M 16 Orzeł

PostKrater | 08 Sie 2014, 01:15

Koledzy
Jako bierny odbiorca wielu powszechnie publikowanych dzisiaj materiałów astrofotograficznych proponuję i proszę nieśmiało wszystkich fotografujących niebo twórców aby wyodrębnić z astrofotografii osobną gałąź, w której na pierwszym miejscu postawiona będzie estetyka (a nie rzetelność).
Naturalnie w tym ujęciu owa estetyka będzie wyłącznie sprawą wizji i gustu autora.
Można by dla odróżnienia od astrofotografii nazwać tą dziedzinę np. AstroArt, założyć osobny dział i publikować tam co się komu podoba.

Cały czas obserwuję liczne rozczarowania u osób wchodzących w astro hobby, po części spowodowane są one nadmiernymi oczekiwaniami wobec tego co zaoferować mogą amatorsko dostępne instrumenty i ludzkie oko.
Dzieje się tak przez niedoinformowanie tychże osób (poniekąd same sobie są winne….) jednak przyczyniają się do tego różnego rodzaju „śliczne astro obrazki”, które chociaż bywają urzekające to z realnymi widokami nieba niekiedy niewiele mają wspólnego.
(I nie chodzi o zdjęcia z Hubble’a czy sond kosmicznych bo nikt normalny nie spodziewa się takich widoków z amatorskiego sprzętu…)

Fotografia (i możliwość długotrwałego zbieranie materiału) ukazują więcej niż zobaczyć możemy w realu w największym nawet instrumencie na jaki nas będzie stać, i to jest oczywiste, dzięki temu po prostu sięgamy dalej.

Jednak w astrofotografii proszę / proponuję o priorytetowe traktowanie realizmu.
:idea:
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostTosiek | 08 Sie 2014, 06:47

Dodałem spajki bo takie zdjecie mi sie bardzo podoba nadaje mu uroku, a gdybym robił teleskopem Newtona były by tak samo i jakoś to nikomu by nie przeszkadzało a szczegóły detale zawarte to się nie liczy? Oglądałem wiele zdjęć na stronach i zauważyłem ze niektórzy też tak robią wykorzystując ten plugin czy też inny bo po to są. Odnośnie koloru niebieskiego w palecie HST wyglada to podobnie zależy jakie zdjęcie się otworzy czyli ten kolor tam jest , jeśli popatrzymy to nie jest jakaś lapa przyklejona która wyraźnie odcina się od pozostałości. A odnośnie czasów pisałem tyle razy na forum jak podchodze do tego i nie chce mi sie za każdym razem tego powielać kogo interesuje zapraszam na swoją stronę.
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

Postgrazbyszek | 08 Sie 2014, 07:47

Witam.
Wydaje mi się, że robione zdjęcie powinno oddawać rzeczywisty obraz fotografowanego obiektu i w zależności od użytego sprzętu obraz ten będzie wyglądał tak lub tak/spajki i niespajki/.
Ja, jako początkujący astrofotograf, mając określony sprzęt, wiem do czego mam wtedy dążyć.
To moje skromne zdanie.
Pozdrawiam.
Zbyszek.
 
Posty: 232
Rejestracja: 16 Mar 2010, 14:12
Miejscowość: Wielkopolska

 

Postastropalik | 08 Sie 2014, 07:51

Na wszystkie zdjęcia astro zamieszczane w tym dziale patrzę jak na dzieła sztuki. Podziwiam wytrwałość autorów przy zbieraniu i obróbce materiału. A efekty końcowe to po prostu zwykle rozpalają wyobraźnię i zapierają dech.

Jakiś czas temu spędziłem 10 dni w Paryżu. Do dzisiaj towarzyszy mi dojmujące poczucie wspaniałości i różnorodności prac malarzy zgromadzonych w tamtejszych muzeach. Tam też są obrazy malowane ręką, a wyglądające jak zdjęcia. Są też podobne tematy malowane przez artystów hołdujących innym stylom malarstwa. I czasami można się naprawdę zadumać co jest lepsze.

Ta różnorodność jest wspaniała i pozwala każdemu odnaleźć to co do niego najbardziej przemawia; zarówno twórcy jak i oglądającemu.

