M39 z Łabędzia

PostMaPa | 03 Wrz 2014, 09:07

M39 znajduje się w odległości ok. 800 lat świetlnych od Ziemi i zbliża się z prędkością 28 km/s. Jasność 4,6 mag. Średnicę ok. 7 lat świetlnych. Według różnych źródeł wiek gromady wynosi od 230 do 300 milionów lat. M39 zawiera ok. 50-100 gwiazd. Widać że młoda bo gwiazdki dają mocno po niebieskim. Najjaśniejsza z nich ma jasność obserwowaną 6,8m.... to chyba w sumie gromadę można zauważyć gołym okiem w idealnych warunkach?

FSQ/ST8300 LRGB 2h

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostRude-Boy | 03 Wrz 2014, 21:03

Marcinie,czy Twoje zdjęcia robione są z miasta? Jeżeli tak,to czy używasz jakiegoś filtru LP? Ja żeby ucieć od LP kupiłem astrotraca,bo jakość fotek miejskich daleka jest od ideału.

A co do zdjęcia,to uwielbiam otwarte w takim stylu. Bardzo ładnie to przedstawiłeś.
Awatar użytkownika
 
Posty: 243
Rejestracja: 15 Lis 2013, 15:34

 

PostMaPa | 03 Wrz 2014, 21:37

Po takie zdjęcie należy udać się w ustronne miejsce poza miasto :) Zazwyczaj nadmieniam że fotografia z miasta jeśli już inaczej proszę przyjmujcie że poza miastem.
Nasz kolega forumowy Wojtek od razu zabrał się do rzeczy i przemaglował moje zdjęcie :D
Nie pytając się o zdanie zaprezentuje jego wynik pracy.
Osobiście nie spotkałem się z oznaczeniem galaktyk tam ja doszukiwałbym się oznaczeń PGC ale to już może Wojtek wyjaśni zainteresowanym.
To jest właśnie kwintesencja dlaczego poświęciłem czas "gromadzie". Ciemne mgławice, mniej znane gromady i jeszcze, mimo że to przecież pas drogi mlecznej, widać trochę kosmosu po drugiej stronie !

M39 z Łabędzia: m39_2014_1680_opis.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostNewborn_Sailor | 04 Wrz 2014, 02:23

Oryginalny katalog PGC został opublikowany w 1989 roku i zawierał 73197 galaktyk. Drugi katalog PGC (PGC2003) pojawił się w 2003 roku w ramach bazy danych HyperLEDA (powstałej z połączenia baz Hypercat i LEDA - ich historia nie jest mi bliżej znana), początkowo zawierał około miliona galaktyk, ale baza cały czas się rozrasta i obecnie liczy ich już ponad trzy miliony.
HyperLEDA jest kontynuacją PGC, więc galaktyki z pierwszego katalogu, zachowały ten sam numer w drugim. Oznaczenia PGC i Leda można stosować zamiennie, ale np w bazie SIMBAD dla jasności wyświetla się tylko LEDA, wyszukiwarka za to akceptuje oznaczenie PGC.

Osobiście przyjąłem zasadę, że stosuję nazwę PGC do galaktyk z pierwszego katalogu (do nr 73197), a LEDA do pozostałych. Chociaż tutaj nie zawsze jestem konsekwentny. :)


Dostępne informacje o ciemnych mgławicach z katalogu LDN są lekko mówiąc oszczędne, więc ich kontury naniosłem dość swobodnie; do LDN 1006, 1009 i 1012 należy podejść z przymrużeniem oka. Ale to i tak nie ma większego znaczenia, gdyż najpewniej wszystkie stanowią część większej chmury.


pozdrawiam,
Wojtek
Awatar użytkownika
 
Posty: 327
Rejestracja: 13 Paź 2007, 01:24
Miejscowość: Poznań

Postandrozol | 04 Wrz 2014, 12:30

Ta fotka przekonała mnie do M39. Niby fajnie że jest taka duża, stosunkowo jasna i w tak charakterystycznym miejscu ale zawsze miałem ogólne wrażenie, że tam gwiazd jakoś mało i nie ułożone w żaden ciekawy wzorek - w sumie trochę ich "nasypane" jakby w obrębie takiego trójkąta równobocznego i tyle, coś jak Żłóbek trochę. No ale teraz widzę, że warto się nią bliżej zainteresować. W kółko są focone różne znane i jasne DS-y ale rzadko zwraca się bliższą uwagę na obiekty tła a przecież. jak widać chociażby na tej fotce, są tam nawet słabiutkie, bardzo odległe galaktyki, których nie byłoby szans dostrzec w wizualu.
 
Posty: 62
Rejestracja: 18 Lip 2014, 03:13

 

PostMaPa | 08 Wrz 2014, 14:07

Ciesz się. To motywujące że ktoś niezwiązany z astrofotografią znajduje w prezentowanej pracy coś dla siebie :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: kombiii oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat