Hickson 44 z Zatomia

Postqbanos85 | 06 Kwi 2014, 21:01

Heja,

Wreszcie uporałem się z moim materiałem ze zlotu :)

Celowałem w grupę galaktyk Hickson 44, położonych 60 mln lat świetlnych od Ziemi. Nie ukrywam, że było to także pierwsze światło nowej rurki, czyli refraktora CFF Telescopes 102/640.
Sprzęt spisał się doskonale, gwiazdki jak szpileczki. Po doregulowaniu focusera (Moonlite 2.5") okazało się, że flattener od Telescope Service (TSFlat2) sprawdza się bardzo dobrze dając skorygowane gwiazdy nawet dla pola guidera położonego z boku matrycy fotografującej. Takiego skorygowania nie udało mi się osiągnąć przy mniejszym teleskopie SV80S i TV 0.8x. Flattener od TS ma jeszcze jedną zaletę - nie skraca ogniskowej, dając z moim zestawem skalę, przy której mogę powalczyć z mniejszymi obiektami. Na szerokie pola pozostanie SV80S @ 385mm :)

Zdjęcia sprzętu:
Image
Image

Warunki podczas fotografowania były, jak wszyscy pamiętają, kiepskie (mgła i słaba przejrzystość). Stąd trochę poleciał kontrast, ale udało się zarejestrować kilkanaście kwazarów, z których najdalszy ma przesunięcie ku czerwieni z=2.2437 (SDSS J101651.17+221335.6 z(~)). Wg tego kalkulatora jest on położony w odległości prawie 10.7 mld lat świetlnych od Ziemi (jeśli prawidłowo wprowadziłem dane). Dobrze widać go na tym cropie:
Image

Jakiś czas temu statek również popełnił podobny kadr, trochę się na nim wzorowałem.

Bohaterki tematu jednak znajdują się poniżej :) Oj trudno było opanować tło.

SBIG ST-2000XM, CFF 102/640, HEQ5
LRGB: 320:60:60:60

Image

Pozdrawiam serdecznie

Kuba
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 96 gości

AstroChat

Wejdź na chat