Intes mk91

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostDominRZS | 13 Wrz 2019, 09:45

Cześć,
z Hiszpani przyjechał do mnie teleskop Intes MK91, apertura 228mm, ogniskowa 3100mm,waga 14,5kg, konstrukcja maksutov-cassegrain w wersji Rumak, czyli lustro wtórne osobnym elementem optycznym z możliwością kolimacji, ogniskowanie focuserem crayforda. Sprzęt zbudowany bardzo solidnie, warstwy antyrefleksyjne, menisk bez śladów użytkowania, rys itd. Otrzymałem go z dovetailem losmandy zbyt szerokim na moje siodełka, więc dorobiłem elegancki dovetail vixena dopasowany do mojego montażu na zamówienie. Do zalet dodam świetnej jakości focuser Feather Touch, wadą jest wysłużony dew shield, który zapewne był używany jako frisbee ;), poprzedni właściciel trochę go połatał... generalnie to szczegół, oraz szukacz nie jest z tych łatwych w obsłudze.

Pierwsze światło rozpocząłem od kolimacji, dzięki tzw. bob's knobs okazało się to banalne i po pięciu minutach mogłem cieszyć się widokami. Po pierwsze w każdym z okularów gwiazdy w całym spektrum jak szpileczki. Tu ewidentna zaleta tej konstrukcji i jakości wykonania optyki. Jowisz i Saturn były za chmurami nad horyzontem, więc test planetarny zostawiam sobie na później. Za to Księżyc po prostu bajka, w Ethosie 21mm powiększenie 150x i cały w nieprawdopodobnych szczegółach i kontraście. Po wrzuceniu Naglera 6mm powiększenie 500x i wędrówka po kraterach, obraz ładny, ale niestety warunki atmosferyczne nie dawały cieszyć się pełnią możliwości zestawu. To na razie tyle z obserwacji, teraz czas na planety i wyjazd pod ciemne niebo po gromady kuliste i mgławice.
Dopiszę co nieco w kolejnej odsłonie, po zrobieniu kilku testów w lepszych warunkach. Dzisiaj tylko pierwsze wrażenia. Generalnie przewagą tej konstrukcji nad newtonowską jest brak komy oraz wygoda obserwacji, co było dla mnie istotne w podjęciu decyzji kupna MK91... polecam!
Załączniki
Intes mk91: image2.jpeg
Intes mk91: image1.jpeg
Intes mk91: 20190912_211945.jpg
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 13 Wrz 2019, 18:57

Cześć Dominiku.

Gratuluję Świetnej Maszynki.Wygląda Ekstra i ten patent z chowanym odrośnikiem , super sprawa w tak dużym Maku. :D
I pomyśleć że to ty uprzedziłeś mnie w jego zakupie z "Astromart". :D Taka apertura w Maku 9" to już Potęga.Wiem co pokazuje mój Mak Intes 8", F10 na Jowiszu i Marsie , Saturn też piękny , jak są tylko dobre warunki , Księżyc też powala.
Świetnie że to tobie udało się kupić tą maszynkę , to zacny sprzęt z pierwszorzędną jakością obrazu.Muszę nim koniecznie pooglądać , jak tylko nadarzy się okazja.
Czekamy na dalsze relacje.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 13 Wrz 2019, 19:53, edytowano w sumie 4 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 13 Wrz 2019, 19:19

Widzę tam wyciąg okularowy. Czy lustro główne jest fabrycznie na „stałe” zamocowane?
Swoją drogą śmiesznie to brzmi ethos 21 powiększenie 150x :), 3m robi swoje.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 13 Wrz 2019, 19:32

Cześć.
Trochę opisów z zachodu:
http://www.excelsis.com/1.0/entry/intes ... 2-171.html
Intes Micro MK-91
Wysoki kontrast i wyjątkowo dobrze skorygowane pole w tym zakresie. Sprawdź diagram punktowy dla tego projektu (Rutten-Maksutov) w Telescope Optics autorstwa Rutten & Venrooij. Wydaje się, że ma w tej książce najbardziej płaskie pole ze wszystkich wzorów. Idealny zakres do oglądania bino, ponieważ ma duże tylne ogniskowanie, a główne lustro się nie porusza, co pozwala na optymalizację projektu i minimalizację aberracji sferycznej z binoviewerem lub bez niego. Pewna utrata kontrastu z powodu 33% wtórnej niedrożności, ale gładka, wszystkie sferyczne elementy optyczne zapewniają lepszy kontrast w porównaniu do SCT. Doskonała wydajność księżycowa / planetarna - widoki księżycowe były nadal przydatne przy ponad 700x przy użyciu radianu 4 mm, a najbardziej oszałamiające widoki przy użyciu Meade SWA 24,5 mm w binoviewer. DSO robi wrażenie z ciemnych stron przy użyciu 22 Nagler i 35 PanOptic dzięki doskonałemu kontrastowi i całkowicie oświetlonemu płaskiemu polu. Rura jest ciężka ze względu na swoje rozmiary i osiągnięcie równowagi termicznej zajmuje trochę czasu. Focuser skrada się pod dużym obciążeniem, a celownik może być lepszy. Optycznie 10+, mechanika 7.

Ogólna ocena: 9

https://www.cloudynights.com/articles/c ... 1-sct-r677

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 14 Wrz 2019, 10:33

kk napisał(a):Widzę tam wyciąg okularowy. Czy lustro główne jest fabrycznie na „stałe” zamocowane?
Swoją drogą śmiesznie to brzmi ethos 21 powiększenie 150x :), 3m robi swoje.


Lustro główne jest na stałe, to zaleta, bo lustro główne regulowane może powodować przesunięcia, niedokładności i zmiany kolimacji (oczywiście jak jest nie do końca dobrze zrobiony mechanizm). Z tyłu obudowy mam tylko otwory wentylacyjne i śruby do kolimacji LG. Ogniskowa 3m, myślałem, że jeśli chodzi o pole widzenia będzie gorzej, ale można sobie posurfować z szerokokątnymi okularami po niebie.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostDominRZS | 14 Wrz 2019, 10:38

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Dominiku.

Gratuluję Świetnej Maszynki.Wygląda Ekstra i ten patent z chowanym odrośnikiem , super sprawa w tak dużym Maku. :D
I pomyśleć że to ty uprzedziłeś mnie w jego zakupie z "Astromart". :D Taka apertura w Maku 9" to już Potęga.Wiem co pokazuje mój Mak Intes 8", F10 na Jowiszu i Marsie , Saturn też piękny , jak są tylko dobre warunki , Księżyc też powala.
Świetnie że to tobie udało się kupić tą maszynkę , to zacny sprzęt z pierwszorzędną jakością obrazu.Muszę nim koniecznie pooglądać , jak tylko nadarzy się okazja.
Czekamy na dalsze relacje.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:


Cześć Krzysztof,
nie miałem pojęcia wcześniej, że ostrzysz sobie zęby na to samo co ja. Natomiast wiedziałem, że taki towar znika szybka z Astromartu, więc po wymianie 1 maila postanowiłem, że biorę i szybko zrobiłem przelew. Poprzedni właściciel okazał się być świetnym kontaktem, zrobił mi aluminiową skrzynię, żeby dotarł bez uszczerbku. Oczywiście jeśli chodzi o porównanie widoku, również z wielką przyjemnością popatrzyłbym przez Twój Intes Micro, więc pozostaje czekać aż nadarzy się okazja spotkać.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Postarek_ol | 17 Wrz 2019, 03:54

Panowie gdybyście planowali spotkanie na północ od Warszawy to chętnie podjadę ze swoją siódemką Mirage. Dominiku jestem pod wrażeniem, napewno obrazy planetarne zwalą z nóg... także czekam relacji... pozdro.
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

PostKrzysztof_P | 17 Wrz 2019, 06:02

Cześć Koledzy. :D

Było by Ekstra spotkać się w trzech z trzema Makami MK na optyce Intesa. :D
Jak nie teraz to może na wiosnę , myślę że jakoś kiedyś ustalimy , będziemy mieć Marsa , trzeba Koniecznie. :D
Założymy wtedy nasz "Intes-Club". :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 31 Paź 2019, 17:37

Cześć,
dziękuję za wszystkie komentarze.
Udało mi się zrobić 5 sesji obserwacyjnych, więc mogę coś napisać więcej niż poprzednia. Teleskop spisuje się znakomicie. Czas stabilizacji temperatury nie jest duży. Np. wczoraj z temp. 19 st. C do 1 st. C to około 1 godziny, może nawet poniżej. Wystawiam pierw MK 91 na zewnątrz, następnie pozostały sprzęt, potem robię sprawdzenie seeingu refraktorem i maksutov jest gotowy do obserwacji. Gwiazdy są szpileczkami w całym zakresie. Dobra zdolność rozdzielcza np. w wielkiej mgławicy w Orionie w centrum pięknie wyraźnie rozdzielone 4 gwiazdy, gwiazdy podwójne i gromady wyraźne. Bardzo blisko kontrastu refraktora APO, czasami wręcz ten sam efekt. Tutaj dużo zależy od jakości atmosfery, ponieważ duży teleskop zbiera tyle światła, że refraktor 10 cm nie ogarnia szczegółów atmosfery wokół światła gwiazd, a ten większy potrafi wychwycić tzw. halo - mgiełkę, gdy jest wilgoć. Jeśli chodzi o "osiągi", to mogę porównać do newtona 10", którego posiadałem i mam wrażenie, że maksutov go przewyższa ilością szczegółów, nie tylko brakiem komy, ale też ilością światła i jakością obrazu. Tu chyba w grę wchodzi dokładność wykonania optyki.
Planety niestety kiedy była pogoda były już nisko, za każdym razem biorąc pod uwagę trzy podejścia do tematu, Saturn tylko do 120x, potem już straszna kaszana w seeingu, przerwy Cassiniego nie dostrzegłem, Jowisz - tylko pasy. Czekam do wiosny, w przyszłym roku planety będą wyżej, będzie można poszaleć mam nadzieję. Chciałbym bardzo porównać kiedyś widok z refraktorem APO co najmniej 175 cm, to okazało by się w co tak na prawdę warto inwestować pieniądze, przy czym 7" triplet APO jest cięższy, mniej poręczny, wymaga lepszego montażu.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 01 Lis 2019, 08:52

Cześć Dominiku.

Jak widać potwierdza się to co ja pisałem często o widokach samych Gwiazd na tle nieba w Dobrych Makach Intesa i są one tak ładnie widoczne prawie jak w Refraktorze APO.Na Planety niestety trzeba poczekać do przyszłego roku , teraz to są już tak nisko że nie można brać ich pod uwagę.Natomiast na DS tu kontrast i ciemne tło nieba tak je wyciąga że faktycznie mamy wrażenie większej Apertury sprzętu o tym też pisałem.I to chłodzenie te wpisy tych niedowiarków ileż to trzeba czekać z Makiem na wychłodzenie , jak ktoś chce pół godzinki oglądać niebo to Lornetka a nie teleskop. :D Twój Teleskop to zacny sprzęt i dopiero urok Planet przed Tobą , zapoluj na Księżyc i zobaczysz jakie piękne widoki będą z Twojego Maka o czym Teleskopy SCT i Newtony tylko mogą pomarzyć.Ewentualnie Newton z małym F i maleńkim LW byłby tu powiedzmy zbliżony w obrazie , ale chińskie standardy Newtonów: F4 , F5 czy F6 nie mają dużych szans.Kontrast obrazu , kolorki Gwiazd , szpileczki Gwiazd i Czarne tło nieba w Makach jest tylko lepsze w Refraktorach APO.Te Teleskopy to najlepszy kompromis , APO 180mm to koszt wiemy jaki a takiego Maka to już prędzej w naszym zasięgu no i ta mobilność w stosunku do długiego większego APO , na pewno nie do pobicia.Obrazy niewiele ustępują Refraktorom APO i Satysfakcja z oglądania każdego obiektu nieba Gwarantowana.Trzeba porównywać osiągi sprzętów o podobnych Aperturach , wtedy wiemy co jest w temacie.Dobre Maki 8"-10" to potęga w rękach miłośnika Astronomii , nawet Dobry Mak 7" potrafi nas nieraz tak zaskoczyć tylko trzeba umieć i wyłapać te różnice w obrazie , których często nie widzą mniej doświadczeni obserwatorzy nocnego nieba. :D Chciałbym abyś w przyszłym roku pojawił się na Zlocie Kudłacze 2020r. , będzie wtedy budowany Newton F9 , byłby Twój Mak 9" i Mój 8" , Refraktor APO 8" Catalina , mieli byśmy wtedy jak warunki pozwolą ekstra porównanie. :D W tym roku było słabo , był front i tak naprawdę na Jowiszu to nic nie było widać. :? Natomiast na obiektach DS jak porównywałem swojego Maka 8" z Refraktorem APO CFF 185mm to wcale nie było takich różnic , abym stanowczo chciał zakupić tak drogi Refraktor APO. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 01 Lis 2019, 09:22, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 01 Lis 2019, 09:21

Jeśli obraz jest jaśniejszy niż w newtonie 10" to musiałeś mieć lustro pokryte grubą warstwą kurzu.
Jaką obstrukcję ma ten Intes?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 01 Lis 2019, 09:23

Kontrast ciemnego tła nieba w stosunku do Newtona i SCT sprawia takie wrażenie , to jest fakt bez dwóch zdań.Wszelkie obiekty DS tak wyciąga z tła Mak że mamy takie właśnie wrażenie , jak gdyby Apertura sprzętu była większa. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 02 Lis 2019, 22:23, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 01 Lis 2019, 09:49

Obstrukcji 33%. Opisuję swoje wrażenia,. Zawsze coś jest w głowie. Może to kwestia lokalizacji, nie porównywałem w Bieszczadach, tylko na wsi na Mazowszu.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Postanatol1 | 01 Lis 2019, 09:51

Krzysztof, autor recenzji napisał, że miał wrażenie, że Intes 9" przewyższa newtona 10", cytuję "ilością światła".
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 01 Lis 2019, 10:01

Ja podobnie odbieram obrazy z Maka w porównaniu do Newtona czy SCT na obiektach DS.Powodem tego jest czarne tło nieba , niemal refraktorowe , jak i kontrast obrazu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 07 Lis 2021, 00:21

Dziś dotarł do mnie Intes MK-91 :D

Pierwsze spojrzenie na Jowisza i już widać w obrazie, że to jest to co ma być :) Z Delosem 17mm pow. 182x mimo że seeing średni, to w chwilach spokoju na traczy dużo się dzieje. Miałem szczęście, pierwsze obserwacje i trafiłem odrazu na tranzyt Kalisto :wink: Obraz Jowisza ogólnie bardzo przypomina widok z refraktora APO, tu jestem pozytywnie zaskoczony. W porównaniu do SCT 9,25 widok z MK-91 jest przyjemniejszy w odbiorze, bardziej skontrastowany np. Jowisz nie oślepia tak w obserwacjach jednoocznych jak w C9,25. Dzięki bardzo dobremu kontrastowi widać więcej detalu i różnorodność odcieni w pasach Jowisza. Jestem bardzo zaskoczony bo spodziewałem się porównywalnego widoku jak z SCT. W C9,25 Jowisza tolerowałem tylko z nasadką bino która zmniejszała jasność powierzchniową planety przez co obraz stawał się przyjemniejszy dla oka i można było dostrzec więcej detalu. Wracając do MK-91 spojrzałem jeszcze na Saturna, ale był już zbyt nisko nad horyzontem i widok okazał się nie do przyjęcia, musze go upolować jak będzie górował. To tyle w skrócie, mogę jeszcze dodać że w pełni podzielam wcześniejsze wpisy Dominika oraz KrzysztofaP, który przerobił już wiele MN, MK Intesa :) Dopisuję się do zadowolonych użytkowników tych systemów :)
witos
 

Postchondryt | 07 Lis 2021, 00:46

Witaj. Nic tylko pozazdrościc takiego sprzęcicha. Można wiedzieć ile trzeba "stracić" ?

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postwitos | 07 Lis 2021, 01:35

Zapomniałem dopisać że sprzęt kupiony od Dominika :)

chondryt napisał(a):Witaj. Nic tylko pozazdrościc takiego sprzęcicha. Można wiedzieć ile trzeba "stracić" ?

Pozdro... .


Dzięki.

Cenę wolę puścić w niepamięć ;)
witos
 

Postchondryt | 07 Lis 2021, 01:43

Chyba rozumiem. :wink:

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostLukacz | 07 Lis 2021, 01:57

To już kawał tubki ~ 15 kg, Witos na jakim montażu pracuje? Wrzucajcie fotki, to rzadko wdziane telepy :)
Zastanawiałem się jak bardzo czuła jest taka tuba na dryf termiczny, dużo czasu potrzebuje na wyrównanie temperatury z otoczeniem?
Taka ciekawostka http://www.inet.hr/~zelandre/atm/mk91/mk91.html, ciekawy ATM i opis; "capable of showing a few large markings on discs of galilean moons"

Życzę epickich seeingów :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostDominRZS | 07 Lis 2021, 08:57

Tomek, wiedziałem że będziesz zadowolony. Czyli kolimację trzyma mimo transportu, tak jak się spodziewałem. No to życzę pogody, czasu i dobrego seeingu. Możesz teraz szaleć.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 07 Lis 2021, 11:10

Cześć Tomaszu.
Moje Gratulki zakupu świetnego Teleskopu.To świetny Mak , praktycznie docelowy.Przy tej aperturze to już Mercedes pośród Maków Intesa.Z jego parametrami bardzo "uniwersalny" sprzęt.Twój Mak MK91 jest na mojej liście do zakupu i sprawdzenia w praktyce.Dobrze że migrował od Dominika w twoje ręce.
Mam nadzieje że zawitasz z nim na Zlot Kudłacze Sierpień 2022r. i wtedy poznam go osobiście w praktyce.
Pięknych widoczków i czystego nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 08 Lis 2021, 14:15

Lukacz napisał(a):To już kawał tubki ~ 15 kg, Witos na jakim montażu pracuje? Wrzucajcie fotki, to rzadko wdziane telepy :)
Zastanawiałem się jak bardzo czuła jest taka tuba na dryf termiczny, dużo czasu potrzebuje na wyrównanie temperatury z otoczeniem?
Taka ciekawostka http://www.inet.hr/~zelandre/atm/mk91/mk91.html, ciekawy ATM i opis; "capable of showing a few large markings on discs of galilean moons"

Życzę epickich seeingów :)


Mam dwa montaże Sky Tee na solidnym drewnianym statywie oraz EQ6. Co do termiki wystawiłem go na 2h i był schłodzony.
DominRZS napisał(a):Tomek, wiedziałem że będziesz zadowolony. Czyli kolimację trzyma mimo transportu, tak jak się spodziewałem. No to życzę pogody, czasu i dobrego seeingu. Możesz teraz szaleć.


Jestem i to mega zadowolony.

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Tomaszu.
Moje Gratulki zakupu świetnego Teleskopu.To świetny Mak , praktycznie docelowy.Przy tej aperturze to już Mercedes pośród Maków Intesa.Z jego parametrami bardzo "uniwersalny" sprzęt.Twój Mak MK91 jest na mojej liście do zakupu i sprawdzenia w praktyce.Dobrze że migrował od Dominika w twoje ręce.
Mam nadzieje że zawitasz z nim na Zlot Kudłacze Sierpień 2022r. i wtedy poznam go osobiście w praktyce.
Pięknych widoczków i czystego nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Wpadnę na Kudłacze o to możesz być spokojny :)

Dzięki za miłe słowa, wrzucam parę zdjęć dla porównania z SCT9,25.
witos
 

PostKrzysztof_P | 08 Lis 2021, 15:43

Tomaszu Piękna Maszynka.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Wrz 2022, 13:48

Witajcie.
Jak to zapowiadałem iż ten sprzęt jest na mojej liście kolejnego zakupu. I jako koneser bardzo dobrych Maków wszelakiej maści , musiałem , to było silniejsze ode mnie.
W końcu te konstrukcje teleskopów preferuję przede wszystkim , jako sprzęt spełniający najlepiej moje wszelakie kryteria sprzętowe.
Ogłaszam wszem i wobec , czekam na dostawę w przyszłym tygodniu i przejmuję kolejnego na stan "chwasta". :D
Tomaszu dziękuje za odstąpienie teleskopu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat