aparat do astrofoto

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postkrizxxx | 03 Sty 2015, 18:14

Witam wszystkich jestem tutaj nowy i chciałbym poprosic o pomoc w dobraniu aparatu do rozpoczęcia mojej przygody. Mam do dyspozycjii 2000-2500 zł aby kupic aparat. Słyszałem ze najlepsze są lustrzanki cannona i natrafiłem na cannon eos 700D o którym słyszałem kilka dobrych opinii i zastanawiam sie czy bedzie dobry do fotografowania nocnego nieba przez teleskopy. Chciałbym aby wypowiedział sie ktos kto ma doswiadczenie i zna sie na tym dlatego piszę tutaj .

Z góry dziekuje za pomoc :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 03 Sty 2015, 18:02

 

PostJanusz_P. | 04 Sty 2015, 14:19

Seria lustrzanek cyfrowych Canon to bardzo dobry wybór tylko po co do astrofotografii kupować nowy skoro i tak trzeba go będzie wybebeszyć i zmienić filtr przed matrycą :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkrizxxx | 04 Sty 2015, 14:31

a jezeli nic bym w nim nie zmieniał to duzo bym stracił?
 
Posty: 5
Rejestracja: 03 Sty 2015, 18:02

 

PostJanusz_P. | 04 Sty 2015, 14:41

Jakieś 300% mniej czułości w czerwieni gdzie świecą mgławice wodorowe :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkrizxxx | 04 Sty 2015, 17:08

dziekuje bardzo za pomoc :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 03 Sty 2015, 18:02

 

PostMarcinxxl2 | 04 Sty 2015, 17:21

W cenie 2500 zł można już się zastanowić nad używaną dedykowaną kamerką do astrofoto z chłodzeniem, jeśli oczywiście astrofotografia miała by być jedynym celem takiego urządzenia.
„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne…”
 
Posty: 201
Rejestracja: 28 Gru 2012, 21:29
Miejscowość: Poznań

 

Postdominikrd | 04 Sty 2015, 18:25

Nie wiem czy autor wątku ma już jakiś setup do astrofotografii czy nie. W każdym razie wnioskuję, że o astrofotografii jeszcze dużo nie wie. Moim zdaniem na początek nie jest potrzebna nie wiadomo jak dobra lustrzanka. Widziałem bardzo ładne fotki Canonem 350D, 450D a to obecnie budżetowe aparaty. Sam zastanawiałem się na dedykowaną kamerą ale stwierdziłem, że najpierw aparat trzeba opanować.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostPstrykaczkosmosu | 04 Sty 2015, 21:12

Zależy ile kolega ma doświadczenia. Tak naprawdę to KAŻDA lustrzanka z matrycą APS-C i podpiętym odpowiednim obiektywem da ci dobre rezultaty. Dobrze, żeby to był już nowszy model z LV, będziesz mógł sobie wygodnie ustawiać ostrość.
Ja mogę ci radzić, jeżeli chodzi o astrofotografię ze statywu na ile bardziej chcesz zgłębiać temat to nie wiem, ale musisz wiedzieć, że:
Potrzebował będziesz absolutnie ciemnego nieba wolnego od LP, w innym przypadku nie licz na ciekawe rezultaty.
Żeby fotografować z dłuższym czasem naświetlania lub dużej ogniskowej to potrzeba dość drogiego montażu paralaktycznego z prowadzeniem. Możesz to jednak na początku obejść wykonując kilkanaście ujęć i składając je w programie, np.: Deep Sky Stacker. Jak już wspomniałem maks. czas naświetlania dla punktowych gwiazd to ok. 30 s. przy ogniskowej rzędu 20mm, przy większych czas odpowiednio maleje. Ale czym większe ISO tym więcej szczegółów widać bez potrzeby większego czasu naświetlania, a na porządnej matrycy nie musisz się obawiać wysokiego ISO.
To na razie chyba tyle, gdybyś miał jakieś pytania to pisz na PW, chętnie poradzę. :)
A no i nie łap się na megazoomy z obiektywami rzędu 1000mm, ja podobny sprzęt nabyłem i o ile jakoś się sprawdzał, jednak w stosunku to lustra to przepaść.
I jeszcze potrzebujesz 2 rzeczy: porządny statyw z głowicą kulową i wężyk spustowy lub pilot.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postkrizxxx | 07 Sty 2015, 00:54

Akurat niebo mam najlepsze w okolicy bo mieszkam na wsi, i lepszego w poblizu trudno znaleźć, a sprzet hmm mam dostep do bardzo dobrych teleskopów. Doświadczenia nie mam prawie żadnego niestety:/ ale bede starał sie to nadrobic w najblizszym roku.
Dziekuje wszystkim za pomoc :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 03 Sty 2015, 18:02

 

PostPstrykaczkosmosu | 10 Sty 2015, 12:24

No to super! Prawdopodobnie masz te teleskopy na montażach paralktycznych. Ale to potem. Na początek kup zestaw:
- lustrzanka, tutaj obojętnie, lepiej nowszy model z LV, może być nawet Nikon D3200, mam i sprawdza się dobrze, albo jakiś model Canona, coś pomiędzy tymi firmami
- stabilny statyw, najlepiej z głowicą kulową, na początek starczy tani ok. 160 zł Hama traveller mini pro, bardzo mobilny zresztą
- wężyk spustowy, ew. pilot, nie musi być dedykowany, można z powodzeniem kupić zamiennik
Jak już kupisz, to wyceluj obiektywem w niebo, ustaw ogniskową rzędu 25mm, czas naświetlania ok. 30 s, przesłonę co między f 3,5, ISO na początek 100 - 200. Ostrość ustaw manualnie, na jasnych gwiazdach lub latarniach. No i przede wszystkim to jest praktyka, musisz sam nauczyć się dobierać parametry. Astrofotografia to trudna dziedzina, ale efekty dają na prawdę dużo satysfakcji.
Pozdrawiam i życzę udanych zdjęć. :)
PS Napisz jeszcze dokładnie jakim dysponujesz budżetem, a chętnie pomogę dobrać sprzęt.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postmarianowski | 10 Sty 2015, 13:29

Pstrykaczkosmosu napisał(a):PS Napisz jeszcze dokładnie jakim dysponujesz budżetem, a chętnie pomogę dobrać sprzęt.

krizxxx napisał(a): Mam do dyspozycjii 2000-2500 zł aby kupic aparat.

Pstrykaczu weź pod uwagę również to zdanie
krizxxx napisał(a): Chciałbym aby wypowiedział sie ktos kto ma doswiadczenie i zna sie na tym dlatego piszę tutaj .

Autorze,Janusz dobrze Ci radzi co do aparatu,modyfikowane na giełdach z serii 350-400D kosztują dzisiaj grosze na giełdzie,gdy stwierdzisz że to nie dla Ciebie zabawa bez strat go w tym samym miejscu opchniesz.
Poczytaj bo warto aby się przekonać co Cię czeka,jest tego dużo ale pogody i tak brak.
Po takiej lekturze na pewno urodzi się wiele pytań,ale za to konkretnych na które znacznie chętniej odpowiadają doświadczeni Koledzy.Bo pytanie mam xxxx pln-ów i chcę focić nocne niebo jest słabo odbierane.
viewforum.php?f=4
http://www.forumastronomiczne.pl/index. ... otografii/
Powodzenia :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostTomek 76 | 10 Sty 2015, 15:38

Jeżeli autor tematu pragnie robić szerokie pola,co lubię najbardziej,nie ma potrzeby robić jakiejś gigantycznej inwestycji.Wystarczy używany "canonik"-każdy jeden ale zalecam jednak coś nowego bądź z "pewnej ręki" gdyż nie wiadomo jaki będzie stan migawki,matrycy itp.Miałem taki przypał kilka miesięcy temu z używanym Canon 40D,gdzie koszt wymiany migawki i śliników sięgał 600zł.Tak że przy zakupie używanego aparatu ryzyko jest.

Mamy aparat teraz statyw.Ja kupiłem na allegro głowicę metalową 3D za ok.70zł http://allegro.pl/glowica-3d-camrock-h0 ... 29101.html (coś podobnego)do tego statyw osobno i jestem z tego bardzo zadowolony.Nic się nie ugina na tym statywie i nie kolebocze.

Szerokie pola robię poczciwym,ruskim Heliosem m-42 zdobytym też na allegro-swoją drogą dobre szkiełko a ostatnio kupiłem Canon f-1,8 50mm co przy iso 1250-1600 pozwala spokojnie robić ok.20s. klatki.

Tak że na początek wcale nie trzeba jakiś gigantycznych nakładów by czerpać z tego radość.Ciemne niebo masz,stawiaj aparat na statyw,zdobądź jakiś jasny obiektyw-im krótszy i jaśniejszy tym lepiej i cykaj.Wszystkie zdjęcia i tak będziesz obrabiał/składał w programie a na pewno mozaiki.

Jeżeli chodzi o większe ogniskowe 200-300mm tu trzeba już nie co większego nakładu,gdyż potrzebne jest prowadzenie.Trochę się bawiłem z EQ 3-2 z lunetką biegunową i napędem ale że mieszkam w mieście i by dotrzeć pod ciemne niebo musiałem być na łasce kogoś z samochodem,zrezygnowałem z tego na rzecz roweru z plecakiem.Teraz jestem "mobilny" tylko pogody brakuje.

Mam nadzieję że nie namotałem.Poniżej kilka kadrów z canona i dwóch szkieł.
Załączniki
aparat do astrofoto: [Group 1]-IMG_2283_IMG_2417-61 images.jpg
aparat do astrofoto: [Group 2]-IMG_9455_IMG_9472-15 images_filtered.jpg
aparat do astrofoto: [Group 7]-IMG_9556_IMG_9589-50 images.jpg
aparat do astrofoto: [Group 11]-IMG_2391_IMG_2404-13 images.jpg
aparat do astrofoto: m-45 200mm.jpg
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

Postmarianowski | 10 Sty 2015, 16:33

O to właśnie chodzi Tomek,nie trzeba drogo by dobrze się bawić i dużo się uczyć,trzeba tylko czasu i ćierpliwości.
O ile fotografować pejzaże i inne standardy można pomijając jakąkolwiek obróbkę,tak astrofoto to przede wszystkim znajomość obróbki,im większa wiedza w tym temacie tym efekty lepsze.Ciemne niebo oczywiście jest atutem,ale nawet jeśli materiał jest zebrany z najciemniejszej dziury na świecie w najbardziej prawidłowy sposób to aby stworzyć z tego imponujący widoczek trza mnóstwo cyber wiedzy.Wiedzę można zamienić na doświadczenie np.praktyką przy taniej lustrzance,stabilnym statywie bądz montażu i czasie spędzonym przy klawiaturze podczas samodzielnej walki z materiałem.
Ale zanim się cokolwiek zacznie uważam że warto poczytać co nieco na początek.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postmargor55 | 10 Sty 2015, 16:59

Tomek ladne kolory. czym i jak obrabiasz? Ja nie moge uzyskac takich kolorow. Robie po kilkanascie lub kilkadziesiat klatek po 30sek. I wychodzi cos takiego;
Image]

Image]
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostPstrykaczkosmosu | 10 Sty 2015, 18:39

Ja ci wyżej koledzy wymienili.
Tyle, że lepiej niech już kupi bodaj Canona 450d, tam masz już tryb LW, który bardzo pomoże ustawić ostrość. A różnica w kosztach jest niewielka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostTomek 76 | 10 Sty 2015, 19:55

Jeżeli chodzi o "mleko" to są mozaiki z kilku klatek,złożone w całość w Kolor Autopano Giga 2.5 https://www.youtube.com/watch?v=jHKXWKtJwWY i dopieszczone innym programem do obrabiania fotek.Tu wybór jest duży i dowolny-że tak powiem.
M-45 to kilkanaście klatek z EQ 3-2 i Canona 1000D,zwykłego,nic nie przerabianego,takiego jak dała fabryka aparatu.Całość wsadzona do DSS-a kolory podbite tradycyjnie w PS.


Margor55 jak możesz to daj normalny link do fotek lub wstaw normalnie.Zobaczę czy uda mi się coś wyciosać więcej.
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

Postmargor55 | 11 Sty 2015, 14:00

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/228 ... b4c58.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b15 ... d5594.html

Tomek to sa linki do fotek. PS nie mam. Programy ktorymi dysponuje;
Raw Therapee4
DXO Optics Pro8
PhotoFiltre
PhotoScape
Gimp 2.8
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostTomek 76 | 11 Sty 2015, 15:54

[quote="margor55"]http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/228b8137582b4c58.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b15 ... d5594.html

Ciężko co kol wiek zrobić ale coś się mi udało (mam nadzieję) poprawić a na pewno zmienić :P Trochę wyrównałem poziomy i wyjąłem bardziej tło w PS.
Andromeda łatwiejsza jest do zrobienia,Orion to jeden z trudniejszych obiektów do składania i dobrze jak się ma dużo materiału do obrabiania.
Załączniki
aparat do astrofoto: jhj,kk.jpg
aparat do astrofoto: jilujl;jliul_filtered.jpg
aparat do astrofoto: nlhkujlkiujhilfilk_filtered.jpg
aparat do astrofoto: vgjf.jpg
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

Postmargor55 | 11 Sty 2015, 17:13

Dzieki Tomek. Fakt, materialu malo. Na przyszlosc skupie sie na jednym obiekcie, ale zrobie wiecej klatek. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postkrizxxx | 11 Sty 2015, 19:56

No to super! Prawdopodobnie masz te teleskopy na montażach paralktycznych.
Sa paralaktyczne, azymutalne, dobson i jeden z napedem elektrycznym wiec jest z czego wybierac :)
Bo pytanie mam xxxx pln-ów i chcę focić nocne niebo jest słabo odbierane. viewforum.php?f=4 http://www.forumastronomiczne.pl/index. ... otografii/
Dziekuje bardzo ciekawa i przydatna lektura :)
Jeżeli autor tematu pragnie robić szerokie pola,[...]nie ma potrzeby robić jakiejś gigantycznej inwestycji
tak naprawde kupuje z myślą o glebokim niebie

Więc podsumowując chcę kupic aparat, lustrzankę Canona która sprawdzi sie w astrofoto glebokiego nieba (na tę chwilę nie chcę jej rozbierac, zmieniac filtrów itp. bo widziałem tez bardzo dobre zdjecia właśnie takimi aparatami) mam do dyspozycji 2500 zł
do tej pory zastanawiałem sie nad eos 700d, 600d i 100d
prosze tylko o pomoc w wybraniu modelu który według was bedzie najlepszy :)

Dziekuje wszystkim za pomoc :)
PS piekne zdjecia
 
Posty: 5
Rejestracja: 03 Sty 2015, 18:02

 

PostMarcinxxl2 | 11 Sty 2015, 20:03

Jeśli chodzi o zdjęcia szerokich pól, to właśnie są to zdjęcia głębokiego nieba, takowe obiekty są duże, tylko że po prostu ciemne. To do planet jest potrzebny duży zoom. Galaktyka Andromedy jest powierzchniowo na naszym niebie większa niż księżyc w pełni. Gołym okiem można zobaczyć niestety jedynie jej najjaśniejszą część - jądro.
„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne…”
 
Posty: 201
Rejestracja: 28 Gru 2012, 21:29
Miejscowość: Poznań

 

Postmarianowski | 11 Sty 2015, 20:31

Marcinxxl2 napisał(a): Galaktyka Andromedy jest powierzchniowo na naszym niebie większa niż księżyc w pełni.

Sześciokrotnie większa.
krizxxx napisał(a):tak naprawde kupuje z myślą o glebokim niebie

W zasadzie każda z lustrzanek wymienionych jest dobra,wskazywanie która lepsza nie ma sensu bo ta sama klasa jedyną zasadniczą różnicą jest data wejścia na rynek (600D i 700D),100D nie wiem co to za maszynka,ale wystarczy wklikać optyczne.pl i wszystko stanie się jasne po przeczytaniu porównań.
Skoro trochę poczytałeś to pewnie zauważyłeś że najważniejszy jest mońtaż,a ten jeśli chcesz od razu startować teleskopem tani nie będzie.Więc na początek chyba lepiej popróbować szerokich pól obiektywem o krótszej ogniskowej,do nauki w sam raz łatwiej to prowadzić i obiektywy na gwint M 42 nie masakrują kieszeni a są przyzwoite.Jako montaż myśle że wystarczy EQ3-2 z lunetką biegunową i napędem w osi RA
Pamiętaj że szerokie pola to nie tylko zabawa dla niezaawansowanych,w tej dziedzinie również można być mistrzem,zobacz choćby zdjęcia jakie prezentuje tu na forum Kolega o nicku MaPa,ludzi którzy się w to bawią jest znacznie więcej i nikt im nie śmie zarzucić amatorszczyzny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostPstrykaczkosmosu | 11 Sty 2015, 21:54

marianowski - kolega już ma nawet teleskop na montażu paralaktycznym, więc nie musi kupować eq2-3.
Jak ci koledzy wyżej pisali każdy z tych modeli jest dobry, byle miał LW, upewnij się. A masz już statyw i wężyk? Jeżeli tak to:
Na początek zrób kilka fotek ze statywu, ustaw parametry takie, jakie ci pisałem wcześniej.
Ogólnie życzę ci powodzenia w rozwijaniu naszego pięknego hooby, astronomii. :)
A jeżeli chcesz podpinać lustrzankę do teleskopu to musisz kupić adapter do mocowania. Użyjesz teleskopu jako obiektywu do lustrzanki. :D
Tomek 76 - widzę, że się chłopie znasz na astrofotgrafii, a nabyłem lustrzankę, więc mam pytanie, czy aby wykonać takie zdjęcia choćby 42, czy m31
nie obejdę się bez eq 2 - 3? I czy dało by się podpiąć do mojego d3200 takie szkło, żeby były takie wyniki? Z tego co czytałem to Nikon nie ma jakiegoś wsparcia dla mocowania m42, czy coś.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostTomek 76 | 11 Sty 2015, 23:49

Da się zrobić nie mając montażu EQ 3-2.Rozwiązaniem jest astro koziołek za pomocą którego można też znakomicie zbierać światło z nocnego nieba.O owych koziołkach jest mnóstwo info na naszym forum.
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

Postmarianowski | 12 Sty 2015, 00:12

Pstrykaczkosmosu napisał(a):marianowski - kolega już ma nawet teleskop na montażu paralaktycznym, więc nie musi kupować eq2-3.

:D A gdzie wyczytałeś że każe kupować montaż,sugeruje jak można tanio i porządnie podejść do zbierania materiału aby mieć dość dobrą surówkę na której mmożna się uczyć obróbki która w tej dziedzinie jest kluczowa.Montaż EQ3 ustawiony prawidłowo za pomocą lunetki biegunowej i napęd przy ogniskowych do 100mm dają sporo możliwości i komfortu. Fastrony i inne koziołki też fajna rzecz i najtańsza,pod warunkiem że ma się smykałkę do majsterkowania.
Mieliśmy już na forum przykład pociągnięcia Fastronem 500mm ogniskowej z dobrym rezultatem,jak dobrze pamiętam był to lustrzany leki obiektyw Samyang.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat