Potrzeba matka wynalazkow

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostGregory | 27 Lis 2005, 23:35

Tak bylo tez w moim przypadku. W zasadzie od pewnego czasu zastanawialem sie nad niewielkim refraktorkiem ktory moglbym od czasu do czasu zabierac ze soba na obserwacje nieba. Zastanawialem sie nad instrumentem o srednicy obiektywu w przedziale 60 - 70 mm i niewielkiej ogniskowej, az nagle dostalem olsnienia. To byla wizja, spowodowana obecnym brakiem pogody, i co ciekawsze, doskonale sie sprawdzila! Ale do rzeczy, wyglada to tak:

Image

Tak! Jest to niemiecki obiektyw achromatyczny, Sonnar 2,8/180. Ten sam co uzywam do wykonywania zdjec DS na kliszy i nie tylko. Do peku zbieznego zamontowalem zlaczke okularowa 2", taka sama jaka stosuje w MTO, i okular 32 mm. Srednica soczewki obiektywu po maksymalnym otwarciu przeslony wynosi w przyblizeniu 65 mm a wiec juz nie tak wcale malo! Co ciekawsze, obiektyw idealnie ogniskuje tez z innymi okularami, testowalem od 40 mm do 7 mm z doskonalym skutkiem. Dzieki temu mozliwe jest uzyskanie calkiem sporych powiekszen! Albo tez, niewielkich powiekszen przy jednoczesnym zachowaniu sporego pola widzenia.

Obrazy z okularem 2" - 32 mm okazaly sie nadzwyczaj jasne, kontrastowe i ostre, bez widocznej abberacji! Takze okulary z krotsza ogniskowa ukazaly zaskakujaco dobry obraz!

Czyli w jednym momencie, stalem sie posiadaczem calkiem dobrego refraktora achromatycznego, z korektorem plaskiego pola :) Obraz nie winietuje! Az milo popatrzec! :) Posiadaczy w/w obiektywu zachecam do czynienia podobnych prob. Uzyskany efekt moze okazac sie pozytywnym zaskoczeniem! 8)

Pozdrawiam.
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 23 Lut 2006, 01:49, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

Postqbanos | 28 Lis 2005, 16:36

Używam w ten sposób mojego Taira 4,5/300 już jakoś od pól roku - wizual i foto :lol:
qbanos
 

PostJaLe | 28 Lis 2005, 16:51

Gregory, uważam że Twój pomysł jest godny naśladowania.
Teraz jeszcze musisz opisać jak widać konkretne obiekty, które udało Ci się zaobserwować, oczywiście w porównaniu z innym sprzętem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 28 Lis 2005, 16:53

Gregory, ten Sonnarek to obiektyw do średniego formatu 6x6cm i dlatego nie winietuje nawet 2" okularków o długich ogniskowych a przy małych powiększeniach nie widać jego szczątkowych aberracji dlatego tak dobrze wypada.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 28 Lis 2005, 17:40

Panie Januszu, a w moim Sonnarze 2.8/200 wypali taka sztuczka? Zawsze myślałem, że obiektyw niezabardzo nadaje sie pod okulary :roll: :roll: :roll: jak to jest?

Gregory masz połączenie m42 w swoim? Złączka jaką masz to na zasadzie,że z jednej strony gwint M42 a z grugiej otwór dwu calowy?
Ostatnio edytowany przez Darek. M, 28 Lis 2005, 17:46, edytowano w sumie 1 raz
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 28 Lis 2005, 17:46

2,8/200 to obiektyw do małego formatu i polecam do niego co najwyżej okularki 1,25" aby uniknąć winietowania, zresztą 2" będa miały za długie ogniskowe aby przy tym obiektywie dać sensowne źrenice wyjściowe :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 28 Lis 2005, 17:49

Mam w takim razie prośbe. Prosze mi polecić konkretny okular do Sonara 2.8/200 taki do gromad otwartych, tak aby powiekszenie ukladu wynosilo ok. 20-30x
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 28 Lis 2005, 18:01

Pomyśl innym torem i dopasuj okular tak aby źrenica wyjściowa układu nie przekroczyła 7mm 8)
Źrenica wyjściowa to średnica czynna teleskopu podzielona przez aktualne powiększenie uzyskiwane z danym okularem.
Średnice czynną obiektywu fotograficznego policzysz dzieląc jego ogniskową przez przysłonę czyli tutaj mamy 200/2,8 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 28 Lis 2005, 18:16

czyli wynika z tego,że powiekszenie niepowinno być mniejsze jak 11x... Rozumiem,że moge spokojnie zastosowac okular 10mm, żrenica w takim przypadku nieprzekroczy 7mm..
Ostatnio edytowany przez Darek. M, 28 Lis 2005, 18:18, edytowano w sumie 1 raz
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Postqbanos | 28 Lis 2005, 18:16

Czyli wg sposobu liczenia podanego przez Janusza u mnie wychodzi źrenica wyjściowa ok7mm, czyli jest OK. Ale np u Gregory'ego z takim okularem i dłuzszym to sie juz chyba mija z celem bo źrenica wychodzi ponad 11mm. Czy w takim razie liczenie że ten Sonnar ma 65mm średnicy z użyciem okularu >=32mm ma jakiś sens? :roll:
qbanos
 

PostJanusz_P. | 28 Lis 2005, 19:37

Liczenie zawsze ma sens tylko do jego wyniku trzeba się zawsze ustosunkować i prawidłowo go interpretować, w przypadku obiektywu fotograficznego wystarczy przymknąć mu przysłonę o jeden, dwa stopnie co spowoduje zmniejszenie się źrenicy wyjściowej i poprawi dodatkowo jakość obrazu 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 28 Lis 2005, 20:09

Zawsze było mówione, że obiektywy fotograficzne soczewkowe sie nienadaja do okularów :roll:
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 28 Lis 2005, 20:29

Przy w pełni otwartej przysłonie jak też i z większymi powiększeniami nadają się tylko do celów edukacyjnych i poznawczych ale to zresztą sam zobaczysz jak porównasz je choćby z obrazem z dobrej lornetki 8)
Po przymknięciu przysłony i średnich powiększeniach typu lornetkowego coś tam widać i można ich używać przy okazji jako prostej, podręcznej lunety typu "Traweler".
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 28 Lis 2005, 21:33

czyli konkretnie bym poprosił :) jaki okular zastosowac do mojego Sonnara i jaką przysłone ustawić w celu uzyskania najlepszego obrazu jakościowo "lornetkowego"? Przepraszam za zmiane treści postu :wink:
Ostatnio edytowany przez Darek. M 28 Lis 2005, 21:43, edytowano w sumie 4 razy
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Postqbanos | 28 Lis 2005, 21:38

Darek. M napisał(a):No tak, a Gregory zachwyca sie tym jak by zrobil w piwnicy apochromata conajmniej :wink:

Bo to i tez nie jest żadna nowość ale faktycznie jako mała lunetka typu traveler może posłużyć. Ja w swoim Tairze spokojnie widziałem m31 wraz z m32 i m110 8)
qbanos
 

PostGregory | 28 Lis 2005, 23:23

JaLe napisał(a):Gregory, uważam że Twój pomysł jest godny naśladowania.
Teraz jeszcze musisz opisać jak widać konkretne obiekty, które udało Ci się zaobserwować, oczywiście w porównaniu z innym sprzętem.


Zawsze uwazalem ze kazda forma eksperymentowania moze wniesc cos nowego i przy okazji dobrego :) W tym momencie z marszu otrzymalem niewielki refraktorek, ktory mozna chociazby stosowac do obserwacji meteorow teleskopowych. Calkiem spore pole widzenia, niewielkie powiekszenie katowe i co za tym idzie, kontrastowe gwiazdki i ostre na calym polu widzenia :) Co mozna zaobserwowac? Wydaje mi sie ze wszystko co jest w zasiegu normalnego takiego refraktorka. Na razie pogoda nie pozwala na przeprowadzenie jakis wiekszych i miarodajnych porownan. Ale juz moge powiedziec, ze gwiazdy, zarowno slabiutkie jak tez te jasne to idealne punkty, bez zauwazalnych defektow. Porownywalem obraz z moja lornetka BPC 20x60 przy podobnym powiekszeniu. Jestem milo zaskoczony na korzysc Sonnara, a lornetke mam naprawde dobrze skolimowana. Przyslona w Sonnarze otwarta maksymalnie. Acha, Sonnar nie zazolca obrazu jak to czyni moja lornetka! Spory plus!

Janusz_P. napisał(a):Gregory, ten Sonnarek to obiektyw do średniego formatu 6x6cm i dlatego nie winietuje nawet 2" okularków o długich ogniskowych a przy małych powiększeniach nie widać jego szczątkowych aberracji dlatego tak dobrze wypada.


Z takiego samego zalozenia wyszedlem na poczatku, kiedy dostalem tej wizji :lol: Pomyslalem, ze jezeli da sie to ustrojstwo tylko zogniskowac, powinno przyniesc calkiem ciekawe rezultaty. Chyba sie nie mylilem 8)

Darek. M napisał(a):Gregory masz połączenie m42 w swoim? Złączka jaką masz to na zasadzie,że z jednej strony gwint M42 a z grugiej otwór dwu calowy?


Mam dwie zlaczki, zakupione w firmie Astrokrak. Jedna na standard 1,25" a druga to ta 2-calowka. Obydwie na gwint M42. Z powodzeniem stosuje je przy MTO, ale jak sie okazalo, doskonale pasuja tez do Sonnara! :D

Janusz_P. napisał(a):Średnice czynną obiektywu fotograficznego policzysz dzieląc jego ogniskową przez przysłonę czyli tutaj mamy 200/2,8 8)


Czyli wedlug tego przeliczenia wychodzi na to, ze Sonnar o ogniskowej 180 mm i przyslonie 2,8 oferuje srednice czynna 64 mm. I to by sie zgadzalo. Nie zauwazylem potrzeby ograniczenia sily swiatla docierajacego przez obiektyw za pomoca przyslony :shock: Uzywalem caly czas maksymalnego otworu. Zas jesli chodzi o zrenice wyjsciowa, przy wykorzystaniu okularu 15 mm uzyskalem troche ponad 4 mm, czyli tez w granicach rozsadku. :roll:

Janusz_P. napisał(a):Przy w pełni otwartej przysłonie jak też i z większymi powiększeniami nadają się tylko do celów edukacyjnych i poznawczych ale to zresztą sam zobaczysz jak porównasz je choćby z obrazem z dobrej lornetki 8)
Po przymknięciu przysłony i średnich powiększeniach typu lornetkowego coś tam widać i można ich używać przy okazji jako prostej, podręcznej lunety typu "Traweler".


Taki Sonnar nigdy nie zastapi chocby mojego MTO z 2" zlaczka i okularem w tym standardzie. Jednak w MTO zasieg jest niebotycznie wiekszy, takze kontrast. Juz przy 31x chichotki w MTO prezentuja sie znakomicie. Natomiast lornetka BPC 20x60 ustapila pod katem kontrastu Sonnarowi z zastosowanym zblizonym powiekszeniem katowym, dla Sonnara nieco wiecej bo 25x. Glowna zaleta jaka dostrzegam na dzien dzisiejszy jest pewnego rodzaju uzupelnienie dla MTO, z zakresu tych minimalnych powiekszen od 6 do 25x.

Jeszcze jedna uwaga, spostrzezenie - Sonnar pomimo zwiekszonej zrenicy wyjsciowej pieknie dziala jednak z 2" Erfle o ogniskowej 32 mm (raptem okolo 6x). Takich obrazow przez BPC 20x60 jeszcze nie widzialem ;-) Spore mrowie gwiazd za jednym zamachem, w warunkach miejskiego zaswietlenia nieba.

qbanos napisał(a):
Darek. M napisał(a):No tak, a Gregory zachwyca sie tym jak by zrobil w piwnicy apochromata conajmniej :wink:

Bo to i tez nie jest żadna nowość ale faktycznie jako mała lunetka typu traveler może posłużyć. Ja w swoim Tairze spokojnie widziałem m31 wraz z m32 i m110 8)


Czy sie zachwycam? W zasadzie nie powiem ze nie :lol: Dysponuje tym obiektywem i pomyslalem ze dlaczego nie mialbym rozszerzyc jeszcze troszke jego zastosowan. A wynik przerosl moje najsmielsze oczekiwania. Wystarczylo tylko spojrzec na Plejadki :lol: Zyskalem calkiem ciekawy instrument, nie tylko do fotografii, i nie ma co chowac glowy w piasek z tego powodu. Byc moze i inni na tym skorzystaja :) Pomysl nie jest nowy, ale conieco odswierzony i z jeszcze lepszym skutkiem. Jakies 19 lat temu czynilem podobne eksperymenty, z gorszym obiektywem, cos tam wtedy widzialem :) Sonnarek jednak sprawdza sie tutaj juz znacznie, znacznie lepiej. I to doskonala alternatywa dla posiadaczy tego obiektywu. Wystarczy prosta zlaczka, okular i juz jest calkiem niezly przenosny refraktorek. 8)

Pozdrawiam
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 29 Lis 2005, 03:57, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostDarek. M | 28 Lis 2005, 23:43

Chyba mnie przekonałeś do tego :D uwielbiam punktowe gwiazdy, jakoś kojarzy mi sie to z dużą jakością, miałem kiedyś "bina" SkyMastera 25x100 ale obraz byl szczerze mówiąć okropny pod wzgledem punktowości gwiazd...
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostGregory | 28 Lis 2005, 23:50

