Mały Obłok Magellana

PostMaPa | 08 Sie 2014, 19:37

To jedyna mozaika jaką popełniłem w czasie wyprawy na południe. Wschodzący każdej nocy SMC po prostu skusił mnie do tego stopnie że zmieniłem początkowe plany i wycelowałem w niego w ostanie noce w Tivoli. Pomimo tego, że nie jest to mgławica Carina stwierdzam że warto było ;) i tylko zwiększyło to mój apetyt na LMC ( kiedyś tam...)

Mały Obłok Magellana – galaktyka karłowata o średnicy około 7000 lat świetlnych, satelita Drogi Mlecznej. Zawiera w sobie kilkaset milionów gwiazd.
Przy dystansie 200 000 lat świetlnych jest jednym z najbliższych sąsiadów Drogi Mlecznej i można go zaliczyć do grupy najdalszych obiektów widocznych gołym okiem. Ze średnią deklinacją około -73 stopni, może być widoczny tylko z półkuli południowej i niższych szerokości półkuli północnej. Jest umiejscowiony w gwiazdozbiorze Tukana i ukazuje się jako mglisty, jasny płat na nocnym niebie o średnicy około 3 stopni.
Europejscy marynarze po raz pierwszy obserwowali obłoki w czasie średniowiecznych wypraw i służyły one do nawigacji. Portugalscy i holenderscy żeglarze nazwali je Obłokami Przylądka; ta nazwa przetrwała kilka wieków. W czasie opływania Ziemi przez Ferdynanda Magellana w latach 1519-22 Antonio Pigafetta opisał obłoki jako mgliste roje gwiazd.
W latach 1834 i 1838, Herschel dokonał szereg obserwacji południowego nieba przez jego 14-calowy (36 cm) reflektor z Królewskiego Obserwatorium na Przylądku Dobrej Nadziei . Obserwując obłok opisał go jako mętne masy światła o owalnym kształcie i jasnym centrum. Na terenie tej chmury skatalogował koncentrację 37 mgławic i gromad.

FSQ/ST8300 - LRGB

Image

Więcej informacji: http://www.astromarcin.pl/pages/SMC.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postlukost | 08 Sie 2014, 22:58

No piękne zdjęcie, jak zwykle zresztą... Oj, zazdroszczę Ci tej Namibii... A zerknąleś na coś wizualnie? Z tego co mówił Boguś Jarzyna to na farmie były lornety Fujinon 150 mm, przez które nikt nie patrzył, bo wszyscy siedzieli przy laptopach :mrgreen:
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostMaPa | 09 Sie 2014, 15:04

Niestety ale obserwacji było bardzo niewiele. Na farmie jest zaplecze sprzętowe i czasem grupy przybywają właściwie tylko dla obserwacji.
Pilnowanie sesji przy laptopach to niestety taki przykry "obowiązek" :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 13 Sie 2014, 10:45

Piękna robota Marcinie :D No i gratulki za pierwszą mozaikę.
Eeech, przypomniało mi to jak za swojego SMC dostałem apoda :)
http://apod.nasa.gov/apod/ap100903.html
hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 15 Sie 2014, 16:04

Aby uzyskać Twoje pole musiałbym zrobić mozaikę 6 paneli !
Zastosowany przeze mnie setup pozwolił ładnie rozbić gwiazdki, coś za coś :)
Bogdanie to może jak będę miał 2 wolne nocki w Tivoli następnym razem dociągnę do Twojego FOV ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 15 Sie 2014, 21:46

:D
Spoko i tak mozaika to trudniejsze zadanie i moim zdaniem zasługuje na duże gratulacje.
hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 95 gości

AstroChat

Wejdź na chat