Mak-Newton Intesa MN 66 , 152/912 mm , F6 , 1/8L.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 07 Sty 2018, 16:20

Witajcie. :D

Nabyłem w USA nowego Maka-Newtona Intesa MN 66 , 152/912 mm , F6 , na lustrach Sital z porządnymi warstwami 96% i optyką 1/8L , stan teleskopu jak Nowy , na fotkach widać trochę paproszków , Menisk wielokrotnie powlekany , obstrukcja centralna tylko CO=20,5% , Klasa sprzęcik , mobilny i lekki , rozebrałem go w pień , umyłem optykę i jeszcze pozostała kolimacja , dorobiony focuserek do wyciągu Crayforda z Clamping Ringami w firmie "Astrokrak" jak i obejmy produkcji "Astrokrak". Szukacz 50 mm posiada regulowany krzyż z opcją zakręcenia podświetlenia , w odrośniku szukacza bafle , otwór jest teraz zaślepiony oryginalną metalową zaślepką. Teleskop też w środku wybaflowany po zęby jak mój poprzedni MN76 Mak 180/1080 mm. Napiszę parę słów o obrazach jak skolimuję sprzęt , wiem że będzie OK , te Maki wypadają w praktyce na Planetach i Księżycu jak APO około D: 130-135 mm i jestem pewny Zadowolenia , Dsy są bliżej Refraktora APO 140 mm i to jest to co lubię , punktowe kolorowe gwiazdki jak iskiereczki na czarnym refraktorowym tle nieba a nie ciapy jak w Newtonie czy SCT. Obrazy Planet i Księżyca piękne ostre i kontrastowe z czarnymi cieniami gór na Księżycu. Teleskop z tyłu posiada otwór z deklem i śrubką , można mu zamontować wentylator , są przygotowane pod to otwory.Proszę parę fotek:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Mak-Newton Intesa MN 66 , 152/912 mm , F6 , 1/8L.: IMG_0039.JPG
Mak-Newton Intesa MN 66 , 152/912 mm , F6 , 1/8L.: IMG_0038.JPG
Mak-Newton Intesa MN 66 , 152/912 mm , F6 , 1/8L.: IMG_0037.JPG
Mak-Newton Intesa MN 66 , 152/912 mm , F6 , 1/8L.: IMG_0036.JPG
Mak-Newton Intesa MN 66 , 152/912 mm , F6 , 1/8L.: IMG_0035.JPG
Mak-Newton Intesa MN 66 , 152/912 mm , F6 , 1/8L.: IMG_0034.JPG
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 22 Sty 2018, 21:00, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 07 Sty 2018, 19:12

Byłem -widziałem -dotykałem wszystko się zgadza.Fajnie że wróciłeś do zdrowia i mamy kolejny piękny opis. :D
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 07 Sty 2018, 19:23

Cześć Krzysztof. :D

Dzisiaj dopiero zakończyłem składanie , miałem w domu parę dni warsztat na stole. Dopiero napiszę jak dobrze skolimuję sprzęcik , oglądałem przed myciem optyki mając teleskop na kolanach i obrazy były Ekstra pomimo nie najlepszej kolimacji.
Czekałem na obejmy od Janusza które dzisiaj wykleiłem czarnym flockiem wewnątrz , znowu Dziękuje Firmie "Astrokrak" za wyrób na Światowym poziomie , obejmy są Klasa jak i sam teleskop który na takowe na pewno zasługuje. :D Pożyczyłem od Zbyszka przedłużkę GSO 2"/2" 35 mm , potrzebuję takową aby teleskop ostrzył z Naglerami. Czekamy ze Zbyszkiem na pogodę ale się na nią nie zapowiada.Mamy tyle sprzętu i wszystko stoi w Boksach , aż nawet nie chcę myśleć , posiadam też aktualnie ponadto dwa teleskopy SCT , 10" MEADE i 8" Celestrona XLT nówkę. Też je postaram się opisać a teraz idę je przetrzeć bo zachodzą kurzem. :D Jak tylko pooglądam nowym Makiem to napiszę jakie mam ogólne wrażenia.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMariusz1980 | 08 Sty 2018, 00:48

Cześć,
Pozazdrościć zakupu :)
Mam dwa pytania:
Jak udało się Ci sprowadzić taki teleskop bezpiecznie ze Stanów.
Cena pewnie była konkurencyjna ale co z transportem?

Drugie to na czym takiego Maka trzeba posadzić żeby było pod wizual rozsądnie?

pozdrowienia,
Mariusz
Celestron Advanced VX 8''SCT
Orion Stratus 21mm, Celestron Ortho 25, kiedyś:LVW 13mm, 8mm
Tele Vue UHC 2'', TPL Polaryzacyjny 1-49% 2''
DO Titanium 10x56 ROH, Helios 28x110 (BA8)
kiedyś GSO Dobson 10''
 
Posty: 101
Rejestracja: 15 Lut 2015, 18:08
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2018, 05:43

Cześć Mariusz. :D

Teleskop jest stosunkowo lekki około 7 kg i na montażu Klasy EQ5 pracuje jak po masełku , odnośnie sprowadzenia to mam pewien stały patent , natomiast trafić te teleskopy w tak dobrym stanie to jest raczej problem i "Szukać jak ze Świecą". :D Aktualnie zamawiając sobie taki sprzęt w APM DE trzeba czekać od 6-9 miesięcy , gdyż te sprzęty są wykonywane na indywidualne zamówienia i kosztują nie mało , możesz sam sprawdzić. Mało się ich sprzedaje i są mało popularne ze względu na wysoką cenę , ale za to obrazy jakie generują są naprawdę Świetne , to mój czwarty Mak-Newton Intesa posiadałem: 5" dwa 7" i teraz ten 6". Mam też przyobiecanego 8" i kupię go myślę na wiosnę.
Ponadto w praktyce nie trzeba stosować przedłużki GSO 35 mm gdyż wystarczy nie do końca wsunąć tuleję okularów TV Nagler i teleskop ostrzy bez problemów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 15 Sty 2018, 08:48, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2018, 08:34

Witajcie. :D

Dla Astromaniaków którzy uważają że wraz z "Wiechem" naganiamy na Maki-Newtony Intesa i Gloryfikujemy te Teleskopy wstawiam kilka zachodnich wypowiedzi w temacie o Maku-Newtonie Intesa którego posiadam MN66 152/912 mm jak i pierwsza o MN76 180/1080 którego też posiadałem , abyście nie myśleli że przesadzamy gdyż nasze opisy są zgodne z Faktycznymi w Praktyce:

1.Cześć.

Mam Intes-Micro MN-76 (180mm F-6).

Optycznie, to rozwiało mój Meade 7 " F-15 Mak-Cass. Obrazy były znacznie jaśniejsze i ostrzejsze.

Moje skargi są zgodne z tym, co powiedzieli inni; TO ZNACZY; długi czas schładzania i trudny do zamontowania.

Nie podobał mi się helikalny focuser, z którym przyszedł. Wymieniłem go na JBL Crayford.

Skończyło się na tym, że zbudowałem dla niego dobsonyjskiego wierzchowca. Plopuję to na platformie RoundTable.

2.Muszę powiedzieć, że Mak Newts to niesamowite teleskopy. Są dość bliskie wydajności refraktora (prawdopodobnie najlepsza z nich). Zaleta MN jest dla mnie tym samym, co zaletą refraktora - gwiazd punktowych i szerokich pól widzenia. Wady, jak stwierdzili inni, to fakt, że są one bardzo ciężkie ze względu na ich rozmiar (waga znajduje się głównie przed rurką), są wyposażone w straszne soczewki kontaktowe i muszą zostać skolimowane. Wymieniłem focuser na moim MN66 na JMI o podwójnej prędkości. Jeśli lubisz alt-az, bardzo polecam Unistar deluxe mount - działa pięknie z zakresem tej wagi i może iść znacznie wyżej.

Chaz
Televue 102
Intes Micro MN66
8 "f / 8 split tube Discovery dob

3.Intes MN-66
Intes MN-66 jest świetnym i super ostrym obrazem *! * Większego brata, MN-76, nie ma tutaj ... Mam oboje. MN-76 i MN-66.
VG
Volker

4.Najlepszy zasięg na rynku dla wszechstronnego zastosowania i jakości. Tak.

5.Rosyjskie MCT są bliskie równości, ale I-M MNT mają tu przewagę.Lepsze
zakłopotanie, szkło i optyka. Dostajesz coś za dodatkowe pieniądze. Rosyjski Maks
może być jedną z najlepszych wartości optyki na rynku.

6.MN-66 to po prostu niesamowity teleskop.. Z dobrymi ortoskopowymi okularami
doskonale sprawdza się na planetach, pokazując pasma na Jowiszu od bieguna do
bieguna, nawet przy 300x.Na obiektach kosmicznych można naprawdę zwiększyć
moc i zobaczyć prawdziwe szczegóły.

Myślę że te parę wypowiedzi wystarczy , można sporo przeczytać o tych teleskopach na zachodnich Forach jak i w sieci.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 14 Sty 2018, 20:51

Witajcie. :D

Dzisiaj skolimowałem MN i oglądam właśnie: M45 Plejady , M42 i M35 z balkonu. Obrazy piękne , czarne tło nieba a gwiazdki w gromadzie kolorowe maleńkie igiełki jak w APO , widać świetnie intensywność kolorów czy to niebieskiego czy pomarańczowego na poszczególnych gwiazdach. :shock: A gwiazdki są tak maleńkie że nie do uwierzenia , świecące punkciki z doskonałym Refraktorowym wyglądem. W trapezie od razu widzę 6 składników w Naglerze T4 12 mm przy powiększeniu około 76X z polem ponad 1* , sama M42 wygląda świetnie jak "Ptak z rozłożonymi skrzydłami" kontrastując swoją rozciągłością na czarnym tle nieba , widać ją świetnie , szczerze to nie spodziewałem się tak obfitego jej wyglądu , Zbyszek zaraz będzie u mnie i oglądamy. Nie ma mowy o porównaniach do żadnego Newtona 150 mm którego tło nieba jest szare a gwiazdy mają zniszczony obraz przez pająka i duże LW przez co tracimy bardzo dużo na ich punktowym wyglądzie , tu obrazy samej M42 ze względu na czarne tło nieba które uwidacznia lepiej samą mgławicę porównał bym do Newtona około 180 mm. Newton ani nawet SCT nigdy nie pokażą tak wspaniałych obrazów , to trzeba jednak samemu zobaczyć. Z Naglerem 31 mm mam pole około 2,8* i powiększenie około 29,5X , Plejady są tak wspaniałe że trudno oderwać wzrok , kolorowe gwiazdki szpileczki z żywymi kolorami , obraz Kryształ. Obrazy DS są jak w Newtonie po założeniu filtra ALP np. Lumicon , kiedy dostajemy czarne tło nieba i kontrastujacy obraz np. Galaktyki takie dałbym porównanie , ale jest lepiej.
Dzisiaj czekam na Planety nie ma zmiłuj się , kolorowe pasy Jowisza są warte czekania do rana.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 14 Sty 2018, 21:28

Spróbuj wyłapać Suriusza B. Odległość między składnikami A i B wynosi obecnie 11", a więc nawet nieco więcej, niż pomiędzy gwiazdami A i B w Trapezie. Ostatnio sie gapiłem, ale nie zdążyłem połapać sie co i jak, bo Syriusz mi sie schował za blokiem ;) Myślę, że był wtedy do wyłapania, bo Syriusz A miał stosunkowo mało pierścieni dyfrakcyjnych i na pewno na odległośc mniejszą niz 11" w moim telepiku - tak mi sie wydaje... Spróbuję następnym razem.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 14 Sty 2018, 22:15

Cześć. :D

Dziękuje za info , oczywiście będę próbował. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Sty 2018, 08:30