Kiedys mialem okazje podziwiac niebo przez dobrej jakosci lornetke o srednicach obiektywow zaledwie 35 mm i powiekszeniu katowym 6x. Nigdy nie zapomne widoku Drogi Mlecznej przez ta lornetke. Od tamtej pory zawsze troszke ciagnelo mnie do czegos zblizonego, jako sprzet pomocniczy, dodatkowy. Malutki refraktorek. A tutaj od dluzszego juz czasu mam cos podobnego, z tym ze znacznie silniejsze, z wiekszym obiektywem i korektorem plaskiego pola. :lol:

ps. zamontowalem Sonnara na drewnianym statywie PZO. Calosc wazy niecale 4 kg, zas montaz zajmuje doslownie chwilke. Podczas podrozy wymagana jest minimalna ilosc miejsca, czyli zrobil sie z tego jednak doskonaly travlerek. 8)
Gregory
 

PosttomekL | 01 Gru 2005, 23:03

Jakieś 20 lat temu kiedy posiadałem tylko rosyjską lornetkę 7x35 zrobiłem sobie mały teleskop z Sonnara 180/2,8 pożyczonego od brata . Jako okular posłużył mi okular z tejże lornetki. Przez dosyć długi okres czasu był to mój jedyny sprzęt. Jednak obecnie np. taki Pronto zdcydowanie bardziej mi odpowiada jak mały, przenośny teleskop, nie mówiąc już o 80ED, choć on jest już sporo większy. Jednak sentyment do Sonnara pozostał.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostGregory | 01 Gru 2005, 23:15

Pamietam jak jechalem bezposrednio do PZO po obiektyw do nowego refraktora. Wtedy nie bylo jeszcze Pronto, kupowalo sie obiektyw w PZO, i dwie malutkie soczewki z ktorych montowalo sie okular. Calosc wedlug uznania, tubus, oprawy, czyli tez w miare tamtejszych mozliwosci. Pamietam, okular strasznie winietowal, ale powiekszenie wynosilo juz okolo 48x i widac bylo wiele fajnych rzeczy. W tamtych czasach nie byla to mala inwestycja. Teraz ponownie z tego obiektywu powstal Pronto, ale Sonnar 180/2,8 to tak, jakby z niczego powstalo nagle cos. Byl Sonnar, obiektyw do foto, i nagle pojawil sie na jego bazie refraktor. W sumie zadne odkrycie, ale nie wszyscy o tym wiedza, warto przypomniec, podpowiedziec 8) Osobiscie? Uwielbiam MTO! :D Calkowicie kompaktowa metrowka! Choc np. w tej wersji to juz nie jest taki do konca sprzet kompaktowy, przenosny. Wiadomo, cos za cos... :wink:

Image

recenzja tutaj: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=168

Pozdrawiam.
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 23 Lut 2006, 01:50, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostDominik Woś | 01 Gru 2005, 23:43

No to zachęcony eksperymentami Gregorego też sobie zrobiłem lunetkę, tyle, że ... w wersji kieszonkowej na maksa :wink: Ogniskowa 300mm, swiatło F5,6. Zastosowany okular to 12,5mm ale można prawie każdy.

Lunetka jest wielkości takiej, że zmieści sie do kieszeni w spodniach :lol: Co więcej akceptuje okulary 2 calowe i 1,25 cala. Z takim Pentaxem XW40mm to prawie nie winetuje :lol:


Image Image Image

Obrazki daje jak to mały Maksutow :D

Kiedyś był taki wątek na jednym z forów o teleskopie do plecaka - ja mogę teraz otworzyć taki o teleskopie do kieszeni :wink: Też wykorzystałem złączkę M42 na 2 cale z Astrokraka.

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 01 Gru 2005, 23:46, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 01 Gru 2005, 23:45

Ha! Rewelacja! Gratulki Domek! :D

O to w tym chodzi. Zachecam ponadto tez innych do popatrzenia po szafkach. Czasami moze sie okazac, ze od pewnego czasu kryje sie w nich super "szperacz do nieba". :shock: :lol:

ps. jeszcze jedno! Rewelacyjne jest porownanie z pudelkiem od zapalek :lol: :lol: :lol: Genialne! 8)
Gregory
 

PostJaLe | 02 Gru 2005, 10:27

Nie no.:D Jak tak dalej pójdzie to pewnie Domek i Gregory zawitacie do działu ATM !!!!
Widzę, że w kilka chwil robicie fajne rzeczy. Może i ja się kiedyś skusze na kieszonkowego Maksutowa ? :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 02 Gru 2005, 11:48

Jak szaleć to szaleć, a może taka parka, niewielka a jakże potężna :shock: Po prostu pełny wypas :lol:

Image
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 02 Gru 2005, 13:00

:shock: :shock: :shock:

Ale Januszu dajesz czadu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przy okazji tych skaładanek widać że Polak potrafi :D

Chciałoby się kuknąć prze takie cudeńko :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat