralną też tylko CO-20,4% , miałem kupić MN86 Intesa 203/1200mm od kolegi z Polski , ale niestety na razie nieoczekiwanie kolega się wstrzymał ze sprzedażą co bardzo mnie zasmuciło i zawiodło , sprzedaż zapewne nastąpi w dalszym terminie jak mnie zapewnił i na razie pobawię się nowymi kupionymi maszynkami. MN66 Intesa da mi szersze pola widzenia , ponad 3* z Panopticiem 41 mm i też będzie świetnie w jeszcze szerszym polu niż w MN76 oraz jeszcze lepiej niż w Edku 120 mm czy Refraktorze TS 152/900 F6 ze względu na zero AC dzięki doskonałej optyce MN66. Podejrzewam że ten MN66 będzie pracował na Planetach jak APO 130 mm a na Dsach podobnie do Refraktora APO 140 mm , jakoś na razie przeżyję bez tego Maka Intesa MN86 203/1200 mm. SCT kupiłem do gromad kulistych , które w 10" będą już bardzo ładne a Planety i Księżyc przy dobrym seengu też niczego sobie , wiadomo że zapewne nie tak wspaniale jak w sprzedanym Krzysztofowi MN 76 Intesa , ale jakoś przeżyję.
Jak otrzymam Nowego Maka Intesa MN66 152/912 mm to opiszę wam sprzęcik tutaj w dziale Recenzji , jako kolejną moją Recenzję Sprzętu.

To ta Maszynka MN66 którą kupiłem jest w wersji nie standard 1/6L lub lepiej tylko z optyką 1/8L i warstwami 96% na lustrach , materiał luster to też Sital a nie Pyrex:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 952mm.html

A to SCT 10 MEADE LX200EMC z warstwami Enhanced Multi Coated:

https://www.astromart.com/classifieds/d ... _id=353453


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 01 Lis 2017, 11:01, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 31 Paź 2017, 20:20

Co mogę powiedzieć Krzysiu.Przykro że nie kupiłeś MN 86.Trzeba czekać i cieszyć się bo mamy super sprzęty.Dzisiaj ja mam większy jutro Ty.Wiemy że to strzał w 10 ę.Ja to zrozumię w pełni na Jowiszu.Mam nadzieję że jak przyjadę to będą nabytki na statywach.
Pozdrawiam
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2017, 20:25

Cześć Krzysztof.

Wszystko gra , jeszcze nie takie Maki będę przewijał przez ręce. :D
Tak jak ustaliliśmy Zapraszam w przyszły Weekend.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postsimon_141 | 01 Lis 2017, 10:23

Fajnie jest się cieszyć spełnianymi marzeniami. Bez względu czy to pierwszy czy kolejny teleskop czy cokolwiek innego. Kolejną fajną rzeczą jest to, że tak rzadki sprzęt migruje w okolice, do których mam dużo bliżej, w zasadzie rzut beretem, a co za tym idzie hipotetyczną możliwość :) , spojrzenia przez tytułowy sprzęt. A zatem cieszę się, że się cieszycie, i oczywiście będę się cieszył jeszcze bardziej, jeśli kiedyś tam uda mi się obejrzeć małe co nie co.

Pozdrawiam
Szymon.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostKrzysztof_P | 01 Lis 2017, 10:40

Cześć Szymonie.

Dlatego m.in. Ekstra maszynki które kupiłem i potem sprzedaję lądują u kolegów w dobrych rękach a nie odsprzedaję ich na zachód gdzie mógłbym jeszcze bez problemu na tym przyrobić parę złotych , pierwszeństwo mają koledzy po których wydzwaniam przed sprzedażą czy są zainteresowani zakupem.Jak jest dobry sprzęt to szkoda mi sprzedawać nieznajomym osobom a tak to zawsze przy jakimś wspólnym spotkaniu zawsze sam pooglądam z miłą chęcią przez mój były , dobry i sprawdzony sprzęt. :D
Zresztą naprawiam , modyfikuję i przerabiam praktycznie każdy Teleskop czy Refraktor , znam się już tak dobrze na tych sprawach że nic nie jest mi obce i nie boję się rozebrać niczego na części pierwsze.Nieraz kupuję teleskop w częściach , modyfikuję optykę , napylam nowe porządne warstwy , dokonuję przeróbek , usprawnień i napraw mechanicznych tak aby sprzęt spełniał moje wysokie wymagania , jestem z natury perfekcjconistą i wszystko musi by dopracowane i dopięte na przysłowiowy "ostatni guzik". :D
Mój były Bardzo Dobry Mak STF MIRAGE na optyce Intesa 180/1800 mm też nie pojechał za granicę gdzie mogłem na nim przyrobić spokojnie parę tysiaków gdyż kupiłem go naprawdę w dobrej cenie a wiem po ile się sprzedają takie maszynki za zachodzie Europy , tylko wylądował u Kolegi Prawnika w Warszawie.Koledzy mają u mnie zawsze pierwszeństwo zakupu a jeżeli nikt nie jest zainteresowany z kolegów gdyż nie ma takiej potrzeby to dopiero wtedy sprzęt ląduje u nas na giełdzie.Fakt że kupuję bardzo dużo , testuję , sprawdzam i poznaję cały czas nowe ciekawe sprzęty , uwielbiam to robić i kręci mnie to zawsze niesamowicie , gdyż każdy nowy nabytek dostarcza mi nowych nie zapomnianych wrażeń , czy to okular czy teleskop , zawsze to jakaś nowa przygoda. :D
Ponadto zajmuję się propagowaniem miłośniczej Astronomii pośród nowo poznanych znajomych , koleżanek i kolegów , Zapraszam każdego na pokaz nieba do naszego miłośniczego obserwatorium kto tylko jest zainteresowany i chce wspólnie pooglądać , często też bywają u mnie w domu nowi znajomi i na balkonie gdzie mam swój sprzęt zaliczają pierwsze spojrzenia na niebo , dużo osób zaraziłem bakcylem miłośniczej Astronomii i cieszę się że grono miłośników Astronomii cały czas się powiększa.
Zawsze też służę pomocą i poradą praktycznie każdemu kto się do mnie zwróci , robię to bezinteresownie i lubię to robić gdyż w pewien sposób się realizuję.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 01 Lis 2017, 11:09, edytowano w sumie 6 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 01 Lis 2017, 10:44

simon_141 napisał(a):Fajnie jest się cieszyć spełnianymi marzeniami. Bez względu czy to pierwszy czy kolejny teleskop czy cokolwiek innego. Kolejną fajną rzeczą jest to, że tak rzadki sprzęt migruje w okolice, do których mam dużo bliżej, w zasadzie rzut beretem, a co za tym idzie hipotetyczną możliwość :) , spojrzenia przez tytułowy sprzęt. A zatem cieszę się, że się cieszycie, i oczywiście będę się cieszył jeszcze bardziej, jeśli kiedyś tam uda mi się obejrzeć małe co nie co.

Pozdrawiam
Szymon.

Mieszkasz blisko a jeszcze się nie znamy. Zapraszam nad Jeziorskie łąki.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Posttowerfox | 01 Lis 2017, 13:26

Krzysztof_P napisał(a):Osobiście uważam iż dla Dobrego Refraktora to 2XD jak i dla Maka-Nwtona i to całkowity max.jak dla mnie osobiście a najlepsze obrazy są praktycznie zawsze dla 3XPowiększenie Rozdzielcze , lub 1,5XD , które występuje przy żrenicy wyjściowej około 2 mm , więc np. dla Refraktora 150 mm wyszło by około 3X75 , czyli jakieś 215X i osobiście nie przekraczał bym 250X gdyż za wiele tracimy na jasności i subtelny detal ulega zanikowi i zatarciu przez co go już nie widać , nawet w Super Refraktorach APO.

P.roz. dla 150 mm to ~65x. 3x65=195. 150/195=0,76.
1,5D= 225. 150/225=0,66.
Do 2 mm trochę brakuje. Jakiś babol Ci się wkradł? Możesz sprostować?
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postwiechu | 01 Lis 2017, 13:59

A ja mimo wszystko gratuluję. Kiedyś (z 10 lat temu) pisałem, że MN86 to dla mnie optimum do planet i nadal tak twierdzę.
Krzysiek, jeśli możesz, to zrób dla mnie małe doświadczenie: spróbuj w MN i innych sprzętach rozdzielić Arktura. Pewno trzeba będzie największego dostępnego powiększenia - i być może filtra polaryzacyjnego. Dawno temu krążyła po necie fotka podpisana po angielsku jako "podwójny Arktur w Intes MN86", rozdzielenie było wyraźne, na Astro-Forum (wtedy tam pisałem) zrobiła trochę szumu.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 01 Lis 2017, 14:23

towerfox napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Osobiście uważam iż dla Dobrego Refraktora to 2XD jak i dla Maka-Nwtona i to całkowity max.jak dla mnie osobiście a najlepsze obrazy są praktycznie zawsze dla 3XPowiększenie Rozdzielcze , lub 1,5XD , które występuje przy żrenicy wyjściowej około 2 mm , więc np. dla Refraktora 150 mm wyszło by około 3X75 , czyli jakieś 215X i osobiście nie przekraczał bym 250X gdyż za wiele tracimy na jasności i subtelny detal ulega zanikowi i zatarciu przez co go już nie widać , nawet w Super Refraktorach APO.

P.roz. dla 150 mm to ~65x. 3x65=195. 150/195=0,76.
1,5D= 225. 150/225=0,66.
Do 2 mm trochę brakuje. Jakiś babol Ci się wkradł? Możesz sprostować?


Cześć.

Oczywiście spróbuję rozdzielić Arktura.

Ponadto:
Często podaje się w literaturze że dla teleskopów zwierciadlanych max. użyteczne pow. to około 1,5XD a dla Refraktorów AC Dobrych z małym AC 2XD , dla APO nawet 3XD , ale w praktyce najlepsze wyniki dla wszystkich sprzętów występują przy pow. 3XPow. rozdzielcze , które występuje dokładnie przy żrenicy 2,3 mm.Chciałem to uogólnić i napiszę może inaczej , nie powinniśmy schodzić poniżej żrenicy wyjściowej około 0,6 mm a max. optimum z bardzo dobrym obrazem to około 0,75 mm praktycznie dla każdego sprzętu co przekłada się mniej więcej na 3XPow.Rozdzielcze.
Po prostu najlepiej stosować max. powiększenia w przedziale występujących żrenic wyjściowych od 0,8-0,6 mm i większe powiększenia praktycznie już nic nam nie wnoszą tylko pogarszają już powiększony rozdzielczy obraz , po to zwiększamy pow. rozdzielcze około 3X aby lepiej dostrzec powiększone szczegóły i nawet jak będzie to Suuper APO to będziemy sporo tracić na jasności oraz jakości obrazu i słaby detal ulegnie zatarciu , to tyczy się oglądania słabego detalu na Planetach , co innego ciasne układy gwiazd tu możemy szaleć do woli gdyż to punktowe żródła światła i tylko zwiększą się nam prążki dyfrakcyjne a układ rozdzielimy.Księżyc też jest na tyle jasnym obiektem że można z powodzeniem jechać więcej.Takie mam praktyczne doświadczenia sprawdzone od lat.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttowerfox | 01 Lis 2017, 14:33

Krzysztof_P napisał(a):Często podaje się w literaturze że dla teleskopów zwierciadlanych max. użyteczne pow. to około 1,5XD a dla Refraktorów AC Dobrych z małym AC 2XD , dla APO nawet 3XD , ale w praktyce najlepsze wyniki dla wszystkich sprzętów występują przy pow. 3XPow. rozdzielcze , które występuje dokładnie przy żrenicy 2,3 mm.Chciałem to uogólnić i napiszę może inaczej , nie powinniśmy schodzić poniżej żrenicy wyjściowej około 0,6 mm a max. optimum z bardzo dobrym obrazem to około 0,75 mm praktycznie dla każdego sprzętu co przekłada się mniej więcej na 3XPow.Rozdzielcze.

Ok, początkowo Cię nie zrozumiałem :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postkk | 01 Lis 2017, 15:13

Arktur ma separacje 0.3" (wedle SkySafari).
Może to zdjęcie (ma ktoś je gdzieś?) było wykonane w wąskim spektrum na krótkich falach?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwiechu | 01 Lis 2017, 15:25

kk napisał(a):Arktur ma separacje 0.3" (wedle SkySafari).
Może to zdjęcie (ma ktoś je gdzieś?) było wykonane w wąskim spektrum na krótkich falach?

Było podpisane tak, jak napisałem, bez żadnych dodatkowych sformułowań, a teraz nie mogę znaleźć w google. W każdym razie sprawdzić przy jakiejś okazji nie zawadzi.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJSC | 01 Lis 2017, 15:51

Ja ktos chce sobie posprawdzać podwójne - można wybrać coś z tego http://www.perezmedia.net/beltofvenus/a ... _star.html i porównać.
Perez zwykle używa Newtonów 6"f8 i 8"f6

PS jak wybierze sie gwiazdki z małym okresem obiegu, to trzeba uwzglednić różnice w separacji, bo mogą być bardzo duże.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postsimon_141 | 02 Lis 2017, 10:41

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Szymonie.

Dlatego m.in. Ekstra maszynki które kupiłem i potem sprzedaję lądują u kolegów w dobrych rękach a nie odsprzedaję ich na zachód gdzie mógłbym jeszcze bez problemu na tym przyrobić parę złotych , pierwszeństwo mają koledzy po których wydzwaniam przed sprzedażą czy są zainteresowani zakupem.Jak jest dobry sprzęt to szkoda mi sprzedawać nieznajomym osobom a tak to zawsze przy jakimś wspólnym spotkaniu zawsze sam pooglądam z miłą chęcią przez mój były , dobry i sprawdzony sprzęt. :D
Zresztą naprawiam , modyfikuję i przerabiam praktycznie każdy Teleskop czy Refraktor , znam się już tak dobrze na tych sprawach że nic nie jest mi obce i nie boję się rozebrać niczego na części pierwsze.Nieraz kupuję teleskop w częściach , modyfikuję optykę , napylam nowe porządne warstwy , dokonuję przeróbek , usprawnień i napraw mechanicznych tak aby sprzęt spełniał moje wysokie wymagania , jestem z natury perfekcjconistą i wszystko musi by dopracowane i dopięte na przysłowiowy "ostatni guzik". :D
Mój były Bardzo Dobry Mak STF MIRAGE na optyce Intesa 180/1800 mm też nie pojechał za granicę gdzie mogłem na nim przyrobić spokojnie parę tysiaków gdyż kupiłem go naprawdę w dobrej cenie a wiem po ile się sprzedają takie maszynki za zachodzie Europy , tylko wylądował u Kolegi Prawnika w Warszawie.Koledzy mają u mnie zawsze pierwszeństwo zakupu a jeżeli nikt nie jest zainteresowany z kolegów gdyż nie ma takiej potrzeby to dopiero wtedy sprzęt ląduje u nas na giełdzie.Fakt że kupuję bardzo dużo , testuję , sprawdzam i poznaję cały czas nowe ciekawe sprzęty , uwielbiam to robić i kręci mnie to zawsze niesamowicie , gdyż każdy nowy nabytek dostarcza mi nowych nie zapomnianych wrażeń , czy to okular czy teleskop , zawsze to jakaś nowa przygoda. :D
Ponadto zajmuję się propagowaniem miłośniczej Astronomii pośród nowo poznanych znajomych , koleżanek i kolegów , Zapraszam każdego na pokaz nieba do naszego miłośniczego obserwatorium kto tylko jest zainteresowany i chce wspólnie pooglądać , często też bywają u mnie w domu nowi znajomi i na balkonie gdzie mam swój sprzęt zaliczają pierwsze spojrzenia na niebo , dużo osób zaraziłem bakcylem miłośniczej Astronomii i cieszę się że grono miłośników Astronomii cały czas się powiększa.
Zawsze też służę pomocą i poradą praktycznie każdemu kto się do mnie zwróci , robię to bezinteresownie i lubię to robić gdyż w pewien sposób się realizuję.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Cześć Krzysztofie.
Wiem, że Twoja wiedza na temat sprzętu astro jest gruntowna, że wiele widziałeś, miałeś, naprawiałeś i często zapraszałeś chętnych do Waszego obserwatorium pod Krakowem i wiele razy miałem ochotę się podłączyć pod to zaproszenie"otwarte" Jednak obowiązki życiowe, sprowadzały mnie zawsze na ziemię, gdzie miłość do rozgwieżdżonego nieba to nie jedyna moja pasja, której meritum jest wysoko nad ziemią. Zatem życzę czystego nieba zwłaszcza dla Okroja, bo jak to zwykle bywa, gdy nowy sprzęt to i pogoda do bani.

Pozdrawiam
Szymon.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostKrzysztof_P | 02 Lis 2017, 11:15

Cześć Szymonie.

Bardzo Ci Dziękujemy za miłe słowa i Wzajemnie Życzymy Ci Dużo Pięknej Pogody i Udanych Satysfakcjonujących Obserwacji i Oglądania Nocnego Nieba.
Nasze Miłośnicze Obserwatorium zawsze stoi otworem dla wszystkich chętnych wspólnym oglądaniem nieba po wcześniejszym kontakcie telefonicznym ze mną , tel.604054008 i ustaleniem szczegółów oraz terminu wspólnego spotkania.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 02 Lis 2017, 11:40

wiechu napisał(a):
kk napisał(a):Arktur ma separacje 0.3" (wedle SkySafari).
Może to zdjęcie (ma ktoś je gdzieś?) było wykonane w wąskim spektrum na krótkich falach?

Było podpisane tak, jak napisałem, bez żadnych dodatkowych sformułowań, a teraz nie mogę znaleźć w google. W każdym razie sprawdzić przy jakiejś okazji nie zawadzi.


A nie mylicie Arktura z jakas inna gwiazdą? Arktura nie da sie rozdzielić wizualnie. A jego towarzysz jest tylko na razie hipotezą, chociaż widzę, ze rzeczywiście tak napisali w SkySafari (0,3" i podali nawet kąt pozycyjny - to pewnie wzięli z katalogu Hipparcos http://adsabs.harvard.edu/full/1998Obs...118..299G ).
W kazdym razie 0,3" i tak jest nie do rozdzielnia amatorskim sprzetem, a tym bardziej przy polskim seeingu i pewnie ogromnej różnicy mag ewentualnych składników.

PS Moze chodziło o Alkora? Prędzej bym sie zgodził.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postokroj | 02 Lis 2017, 14:44

Dzięki Szymonie pierwsze bardzo pozytywne obserwacje zaliczoneęTeraz czekam na nów Łysego.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 02 Lis 2017, 15:37

Cześć JSC.

Może coś tam zamajaczy w obrazie dyfrakcyjnym przy dużym pow. i większej aperturze , trzeba poczekać na Wiosnę kiedy warunki będą dogodne.Ponadto warto by było znać aktualne położenie i odległość słabszego składnika , aby się czasem nie okazało ze teraz jest 0,1" od Arktura. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 02 Lis 2017, 15:44

Może po prostu w obrazie dyfrakcyjnym będzie jakies jajko zamiast idealnego kółka?

Pisałem o Alkorze, bo też dopiero niedawnio stwierdzili jego podwójność, a mam mocne i nieodpaerte wrażenie, ze nieraz widziałem własnie taki czerwony odblask na obwdzie Alkora i nie wynikał on raczej ani z aberracji chromatycznej poprzecznej, ani z dyspersji atmosferyczne. Zresztą przeglądałem tez zdjecia tej gwiazdy i możliwe, ze widac na nich tego czerwonego karła - np. u Damiana Peach'a - oglądac Alkora w duzym powiększeniu - to ten po prawej
Image
Raczej nie wynika ten czerwony cycek z pikseli kamerki jako niechciany artefakt... Zdjęcie ściagnięte z tej strony: http://www.damianpeach.com/binaries.htm

Teoretycznie wygląda to tak:
Image ale Mizara nie sposób chyba rozdzielic (wizualnie) na 4.

O tutaj tez to zasugerowali na szkicu:
Image
Gdyby to miało wynikac z niedoskonałości optyki, to Mizar tez chyba by miał taki czerwony odblask (?)

Tak więc zachecam do obserwacji Alkora - będzie to nawet naukowe jeśli okreslimy kąt czerwonego karła
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdark | 03 Lis 2017, 07:44

Wczoraj miałem okazję obadać organoleptycznie teleskop Krzyśka i muszę przyznać, że robi wrażenie. Ciekawy sposób obaflowamia jakiego jeszcze nie widziałem i jakość wykonania rodem z najlepszych firm. Cały metalowy i bardzo sztywny. Świetne rozwiązanie obrotowych obejm. Precyzyjny i masywny wyciąg to atut do pozazdroszczenia. Waga około 12kg to nie jest dużo jak na cały metalowy teleskop. Fajna maszyna. Czekam teraz na czarne i pogodne noce kiedy Krzysztof udostępni go pod ciemnym niebem.
Tak na marginesie to razważam wykonanie małego udoskonalenia w moim T13 na przeciw wyciągu. Osoby wtajemniczone wiedzą o co chodzi. Po coś to tam jest. :wink:
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 03 Lis 2017, 10:24

Cześć.

W końcu to Solidna Robota zakładów LOMO obecnej Federacji Rosyjskiej , tak jak pisałem , zero jakiegokolwiek plastiku , wszystko solidnie i porządnie wykonane na lata użytkowania , to Super Maszyna Światowej Klasy , Cieszę się że Ci się ogólnie podoba. U nas ze względu na cenę to praktycznie nieznane sprzęty , ale warte zakupu bez dwóch zdań , optycznie to jak pisałem wcześniej , 6" APO na Planetach i około 160-170 mm APO na Dsach.
Generalnie to dla nie jednego miłośnika Astronomii docelowy teleskop Planetarny i nie tylko na lata użytkowania.
Dlatego warto go brać pod uwagę przy zakupie dużego Refraktora 6" APO czy przynajmniej 6" ED. Od 6" Refraktora ED będzie znacznie lepszym sprzętem i w cenie 1/5 APO 6" a o podobnej cenie do ceny Refraktora 6" ED.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 03 Lis 2017, 13:55

Darek Przyjacielu jesteś pierwszy w kolejce do okularu.Dziękuję za pwłne optymizmu słowa.Ja jestem badzo zadowolony z zakupu.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postkk | 03 Lis 2017, 16:05

Widzę że kolega nietypowe bafle zauważył. Fakt, w 180-tce są w dość specyficzny sposób mocowane. Wszystko po to aby umożliwić efektywne wychłodzenie, uniknąć „kieszeni”.
Kiedyś gdzieś czytałem coś w temacie ale niestety nie pamiętam gdzie w każdym razie bafle mocowane bezpośrednio na obwodzie tuby są problematyczne pod tym względem.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postdark | 03 Lis 2017, 19:33

Tak. Nietypowe bafle to fakt. Ale co powiecie o tych po przeciwnej stronie wyciągu?
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat