* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 127 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Temat postu: Re: MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.
PostWysłany: Pią Paź 04, 2019 8:05 am 

Miejscowość: Łomianki
Bajera! A co do tego kolimatora, gdzie kupiłeś, bo też potrzebuje. Na jakim powiększeniu kolimujesz 400x przy tej aperturze?

Ethos 21mm, TV plossl 11,15mm
Nikon 10x50CF

Profil E-mail  

Temat postu: Re: MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.
PostWysłany: Pią Paź 04, 2019 8:59 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Cześć Dominiku.

No tak wyciąg jest Bajera. :D
Na Gwiazdach jasnych można 2D i wystarczy , ale można też i wyżej wtedy jest jeszcze dokładniej.Kolimator odkupiłem od Kolegi , który kupił kolimator na wyprzedaży Firmy "ASTROKRAK". Po kolimacji kolimatorem , będę sprawdzał na Gwiazdach i że tak powiem dopieszczał sprzęty po wstępnej i tak już dokładnej kolimacji , która wystarczy w zupełności i spełnia standardy.

Odnośnie kontrastu obrazu i czarnego tła nieba w Makach Rutten INTESA doczytałem na CN iż to zasługa m.in. sferycznych wszystkich powierzchni.Nie wiem dokładnie w czym tkwi sprawa , ale to pewne. SCT są słabszym systemem Teleskopów pod każdym względem i temat nawet moim zdaniem nie podlega dyskusji.Wszelkie diafragmy , wyczernienie tuby itp. to w sumie dodatki do tej konstrukcji Teleskopu , która z samej zasady jest bardzo dobra i stoi zaraz za REFRAKTOREM APO.Kto oglądał moim Makiem na zlocie Kudłacze Sierpień 2019 obiekty DS i widział jak wyglądają Gwiazdy w Maku Intesa to już wie.Chichoty powalały , maleńkimi kolorowymi iskierkami Gwiazd na czarnym tle nieba , jak i M42 nad ranem była Powalająca z Trapezem widocznych sześciu Gwiazd.Kontrast samej mgławicy z jej strukturą był wspaniale widoczny na czarnym tle nieba.Sam właśnie ten kontrast robi taką pracę że tylko Laik nie zobaczy różnicy.Nie wspomnę już o Planetach i Księżycu , które to obiekty wyglądają Wyśmienicie prawie tak samo dobrze jak z porządnego APO co najmniej 6". Warunek Dobry Seeing i odpowiednia przejrzystość powietrza.Refraktor APO-ED APM 152/1200mm którego posiadamy aktualnie w naszym Obserwatorium jest jednak słabszym instrumentem , choć też bardzo dobrym.Mak-Newton INTESA 180mm , F6 którego też posiadaliśmy moim zdaniem był też pod pewnymi względami lepszym sprzętem.Z Refraktora lepiej nam korzystać , nie trzeba tak sięgać z drabinki do wyciągu okularowego który znajduje się z boku jak w teleskopie Newtona.Ogólnie wszystkie te instrumenty są bardzo dobre , że jestem z natury perfekcjonistą i bardzo wnikam w szczegóły.Dlatego moje komentarze są tak stanowcze i może trochę krytyczne.Dla wielu użytkowników mogą to być pomijalne sprawy i różnice , dla nas w Obserwatorium jednak nie.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 127 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości