Photoshop a PixInsight - który lepszy

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Post•Fish3r• | 13 Mar 2014, 13:30

Witam

Czy ktoś ma na tyle duże doświadczenie w pracy z obydwoma programami aby potwierdzić wyzszość PixInside vs PSa przy obróbce astrozdjeć ? PI chwali się specjalnymi algorytmami itd które ponoć dyskwalifikują PSa .
Chiałbym poznać zdanie najlepiej osoby, która naprawdę b. dobrze zna PSa i umie wykorzystywać jego możliwości.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Post•Fish3r• | 15 Mar 2014, 13:24

no i tyle astrofociarzy i nikt nie zna Psa ani nie tykał Pixinsidea ? :mrgreen: lol
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostBioHay | 16 Mar 2014, 22:13

Także kiedyś wielokrotnie wypytywałem się który z programów ma większe możliwości. Niestety bez skutku.
Osobiście pracuję w PS, jak wiadomo program ma ogromne możliwości, lecz PI z tego co mi wiadomo jest programem dedykowanym do astro, więc obróbka, jeśli mogę tak napisać będzie bardziej kompatybilna z astrofotografia, czyli tłumaczyć nie trzeba co za tym idzie.
Niestety nie pracowałem PixInside w i sam liczę, że wypowiedzą się eksperci w tej dziedzinie.

Ed

Początkowo myślałem, że porównujesz z PixInsight dlatego edytuję, lecz treść zostaje ta sama
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 29 Paź 2013, 23:01

 

PostRude-Boy | 17 Mar 2014, 14:58

Pixa mało kto używa,bo nie jest tani i nie da się go łatwo,nielegalnie ściągnąć. Większość pewnie korzysta z nielegalnego PSa,dlatego mało kto wie na temat Pixa. Ja osobiście ściągnąłem sobie wersje trial Pixa ze strony producenta i stwierdziłem,że to nie dla mnie. Moja praca niejako wymusza dobrą orientacje w PSie,dlatego zostanę przy nim.

W sieci jest trochę tutoriali dotyczących Pixa. Proponuję ściągnąć wersje trial i samemu się przekonać co ten soft potrafi.
Awatar użytkownika
 
Posty: 243
Rejestracja: 15 Lis 2013, 15:34

 

PostMateuszW | 17 Mar 2014, 22:45

Ja bym się zapytał na Astropolis, tam jest kilka osób używających pixa. Ja mam wersję darmową LE, ale używam w niej tylko kilku podstawowych operacji, więc się nie wypowiadam :) Najlepiej jest mieć oba programy, bo zawsze się znajdzie coś, co lepiej robi PS, a inne lepiej jest robić w Pixie.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostBioHay | 17 Mar 2014, 22:56

Stonberg napisał(a):
W sieci jest trochę tutoriali dotyczących Pixa. Proponuję ściągnąć wersje trial i samemu się przekonać co ten soft potrafi.


Jak wiadomo z takich wersji i tak maksa nie wyciśniesz. Więc pobawić to się pewnie można podstawowymi funkcjami programu.

Jeśli się mylę to może wymień rażące różnice miedzy pixinsight-em, bo oni oczywiście mowa a poczciwym PSem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 29 Paź 2013, 23:01

 

PostRude-Boy | 18 Mar 2014, 09:18

Ze strony producenta można pobrać pełną wersje,ze wszystkimi funkcjami,która działa o ile mnie pamięć nie myli 45 dni. Jest więc naprawde dużo czasu żeby przekonać sie o zaletach i wadach tego programu.

Ze swojej strony dodam,że jako wieloletni użytkownik PSa,pracuję w nim "świadomie". Pix to coś nowego,z nowymi funkcjami,których trzeba się uczyć od nowa i przestawić filozofię myślenia. Jak dla mnie jest dość skomplikowany,dlatego dokupiłem sobie akcje do PS i to mi wystacza w zupełności.
Awatar użytkownika
 
Posty: 243
Rejestracja: 15 Lis 2013, 15:34

 

Postcoy_coyote | 18 Mar 2014, 10:02

podstawową zaletą Pixa jest raczej to że można w nim kalibrować, wyrównywać i stackować materiał czego nie ma w PSie.
Pixinsight poza tym ma wbudowane naprawdę mnóstwo ustawień i algorytmów. Jednak aby w pełni skorzystać z tych funkcji trzeba naprawdę posiedzieć i poczytać. Jak dla mnie Pix ma bardzo odstraszający interface i czasami proste funkcje sprowadzone są do tak skomplikowanych operacji że naprawdę przerażają. Dla przykładu funkcja Crop w Pixie jest tak rozbudowana że wolę ją robić w PSie. Pix to program napisany przez gości specjalizujących się w analizie i obróbce sygnału. Jest tam dużo naukowego "bełkotu". Nie można jednak nie docenić kilkunastu naprawdę fajnych funkcji takich jak, wypłaszczanie tła, usuwanie gradientu i szumu i stackowanie o którym wspomniałem wcześniej, które IMHO robi naprawdę super.
Reasumując w Pixie jest teoretycznie wszystko co potrzeba, ale nie świadczy to że jest to program, który rekompensuje nam brak Photoshopa. Na upartego oczywiście są funkcje Levels, curves, blur, szarpen itp. z których często korzysta się w PSie jednak dla mnie są one bardzo niewygodne.
Wydaje mi się że pomimo że jest się w posiadaniu Pixa to i tak ostatnie liźnięcia wygodniej robi się w PSie. Poza tym po co komu tak drogi program jeżeli fotografuje się tak jak ja sprzętem za parę tysięcy złotych (chiński HEQ-5, Atik 314L+, Canon EOS) w około miejskich warunkach , gdzie materiał uzyskany z tego setupu jest powiedzmy średni to uważam że do tego wystarczą proste narzędzia obróbki. Żaden z programów nie zrobi nam ze średniego materiału fotek na poziomie Gendlera. Dlatego Pixowi mówię na tym etapie stanowcze NIE.Wystarczy mi PS i kilka darmowych narzędzi.
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

Post•Fish3r• | 20 Mar 2014, 22:24

coy_coyote napisał(a):Pix to program napisany przez gości specjalizujących się w analizie i obróbce sygnału.


Właśnie to mnie zainteresowało. Trochę mnie zdziwił brak zainteresowania tym softem, przyznam jestem zaskoczony.
Na tyle mnie to jednak zaciekawiło , że sprawdzę jakie atuty ma pod maską ten pixel bo PS dedykowany do obrobki tego typu fot nie jest w żadnej mierze.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostBioHay | 21 Mar 2014, 19:45

•Fish3r• napisał(a):Na tyle mnie to jednak zaciekawiło , że sprawdzę jakie atuty ma pod maską ten pixel bo PS dedykowany do obrobki tego typu fot nie jest w żadnej mierze.


Tutaj bym polemizował. Ten kto choć trochę pracował w PS to wie ile gość potrafi.
Wiadomo, że jeżeli dedykowany program do astro to wiele rzeczy idzie z automatu co nie zawsze daję zadowalający efekt.
Ale jak już napisałem wcześnie, specjalistą nie jestem i z wszelkich komentarzy wyciągamy wnioski :D


Fish3r Mam nadzieję, że przetestujesz Pixa i przedstawisz plusy i minusy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 29 Paź 2013, 23:01

 

Postcoy_coyote | 21 Mar 2014, 20:00

pewnie że w PS drzemie wiele funkcji. Pamiętajmy że kiedyś Pixinsight nie było i ludzie robili piękne zdjęcia. Składało się materiał w IRIS a resztę robiło się właśnie w PS od Curves, Levels, poprzez Crop, Blur, Sharpen itp. Istnieje też wiele skryptów i pluginów do PS, stworzonych przez ludzi siedzących w astro dzięki którym usuwanie szumu, wypłaszczanie tła, poprawianie saturacji czy nawet zmniejszanie i naprawianie pojechanych gwiazd staje się o wiele łatwiejsze. Jednym z takich jest pakiet skryptów AstronomyTools niestety płatny ale moim zdaniem jest wart swojej ceny.
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

PostAlien7101 | 21 Mar 2014, 20:12

Zamiast AstronomyTools zróbcie to sami bez wspomagaczy i zobaczymy czy PS jest taki piękny, łatwy.
BioHay w Pixie nic nie idzie z automatu nie pisz o czym nie masz pojęcia bo wprowadzasz w błąd.
Wersja trial ma wszystko co wersja pełna i znowu jak nie wiemy to nie piszemy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

PostBioHay | 21 Mar 2014, 21:25

Alien7101 napisał(a):Zamiast AstronomyTools zróbcie to sami bez wspomagaczy i zobaczymy czy PS jest taki piękny, łatwy.
BioHay w Pixie nic nie idzie z automatu nie pisz o czym nie masz pojęcia bo wprowadzasz w błąd.
Wersja trial ma wszystko co wersja pełna i znowu jak nie wiemy to nie piszemy.


Sprostuję:
Napisałem ogólnikowo, że programy dedykowane jak i pluginy do poszczególnych programów robią te rzeczy z automatu.
I w sumie masz rację, bo faktycznie nie napisałem, że można także to wszystko osiągnąć manualnie z lepszym lub gorszym skutkiem.
"Zależnie od wiedzy i umiejętności."

Odn: Ostatniego twojego zdania.cyt "Wersja trial ma wszystko co wersja pełna i znowu jak nie wiemy to nie piszemy"

Stary weź wstrzymaj z upierdliwościami. Jak nie wiemy to podejmujemy dyskusję, bo wtedy się czegoś dowiemy.
Kolega wyszedł z tematem (PS czy Pix), gdzie byłeś ?
Jak wiesz wszystko to ładnie przedstaw a nie złośliwością nadrabiasz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 29 Paź 2013, 23:01

 

Post•Fish3r• | 22 Mar 2014, 02:37

muszę się pochlastać publicznie..nie wiem jaka zaćmę miałem, ale chodzi oczywiście o PixInsight a nie jakiś inside. Nie wiem skad to wytrzasnąłem. Nie dziwne że nikt o tym nie słyszał :lol:
Jesli moderator mógłby zmienić tytuł.. :roll: wstyd.


BioHay napisał(a):
•Fish3r• napisał(a):Fish3r Mam nadzieję, że przetestujesz Pixa i przedstawisz plusy i minusy.


Teraz to wolę poczekać na Aliena skoro się zadeklarował. :mrgreen: zobaczę jak to ugryzie. nie chodzi przecież o jakiś tutorialik.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostAlien7101 | 22 Mar 2014, 12:49

Program posiadam od niedawna, ale lepiej mi leży niż PS.
Pix składa się głównie z modułów odpowiadających za dany etap obróbki. Można w nim złożyć materiał (lighty, darki, biasy, flaty) aż do obróbki końcowej.
Poniżej zrzut niektórych modułów.

Photoshop a PixInsight - który lepszy: Desktop.jpg


Większość ma przycisk w kształcie kółka co po włączeniu mamy podgląd na to co robimy ze zdjęciem bez jakichkolwiek zmian na głównych.
Wszystkie zmiany opierają się na dobraniu odpowiednich proporcji i cyferek. W PS jak rozbierzemy jakąś akcje na czynniki pierwsze to musimy się na klikać aby cokolwiek osiągnąć.

Myślę że tutoriale lepiej to zobrazują mimo iż są po angielsku są zrozumiałe. A jeżeli trzeba będzie to odpowiem w razie jakiś pytań bo ciężko od tak pisać który lepszy. Dla mnie przemawia Pix łatwość obsługi. ;)

http://www.werbeagentur.org/oldwexi/Pix ... sight.html

http://www.harrysastroshed.com/pixinsighthome.html

Tu mamy nawet pliki na próbę do tutka.
http://pixinsight.com/videos/NGC1808LRG ... index.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat