Cano 400 f 2.8 L do astrofoto ?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostTUR | 05 Lip 2014, 23:01

Hej,

Szukając ciekawego sprzętu do astrofoto komet wpadł mi w ręce testowo fajny teleobiektyw Canon 400mm f 2.8 L. Obiektyw jest dość stary, pewnie z lat 80-tych, ale wydaje się być jary Swiatlo 2.8 budzi szacunek przy soczewce 140mm z przodu obiektywu

Pod koniec wczorajszej sesji z RC10 założyłem teleobiektyw na montaż i zrobiłem testowo na podkrakowskim niebie dwie 1 minutowe fotki M31 oraz gromad otwartych Perseusza przy pełnej "dziurze". Fotki zrobiłem Canonem 650D przy ISO800. Zdjęcia, które załączam zostały zmniejszone do ok 30%.

Swiatło powala.... Przy 1 minutowej fotce wychodzi tlo podkrakowskiego nieba. Czuję jaka bylaby moc tego tele pod czarnym smolistym bieszczadzkim niebem

No i niestety na tym ochy i achy się kończą. Teleobiektyw ma sporą abberację chromatyczną. Dołączam również crop 100% z prawego dolnego rogu zdjęcia m31. Zastanawiam się jak sprawiłby się filtr semi apo.... Teleobiektyw ma wbudowaną szufladkę na filtr 48mm. Chyba pokusze się o zakup takiegi filtra i przetestuję go następnym razem z tele :)

Winietowanie też nie zachwyca, choć zapewne da się z tym żyć.

Podsumowując teleobiektyw pewnie sprawdzi sie w foto jasnych komet, gdzie liczy sie światło, rozdzielczość i konieczność szybkiej rejestracji słabych detali komety. Do astrofoto deep sky raczej się nie sprawdzi z racji sporej abberacji, choć jeszcze przede mną testy z filtrem semi apo....

CDN.


Pozdrawiam
Paweł
Załączniki
Cano 400 f 2.8 L do astrofoto ?: abbera_Canon400mm.jpg
Cano 400 f 2.8 L do astrofoto ?: M31_4.07.2014.jpg
Cano 400 f 2.8 L do astrofoto ?: HiHa_4.07.2014.jpg
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

Postmarianowski | 05 Lip 2014, 23:48

To musi być spory kawał szkła,nie kojarzę tego obiektywu.Filtr filtrem,pewnie trochę przyciemni szkło,więc może zanim zrobisz to filtrem spróbuj przyciemnić go przymykając trochę przysłonę i wtedy zobacz czy coś się poprawi jeśli chodzi o te wady,to Cię nic nie kosztuje.Na eksperymenty z fitrem antyaberkowym zawsze znajdziesz czas jeśli to niewiele lub nic nie pomoże...
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostJanusz_P. | 06 Lip 2014, 12:23

To jak widać po plamkach gwiazd szkło z czasów wymogów analogowej kliszy gdzie dopuszczalny był krążek rozproszenia 25 µm a obecnie cyfrowe aparaty mają zwykle piksele o rozmiarze rzędu 5 µm któremu to wymogowi jak widać ten obiektyw w żaden sposób nie sprosta :roll:
Dodatkowo jeden róg gorszy świadczy o niecentrycznym ułożeniu soczewek, prawdopodobnie wytarta jest prowadnica z zespołem optycznym, mocno zużyta i ten zespół stoi krzywo względem reszty soczewek obiektywu czyli wymagał by re-kolimacji w dobrym serwisie.
Widziałem już sporo zdjęć z podobnych super-jasnych i dużych szkieł fotograficznych ale starsze modele na FF (pełnej klatce) w rogach mają komę, spore winietowanie i do celów astro nadają się dopiero po przysłonięciu z F/2,8 do F/4 lub nawet F/5,6 aby gwiazdy w rogach miały akceptowalne, okrągłe kształty i małe rozmiary, można sobie to pooglądać na testach obiektywów z :arrow: http://www.optyczne.pl 8)
Jak popatrzymy na testy komy i astygmatyzmu topowych modeli obiektywów Canona typu 200/2 czy 300/2 to widzimy dużo lepszy wynik nawet na pełnej klatce w samym jej rogu, zaporowa jest tylko ich cena idąca w dziesiątki tysięcy złotych :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat