Meade LB 10" + WebCam fotografia planet

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostMaB | 13 Wrz 2014, 21:00

Witam,
od jakiegoś czasu posiadam teleskop Meade LB 10" na dobsonie jako, że od jakiegoś czasu same obserwacje mi nie wystarczają chciałbym spróbować sił w astrofotografii planetarnej.
Stąd moje pytania:
1. Czy ten teleskop bez żadnego prowadzenia nadaje się do tego zadania?
2. Konieczny jest zakup kamery z matrycą CCD czy wystarczy taka z CMOS(niestety te pierwsze ciężko jest dostać)?
3. Czy ktoś próbował już podobnych rzeczy nie koniecznie z tym teleskopem ale z czymś na dobsonie?
4. Czy ilość Mpix jest ważna przy wyborze kamery?
5. Czy zaopatrzyć się także w więcej niż jeden barlow?

Pozdrawiam Maciek
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 Wrz 2014, 19:51

 

Postleech10 | 16 Wrz 2014, 15:36

Hej

Jakoś nikt nie piszę. To Ci powiem co wiem

1. Nie porobisz dobrych fotek bez prowadzenia. Musisz mieć jakiś tracking. Wtedy sobie poradzisz nawet na dobsonie. Planety sa kręcone jako filmy avi a tam naświetlanie klatki trwa krótko a więc idealne prowadzenie nie jest krytyczne. Niby z ręcznym prowadzeniem też się da ale to bedzie męczarnia
2. Nie wiem
3. Na 100%, jak poszukasz (http://astropolis.pl/topic/42523-m31-z-gso-10-dobson/) Da się i DS
4. Ważna jest wielkość piksela ale ja kiedys miałem kamerkę Meade LPI i się nie intereswałem tym. Zresztą efekty miałem mierne i zarzuciłem to na korzyść wizuala na dużym lustrze.
5. No to zależy co chcesz fotografować. Masz duże lustro i jasny teleskop więć barlowy są jak najbardziej polecane. Jak będziesz miał jeden to nic nie szkodzi ale zależy co chcesz focić i jakie sa warunki.

Ja fociłem kiedyś makiem 127 na eq 3-2 z napędem w 1 osi. Miałem barlowa 2x. Księżyc wychodził dobrze. Jowisz jako tako. Mars i Saturn mi nie wychodziły. Kamera ta nie nagrywała avi tylko robiła serie fotek i je zapisywała jako osobne pliki. Moim zdaniem była do bani. Lepsze efekty dawały webcamy CCD(pożyczyłem od kumpla chyba celestron NextImage ale głowy nie dam jak to się nazywało, bynajmniej uzywało niby tego samego sensora co niektóre webcamy, tak samo widziałem foty z philipsa i Maka 127. Niestety LPI wespół z Makiem 127 była pomyłką, no chyba że Księzyc, reszta wychodziła kiepsko). Narobiłem trochę fotek Łysego i zapał mi się skończył. Sprzedałem maka i cały zestaw do niego. Kupiłem Synte 10" i się cieszę. Pamiętaj, sprzęt musi być na jakimś poziomie aby coś z tego wyszło. Owszem jak nie masz zaparcia to i sprzęt za 15.000 nie wypali, ale jak kupisz najtańszy to nie wyciśniesz za wiele i też Cię to zniechęci. Tak samo jak kupisz Optisana 70/700 żeby poszalec na DSach :D Zaraz się zniechęcisz do astronomii

Pozdrawiam
Piotrek
 
Posty: 418
Rejestracja: 14 Sty 2009, 19:50

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat