MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 27 Mar 2018, 19:43

Orzech napisał(a):Ja również teraz "jadę" na Newtonie a w okolicy roku 2021/22 kupię coś do planet, może jakiegoś Maka-Newtona na optyce Intesa 8) :lol:


Teraz to trzymam Cię za słowo. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 27 Mar 2018, 19:52

Dobra, to jeszcze sobie zostawię furtkę aż zobaczę na Kudłaczach w tym roku co te MAczKi potrafią :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postokroj | 27 Mar 2018, 20:19

Jak zobaczyłem w swoim MN Intesa 180 Saturna z 7* na horyzontem bez śladu aberacji -kolorku to się nie martwię niskimi opozycjami. :D
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 27 Mar 2018, 20:30

Jeden widok Saturna utkwił mi w pamięci , jak szereg lat temu Saturn był stosunkowo wysoko i układ pierścieni był w stosunku do Planety taki , że praktycznie były widoczne tylko po dwóch stronach i jeden z jego Satelitów był zaraz prawie na tym cieniutkim pierścieniu z boku jako mała iskiereczka widoczny , coś pięknego w moim byłym Maku SW 180mm , kolor tubki złoty. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 27 Mar 2018, 21:21

okroj napisał(a):Jak zobaczyłem w swoim MN Intesa 180 Saturna z 7* na horyzontem bez śladu aberacji -kolorku to się nie martwię niskimi opozycjami. :D


Powtórzysz to ? To by wykluczyło wpływ atmosfery i udowodniło, że to "wina" teleskopu.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 27 Mar 2018, 21:35

Karol napisał(a):
okroj napisał(a):Jak zobaczyłem w swoim MN Intesa 180 Saturna z 7* na horyzontem bez śladu aberacji -kolorku to się nie martwię niskimi opozycjami. :D


Powtórzysz to ? To by wykluczyło wpływ atmosfery i udowodniło, że to "wina" teleskopu.


Już Teleskopu. A odkąd to teleskopy wykazują chromatyzm. :D Chyba że jakiś Innowacyjny model Teleskopu z AC. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 29 Mar 2018, 08:37, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 27 Mar 2018, 21:50

Krzysztof_P napisał(a):
Karol napisał(a):
okroj napisał(a):Jak zobaczyłem w swoim MN Intesa 180 Saturna z 7* na horyzontem bez śladu aberacji -kolorku to się nie martwię niskimi opozycjami. :D


Powtórzysz to ? To by wykluczyło wpływ atmosfery i udowodniło, że to "wina" teleskopu.


Już Teleskopu. A odkąd to teleskopy wykazują chromatyzm. :D Chyba że jakiś Innowacyjny model Teleskopu z AC. :lol: :wink:


Chodzi o to, że jakoby Mak-Newton pokazuje planetę nisko nad horyzontem bez aberracji chromatycznej. Nie będzie AC lub będzie szczątkowa w obrazie planety nisko nad horyzontem gdy przejrzystość jest dobra. Nic do tego nie ma teleskop. Choć poprosił okroja o powtórkę bo może jednak ma znaczenie rodzaj instrumentu.
Nic o chromatyzmie nie piszemy.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 27 Mar 2018, 22:01

Krzysztof miał na myśli zapewne Refrakcję Atmosferyczną , która nisko nad horyzontem może ukazać nam jakieś tam kolorki , szczątkowy chromatyzm z samej nazwy jest wykluczony do ujrzenia i przekłada się na ostrość obrazu a nie na barwne obwódki wokół jasnej Planety. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 27 Mar 2018, 22:18

Ta wypowiedź:

okroj napisał(a):Jak zobaczyłem w swoim MN Intesa 180 Saturna z 7* na horyzontem bez śladu aberacji -kolorku to się nie martwię niskimi opozycjami. :D


Sugeruje (moim zdaniem), że jakoby na AC nisko nad horyzontem miał wpływ teleskop.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 27 Mar 2018, 22:24

Widać przejęzyczenie odnośnie Refrakcji , którą można czasem pomylić z AC jak jasny obiekt jest nisko i w sprzęcie mamy czasem cuda i cudeńka. Szkoda łapać się za słowa , gdyż to nie wróży dobrej rozmowy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 27 Mar 2018, 22:35

Karol napisał(a):Ta wypowiedź:

okroj napisał(a):Jak zobaczyłem w swoim MN Intesa 180 Saturna z 7* na horyzontem bez śladu aberacji -kolorku to się nie martwię niskimi opozycjami. :D


Sugeruje (moim zdaniem), że jakoby na AC nisko nad horyzontem miał wpływ teleskop.

Domek na sprzedaż ma kątówkę z optyka adaptatywną czy jak zwać, pewnie coś podobnego mają , bo cudów nie ma, atmosfera zależnie od długości fali ma inny współczynnik załamania i jak obserwujemy coś nad horyzontem to ... cudów nie ma , także w Newtonie
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 27 Mar 2018, 22:43

Zbyszku to będzie wspomniana Refrakcja Atmosferyczna a ta kątówka z optyką adaptatywną to w sumie nie znam za dobrze zagadnienia czy to do zastosowań astrofotograficznych czy też wizualnych? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2018, 23:58

Witam.

Mak dostał montaż Ioptron AZ Mini Tower PRO z GO-TO o nośności 15kg i 8kg po drugiej stronie na drugi instrument.Dostał też szukacz ATM na bazie obiektywu PZO 60/280mm , F-1:4,65 z Plosslem TAL 25mm dający powiększenie około 11,2X i Pole szukacza około 4,7*.
Tym co pokazał ten Mak wczoraj mi i koledze Zbyszkowi ZP53 na Jowiszu to przeszło nasze wszelkie oczekiwania.
To porządny sprzęt i zostanie ze mną na dłuższy czas , do Planet Rewelacja , tyle detalu co było wczoraj widać w doskonałej jakości z kolorami pozostawia wszelkie Edki 120mm , 127mm i SCTKi jak i Maki SW 180mm które posiadałem do tej pory daleko w tyle.Moja byłą Synta 12" Mod też nigdy nie pokazała mi takiego widoku w tej jakości i ilości detalu , kolorki chmur , owali i innych tworów są rewelacyjne , super ostre i kontrastowe. Nawet przy średnich warunkach Seeingowych teleskop przykuwa uwagę Jowisza przy powiększeniach rzędu 150-200X. Tutaj potrzeba Refraktora APO lub co najmniej bardzo dobrego ED 6" aby można było rywalizować i porównywać. To naprawdę wyśmienity sprzęt choć bardzo drogi , ale tym co pokazuje na pewno nie zawodzi.
Czekam teraz na Kudłacze i zlot na którym Planety będą dla mnie poza miastem priorytetem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2018, 13:17

Witam.

Wczoraj poczekałem na Księżyc i pooglądałem Krater Plato w którym dostrzegłem masę maleńkich Kraterków. Widok wspaniały , pasma gór , szczeliny i taka ilość drobnego detalu , którą rzadko tak dobrze widać. Mars też piękny z detalem jak i Saturn.Na Marsie coraz lepiej widać ciemne strefy z widocznym ich kształtem , czapa świeci na biało i świetnie się odznacza od otoczenia , jak Mars góruje to i Refrakcja daje trochę mniej znać o sobie. Jednak 8" dobrego Maka to już potęga na Planetach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 04 Sie 2018, 14:58

Krzysztof mieliście może wśród znajomych Maksutov’y z Oriona? OMC140 i OMC200
O ile o 140 można się naczytać niezbyt dobrych opinii to o 200-tce wieści jak kot napłakał a parametry jak na sprzęt planetarny ma naprawdę zacne :)
Intesy z drugiej ręki nam pozostały i powoli cieżko będzie dobrego nowego Maka kupić nawet cassegrain’a.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2018, 17:39

Cześć.

Maki ORION U.K. to też wysoka półka jakościowa , 8" jest z maleńkim LW i doskonałą optyką , czytałem same dobre i bardzo dobre opinie o tym Maku. OMC 140 wydaje mi się też dobrym sprzętem ale w sumie o nim niewiele przeczytałem , nie posiadałem z tej stajni sprzętów , więc moja opinia wynika tylko z zachodnich Recenzji.Jest jeszcze dobra włoska Firma "Zen" która też ma wysokiej jakości Maki.Ostatnio był na zachodniej giełdzie taki "ZEN" 240/3000mm F-13,5 , ale niestety już się sprzedał , przymierzałem się do zakupu go jako bardziej stacjonarny instrument w naszym obserwatorium.
Fakt z dobrymi Makami będzie teraz krucho i szkoda , gdyż to wspaniałe instrumenty.Mamy za to całą masę chińskich Edków , wartych tyle co kot napłakał.Porządne wyroby m.in. Japan , itp. odchodzą powoli do lamusa i szkoda , gdyż lipne chińskie wyroby może dobre co po niektóre wybierane z wielu , zalały cały rynek i wyparły cenowo dobry droższy sprzęt.
Tu jest np. taki dobry Intesik 6" , F10:
http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... ost1347665

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 30 Gru 2018, 22:10

Witam.

Znalazłem swoją Makówkę 8" na optyce Intes Micro w Stellar Optical USA , jednak C.O. jest mniejsze 30,5% niż jak podałem wcześniej 32% , niestety te piękne maszynki nie są już dostępne w USA , Proszę Link ze specyfikacją:
http://www.stellaroptical.com/mirage-8.htm
Cena w porównaniu z 8" Intesa F10 w wydaniu APM też była sporo niższa , około 4000$ a nie ponad 5000 Euro jak w APM.
Tu można też poczytać o takowych Maczkach:
https://www.cloudynights.com/topic/5278 ... -opinions/
Jak pisze Dawe posiadając takiego Maka jak mój i z ORION Optics U.K. z mniejszą przeszkodą C.O. , który jest jeszcze lepszy z tego względu , detal planetarny w tych maszynkach jest lepszy niż z APO 6" , co też sam podejrzewam , ale nie mam okazji porównać.

Cytuję:
Oba obiektywy wykazały więcej i lepszą planetarną szczegółowość niż 6-calowe refraktory APO (AP, APM, ES itd.) Kosztujące 2 - 4 razy więcej ......

Można też przeczytać o zaletach w porównaniu ze stosunkowo długim 6" , F8 APO , mobilność , możliwość zastosowania okularów , czas chłodzenia o którym tak wszyscy marudzą w sumie moim zdaniem z przesadą , itp.
I podana też jest waga 10kg o czym również pisałem , teleskop spokojnie pracuje na montażu Klasy HEQ5 , drgania podczas ostrzenia obrazu są pomijalne , szybko się wytłumiają i nie mają dla mnie wpływu na komfort z korzystania.
Myślę że niektórzy niedowiarkowie w końcu docenią jakość tych maszynek a najlepiej jak przekonają się o ich jakości w praktyce.


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 20 Kwi 2019, 05:01

Cześć.

Korzystając z okazji i mając u siebie do dyspozycji SCT XLT Celestrona 9.25" zrobiłem sobie małe porównanko na Jowiszu.Seeing nie rozpieszczał i użyteczne powiększenia to około 150X-180X.Aby się zbytnio nie rozpisywać , Mak widocznie jest lepszy od SCT , wszystko: kontrast , ostrość , kolorek detalu z odcieniami , wynik był dla mnie z góry znany , ale jak była okazja to i znowu kolejny raz sobie porównałem.Detalu też więcej w Maku ze względu na lepszy kontrast , ostrość i naturalny kolor, apertury podobne choć większa w SCT nic nie wnosi a wręcz przeciwnie mniej na tarczy Jowisza widać.Ponadto nawet tak zacny okular jak Pentax XW 40mm smuży gwiazdy na brzegu pola widzenia w SCT ze względu na krzywiznę pola.Nowsze wersje SCT HD są wolne od tej krzywizny ze względu na dodatkowy stały korektor , ale reszta parametrów obrazu pozostaje bez zmian i dobre Maki są nadal górą.Oglądał ze mną Kolega Zbyszek ZP53 , często wspólnie oglądamy i porównujemy sprzęt.Miałem ostatnio chyba z braku pogody takie jakieś myśli o zmianie sprzętu , ale jednak nie a na pewno nie na SCT.Jak już coś to Mak Intesa 10" , MN lub MK.Dla właścicieli Refraktorów 100ED napiszę że obrazy Jowisza są bardzo podobne w wizualu do tego Refraktora z tym iż detalu w Maku mamy dużo więcej.Posiadałem też Edki od 80mm do 120mm włącznie i mam dobre porównanie.
Zawsze będę Polecał te Teleskopy i nie zmienię zdania , jak kogoś nie stać na zakup większego Refraktora co najmniej 6"-7" APO czy dobrego ED to brać Maka Intesa lub TEC czy ORION U.K.Pamiętam też bardzo dobrze moje wspólne rozmowy z Św.P.Januszem , bawił się swego czasu moim Makiem przez miesiąc w domu i potem mi powtarzał , jak nie stać Cię na APO co najmniej 160-180mm to nie sprzedawaj tego Maka.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2019, 02:24

Cześć.

Jestem po oglądaniu Jowisza , dzisiaj zbladłem , około godz.1.20 zrobiły się tak dobre warunki pomimo niskiego położenia że zaliczyłem opad szcz...Jest Tranzyt Księżyca , nawet nie wiem którego? Chyba Europy jak się nie mylę.Widać jasną kulkę Księżyca i przed nią samą czarniutką tarczkę cienia , kuleczka Księżyca świeci na tle ciemniejszego pociemnienia biegunowego Jowisza , piękny niesamowity widok , jak sobie powoli suną w duecie na tle tarczy Planety. W strefie równikowej widać pojedyncze chmury przyklejone do jednego z pasów wraz z ich obrysami i kolorystyką odcieniami kolorów , jest cała masa małych ciemniejszych i jaśniejszych chmur i owali na tle pasów i stref , nie idzie tego policzyć , ciemne pasy podzielone białymi cieniutkimi pasami , ciemniejsza czapeczka na biegunie odznacza się na pierwszy rzut oka.Widać różnicę w jasności stref pociemnień biegunowych i cała masa drobnego nie do zliczenia detalu.Oglądałem Makiem Intesa 8" i okularami ORTO 12,5mm-około 170X oraz 9mm-około 230X. Jeden z piękniejszych obrazów Jowisza jakie do tej pory oglądałem.Mak 8" Intesa F10 DE LUX jest niesamowitym Teleskopem do Planet , zostaje ze mną , myślę jeszcze bardzo długo.Chyba że wymienię go na APO lub dobre ED co najmniej 165mm-180mm , 7". Refraktor APO-ED APM 152/1200mm , który niedawno nabyłem nie pokazał mi w praktyce nic więcej na Jowiszu , myślę i stwierdzam że Mak Intesa 8" , F10 DE LUX jest nadal jednak górą i Apertura 8" , oraz doskonałe obrazy Planet jakie generuje , będą do pobicia dopiero przez jednak większy niż 6" dobry optycznie Refraktor APO czy ED.Testy i porównania tych sprzętów ze sobą nadal w toku.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 09 Cze 2019, 01:07

Europy. Ja w Łodzi szykowałem sie na ten tranzyt. Czas miał umilić nam Łysy w atrakcyjnej kwadrze. Jednak pogoda zesrała nam wszystko. W zamian spiłem browarka z sąsiadami i teraz ledwo piszę. Wielkie zazdro Krzysztofie.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postwfifiak | 09 Cze 2019, 01:22

Eeeee....... dzisiaj to Europy , przedwczoraj to Io....... Tak widziałeś tranzyt Io. U nas też pogoda zesrała obserwacje.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 09 Cze 2019, 03:40

Cześć Wojtku. :D

Regeneruj się...To była Europa nie IO. :lol: Nie wiem co mnie skłoniło do pisania wcześniej że IO , szybko edytowałem jak się zorientowałem. :D Warto było oglądać , Seeng Rewelacja i Piękny Tranzyt w Całej Okazałości "3D". :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Cze 2019, 22:20

Cześć.

Mak Intesa 8" jest nie do pobicia przez mniejsze 6" APO-ED APM na Jowiszu i Księżycu.Zostaje ze mną jeszcze myślę długo , dopóki nie zakupię MAKA INTESA 10".Czytałem parokrotnie o tym że tak jest w praktyce a teraz sam się o tym naocznie przekonałem.6" nawet Świetnego APO to za mało aby dorównać Świetnemu Optycznie MK INTESA 8" na Planetach i nie tylko.
Zapraszam w lecie na Kudłacze Wszystkich Chętnych z nami pooglądać.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.: Mak2.jpg
MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.: Mak.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 23 Sie 2019, 13:08

Witajcie.

Zapraszam do przeczytania porównania Maka Intesa 228mm F-13,5 z SCT 11" , sami się przekonacie co pisze recenzent.Obrazy gwiazd w tym Maku prawie jak w Refraktorze i kontrast , obraz tła nieba czarny , SCT zawsze będzie w tyle dla mnie i nie tylko , sprawa w ogóle nie podlega dyskusji.Obrazy samych gwiazd też dużo lepsze w Maku. To pierwsza Klasa Sprzęty a ich cena nawet z drugiej ręki jest najlepszym świadectwem jakości tych świetnych instrumentów.Dobry większy Mak Intesa około 8" i więcej pojawia się średnio na zachodnich giełdach raz na parę lat i jest praktycznie od razu sprzedawany.Komu zależy na jakości to wie co to dobry Mak.

https://www.cloudynights.com/articles/c ... 1-sct-r677

Cytaty z porównania:

Wyniki

Odejdę od tradycyjnego porównywania obiektów przez obiekt i skomentuję kilka cech zakresu.

Punkty świetlne

Patrząc na gwiazdy lub pola gwiazd, gwiazdy były mniejszymi punktami na mk91. Największym wrażeniem, jakie można uzyskać, patrząc przez mk91 na gwiazdy, jest doświadczenie „podobne do refraktora”. Podczas przeglądania SCT wrażenia wizualne są, no cóż, ładnym obrazem SCT. Spójrz na to samo pole gwiazdowe z MK91, a wrażenia wizualne są „jak” refraktor. Znalazłem mój umysł, gdy westchnąłem „ahhhhh”, kiedy wróciłem do mk91. Większość ludzi doświadczyło tego na imprezach gwiezdnych podczas przełączania między SCT a refraktorem - refraktor niezmiennie zapewnia przyjemniejsze wrażenia wizualne. Częściowo przypisuję to czarnemu tłu nieba w makie. Tło nieba w sct było „jasne” czarne, podczas gdy tło mak-cass było „głębokie” czarne. Lepiej zaskoczyć? Mniej rozproszenia światła?

4. To nie jest zakres dla początkujących. Każdy, kto jest nowy w tym hobby lub w tych dwóch bardzo różnych zakresach, uznałby, że jaśniejszy obraz C11 jest lepszy na wielu obiektach. Umiejętność rozróżnienia zalet MK91 wiąże się z doświadczeniem. Nie chciałbym myśleć, że ktoś, kto jest nowy w tym hobby lub tych projektach, podejmie decyzję o zakupie w oparciu o powyższe. Nie mogę zachęcić ludzi wystarczająco mocno, aby wypróbowali te dwa typy zakresów przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Jeśli nie masz dostępu do mak i sct, znajdź kogoś, kogo doświadczenie jest większe niż twoje i któremu ufasz i przeprowadzisz długą rozmowę. Celem tej recenzji nie było zachęcenie ludzi do preferowania jednego zakresu względem drugiego, ale zapewnienie ci trochę
doświadczenia i informacje do wykorzystania przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Warto też zerknąć okiem na filmik z Jowiszem z takiego Maka:
http://www.astronominsk.org/Movie/Jupit ... 010_en.htm

Myślę że zanim ktoś zacznie krytykować moje wypowiedzi na temat tych Teleskopów to powinien zapoznać się przynajmniej z tym porównaniem , małą Recenzją a potem możemy dyskutować.Jak widać i co widać na Planetach w takim Maku w porównaniu do dobrego ED czy APO oraz SCT różnych rozmiarów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 23 Sie 2019, 15:22

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Zapraszam do przeczytania porównania Maka Intesa 228mm F-13,5 z SCT 11" , sami się przekonacie co pisze recenzent.Obrazy gwiazd w tym Maku prawie jak w Refraktorze i kontrast , obraz tła nieba czarny , SCT zawsze będzie w tyle dla mnie i nie tylko , sprawa w ogóle nie podlega dyskusji.Obrazy samych gwiazd też dużo lepsze w Maku. To pierwsza Klasa Sprzęty a ich cena nawet z drugiej ręki jest najlepszym świadectwem jakości tych świetnych instrumentów.Dobry większy Mak Intesa około 8" i więcej pojawia się średnio na zachodnich giełdach raz na parę lat i jest praktycznie od razu sprzedawany.Komu zależy na jakości to wie co to dobry Mak.

https://www.cloudynights.com/articles/c ... 1-sct-r677

Cytaty z porównania:

Wyniki

Odejdę od tradycyjnego porównywania obiektów przez obiekt i skomentuję kilka cech zakresu.

Punkty świetlne

Patrząc na gwiazdy lub pola gwiazd, gwiazdy były mniejszymi punktami na mk91. Największym wrażeniem, jakie można uzyskać, patrząc przez mk91 na gwiazdy, jest doświadczenie „podobne do refraktora”. Podczas przeglądania SCT wrażenia wizualne są, no cóż, ładnym obrazem SCT. Spójrz na to samo pole gwiazdowe z MK91, a wrażenia wizualne są „jak” refraktor. Znalazłem mój umysł, gdy westchnąłem „ahhhhh”, kiedy wróciłem do mk91. Większość ludzi doświadczyło tego na imprezach gwiezdnych podczas przełączania między SCT a refraktorem - refraktor niezmiennie zapewnia przyjemniejsze wrażenia wizualne. Częściowo przypisuję to czarnemu tłu nieba w makie. Tło nieba w sct było „jasne” czarne, podczas gdy tło mak-cass było „głębokie” czarne. Lepiej zaskoczyć? Mniej rozproszenia światła?

4. To nie jest zakres dla początkujących. Każdy, kto jest nowy w tym hobby lub w tych dwóch bardzo różnych zakresach, uznałby, że jaśniejszy obraz C11 jest lepszy na wielu obiektach. Umiejętność rozróżnienia zalet MK91 wiąże się z doświadczeniem. Nie chciałbym myśleć, że ktoś, kto jest nowy w tym hobby lub tych projektach, podejmie decyzję o zakupie w oparciu o powyższe. Nie mogę zachęcić ludzi wystarczająco mocno, aby wypróbowali te dwa typy zakresów przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Jeśli nie masz dostępu do mak i sct, znajdź kogoś, kogo doświadczenie jest większe niż twoje i któremu ufasz i przeprowadzisz długą rozmowę. Celem tej recenzji nie było zachęcenie ludzi do preferowania jednego zakresu względem drugiego, ale zapewnienie ci trochę
doświadczenia i informacje do wykorzystania przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Warto też zerknąć okiem na filmik z Jowiszem z takiego Maka:
http://www.astronominsk.org/Movie/Jupit ... 010_en.htm

Myślę że zanim ktoś zacznie krytykować moje wypowiedzi na temat tych Teleskopów to powinien zapoznać się przynajmniej z tym porównaniem , małą Recenzją a potem możemy dyskutować.Jak widać i co widać na Planetach w takim Maku w porównaniu do dobrego ED czy APO oraz SCT różnych rozmiarów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztofie, znowu zabierasz się za manipulację? Po co? Czyżbyś planował jakieś ruchy ze swoim Makiem? Wykopałeś z CN jakąś starą recenzję z 2005 roku?

Po pierwsze trzeba ewentualnie :wink: tłumaczyć z angielskiego ze zrozumieniem. Słownictwo techniczne astronomiczne jest dość proste. Popatrz na przykład:

Twoje tłumaczenie: "Lepiej zaskoczyć? Mniej rozproszenia światła?" Oryginał: "Better baffling? Less light scatter? Czyli powinno być: "Lepsze baflowanie? Mniej rozproszenia światła?

Twoje tłumaczenie: "4. To nie jest zakres dla początkujących." Oryginał: "4. This is not a beginners scope." Czyli powinno być: "To nie jest teleskop dla początkujących."

I jest tam jeszcze parę kwiatków. :wink:

Warto też przetłumaczyć to czego Krzysztofie nie chciałeś lub nie chciałbyś aby forumowicze przeczytali:

2. Na jasnych obiektach mk91 może nadążyć za C11 (m57). Teoretycznie na słabszych powierzchniowo DS-ach,C11 kompletnie zdeklasuje mk91. Jeśli DS-y są tym co leży Ci na sercu, nie ma w rzeczywistości substytutu dla większej średnicy optyki.

Schładzanie

Nie ma wątpliwości, że te dwa teleskopy posiadają znaczące różnice, a idąc do sedna nie można ukrywać, że mk91 ma problemy z chłodzeniem. Tradycyjnie, Maksutovy-Cassegrainy cierpią z powodu zarówno długiego początkowego okresu schładzania jak i trudności z utrzymaniem równowagi termicznej w przypadku spadku temperatur. Ostatnie zmiany w projektach mak-cass przez AP, TEC i Intes-Micro wprowadziły pewnego rodzaju systemy chłodzenia, w odpowiedzi na ten problem. Mój egzemplarz mk91 (który może być zakupiony opcjonalnie z wiatrakiem z tyłu) nie posiadał zainstalowanego systemu i to powodowało pewne problemy jako, że zbliżała się zima.

Mk91 będzie się chłodził od 1,5 -2,5 godziny aby móc obserwować przy dużych powiększeniach i to po wyjęciu go z nieogrzewanego garażu. Z typowym teleskopem zazwyczaj używa się małych powiększeń, czekając aż teleskop osiągnie równowagę termiczną. Jednakże przy F/13,5 jest to trochę trudne. Teleskop ten jest jednak przeznaczony głównie do obserwacji przy średnich i dużych powiększeniach i w związku z tym potrzebuje czasu na wychłodzenie. Dodatkowo, jeśli mieszka się w obszarach, gdzie temperatura spada przez pierwsze kilka godzin nocy, mk91 będzie pozostawał w tyle i dawał obrazy, które są gorsze niż te na jakie byłoby go stać pokazać.

Sprawdziłem, że C11 nie cierpi z powodu problemów termicznych w takim stopniu. 1 godzina chłodzenia i mniej problemów z nadążeniem za spadkiem temperatury. Powyższe nie powinno być nadmiernie wyeksponowane - jeśli mieszkasz w terenie, gdzie temperatura się zmienia (fluktuuje), mk91 bardzo rzadko będzie dawał obrazy na jakie go stać, jeśli nie będzie wyposażony w system chłodzenia, podczas gdy C11 będzie i to przez większą część czasu. Więc, możesz się znaleźć w Porsche na drodze z ograniczeniem prędkości do 50 km na godzinę. To nie jest raczej przyczyna dla której kupiłeś taki samochód.

Uzupełnienie

Ostatecznie optowałem za sprzedażą mk91 na rzecz kuszącego mn86. Po profesjonalnych czyszczeniu i kolimacji, mk91 przeszedł ponownie przez moje ręce. Przez 2 godziny nocy miałem możliwość obserwowania Jowisza i Saturna przez mn86 i mk91 w różnych powiększeniach. Nie miałem na celu aby być szczerze obiektywnym, zwyczajnie zmieniałem okulary aby mieć jak najlepsze obrazy dla obu tych celów.

Podsumowując, mn86 był w stanie wychwycić więcej szczegółów i struktur na Jowiszu niż mk91. To prawdopodobnie wynika z tego, że mn86 ma mniejsza obstrukcję centralną wynoszącą jedynie 20%. Jednakże byłem zaskoczony jak blisko były oba teleskopy. Struktury tarczy, które były bardzo wyraźne w mn86 były przygaszone i z mniejsza ilością detalu w mk91. Jednakże, w miarę upływu wieczornego czasu, zauważyłem, że wolę mk91 w zasadzie z powodów nie jasnych dla mnie samego. Być może wynikało to z tego, że byłem w stanie używać okularów o średnich ogniskowych niż z mn86 aby uzyskać to co wymagało krótszych okularów z uwagi na różne ogniskowe obu teleskopów.

Jako, ze posiadałem oba teleskopy zauważyłem, że mk91 wydawał się być w stanie wykorzystywać wyższe powiększenia bez degradacji obrazów. Rzadko obserwuję planety z powiększeniami wyższymi niż 280x, z powodu prądu zatokowego, jednakże zauważyłem, że z mk91 korzystałem regularnie z powiększeń w okolicach 350x. Daje ono większy i bardziej emocjonujący obraz planet. W końcu, jak dla wszystkich cassegrainów, tubus jest krótszy i łatwiejszy do noszenia w porównaniu do dużego mak-newtona. Obserwacje są zwyczajnie bardziej komfortowe z użyciem cassegraina i to mogło mieć wpływ na moją ocenę faworyzującą mk91.

Nie ma wątpliwości, że mn86 przewyższa jakością optyki mk91. Po przemyśleniach, mk91 sytuuje się w niszy pomiędzy dobrymi optycznie sct-kami i wirtualnie jak refraktory, mn86-kami - coś jak wypośrodkowany kompromis. Jeśli obecnie ktoś mógłby wyprodukować mak-cassegraina z małą obstrukcją centralną (powiedzmy 25%) i rozsądnym systemem chłodzenia, wtedy mak-newony powinny się mieć na baczności. Jednakże, nie zapeszajmy a propos przyszłych recenzji, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat