SCT MEADE 10" w wydaniu ATM.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 10 Sty 2018, 13:40

Witajcie. :D

Kupiłem jakiś czas temu SCT MEADE 10" , 254/2500 mm F10 w wydaniu LX200 EMC , warstwy Enhanced Multi Coated dobrej jakości , może trochę słabsze od XLT ale lepsze od starszych Celestrona Starbright.Teleskop kupiłem na zachodniej giełdzie , zalegał tam dość długo gdyż optyka była do serwisu , skusił mnie i postanowiłem go kupić.
Teleskop przyszedł do mnie z Wielkiej Bytanii około miesiąca temu , przeleżał swoje , doczekał się swojej kolejki i wziąłem się za serwis i małe ATM aby doprowadzić go do dobrego stanu.Optyka była strasznie zanieczyszczona , szczególnie korektor , sprzedający widać nie dbał o teleskop , ale to dla mnie nie problem , gdyż od szeregu lat zajmuję się serwisem naszego sprzętu w obserwatorium jak i kolegom miłośnikom Astronomii na bieżąco serwisuje teleskopy. Zawsze w domu mam coś do pracy z jakimś sprzętem co zresztą lubię bardzo robić. :D Jest to mój już czwarty SCT 10" w wydaniu MEADE , lubię te tubki , duża Apertura , i zachowana jeszcze przyzwoita mobilność sprzętu.Teleskop waży około 12 kg i na upartego może pracować na montażu klasy EQ5 z napędem przynajmniej w jednej osi , to nie długi Newton i stosunkowo małe ramię jak i waga na granicy nośności tego montażu sprawia że praca z tym teleskopem na montażu SW EQ5 jest jeszcze do przyjęcia.
Oryginalnie teleskop ma kolor ciemny niebieski a że lakier był dość obficie tu i tak otarty więc okleiłem tubkę okleiną na kolor czarny Carbon jak i dokupiłem do teleskopu Szukacz SW 9X50 też w wersji niebieskiej i też został oklejony na czarno.Zamontowałem do tuby na stałe dovetaila w standardzie Vixen 32 cm , teleskop na szczęście posiada oryginalną aluminiową rączkę do manewrowania sprzętem na montażu przy popuszczonych blokadach osi.
Przykręciłem do tuby czarną stopkę GSO pod przyszły szukacz , wymieniłem wszystkie calowe śrubki wokół obydwu Cel Teleskopu na nowe , umyłem optykę , rozebrałem sprzęta na części pierwsze. :D To kolejny teleskop który odnowiłem i po serwisie jest dobrym sprzętem do mojego użytku.W firmie "Astrokrak" u Janusza poprawiony został gwint na nakręcanej części na wodzik od regulacji ostrości oraz wyczerniony lepiej został wewnętrznie i zewnętrznie stożek od LW odcinający boczne światło.Zmyłem stary smar między tulejami i posiadając jeszcze zapasy smaru teflonowego z granulkami nałożyłem nową odpowiednią warstwę aby regulacja ostrości i Shift były a poziomie jak należy.Miałem Flockować tubę w środku na czarno , ale stwierdziłem ostatecznie ze nie ma takiej potrzeby a termika zostanie lepiej zachowana.W Firmie "Astrokrak" zamówiłem standardowo jak to już u mnie bywa Focuser o większej średnicy niż oryginalne pokrętło montowany na tym pokrętle za pomocą śrubki robaczkowej , wyrób bardzo przydatny i na wysokim poziomie , ładny radełkowany i anodowany chemicznie , wiele pomagający podczas precyzyjnego ostrzenia obrazu np. na Planetach.Lustra teleskopu okazały się być w bardzo dobrym stanie tylko niewiele przykurzone i małe ślady od pary wodnej na powłokach w postaci zaschniętych plamek widocznych pod boczne światło , wszystko ładnie się zmyło i wyglądają świeżo jak ze sklepu , na korektorze są mikroryski , które już tam były , ale one w praktyce nie mają żadnego wpływu na obraz , są tylko na powłokach i widoczne pod boczne światło , mogą przeszkadzać purystom , ale nie mnie , przynajmniej mam spokój ducha że jak pojawi się nowa mikroryska na korektorze od czyszczenia to nie będę nie sypiał po nocach i przeżywał temat , pełny luz. :D Teleskop posiada regulację i kolimację na LW , są śruby bobsy-knobsy , oczywiście teleskop został poprawnie złożony jak we fabryce po zaznaczonych na obudowie i korektorze markerach oraz skolimowałęm go w punkt na gwiazdach.O dziwo jak złożyłem teleskop to nie wymagał wiele kolimacji i w kilkanaście minut było książkowo. Obrazy dyfrakcyjne za i przed ogniskiem oraz w ognisku na jasnych gwiazdach przy bardzo dużym powiększeniu są bardzo dobre co cieszy mnie bardzo i tym sposobem posiadam bardzo dobry instrument ogólnego użytku , jako teleskop"Uniwersalny" jak to często się określa konstrukcje SCT.Do wizualnych obserwacji stosuję kątówkę 2" GSO Kwarcową Dielektryczną 99% z adapterem SCT nie z wizual backiem aby zbytnio nie przogniskowywać teleskopu , tracić na F i na wypadkowym największym polu widzenia z długoogniskowym okularem TV Panoptic 41 mm lub Pentaxem XW 40 mm.Dokupiłem niedawno na zachodzie Elektroniczny Focuser z pilotem o zmiennej regulowanej prędkości wysuwu JMI dedykowany do tego teleskopu i będę go używał przy foceniu Księżyca Canonem w ognisku oraz do precyzyjnego ostrzenia bez jakiegokolwiek przesunięcia obrazu na Planetach przy bardzo dużych powiększeniach o ile tylko Seeng pozwoli.Kiedyś z poprzedniego mojego SCT MEADE 10" F10 oglądałem z powodzeniem Księżyc przy około 450X powiększenia z obrazem Brzytwa , ale wtedy były znakomite warunki Seengowe jak i Księżyc był wysoko na niebie , nie zapomnę tego wspaniałego obrazu wnętrza Kraterów z masą drobnego detalu , było naprawdę nieżle.Posiadam też dedykowany do SCT Corector o krotności 0,63X Celestrona Japan wraz z zestawem dedykowanych złączek co umożliwi mi sfotografowanie całego Księżyca mieszczącego się na matrycy Canona tym SCT.Jak tylko pooglądam Planety i Księżyc to napiszę parę słów o wrażeniach , czekam jak i my wszyscy w końcu na jakąś pogodę. Orion i M42 wysoko a tu nici z oglądania.Dsy pamiętam z takiego SCT 10" były już znakomite a M42 piękna w Całej Krasie .Wstawiam trochę fotek sprzętu i odezwę się jeszcze w temacie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
SCT MEADE 10" w wydaniu ATM.: IMG_0045.JPG
SCT MEADE 10" w wydaniu ATM.: IMG_0044.JPG
SCT MEADE 10" w wydaniu ATM.: IMG_0043.JPG
SCT MEADE 10" w wydaniu ATM.: IMG_0042.JPG
SCT MEADE 10" w wydaniu ATM.: IMG_0041.JPG
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 22 Sty 2018, 21:01, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 13 Sty 2018, 23:45

Witajcie. :D

Właśnie ponownie i dokładniej skolimowałem teleskop SCT 10" MEADE w punkt na gwiazdach , obrazy są bardzo dobre , optyka pod względem dokładności jest bardzo dobra co od razu widać po obrazach dyfrakcyjnych gwiazd przy dużym powiększeniu , miałem go sprzedać , ale teraz się waham :D , widok M42 z Naglerem 31 mm Wspaniały , czekam teraz na Marsa i Jowisza , pogoda w Krakowie w końcu się pojawiła.

Dobry duży już 10" SCT też Cieszy. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 14 Sty 2018, 23:31, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 14 Sty 2018, 23:29

Witajcie. :D

Trochę mi szkoda gdyż bardzo dobry egzemplarz się trafił , ale ląduje jednak na giełdzie i moje zainteresowanie kieruje się w stronę większego już Maka-Newtona Intesa.To dobry teleskop co doskonale widać w obrazach dyfrakcyjnych , cenę dałem stosunkowo niższą ze względu na mikroryski na powłokach korektora Schmidta.W sumie to "Uniwersalny Sprzęt" i do Emek ze względu na sporą już aperturę D-254 mm jak i do Planet , Księżyca i układów wielokrotnych gwiazd ze względu na brak pająka niszczącego dyfrakcją obrazy.Teleskopem SCT śmiało pobijemy każdego Newtona z pająkiem przy rozbijaniu np.układów podwójnych i wielokrotnych gwiazd , oczywiście o tej samej aperturze.Obrazy Dyfrakcyjne SCT są widocznie lepsze niż teleskopu Newtona.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Sty 2018, 20:37

Witajcie.

W Krakowie przyzwoita pogoda i można dzisiaj coś pooglądać , co prawda Seengowo kiepsko , ale Dsy jakoś widać choć obrazy gwiazd mają wiele do życzenia , raz są ładne ostre a za chwile tracą swoją punktowość , Seeng przy tej sporej Aperturze 254 mm ma już bardzo istotny wpływ na jakość gwiazd i tym samym ogólny wygląd obrazu dawany przez teleskop. Oglądamy na balkonie u mnie w domu , do obserwatorium nie było sensu jechać przy tak nie pewnej pogodzie.
M35 w i M42 wyglądają bardzo ładnie , M35 bogata w gwiazdy a M42 w pełnej okazałości jak to od Apertury 250 mm wzwyż , prawdopodobnie poczekamy dzisiaj na Planety o ile pogoda się utrzyma przyzwoita. Jak z obrzeża miasta i przy Księżycu to obrazy są bardzo ładne.Przyszedł do mnie Kolega Zbyszek ZP53 z całym zestawem Filtrów Lumicona-Svotek i teraz zacznie się oglądanko mgławic. :D Zapolujemy jeszcze na M1 i inne Dsy , jest okazja i trzeba wykorzystać , Nagler N31 i Panoptic 41 to doskonałe okulary do zastosowań z dużym SCT , mamy jeszcze Naglery T4: 22 mm , 17 mm i 12 mm , jak tylko warunki Seengowe pozwolą to zostaną również uruchomione.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Sty 2018, 22:57

Witajcie.

Filtr Lumicon-Svotek DEEP SKY to Rewelacja , wyciąga M42 do niesamowitego detalu i wygasza świecenie tła w mieście , czarne tło nieba prawie jak w Refraktorze , struktura M42 Rewelacja , tak samo galaktyki wyglądają jak pod czarnym niebem z dala od miasta , OIII Lumicon-Svotek w porównaniu do mojego no name OIII to przepaść w obrazach , testowaliśmy na M42 , filtr nie do zastosowań na M42 ale też pokazał pazur , UHC Lumicon-Svotek też Bajka. Generalnie przegląd zimowego nieba udany , jeszcze rano Planety powinny dopełnić lukę w obserwacjach.10" to stanowczo już odpowiednia Apertura do DS i praktycznie większość Emek wypada w niej co najmniej przyzwoicie. Ponadto Filtr "ORION UB" też jest bardzo dobrym filtrem ogólnego użytku i sprawdza się na M42 bardzo dobrze.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Sty 2018, 23:31

Witajcie.

Dzisiaj rano pomimo chmur udało mi się złapać Jowisza , przeleciałem go wszystkimi Ploslami TV od 32 mm do 13 mm Smoothie Japan i skończyłem na ORTO 12,5 mm około 215X. Seeng był kiepski , ale i tak na tarczy Planety była masa detalu , dużo cienkich pasów , obydwa pociemnienia biegunowe pocięte białymi pasami , pełno chmur i wszelakich tworów w jasnych strefach , pasy wyrażnie postrzępione i woalkowate , generalnie obrazy Bardzo Satysfakcjonujące. Apertura 254 mm jest już naprawdę bardzo podatna i czuła na warunki Seengowe , ale z kolei widać chwilami naprawdę bardzo wiele i ładnie ostro.Potem zrobiło się już jasno i poszedłem spać , warto było dla tych powiedzmy 40 minut dobrego w sumie widzenia.Na Marsa znowu zabrakło mi pamięci i czasu , na niego zapoluję następnym razem , choć aktualnie jest niewielki.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Sty 2018, 00:24

Witajcie.

Księżyc jest bardzo ładnym obiektem z masą drobnych widocznych Kraterów przy tej już sporej aperturze i przy dobrym Seengu. Taki SCT 10" pokazuje nam już naprawdę bardzo dużo z dobrą jakością obrazu , tzn. kontrast cieni gór , kolorystyka Księżyca z użyciem w moim przypadku TV Plossli jest ładna i już cieszy. Co prawda nie są to ekstra kontrastowe i super ostre obrazy jak z MK czy MN , ale dają już dużo zadowolenia podczas oglądania powierzchni Księżyca. Osobiście stanowczo wolę obrazy z Maka Intesa 180 mm , czy to MN lub MK jak i z mojego aktualnego Intesa MN 6" , gdyż w praktyce widać te same detale w MN 6" co z apertury SCT 10" , ale z obrazem refraktorowej jakości dobrego APO w przypadku MN Intesa 152/912 mm F6 , 1/8L.
Niebawem prawdopodobnie rozstanę się ze swoim 10" SCT MEADE i będę polował na jeszcze większy lub najbardziej odpowiedni przyrząd do obserwacji Planet , mając na uwadze zbliżającą się opozycje Marsa.
Tu bardzo dobry Mak Intesa 8" w moim przypadku byłby strzałem w przysłowiową 10-tkę , większej apertury przy naszych Seengach raczej nie wykorzystam , już apertura 180 mm staje na krawędzi , ale chcący się cieszyć przy okazji pięknymi widoczkami DS taki Mak 8" byłby idealnym rozwiązaniem praktycznie do wszystkiego.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat