sprawy techniczne

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostMichał.Z | 03 Lis 2005, 02:50

Mam canona z obiektywem 300 i tak się zastanawiam jak częśc z was robi to że ostrość jest wręcz bezbłednie ustawiona przecież przez wizjer nie da sie tego zrobić idealnie ja wciąż mam z tym problemy bo okazuje się że są minimalne odchylenia jak się z tym uporać. Drugą sprawą jest rozpływanie się gwiazd na matrycy co zrobić żeby zmniejszyć to zjawisko :wink: ??
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 03 Lis 2005, 01:38
Miejscowość: Warszawa (Ursus)

 

PostDominik Woś | 03 Lis 2005, 10:25

Michał.Z napisał(a):Mam canona z obiektywem 300 i tak się zastanawiam jak częśc z was robi to że ostrość jest wręcz bezbłednie ustawiona przecież przez wizjer nie da sie tego zrobić idealnie ja wciąż mam z tym problemy bo okazuje się że są minimalne odchylenia jak się z tym uporać. Drugą sprawą jest rozpływanie się gwiazd na matrycy co zrobić żeby zmniejszyć to zjawisko :wink: ??


Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia z Canonem ale powiem co wiem :wink: Do ustawienia ostrości zazwyczaj stosuje się metodę "prób i błędów" czyli robisz zdjęcie i na podglądzie przy powiększeniu 10x sprawdzasz jak wygląda ostrość. Potem korekta (minimaln ruch) i znowu podgląd. Czym dłuższą zastosujesz ekspozycję tym więcej słabych gwiazdek zobaczysz. Ostrość ustawiaj właśnie na tych niezbyt jasnych gwiazdach. To co wydaje się dobrą już ostrościa na jasnej gwieździe wcale nie musi być dobrą ostrością dla tych ciemniejszych gwiazdek.

Do ustawiania ostrości istnieje też program DSLR Focus - http://www.dslrfocus.com/

Jeśli chodzi o rozlewanie się (rozmywanie) gwiazd to tutaj nie za wiele raczej da się zrobić. Canon 300D został stworzony do zdjęć dziennych i jego oprogramowanie zawiera procedury antialiasingowe (właśnie rozmycie krawędzi obiektów). Nie da się tego wyłączyć nawet w RAW. Ale jak dobrze ustawisz ostrość to nie jest tak źle :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 03 Lis 2005, 12:18

Na rozmywanie się jasnych gwiazd są w zasadzie trzy metody:

1) zastosować obiektyw o mniejszych krążkach rozproszenia czyli z lepszą korekcją np Apochromatyczny o większej zdolności rozdzielczej

2) skracać ekspozycję i składać z wiekszej ilosci fotek obrazek finalny ale to w sumie chyba niewiele pomoże :roll:

3) optymalnie wyostrzyć obraz w posiadanym obiektywie.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat