Rozdwajający się spajk

Postmebelek | 04 Gru 2014, 15:52

Potestowałem wczoraj na lusterku przyklejonym tylko na jednym małym kawałku taśmy i jest bez zmian. Choć tym razem kolimacja nie była na 100 % stabilna , trochę luzu LW ma przy takim mocowaniu. Ja jednak obstaje przy wniosku , że to zły wymiar lusterka ma na to wpływ.Zbyszek pisał , że kiedyś telepy miały prawie prostokątne lusterka i obrazy były dobre.Zgoda , ale myślę , że były odpowiednio duże i w punkcie ostrzenia LW "widziało" całe LG. U mnie ostrzy przy takim wysunięciu wyciągu , że zły wymiar ( zbyt krótka duża oś , lub zbyt duża mała oś lw) obcina częściowo stożek światła (w kierunku większej osi elipsy LW) padający od LG. Dlatego w jednej osi lusterko zbiera całą wiązkę światła z LG a w kierunku prostopadłym część jej obcina.Przez to jest różnica w ilości światła padającego w kierunku okularu w dwóch prostopadłych kierunkach. Nie wiem , czy jasno to opisałem , mam nadzieję że zrozumiale. Janusz , ty masz spore doświadczenie w doprowadzaniu do porządku różnych rurek , wiec proszę wyprowadź mnie z błędu , jeśli źle rozumuję.Jeszcze raz przypomnę , moje LW ma 70x95 mm , zatem przy ustawieniu pod kątem 45 stopni do wyciągu jest widoczne teoretycznie jak elipsa o średnicy 70x68mm .
Kolimuję i kolimuję , a przez chmury wciąż nie widać gwiazd.
GSO 203/800, SW Evostar 72 ED, EQ-5, Hyperion 5,8,17,21, Nikon D40, D5200, kamerka QHY163M
astronotatnik.blog.pl
 
Posty: 121
Rejestracja: 16 Cze 2013, 08:49
Miejscowość: Zabrze

 

Postzbyszek | 04 Gru 2014, 16:51

Nie jest wazne ze z lekka nie takie LW . Wazne aby obraz LG co w nim widac byl okragly, a na zdjeciach co widzialem w/g mnie owalne LG bylo widac , czyli nie masz 45 st.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat