Pierwsze koty za ploty - cz. 2

Postemde | 22 Wrz 2005, 10:03

Panowie mnie się argumenty wyczerpały... każdy z tej dyskusji sam sobie powinien wyrobić opinię, a Tobie Gregory życzę dalszej wytrwałości w swoich planach astrofoto... a Michała szkoda... aczkolwiek po przeczytaniu tego co napisał motywując swoją decyzję, należy mu przyznać rację - ja też mam takie odczucie w temacie moderowania, zamiany i usuwania postów... tym bardziej że nic obraźliwego ani niestosownego nie było w jego wypowiedziach, co nawet sam "poszkodowany" Gregory przyznał w poście który został usuniety a szczątki tego można przeczytać tu:
Gregory napisał:
I moj post zostal wyedytowany... Nawet nie mozna normalnie porozmawiac z ludzmi bo zaraz gina pytania i wypowiedzi. Troche to denerwujace jest, tymbardziej ze nie bylo jakis gorszacych tresci w tym wszystkim... Wprowadza to tez balagan, tak ze watek zaczyna tracic sens.


Namawiam więc moderatorów do bezstronnego zachowania i załatwiania sprawy - jeżeli takowa jest! - na priva, a nie ograniczania się do wyrzucania lub zmieniania niewygodnych postów i niewygodnych forumowiczów - tak to odbieram!
Zniesmaczony nadal emde...
Awatar użytkownika
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 17:32
Miejscowość: Puszczykowo/Poznań

PostGregory | 22 Wrz 2005, 16:50

emde napisał(a):Panowie mnie się argumenty wyczerpały... każdy z tej dyskusji sam sobie powinien wyrobić opinię, a Tobie Gregory życzę dalszej wytrwałości w swoich planach astrofoto... a Michała szkoda... aczkolwiek po przeczytaniu tego co napisał motywując swoją decyzję, należy mu przyznać rację - ja też mam takie odczucie w temacie moderowania, zamiany i usuwania postów... tym bardziej że nic obraźliwego ani niestosownego nie było w jego wypowiedziach, co nawet sam "poszkodowany" Gregory przyznał w poście który został usuniety a szczątki tego można przeczytać tu:
Gregory napisał:
I moj post zostal wyedytowany... Nawet nie mozna normalnie porozmawiac z ludzmi bo zaraz gina pytania i wypowiedzi. Troche to denerwujace jest, tymbardziej ze nie bylo jakis gorszacych tresci w tym wszystkim... Wprowadza to tez balagan, tak ze watek zaczyna tracic sens.


Emde, troche wiecej umiaru. Cytowana przez Ciebie wypowiedz sam zdecydowalem sie wykasowac. Wszystko wyjasnilem z administratorem Forum i z mojego punktu widzenia sprawa zostala zamknieta. Czy Michala szkoda? Chyba nie bo to byl jego swiadomy wybor. Kazdy moze przeciez sam decydowac gdzie chce pisac.
Ostatnio edytowany przez Gregory 27 Wrz 2005, 22:20, edytowano w sumie 10 razy
Gregory
 

PostGregory | 22 Wrz 2005, 17:02

Bogdan J. napisał(a):Gregory-święta racja tak trzymaj!!! Zazdroszczę Ci twojej cierpliwości i pohamowania. W kółko musisz pisać to samo. Jeszcze trochę i okaże się ,że nawet Dominik nie zna się na zdjęciach a jego uwagi o ich wykonaniu są bez znaczenia! Dziwne :?:
Ja jeszcze trochę popracuję z Januszem nad swoim astrografem dokonując w nim jeszcze parę przemyślanych udoskonaleń i jak tylko Księżyc będzie w nowiu i pogoda dopisze spróboję Cię wesprzeć fotkami z ogniskowej 600mm. Tylko że nie wiem czy taka tutaj też coś pomoże. :wink:
Pracuj nad zdjęciami i niech moc będzie z Tobą, czekam na następne piękne fotografie 8)


Najwazniejsze jest w koncu robic to co sie naprawde lubi prawda? Ja lubie fotografowac np. niebo. Ciesze sie tez, ze niedlugo odpalasz swoj sprzet. Jestem przekonany ze przy jego pomocy bedziesz w stanie przeprowadzac bardzo fajne i udane ekspozycje i bedziesz mogl dzielic sie swoja radoscia z innymi tak samo jak ja :)

Ze swojej strony dalej bede bawil sie tym wszystkim wykorzystujac klisze, ale oczywiscie nie sposob sie powstrzymac i podzialam tez za pomoca cyfrowej lustrzanki :) Jednym slowem mysle ze to wspolne Forum bedzie sie coraz bardziej nasycac ciekawymi fotografiami astronomicznymi, stajac sie jeszcze ciekawszym i piekniejszym miejscem w sieci :)
Ostatnio edytowany przez Gregory 24 Wrz 2005, 14:41, edytowano w sumie 3 razy
Gregory
 

PostGregory | 23 Wrz 2005, 00:41

Wracajac do tematu. Skoro udalo sie uchwycic NGC_7000 w okolicach Labedzia, to dlaczego by jeszcze troche sie tu nie pokrecic?

Kolejnym celem staly sie wiec okolice gwiazdy Sadr Labedzia, a co za tym idzie IC 1318.

Image

Wiekszy rozmiar (9,23 MB)
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/ic_1318_66.jpg

Nastepnymi zas NGC 6992, NGC 6960, NGC 6940

Image

Wiekszy rozmiar (5,36 MB)
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/ngc_6992_6960_6940.jpg

Oczywiscie ostro dalo sie we znaki zaswietlenie nieba, ale co tam. Mowi sie trudno. Pierwsza z prezentowanych ekspozycji przedstawiajacych okolice gwiazdy Sadr trwala 20 minut, druga ponizej - 1 godzine. Zestawienie sprzetowe analogiczne: Sonnar 180 mm, przyslona 4, ISO 800, reczny guider MTO, a wszystko powieszone na SVP.
Ostatnio edytowany przez Gregory 06 Lip 2006, 02:48, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostDominik Woś | 23 Wrz 2005, 02:12

Ekstra fotki. Veil znakomity no i jeszcze na zdjęciu załapała się piękna gromadka :-) NGC6940 ? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 23 Wrz 2005, 22:32

Domek napisał(a):Ekstra fotki. Veil znakomity no i jeszcze na zdjęciu załapała się piękna gromadka :-) NGC6940 ? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Dziekuje Dominiku :) Tak, ta gromadka gwiazd to NGC6940 :) Generalnie podsumowujac to mysle ze ostatni wyjazd, i te dwie noce spedzone przy sprzecie byly calkiem udane. Uzyskane zdjecia wiele mnie nauczyly, i juz nakreslily nowe kierunki, ktorymi powinienem sie teraz udac :) Klisza czy cyfra, w pewnym sensie wszystko jedno. Grunt zeby na poczatku opracowac sobie pewne mechanizmy dzialan. Potem zawsze bedzie mozna siegnac po dodatkowe narzedzia, czyz nie tak? I jeszcze jedno, taka zabawa uczy orientacji na niebie. Bez GOTO i systemow wspomagajacych nie zawsze latwo jest wysledzic dany obiekt i go potem zarejestrowac. A na zdjeciu z kliszy widac przeciez, jak przeogromny jest kosmos. Bardzo duzo gwiazd w sumie na niewielkim stosunkowo kawalku nieba daje mocno do myslenia :) Na zakonczenie minionych sesji astrofotograficznych, chce zaprezentowac jeszcze trzy fotografie.

Pierwsza to okolice gwiazdy Gamma w Kasjopei. Powyzej zarejestrowala sie N281.

Image

Wiekszy kadr (5.39 MB):
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/gamma_cassiopeia_50.jpg

Drugie zdjecie, moja ulubiona gwiazda - Wega w Lutni wraz z okolicami. Tutaj tez utrwalila sie M57 :D

Image

Wiekszy kadr (4.78 MB)
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/wega_50.jpg

I ostatnie - Plejady czyli siedem siostr (M45).

Image

Wiekszy kadr (2.65 MB)
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/pleyady_40.jpg

Czas ekspozycji przy dwoch pierwszych fotkach to zaledwie 20 minut (dla kliszy). 60 minut dla wschodzacych Plejad (zaledwie 10 stopni nad linia horyzontu). Niskie polozenie tej gromady na niebie doprowadzilo do skutecznej filtracji przez ziemska atmosfere koloru niebieskiego, i co za tym idzie takze znajdujacej sie tam mglawicy rozpraszajacej. To zdjecie trzeba bedzie powtorzyc w zimie, kiedy M45 bedzie znajdowac sie wysoko na niebie.

Na tym oczywiscie nie koniec. W niedlugim czasie planuje kolejne sesje astrofotograficzne, z wykorzystaniem zarowno techniki analogowej jak tez cyfrowej. Wszakze obiektow na niebie nie brakuje :wink:

ps. prezentowane fotografie udostepniam na biezaco rowniez na mojej domowej stronie, gdzie z zachowaniem porzadku mozliwe jest obejrzenie tego wszystkiego jeszcze raz. Calosc dostepna obecnie w dziale od autora (tutaj najwiecej sie zmienia).
Link dostepny ponizej.

Pozdrawiam.
Gregory/Meteor
Ostatnio edytowany przez Gregory, 06 Lip 2006, 02:49, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostGregory | 29 Maj 2006, 01:48

Anonymous napisał(a):zaraz a gdzie potęzne możliwości MTO w DS? (znaczy potencjał) :) chyba cały ten montaż jak pamiętam miał do tego być :roll:

emde napisał(a):Połóż na montaż 10kg żywej wagi, ogniskową 900mm i pociągnij choć trzy minuty - to dla mnie będzie wyznacznik!
Pozdrawiam

qbanos napisał(a):Jak narazie obydwa zdjęcia robiłeś obiektywami 180mm a Papatki zwrócił Ci uwagę nad możliwością poprowadzenia przez np 60 minut ogniskowych dłuższych niż 500mm czego na pewno na tym montażu nie osiągniesz, ale Ci tego życze


Jak tak wracam do starych dziejow, to az lezka sie kreci w oku ale i dusza raduje na mysl, ile sie od tamtej pory wydarzylo. To wszystko co obecnie ma miejsce, wowczas z cala pewnoscia przekraczalo wszelkie wyobrazenia pesymistow, ktorych nie brakowalo! Wystarczy przeczytac tylko ten watek od deski do deski aby sie o tym przekonac, a potem jeszcze tylko przeniesc sie na chwile do dzialu recenzji i zapoznac z watkiem o skomputeryzowanym astrografie. ;-)

A jednak sie stalo! Oto jest montaz SVP z systemem GOTO, przystosowany do prowadzenia ogniskowej 1 metr z dowolnymi czasami ekspozycji. Czas np. 1205 sekund jest tutaj czyms zupelnie normalnym, i dla nowego systemu nie robi taki parametr wiekszego znaczenia. :) Mozna naswietlac minute, piec minut, dziesiec albo np. trzydziesci, szescdziesiat i wiecej, a system automatycznie poprowadzi w slad za gwiazda prowadzenia. DS-y z MTO na SVP staly sie wiec faktem. Oprocz kliszy (nie zrezygnowalem z niej jeszcze ;)), w uzyciu jest dodatkowa cyfrowa lustrzanka. Moge smialo powiedziec ze po uwienczonych pelnym sukcesem testach, wyglada to wszystko po prostu bajecznie! Oplacilo sie wytrwale podazac do celu. Wiara i upor przyniosly oczekiwane rezultaty! Teraz pozostaje juz tylko ogromna frajda, moc wrazen i radosci podczas fotografowania obiektow glebokiego kosmosu z udzialem MTO. :)

Pozdrawiam,
Gregory/Meteor
Gregory
 

Postadamsz12 | 30 Maj 2006, 09:26

Czy to oznacza że prace nad autoguiderem zostały zakończone ? ciekaw jestem efektów. Możesz podac więcej szczegółów o tym autoguiderze ?
 
Posty: 28
Rejestracja: 03 Sty 2006, 18:57

PostGregory | 30 Maj 2006, 10:03

adamsz12 napisał(a):Czy to oznacza że prace nad autoguiderem zostały zakończone ? ciekaw jestem efektów. Możesz podac więcej szczegółów o tym autoguiderze ?


Wszystko zostalo dokladnie opisane i przedstawione w tej recenzji:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=841&start=0

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postadamsz12 | 30 Maj 2006, 12:05

Po przeczytaniu i obejrzeniu wyników powiem tylko że możliwości tego systemu to masakra.
 
Posty: 28
Rejestracja: 03 Sty 2006, 18:57

PosttomekL | 30 Maj 2006, 12:21

adamsz12 napisał(a):Po przeczytaniu i obejrzeniu wyników powiem tylko że możliwości tego systemu to masakra.


Czekam już od dawna z niecierpliwością na zmaskarowanie 8) bo jak na razie ciągle tylko obracamy się w sferze zapowiedzi.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostGregory | 30 Maj 2006, 12:43

Tomku, zwroce Tobie, jako etatowemu malkontentowi, delikatnie uwage na przeprowadzona juz na SVP ekspozycje z czasem 1205 sekund przy ogniskowej 1 metr. :-). Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie aby ekspozycje trwaly znacznie, znacznie dluzej. Tak wiec to juz dawno przestalo byc zapowiedzia, a stalo sie faktem. :lol: Jakie stwarza to mozliwosci chyba nie trzeba nikomu mowic. 8)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PosttomekL | 30 Maj 2006, 13:05

Gregory, wiem, wiem i mam nadzieję że przez następnych kilka kolejnych miesięcy nie będziesz się odwoływał do tego zdjęcia :roll:. Moja, pozytywna opinia na ten temat jest w wątku http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=8625&highlight=#8625 i teraz czekam na efekty w postaci jakiś fajnych obiektów głębokiego nieba. Chyba przyznasz, że to będzie wyglądało duuuuużo efektowniej niż parę gwiazdek z Twojego testu. Nie ujmując nic temu testowemu zdjeciu, jest ono interesujące tylko z punkty widzenia możliwości montażu, a dla zwykłego człeka już raczej nie bardzo. Sprzęt jest więc trzeba działać, a mi jakoś w ostatni weekend udało się ustrzelić jedną fotkę :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostGregory | 30 Maj 2006, 13:58

Te "pare gwiazdek" w recenzji, byly wynikiem wykonania calej serii innych, probnych zdjec, konfigurowania wszystkich niezbednych parametrow pracy montazu itd. To bylo bardzo istotne, i dla osob doglebnie zainteresowanych tematem z cala pewnoscia dostarczylo niezbednych juz informacji, na temat funkcjonalnosci zestawu. Takie bylo zalozenie i wydaje mi sie, zostalo ono spelnione. ;-) Reszta uzalezniona jest juz od umiejetnosci astrofotografa i gustow, bo przeciez kazdy ma wlasnie swoj gust, i jednej osobie prezentowana fotografia moze sie spodobac, a drugiej juz nie. :) Stad postawilem na suche fakty i pojawily sie ujecia punktowych gwiazd z odmiennymi czasami ekspozycji przy zroznicowanych z wiadomych wzgledow czulosciach ISO.

A nastepne fotografie mojego autorstwa? No mysle ze tutaj nic sie nie zmienilo, i tak jak pokazywalem do tej pory od czasu do czasu niektore z nich, tak czynic bede nadal. Czyli wystarczy po prostu zagladac na Astromaniaka, albo na moje domowe WWW. Ale oprocz tego recenzja o skomputeryzowanym astrografie rowniez bedzie rozwijana, wiec... ;-)

Tymczasem chetnie chyba wszyscy popatrza na Twoja fotografie, o ktorej wspomniales i sobie pooceniaja. W miniony weekend w miejscu z ktorego ja obserwuje wcale nie bylo za rozowo pod katem pogody i o jakichkolwiek ds-ach mozna bylo sobie pomazyc. Ale tutaj jestem raczej spokojny, gdyz reszta tej wspanialej astroprzygody jest juz tylko kwestia czasu. Co ja plote, ona wlasnie trwa! 8)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PosttomekL | 30 Maj 2006, 14:39

Gregory napisał(a):Tymczasem chetnie chyba wszyscy popatrza na Twoja fotografie, o ktorej wspomniales i sobie pooceniaja.


Tego zdjecia na razie nie chciałem pokazywać, bo na razie nie miałem czasu nad nim przysiąść, a materiału nie gotowego raczej się nie pokazuje. Ale, żeby nie było że tylko gadam podaję link do wspomnianego zdjęcia
http://telewy.republika.pl/inne/tmp/combinefilesavg_3.jpg
Myślę, że jak przysiądę do obroki to wersja końcowa będzie ciut lepsza. Canon 300D + Pentacon 300mm@5,6. Nie pamiętam teraz dokładnie ale jest to złożenie około 10 zdjęć po 180s i 2 zdjęć po 300s. Nie miałem ze sobą komputera więc wszystko ustawiane na ekranie 300D i niestety nie do końca jest skadrowane tak jak chciałem.

Gregory napisał(a):Ale tutaj jestem raczej spokojny, gdyz reszta tej wspanialej astroprzygody jest juz tylko kwestia czasu.


Trzymam za słowo, znaczy się czekam na fotki jakiś obiektów deep-sky.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostJanusz_P. | 30 Maj 2006, 14:50

U.... co za blury wyszły paskudne z tego Pentacona :shock: i te sztuczne sztelity, koszmar po prostu, to nie kadr a istny śmietnik jest wśród tego pięknego oceanu galaktyk :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 30 Maj 2006, 14:52

tomekL napisał(a):Tego zdjecia na razie nie chciałem pokazywać, bo na razie nie miałem czasu nad nim przysiąść, a materiału nie gotowego raczej się nie pokazuje. Ale, żeby nie było że tylko gadam podaję link do wspomnianego zdjęcia
http://telewy.republika.pl/inne/tmp/combinefilesavg_3.jpg
Myślę, że jak przysiądę do obroki to wersja końcowa będzie ciut lepsza. Canon 300D + Pentacon 300mm@5,6. Nie pamiętam teraz dokładnie ale jest to złożenie około 10 zdjęć po 180s i 2 zdjęć po 300s. Nie miałem ze sobą komputera więc wszystko ustawiane na ekranie 300D i niestety nie do końca jest skadrowane tak jak chciałem.


Ładne zdjęcie. Określałeś może zasięg ? Trochę ten Pentacon aberuje ale wydaje mi się, że jest całkiem OK. :wink:

W sumie to musze przyznać, że też miałem ochotę powalczyć trochę kliszą pod ciemnym niebem ale z uwagi na wyposazenie się w pełnoformatową cyfrę jakoś do tej pory się nie zdecydowałem. :wink: Ale będę musiał zrobić przynajmniej jakieś testy porównawcze. 8)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 30 Maj 2006, 15:15

tomekL napisał(a):
Gregory napisał(a):Ale tutaj jestem raczej spokojny, gdyz reszta tej wspanialej astroprzygody jest juz tylko kwestia czasu.


Trzymam za słowo, znaczy się czekam na fotki jakiś obiektów deep-sky.


Zapomniales dodac ze ona juz trwa, ta astroprzygoda! Ale spokojna glowa! :lol: :lol: :lol: Powinienes jednak wiedziec, ze to co robie wynika glownie z tego co naprawde lubie robic, a nie z tego, aby za wszelka cene zaspokoic Twoje oczekiwania. Po prostu dla mnie liczy sie to, ze moge robic swoje. 8) A moimi docelowymi zamierzeniami jest wlasnie fotografowanie DS-ow z udzialem MTO, wiec Ameryki tutaj akurat nie odkryles. :lol: Inne zdjecia ds-ow z krotszych ogniskowych i na kliszy zamiescilem kiedys, chociazby w tym watku a teraz przyszla pora na 1000 mm na SVP z udzialem cyfrowej lustrzanki. Czyli sprawy ida dosc szybko do przodu, nawet bez specjalnego "dopingu" z Twojej strony, ktorego zwyczajnie w swiecie nie potrzebuje. 8) Cierpliwi, zostana wynagrodzeni! ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 30 Maj 2006, 15:26, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PosttomekL | 30 Maj 2006, 15:20

Dominik, nie oceniałem zasięgu, może w weekend się pobawię. Z uwagi na brak czasu złożyłem to wszystko do kupy w 10 minut po to aby zobaczyć wstępny efekt i dlatego nie chciałem pokazywać tego w takim stadium.
Co do obiektywu to jak widać aberuje on na cyfrze dosyć mozno, zreszta jak każdy tani obiektyw. Jednak biorąc pod uwagę, że za tą 300setkę dałem 300zł i w tej cenie mozna uznać taki obiektyw za dobry. To aberacje pewnie będzie można trochę zniwelować na komputerze ale mi to strasznie przeszkadza jednak.

P.S. Janusz, ocenianie tego zdjęcia mija się z celem, powinieneś to wiedzieć, wyraźnie napisałem, że materiał nie jest obrobony należycie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostGregory | 30 Maj 2006, 15:26

tomekL napisał(a):Janusz, ocenianie tego zdjęcia mija się z celem, powinieneś to wiedzieć, wyraźnie napisałem, że materiał nie jest obrobony należycie.


Bo widzisz, co nagle to po diable, a pospiech zabija! Wiec, po co tyle krzyku? Pozwol tez Tomku toczyc sie sprawom innych, w naturalnym tempie. :wink:

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PosttomekL | 30 Maj 2006, 17:00

Gregory, na Twoje życzenie powiesiłem zdjecie ale teraz mnie przekonałeś, że nie potrzebnie. Znika on więc i pojawi się jak będzie do tego odpowiednio przygotowane.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

Postzjelon | 30 Maj 2006, 17:25

tomekL napisał(a):Gregory, na Twoje życzenie powiesiłem zdjecie ale teraz mnie przekonałeś, że nie potrzebnie. Znika on więc i pojawi się jak będzie do tego odpowiednio przygotowane.


a ja żałuje :cry: , że go ściągłeś gdyż była by to jakaś poglądówka no chyba, że po obróbce wstawisz oba.
pozdrawiam Zbyszek
Awatar użytkownika
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Mar 2006, 17:12
Miejscowość: Jaworzno

PostGregory | 30 Maj 2006, 18:54

tomekL napisał(a):Gregory, na Twoje życzenie powiesiłem zdjecie ale teraz mnie przekonałeś, że nie potrzebnie. Znika on więc i pojawi się jak będzie do tego odpowiednio przygotowane.


Oj Tomku, chyba zbyt szybko przechodzisz ze skrajnosci w skrajnosc. Ale OK, czekamy zatem na finalna wersje zdjecia. Przy okazji bedzie super jesli to bedzie zdjecie z ogniskowej 1000 mm. No chyba ze to nie ma znaczenia i wtedy moze byc np. ze 180 mm lub 300 mm. :wink:

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 88 gości

AstroChat

Wejdź na chat