Pozdrawiam,
Piotr
 
Posty: 169
Rejestracja: 06 Paź 2013, 17:14

 

Postdziki1 | 08 Sie 2014, 10:02

My tu dyskutujemy, spieramy się i dywagujemy, a Kolega Antoni zdobył drugie miejsce na Astro-foto miesiąca na sąsiednim forum. Gratulacje Tosiek - widać ,że się podoba.
Tak trzymaj.... Pozdrawiam
 
Posty: 107
Rejestracja: 02 Kwi 2013, 16:28
Miejscowość: PARCZEW

 

PostTomek 76 | 08 Sie 2014, 11:19

"Wydaje mi się, że robione zdjęcie powinno oddawać rzeczywisty obraz fotografowanego obiektu "

Ludzie,przestańcie już jarmolić bo zaczynają ręce normalnie opadać.
Zdjecie jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości?To popatrz jeden z drugim przez teleskop i zobaczysz jak to wygląda :lol:Takie "real foto" to były kiedyś,jak astro foto raczkowało,gdy nie było całej tej techniki-filtrów,kamer,komputerów itp.Takie zdjęcia może i oddawały najbardziej realny obraz obiektu.
Teraz to co innego. Każde jedno zdjęcie w tym dziale,to wizja-w mniejszym lub większym stopniu autora i niech tak zostanie.Jak to czy owo wygląda na prawdę-nikt nie wie a teoryzowanie zostawcie większym umysłom,bo żyłka pęknie w głowie od gdybania.

"Fotografia to sztuka a nie dziedzina nauki i tu każdy kto tym się zajmuje ma prawo do własnej interpretacji"
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

PostTosiek | 08 Sie 2014, 11:36

I tutaj całkowicie się zgadzam z Tomkiem 76.
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

PostDominik Woś | 08 Sie 2014, 16:34

Tomek 76 napisał(a):"Zdjecie jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości?To popatrz jeden z drugim przez teleskop i zobaczysz jak to wygląda :lol:Takie "real foto" to były kiedyś,jak astro foto raczkowało,gdy nie było całej tej techniki-filtrów,kamer,komputerów itp.Takie zdjęcia może i oddawały najbardziej realny obraz obiektu.
Teraz to co innego. Każde jedno zdjęcie w tym dziale,to wizja-w mniejszym lub większym stopniu autora i niech tak zostanie.Jak to czy owo wygląda na prawdę-nikt nie wie a teoryzowanie zostawcie większym umysłom,bo żyłka pęknie w głowie od gdybania.

"Fotografia to sztuka a nie dziedzina nauki i tu każdy kto tym się zajmuje ma prawo do własnej interpretacji"


Totalnie się z powyższą opinią nie zgodzę. Ja fotografuję z ciekawości jak daleko (głęboko) można zajrzeć w kosmos. W takim przypadku stosowanie się do zasad "uczciwej" fotografii jest bardzo ważne aby nie tylko nie oszukiwać siebie samego ale też innych. Postęp techniczny w astrofotografii (kamery, filtry, teleskopy, obiektywy, etc.) jest tu kolejnym narzędziem.

Astrofotografia nie jest też żadną sztuką, co więcej ma jak najbardziej uzasadnienie naukowe, badawcze, chyba, że jest traktowana jako realizacja wizji autora, a nie jako jak najwierniejsze zaprezentowanie piękna obiektów kosmosu.

W każdym razie mam już opinię jak patrzeć na projekty (prace) Antoniego.
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 09 Sie 2014, 11:34

Też uważam że należy zdecydowanie rozróżnić fotografię artystyczną od naukowej ale powiedzmy sobie szczerze fotografia naukowa w astronomii to fotografia czarno-biała w wybranych pasmach czyli z filtrami o dobrze znanej transmisji gdzie analizujemy naukowo stopień zaczerniania pikseli i tworzymy np mapę obszarów zjonizowanego wodoru w danej galaktyce :arrow: :idea:
Fotografia kolorowa nie ma dla nauki większej wartości i ale jest za to bardzo impresyjna i piękna, dlatego gości na okładkach i jest sama tematem wielu czasopism popularnonaukowych, stron WWW, galerii jak APOD i wystaw i tą fotografię uważam za artystyczną bo jak widzę jak nasi Astro-fotografowie wyłączają gwiazdy z obróbki, sztucznie je zmniejszają, podmieniają kolor albo zapożyczają go z innej fotografii np z zeszłego roku lub od kolegi, używają różdżki do miejscowego podbijania kontrastu czy koloru i na koniec składają te różnie miejscowo obrobione warstwy w jedną kanapkę to mam świadomość że efekt końcowy będzie bardzo daleki od efektu uzyskanego z jednej nawet idealnie skalibrowanej kolorowej klatki bez obróbki i fotografię Tośka jak i większość Twoich wspaniałych, kolorowych zdjęć Dominiku uważam za fotografię artystyczną z czego sobie trzeba zdawać sprawę :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 09 Sie 2014, 22:05

Januszu, zgadzam się z tobą ale co z tą sztuką i sztucznymi spajkami z refraktora?

Wracając do wyjechanego w kosmos niebieskiego na zdjęciu Antoniego, pokazującego, że "kolumny stworzenia" mają kolor niebieski. Warto zadać sobie trochę trudu a przy okazji poszerzyć wiedzę o to co do naszego artystycznego hobby wnoszą astronomowie.

Antoni powołał się na fakt, że kolor niebieski tam jest powołując się na paletę HST, zresztą poniżej cytat:

Tosiek napisał(a):Odnośnie koloru niebieskiego w palecie HST wyglada to podobnie zależy jakie zdjęcie się otworzy czyli ten kolor tam jest , jeśli popatrzymy to nie jest jakaś lapa przyklejona która wyraźnie odcina się od pozostałości.


Tyle, że w "sztucznej" palecie HST nie ma nigdzie widma niebieskiego. Są zielony i czerwony. Poniżej link do strony Hubbla właśnie ze zdjęciem M16:

http://hubblesite.org/gallery/behind_th ... /eagle.php

Zresztą zdjęcia z Hubbla są robione w taki sposób aby jak najatrakcyjniej zaprezentować dany obiekt, jednak przy wykorzystaniu pewnych metod. Warto zerknąć na poniższy link:

http://www.astronomymark.com/hubble_palette.htm

Ja staram się też w trakcie obrabiania zdjęcia sprawdzić merytoryczne fakty na temat obiektów na nim. Fajną stroną jest zbiór esejów Roberta Gendlera, w tym o M16:

http://www.robgendlerastropics.com/M16text.html

Opisuje on co dzieje się w okolicach danego obiektu, w przypadku M16 mamy dużo zjonizowanego wodoru emitującego fale o długości dominującej w kolorze czerwonym, i taki właśnie kolor będzie moim zdaniem dominował w M16.

Jeśli kogoś nie interesuje zgłębienie natury danego obiektu tylko zadowoli się kolorową fotką, to jego sprawa, jeśli nie ma znaczenia dla niego co właściwie ogląda tylko jak fajnie zdjęcie wygląda. Dla mnie ma to znaczenie i jeśli Antoni publikuje zdjęcie na forum to godzi się na krytykę jego pracy.

Tyle z mojej strony w tym wątku.
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postastropalik | 09 Sie 2014, 22:34

Domek napisał(a):...Jeśli kogoś nie interesuje zgłębienie natury danego obiektu tylko zadowoli się kolorową fotką, to jego sprawa, jeśli nie ma znaczenia dla niego co właściwie ogląda tylko jak fajnie zdjęcie wygląda. Dla mnie ma to znaczenie i jeśli Antoni publikuje zdjęcie na forum to godzi się na krytykę jego pracy.

Tyle z mojej strony w tym wątku.


I właśnie o to chodzi. Każdy znajdzie tu/tam coś dla siebie :-)!

Pozdrawiam,
Piotr
 
Posty: 169
Rejestracja: 06 Paź 2013, 17:14

 

PostAlien7101 | 09 Sie 2014, 23:35

To w końcu zdjęcia robimy po to aby pokazać innym ja dany obiekt wygląda w danej palecie (czyli co tam jest i ile tego jest w związku z rzeczywistością) czy tak jak byśmy chcieli żeby on wyglądał. Bo to dwa różne podejścia nie mające ze sobą wspólnego.

Kupowanie sprzętu za tysiące złotych zbieranie materiału i opracowywanie go pod kątem wizji artystycznej oderwanej od rzeczywistości dla mnie nie ma sensu. Oglądając zdjęcia lepszych astrofotografow odemnie chciałbym dowiedzieć się jak dany obiekt rzeczywiście wygląda w danej palecie. Ile jest tak naprawdę tlenu, siarki, wodoru.

A część zdjęć w naszym astro-foto-światku są często zafałszowane.

Z drugiej strony Billi Snyder ma fotke podobną, ale tam jest specjalnie robione OIII oprócz SII i Ha.
http://billsnyderastrophotography.com/?page_id=2770

A u Antoniego jest robione Ha i RGB?

Więc jak to jest?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

PostDominik Woś | 10 Sie 2014, 00:21

Alien7101 napisał(a):Z drugiej strony Billi Snyder ma fotke podobną, ale tam jest specjalnie robione OIII oprócz SII i Ha.
http://billsnyderastrophotography.com/?page_id=2770

A u Antoniego jest robione Ha i RGB?

Więc jak to jest?


http://www.janheweliusz.com/index.php/m ... 6-m16.html

Ha, RGB
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAlien7101 | 10 Sie 2014, 01:13

Tylko teraz pytanie czy zawartość tego niebieskiego jaka jest u Antoniego który robił w Ha, RGB powinna być taka sama co w palecie Ha, OII, SII. Bo na moja skromną wiedzę są robione całkiem w innych kanałach oprócz Ha?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

PostDominik Woś | 10 Sie 2014, 23:17

Alien7101 napisał(a):Tylko teraz pytanie czy zawartość tego niebieskiego jaka jest u Antoniego który robił w Ha, RGB powinna być taka sama co w palecie Ha, OII, SII. Bo na moja skromną wiedzę są robione całkiem w innych kanałach oprócz Ha?


W Ha, OIII?, SII nie ma widma koloru niebieskiego (Ha - czerwony, OIII - zielony, SII - czerwony) więc jeśli zdjęcie ma być w tzw. "true colour" to to się raczej nie składa do tzw."kupy".

Czyli Antoni trochę ściemnił :-) z kolorem albo nie do końca poinformował jak poskładał to zdjęcie M16.
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 11 Sie 2014, 09:52

Antoni najwyraźniej wypracował swój specyficzny sposób obróbki który ładnie uwypukla niebieski kolor który w połączeniu z paletą czerwienieni nadaje nowy standard estetyczny jego Astrofotografii :arrow: :idea:
Powiem tak, nie wiem o co ta cała dyskusja, widywałem już zielone Ameryki,, niebiesko-pomarańczowe Dusze, niebiesko-fioletowe M42 w katalogu Meade czy niebieskie, czerwone i zielone Hantle więc dlaczego nie mogę oglądać zaniebieszczonego M-16 jeśli taka jest wersja Antoniego :?: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAlien7101 | 11 Sie 2014, 10:10

Domek napisał(a):
Alien7101 napisał(a):Tylko teraz pytanie czy zawartość tego niebieskiego jaka jest u Antoniego który robił w Ha, RGB powinna być taka sama co w palecie Ha, OII, SII. Bo na moja skromną wiedzę są robione całkiem w innych kanałach oprócz Ha?


W Ha, OIII?, SII nie ma widma koloru niebieskiego (Ha - czerwony, OIII - zielony, SII - czerwony) więc jeśli zdjęcie ma być w tzw. "true colour" to to się raczej nie składa do tzw."kupy".

Czyli Antoni trochę ściemnił :-) z kolorem albo nie do końca poinformował jak poskładał to zdjęcie M16.


To skąd na zdjęciach Antoniego i Billi Snyder-a wizą się niebieski. Może mnie ktoś oświeci?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

PostDominik Woś | 11 Sie 2014, 14:23

U Billa wziął się z zastosowania sztucznej palety HST z użyciem wąskopasmowych filtrów SII, Ha i OIII. U Antoniego właśnie staramy się to wyjaśnić.
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postalinoe | 15 Sie 2014, 10:01

A niech człowiek sobie dodaje spajki i podkręca niebieski ile chce. Ileż w końcu można oglądać jedne i te same wypociny zrobione wg tego samego schematu bo ktoś powiedział, że tak powinno być a nie inaczej. Astrofoto to hobby, które ma dostarczać zabawy i satysfakcji. Tu jest dobrze połączone z artystyczną wizją autora i wole takie zdjęcia oglądać niż oklepaną czerwoną mgławicę. Kwestia gustu i nikomu nie dogodzi w tej sprawie.
Tosiek - rób swoje i nie przejmuj się opiniami innych, bo Cię upupią, zrównają z przeciętną szarzyzną. Twoje zdjęcie w mojej opinii wyróżnia się spośród innych i mnie się osobiście podoba.

Pozdrawiam.
WO FluoroStar 91mm F4.7, HEQ5 Pro, Asi294MC-C, Asi178MM; Lornetka Kowa 8x30mm YF
https://flic.kr/s/aHsmWGR5hm
Awatar użytkownika
 
Posty: 224
Rejestracja: 16 Kwi 2007, 23:58
Miejscowość: Tarnów

PostMaPa | 15 Sie 2014, 15:46

Janusz_P. napisał(a):....
Powiem tak, nie wiem o co ta cała dyskusja,
.......więc dlaczego nie mogę oglądać zaniebieszczonego M-16 jeśli taka jest wersja Antoniego :?: :roll:


Januszu możesz bo taką wersję zaprezentował forumowicz w tym wypadku.
ALE :!: wystawiając prace na forum zgadza się na dyskusje nad wystawioną pracą.
Jednym się podoba. Innym uważają że jest przedprocesowa. Dyskusja jest naturalną rzeczą i ja nie bardzo widzę czemu tutaj się dziwić że jest dyskusja ??
Dobrze że jest. Więcej osób dowie się że to jest wizja autorska ( w pełni uprawniona) która odbiega mocno od przyjętego podejścia wypływającego z połączenia kanałów. Dla mnie to jest ważne na równi z powiedzeniem: dobra robota.
Inny też mogą iść w tym kierunku w przyszłości jak również zastosować plugin do produkowania gwiazd ze spajkami jeśli taki końcowy efekt im odpowiada.
Nie mniej jednak to nie jest dział-galeria dla laików więc osoby obeznane z tematem chciałyby wyrażać opinie.
Antoni może stworzyć nowy trend w astrofotografii ( np na naszym polskim podwórku) i dyskusja jest wynikową nowego podejścia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 15 Sie 2014, 16:26

alinoe napisał(a):A niech człowiek sobie dodaje spajki i podkręca niebieski ile chce. Ileż w końcu można oglądać jedne i te same wypociny zrobione wg tego samego schematu bo ktoś powiedział, że tak powinno być a nie inaczej. Astrofoto to hobby, które ma dostarczać zabawy i satysfakcji. Tu jest dobrze połączone z artystyczną wizją autora i wole takie zdjęcia oglądać niż oklepaną czerwoną mgławicę. Kwestia gustu i nikomu nie dogodzi w tej sprawie.
Pozdrawiam.


Pewnie 95% oglądających astrofotografię zgodzi się z powyższym stwierdzeniem, jednak te pozostałe 5% będzie dociekać dlaczego mgławice wodorowe "świecą" w kolorze czerwonym, z czego pochodzą inne barwy widoczne na zdjęciach obiektów głębokiego kosmosu oraz jakie zachodzą tam procesy fizyczne i chemiczne. Fajnie ogląda się kolorowe zdjęcia kosmosu, ze sztucznymi spajkami przypominającymi nam obrazy gwiazdek z książeczek dla dzieci i tęczę kolorów, ale jeśli zdjęcie mamy nazywać astrofotografią w prawdziwych kolorach to wolna amerykanka nie jest tutaj uzasadniona. Takie jest moje zdanie, ale dopuszczam odmienne.
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 18 Sie 2014, 15:39

MaPa napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):....
Powiem tak, nie wiem o co ta cała dyskusja,
.......więc dlaczego nie mogę oglądać zaniebieszczonego M-16 jeśli taka jest wersja Antoniego :?: :roll:

Antoni może stworzyć nowy trend w astrofotografii ( np na naszym polskim podwórku) i dyskusja jest wynikową nowego podejścia.

Powiem więcej że On właśnie go zapoczątkował, zobacz kolejne zdjęcie w dziale astrofotografia z mocno niebieskimi akcentami o ekspozycji ponad 11 h :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 18 Sie 2014, 21:17

Janusz_P. napisał(a):
MaPa napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):....
Powiem tak, nie wiem o co ta cała dyskusja,
.......więc dlaczego nie mogę oglądać zaniebieszczonego M-16 jeśli taka jest wersja Antoniego :?: :roll:

Antoni może stworzyć nowy trend w astrofotografii ( np na naszym polskim podwórku) i dyskusja jest wynikową nowego podejścia.

Powiem więcej że On właśnie go zapoczątkował, zobacz kolejne zdjęcie w dziale astrofotografia z mocno niebieskimi akcentami o ekspozycji ponad 11 h :arrow: :idea:


Kolejne krwawo czerwone z niebieskimi akcentami? Mi taki bi-kolor nie za bardzo odpowiada.
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postrobert_sz | 18 Sie 2014, 21:57

A mi odpowiada a nawet podoba :) Kazdy ma własny gust
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 101 gości

AstroChat

Wejdź na chat