Witajcie. :D

Jestem świeżutko po oglądaniu Jowisza , właśnie wszedłem do domu i teraz czuję że to nie pora na letnie klapki , palce u stóp zdrętwiałe od mrozu których końców nie czuję. :lol: Sesję zaczęliśmy wraz z Kolegą Zbyszkiem ZP53 od około godz.4.30 , jednak Jowisz był jeszcze stosunkowo raz że nisko to dwa tarzał się w jakichś chmurkach i Seeng był kiepski. Ale już wtedy widziałem chwilami po obrazie że będzie przy lepszym Seengu bardzo dobry. Zaczęliśmy od TV Naglera T4 12 mm , powiększenie około 76X obraz Planety stosunkowo mały , widać dwa pasy i obydwa pociemnienie biegunowe i w sumie to by było na tyle , Planeta pływa , jednak co od razu zwraca na siebie uwagę to ekstra kolorek i odcienie kolorów poszczególnych stref jak i pasów. Następnie ładujemy TV Delosa 6 mm około 152X żrenica wyjściowa równa dokładnie 1 mm więc bardzo dobra , obraz piękny kolorami co Kolega Zbyszek podkreślał parokrotnie jak i ja , jest po prostu super , Seeng nie najlepszy ale widać od razu jak górne pociemnienie przecina cienki biały pas w jasnej strefie pod pociemnieniem wiać cieniutki ciemny pas , następnie szeroki pas , jasna strefa i dolny pas szczególnie bogaty w pofałdowania i nieregularności , poniżej jasna strefa i znowu dolne pociemnienie. Stwierdzamy ze Zbyszkiem że poczekamy aż Planeta wzejdzie wyżej i wchodzimy z balkonu do domu na ciepłą herbatkę , jesteśmy już po kawie dawno przygotowani i nie zaspani.Za około pół godziny wychodzimy znowu , warunki się poprawiają , proponuję Pentaxa XW 5 mm który ląduje w wyciągu , obraz pomimo zwiększenia powiększenia do około 182,5X poprawia się i widać o wiele więcej drobnego detalu przy pasach i pojawiają się owale (duże białe chmury) , teraz cienki pas pod górnym pociemnieniem w jasnej strefie jest ewidentnie widoczny , jest piękny ostry i kolorowy obraz Planety z widocznymi odcieniami kolorów każdej strefy , po prostu Bajka , zgodnie stwierdzamy wraz ze Zbyszkiem że obrazy są Rewelacja i dużo lepszej jakości niż w 120ED z pięknymi kolorami i masą detalu , jednak ciągle Seeng zakłóca nam doskonałe chwile widzenia , wchodzimy się zagrzać do domu i napić ciepłej herbaty , jestem Mega zadowolony z teleskopu i klepę do Zbyszka jak najęty , Kolega Zbyszek się tylko uśmiecha i potwierdza że jest Ekstra i Teleskop Pozytywnie zaskakuje przechodząc nasze oczekiwania. Wychodzimy ponownie już zaczyna robić się powoli jasno , Seeng poprawia się dużo na plus i Jowisz pokazuje piękny detal którego chwilami jest taki ogrom że aż trudno wszystko ogarnąć jednym spojrzeniem , proponuję zaszaleć i w wyciągu ląduje TV De Lite 4 mm , jest teraz 228X i żrenica wypada około 0,66 mm , obraz o dziwo utrzymuje detal i nie zatraca się zbytnio kontrastu co zgodnie stwierdzamy zadowoleni. Księżyce to już ewidentnie kulki i można spokojnie rozróżnić ich wielkość , chwilami widać małe ostre tarcze. :shock: Teleskop wytrzymuje na Jowiszu Pow. 228X , gdy 120 ED siada już przy 200X i subtelny detal ulega zatarciu i degradacji. Jestem Happy teleskop to naprawdę jak APO za ułamek kosztów jakie kosztował by taki Refraktor. Zbyszek stwierdza że idzie do domu a ja mam jeszcze w zasobach okulary ORTO , ładuję UO 4 mm jest jeszcze lepiej niż w TV De Lite 4 mm obraz brzytwa przy 228X. :shock: Sprawdzam obraz przy ORTO BGO 5 mm , Obraz jest GENIALNY i POWALA ILOŚCIĄ DETALU JAK I JEGO RÓŻNORODNOŚCIĄ i KOLORYSTYKĄ a te kolory to jak z Pasteli po prostu Miód Malina , obrazy zdecydowanie przechodzą moje najśmielsze oczekiwania , to wspaniały Instrument planetarny i nie tylko , jestem Happy i zawijam się do domu , już świta na całego i na dzisiaj wystarczy tych wrażeń. :D
Z tego wszystkiego zapomnieliśmy w ogóle o Marsie. :lol: , ale dzisiaj ma być pogoda i też umówiliśmy się na poranne oglądanie Planet , myślę że nie zapomnimy dzisiaj w sumie to jutro aby spojrzeć na Czerwoną Planetę. Teleskop jest tak mały a zarazem tak wielki. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 16 Lut 2018, 09:37, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomeczz | 15 Sty 2018, 09:31

Witajcie, miło że teleskop cieszy. Nigdy nie patrzyłem przez MN i chętnie bym to kiedyś uczynił.
Gratuluje też że teleskop działa rewelacyjnie po rozebraniu i raptem po jednej kolimacji.

Przez ostatni miesiac co sie szykuje rano pogoda zostawiam telep na noc przykryty kocem i rano rzuce okiem. Nigdy nie mialem seeingu na jakiekolwiek obserwacje - wszystko zawsze pływa, nawet dzis rano gdy wiatr wiał od wschodu. A miałem nadziej ze te wschodnie wiatry będą pomyślniejsze.

pozdrawiam
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 15 Sty 2018, 09:53

Cześć. :D

Nam też wszystko pływało , ale jak powolutku zaczęło świtać to warunki znacznie się poprawiły , nie było dzisiaj ideału , ale dłuższymi chwilami obrazy były naprawdę wyśmienite.
Zapraszam Cię do mnie przy pogodzie , możesz zakosztować obrazów z mojego Maka a sam się przekonasz co warte są te teleskopy na optyce Intesa.W razie czego wcześniej dzwoń , tel.604054008.
Na poprawną kolimację poświęciłem około godziny i nie było tak łatwo , ale jest OK. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 15 Sty 2018, 21:44

Z tym że daje rade bez filtra to sie zgadzam.W moim Intesie MN 76 zauważyłem że Orion Sky Glowe to wszystko na m 42.Bez filtra m 42 oszałamia mnie.Krzychu gratuluje wrażeń aż kipi Twoje szczęście.Piękne relacje.
Pozdrawiam
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 15 Sty 2018, 21:53

Krzychu Dzięki , te nasze MN to Super Sprzęty. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 16 Sty 2018, 09:15

super opis

Dla mnie osobiście podwojona korzyści ... dowiaduje się ciekawych artefaktów o 120 ed,/o 100ed już nie wspomnę/ które by nigdy nie ujrzały światła dziennego :)

A ja myślałem ze 80mm achro to max. użytecznej czynnej średnicy . :mrgreen:

Rosyjska robota, mam sferycznego newtona 110mm i tez jestem zdziwiony jakością tych małych obrazów,które są nieosiągalne nawet w większym sprzęcie made in China ...

Jaki koszt takiej używki MN Intes ?



pozdr
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 16 Sty 2018, 09:24

Cześć Jacku. :D

Miałem Farta i trafiłem tego Maka z wliczonym kosztem przesyłki do Polski z USA , opłaconym cłem i kurierem do Krakowa za około 6,5K , teleskop jest jak Nowy a w APM kosztuje w tej wersji ponad 11K i trzeba jeszcze czekać około 6-9 miesięcy po złożeniu zamówienia.Jestem zadowolony z zakupu , obrazy jakie generuje ta Maszynka przeszły moje najśmielsze oczekiwania , teleskop jest mobilny , stosunkowo lekki około 7 kg i pracuje na montażu klasy EQ5 jak po masełku.Obstrukcja centralna na poziomie CO=20% jest już tak mała że praktycznie niewiele odczuwalna w obrazie , wypadkowa dokładność całego układu 1/8L przez co obrazy są m.in. Rewelacyjne , warstwy najnowsze na lustrach jak i na Menisku , Klasa Sprzęt.

Obrazy daje jak porządne APO , nic ująć nic dodać , za ułamek kosztów dobrego a nie chińskiego APO. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 21 Sty 2018, 18:07, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 16 Sty 2018, 09:35

Podaj jeszcze rok produkcji :)
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 16 Sty 2018, 09:38

Teleskop ma bodajże nie całe dwa lata , dokładnej daty nie posiadam , podaję info od sprzedającego. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 17 Sty 2018, 18:25

Witajcie.

Proszę fotka MN 66 u mnie na balkonie na montażu SW EQ5 , gdzie najczęściej oglądam jak nie jadę do naszego Obserwatorium.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Mak-Newton Intesa MN 66 , 152/912 mm , F6 , 1/8L.: IMG_0047.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 17:52

Witam.

O MK66 warto też przeczytać to małe sprawozdanie , przetłumaczone w Translatorze z zachodniej strony:

Intes Micro MK-66
Około 4 miesiące temu zamawiam Intes MK67, pochodzący z Intes Micro MN56 I robił ten przełącznik dla lepszej przenośności i być może dodany cal mógłby dać lepszą wydajność w głębokim niebie, ale nie spodziewałem się, co mam. Najpierw zamówiłam zakres od ITE, który jest jedynym dealerem w Stanach Zjednoczonych, który jest autoryzowaną naprawą gwarancyjną dla tych zakresów. Są to również jedyni dealerzy, którzy mają je optycznie i mechanicznie certyfikowane przez sklep z zewnętrznymi projektantami optycznymi. Już samo to daje spokój, jeśli masz kilka złych doświadczeń optycznych z niektórymi z dealerów, którzy naprawdę wiedzą, jak prawidłowo wykonywać tę pracę. Zakupiłem ITE wcześniej, a usługa jest na arenie 10 plus w mojej książce. Chciałem, żeby był to przenośny teleskop o rozmiarze wystarczającym do dobrej zabawy z głębokim niebem, ale był doskonały na planetach, podwójnych gwiazdach i obserwacjach księżycowych. Przed trafieniem teleskopów w USA zdecydowałem się zmienić moje zamówienie na MK66, które umożliwiłoby korzystanie z większości wyprodukowanych przeze mnie akcesoriów SCT, a także dał mi bardzo stabilny i zerowy obiektyw z przesunięciem obrazu plus osłonę rosy wbudowaną już w lunetę. Cóż, przyszedł czas na bardzo ładną torbę, 2 "graficzne plecy, które zamówiłem, celownik i uchwyt 10X50, instrukcja w języku angielskim i certyfikat optyczny. Byłem pod wrażeniem jakości wykonania tego zakresu i po zasięgnięciu Intes Micro Czułem, że oryginalna jakość firmy Intes była lepsza pod wieloma względami, a focuser był gładki i na pieniądze, wydawało się, że używają one bardzo płaskiej czarnej farby o teksturze wewnątrz ota i osłony rosy (bardzo bardzo czarnej), znajdź i wspornik był krokiem w górę od stylu MN56, a malowanie miało znacznie ładniejsze wykończenie, trochę kremowy kolor z białego plus wytłoczony numer seryjny .. Teraz przejdźmy do części obserwacyjnej, po pierwsze od deszczu padało przez 2 tygodnie po tym, jak dostałem w zasięgu, ale kiedy już zniknęło, byłem w niebie, pierwsze spojrzenie było na podwójne podwójne, co było doskonałą separacją nawet przy niższych mocach około 100X, ale kiedy pchnąłeś go wyżej, to po prostu szerzej i szersze, między 225X i 300X było najlepsze kiedykolwiek widziałem, potem kolejne ofiary czy M13 i M92, które również były z mojego słabego oświetlonego podwórka, naprawdę bardzo ładne, szczegóły do ​​rdzenia z doskonałymi rozszerzeniami, kiedy wyszedłeś z klastra. M31 był bardzo jasny, nawet pod kątem 45 stopni od horyzontu, można było dostrzec kształtowanie rozszerzeń, ale raz w ciemnym miejscu wyglądało naprawdę znakomicie. M10, M12, M2 i M15 były nawet zaskakujące z mojego podwórka. Ale prawdziwym dowodem było obudzenie się o 3 nad ranem i obserwowanie Saturna przez ponad godzinę między 225X a 400X, nigdy wcześniej nie widziałem tak pięknego widoku tej planety. Pierścień C był czystą czarną przestrzenią, a na zewnętrznym pierścieniu widoczny był niski poziom kontrastu od jasności pierścienia wewnętrznego. Planowanie bandaży było bardzo łatwe do zobaczenia, a powierzchnia wyglądała jak 3 d od pasm i pokazano trzy księżyce. Jowisz był kolejnym oszałamiającym widokiem z wieloma pasmami i festonami z widocznymi chmurami chmur, cztery dyski jak księżyce z przejściami cienia widzianymi z księżycem nad powierzchnią planety i cienie rzucane jak czarna kropka na powierzchni. Nie miałem jeszcze tyle czasu na wystarczająco dużym niebie, żeby podać więcej szczegółów, ale to, co widziałem do tej pory, to to, że ten zakres jest lepszy niż najlepsze 4 "apo i bardziej jak 5" apo, ale wydajność w głębokim niebie jest daleko lepsze niż refraktory Synta 6 "i łatwo je porównać z 8" dobsami lub SCT. Jedyny zakres, który jest o wiele lepszy w przypadku DSO, to 10 "do 12,5" lub więcej. Uważa się, że planetarne szczegóły należy wierzyć, ale jest to dobre. Gwiazdy, które wykonałem do tej pory, były doskonałe dla systemu MCT z bardzo gładką optyką. Mam ten zakres na rebaku / zbudowanym CH5 na szczycie trójnoga geodezyjnego Universal Asstronomics HD, a 2 "Intes Diagonal patrzy na ładunek o wadze 13 funtów, który osiada w czasie krótszym niż 1 s. Jestem pod wielkim wrażeniem tego zakresu i bardzo polecam go do poważnej pracy obserwacyjnej.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 23 Sty 2018, 06:01

Witajcie.

Udało mis się dzisiaj złapać Jowisza przez dłuższą chwilę w dużej przerwie w chmurach około godz.4.40. Seeng kiepskawy ale z TV Delosem 6 mm przy 152X było znośnie. Akurat trafiłem jak WCP defiladowała na tle tarczy Planety , ekstra widoczek , świetny ceglano-pomarańczowy kolor Plamy , białe kłębiaste chmurki w pasie, plama otoczona białą obwódką , pociemnienie biegunowe rozdzielone białym cienkim pasem , dużo detalu na tarczy pomimo nie najlepszych warunków, jednak ta Apertura przy tej jakości optyki to bardzo dobry sprzęt m.in. do Planet przy naszych warunkach Seengowych.6" bardzo dobrej optyki pokazuje na Planetach naprawdę bardzo dużo a stosunkowo mała apertura nie jest tak czuła na Seeng jak większe sprzęty.Warunkiem jest świetna optyka inaczej nici z pięknego oglądania.To co widziałem dzisiaj na Jowiszu w ciągu tych 15 minut to praktycznie widzę parę razy w ciągu roku w SCT 11" Celestrona , który jest w naszym obserwatorium , ponadto jakość tego detalu i ten kolorek jest naprawdę wspaniały i dużo lepszej jakości niż z dużego SCT. Teleskop mam pod ręką na częściowo zadaszonym balkonie , więc jest cały czas gotowy i wychłodzony do obserwacji , nakryty specjalną folią do przykrywania instrumentów na polu i po wyjściu na balkon z domu w ciągu paru minut gotowy do pracy. Odkąd oglądam Jowisza w tym Maku to specjalnie nie tęsknię za obrazami Planet w SCT 11" gdyż mam o wiele lepsze z tego Maka , może trudne do uwierzenia ale prawdziwe.Aby SCT 11" pokazał tyle lub więcej to muszą być doskonałe warunki Seengowe których u nas wiemy ile się zdarza , przy takich warunkach jak panowały dzisiaj w SCT była by porażka i pływanie z wątłym mydlanym detalem , gdyby zaś warunki były doskonałe to SCT 11" pokazał by na co go stać i zostawił Maka w tyle ale tylko pod względem ilości a nie jakości detalu.Tak czy inaczej ostrością obrazu , kontrastem i kolorem detalu nawet najlepszy SCT nigdy nie zbliży się do bardzo dobrego Maka , to można sobie przyjąć za pewny fakt. Oglądam przede wszystkim Planety od szeregu lat i wiem na co stać jaki sprzęt , ładniejsze obrazy Planet miałem np. w swojej Syncie Flex 12" modyfikowanej optycznie i mechanicznie niż z każdego SCT jakiego kiedykolwiek używałem , ale musiały być ku temu odpowiednie warunki.Widok z balkonu mam na południowy wschód jak i na południe , więc Planety mam jak na dłoni.Szkoda że tak szybko całe niebo zaniosło się chmurami w Krakowie , ale warto było nawet dla tych 15 minut.Co z tą pogodą się wyrabia , porażka po całości.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Sty 2018, 00:38

Witajcie.

Księżyc oglądany w tym stosunkowo niedużym Maczku 6" jest po prostu fantastyczny , masa drobnego detalu , super kontrast z czarnymi cieniami gór , charakterystyczne ciemne i jasne twory na powierzchni Księżyca jak i sama plastyka obrazu powalają i pozostawiają inne konstrukcje teleskopów daleko w tyle. Detalu w praktyce mam tyle samo co z SCT 10" jak nie więcej ze względu na bardziej stabilny obraz w tym teleskopie. Mrowie drobnych Kraterów których nigdy wcześniej nie widziałem w Refraktorach: 120 ED SW Equinox i 127 ED MEADE. Poziom widocznego detalu jest spokojnie jak w 10" SCT ale za to z jakim wspaniałym , ostrym i kontrastowym obrazem obdarzonym piękną kolorystyką i klarownością. Tak samo wygląda Jowisz który jest po prostu barwny i Piękny z masą detalu widocznego w tym teleskopie.
Jednym słowem Teleskop jest znakomitym instrumentem do oglądania nieba.
Gorąco Polecam go jako zakup każdemu kto rozważa zakup takiego lub podobnego instrumentu , na pewno nie będzie żalu wydanych pieniędzy i satysfakcja jest gwarantowana.Moim zdaniem będzie to lepszy wybór w przypadku oglądania niż średniej jakości chiński Refraktor co najmniej ED do apertury przynajmniej 130 mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 05 Lut 2018, 09:52

A mnie zastanawia jaj należy przeliczać te oznaczenia. Bo MN 76 kojarzy mi się ze średnicą 76 mm. Czy tu nie chodzi o onne jednostki miary w USA czy to nie ma z tym nic wspólnego?
Jak tylko uda mi się spojrzeć przez to cacko to na pewno dam Ci Krzysztofie znać. Nie mogę się doczekać. Tym bardziej, że zdecydowanie jestem planeciarzem!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 05 Lut 2018, 10:02

Cześć Danielu.

To jak spojrzysz przez takiego MN na Planety to przygotuj sobie kocyk pod kolana. :D
Oznaczenie MN76 oznacza : Mak-Newton 7", F6 , 180/1080 mm , dla przykładu również mój obecny MN66 to: Mak-Newton 6" , F6 , 152/912 mm.
Miłego oglądanka u Krzysztofa "Okroj" jak się domyślam. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 06 Lut 2018, 08:50

Witajcie. :D

Udało mi się dzisiaj wstać i złapać Jowisza , jest mróz i Seeng chwilami naprawdę pozwalał wiele , przy 228X zarówno w TV De Lite 4 mm jak i Orto UO 4 mm obrazy Jowisza były piękne z masą detalu , kolorkiem i odcieniami tych kolorów , szarości , jasnego grafitu , żółtego , pomarańczowego , a sama plama to piękne pomarańczowo-ceglane jajeczko otoczone białą obwódką i w pasach pełno kłębiących się białych chmur jak i cała masa innego ostrego i pięknie widocznego detalu.Obraz Planety Piękny przestrzenny i bogaty w detal , przy tym piękny kolorek i znakomita ostrość obrazu. Pociemnienia biegunowe poprzecinane cienkimi białymi pasami. Przy idealnym Seengu obraz będzie jeszcze lepszy i ujawni wtedy naprawdę maleńki detal , teleskop przy tej Aperturze 6" na Jowiszu naprawdę zachwyca. A Księżyce takie pięknie ostre małe tarczki , coś wspaniałego.
Co trzeba przyznać to trzeba iż ,nigdy żaden mój Refraktor 120 ED a miałem ich parę sztuk nie pokazał tak pięknego i bogatego w detal obrazu Jowisza , to samo tyczy się Refraktorów ED 127 mm , których to posiadałem dwie sztuki.
Ta jakość widocznego obrazu Jowisza przykuje wzrok nawet najbardziej wybrednego obserwatora.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat