Fotografowanie przez teleskop.

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postpawel-foto | 12 Lis 2005, 11:11

Witam wszystkich.
Jestem tu osobą nową. Polecono mi wasze Forum bo potrzebuję pomocy. Chciałbym podpiąć aparat fotograficzny do tleskopu i nie wiem jakie dokładnie jak to zrobić. Mam narysowaną przejściówkę, którą trzeba zamocować zamiast okularu i teraz nie wiem jaki obiektyw aby się zogniskować. Aparat to lustrzanka cyfrowa(Minolta 7D), teleskop 35cm(praktycznie 32cm).
Paweł.
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Lis 2005, 10:57
Miejscowość: Kielce

PostDominik Woś | 12 Lis 2005, 12:03

Witamy na naszym forum :wink:

Co do zamocowania aparatu do teleskopu to możesz zrobić to na przykład tak:

1) wykręcasz obiektyw;
2) potrzebujesz takich rzeczy: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=325 (no oczywiście w twoim przypadku musi to być pierścień do Minolty) i http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=169 (zakładam, że w teleskopie masz wyciąg 2 calowy.

Tworzy to taki zestaw:

Image

Image

Taki zestaw jedną stroną wkładasz w wyciąg teleskopu o drugą przymocowujesz w miejsce obiektywu aparatu.

No to czekamy na pierwsze zdjęcia.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 12 Lis 2005, 12:04

pawel-foto napisał(a):Witam wszystkich.
Jestem tu osobą nową. Polecono mi wasze Forum bo potrzebuję pomocy. Chciałbym podpiąć aparat fotograficzny do tleskopu i nie wiem jakie dokładnie jak to zrobić. Mam narysowaną przejściówkę, którą trzeba zamocować zamiast okularu i teraz nie wiem jaki obiektyw aby się zogniskować. Aparat to lustrzanka cyfrowa(Minolta 7D), teleskop 35cm(praktycznie 32cm).
Paweł.



Czy Twój teleskop jest przystosowany do robienia zdjęć w ognisku i na jakim jest montażu (prawdopodobnie masz telskop na Dobsonie) ?
Może masz jakieś zdjęcie teleskopu.

Co do przejściówek to niestety nie wiem czy można kupić gotowe do Twojej Minolty, ale skoro masz już taką narysowaną to nie jest źle :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 12 Lis 2005, 12:56

Do Minolty są gotowe przejścia z np M42/Minolta tak więc z tym nie ma akurat problemu.
Napisz proszę jaki masz teleskop a chetnie pomożemy optymalnie coś do niego dobrać pod kątem astrofoto 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpawel-foto | 12 Lis 2005, 16:50

Nie mam teleskopu.
Będę gościnnie korzystał z teleskopu w obserwatorium w Krakowie. Mam przejście na M42 i ślusarz dorobi mi pierścień do zamocowania w miejsce okularu. Chodziło mi czy po wymontowaniu okularu mam wstawiać jakiś obiektyw między aparat czy tylko same pierścienie. Na tym teleskopie na pewno można robić fotki,ale osoba która umożliwiła mi skorzystanie z niego nie ma kontaktu z osobami które tam fociły.
Ale po wczorajszych obserwacjach bardzo mi się to spodobało :D -choć na razie skończyło się na fotce nietoperza w podziemiach fortu. :shock:
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Lis 2005, 10:57
Miejscowość: Kielce

PostJanusz_P. | 12 Lis 2005, 17:31

Teleskop na Skale (ten z mojego awatara) ma wyjście o średnicy 60mm z zaczepem jaskółczy ogon, jak chcesz to dobrze dorobić to (skopiuj ten ogon z okularu 40mm) i zakończ go gwintem M42x1 i potem przejściem M42/Minoltę 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpawel-foto | 12 Lis 2005, 18:16

No właśnie coś mi ta fotka wydawała się znajoma. :D
Pochwalę się wynikami-ale to troszeczkę potrwa :oops:
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Lis 2005, 10:57
Miejscowość: Kielce

PostJanusz_P. | 12 Lis 2005, 18:31

Pewnie wcześniej spotkamy się przy tym teleskopie na obserwacjach, złączki wożę ze soba bo już dwa komplety mi poginęły zostawiane w skrzynce zestawowej :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat