Amatorskie M1, M42, syntą na dobsonie. Jaką kamerkę wybrać?

Postzloty_2000 | 26 Sty 2015, 20:06

makower napisał(a):No cóż. Trzeba to napisać.
Tak do puszki EOS 600D łatwo jest znaleźć Maxima DL co fotki obrabia.
Do plików RAW wiekszych niż 18MPx jest już trudniej.
Jak macie jakiś link to podajcie.


Trudno mi powiedzieć, bo zatrzymałem się na jakichś 12-14MPix, ale czy próbowałeś GIMP, Infraview bo raczej Photoshop na pewno. A próbowałeś Paint.NET?
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostGrzegorz Czernecki | 29 Sty 2015, 20:07

fizyk5 napisał(a):Chcę zastosować kamerkę, a nie lustrzankę z następujących powodów:

1) Kamerka jest lżejsza i nie ugina wyciągu jak lustrzanka.
2) Kamerką filmy do stackowania się łatwiej kręci, lustrzanka robi kilka zdjęć na sekundę.
(być może w powyższym nie mam racji, bo są starcze i nowsze modele lustrzanek)
3) Widok z kamerki można wyświetlić na laptopie, gdzie w większym powiększeniu lepiej można ustawić na wyciągu ostrość.
4) W kamerce czas naświetlania (nawet tej do guidingu i planet) jest rzędu kilkunastu minut (1000sek.), a w lustrzance
max 30 sekund. Intuicja podpowiada mi, że jak swoją synte dobrze pochyle na biegun to i minutowe zdjęcie bym strzelił.
(promień mojej zębaki po której idzie ślimak od silniczka jest 23cm, a w eg3 lub eg5 może 4cm)

Nie wiem co przyszłość przyniesie.
Może i zdecyduję się na lustrzankę.

Canony 350D i 450D mają już swoje lata (stare nie znaczy gorsze, może być lepsze od nowego)
Pojawiły się nowe modele Canonów:

Canon M, Canon 100D i Canon 1200D

Jak te nowe modele wypadają w astrofoto w porównaniu ze starszymi modelami???

Kolego nie obraź się, ale ja zaczął bym od poczytania lektur na temat astrofotografii od podstaw bo w wyżej wymienionych przez Ciebie punktach od razu rzuca się w oczy brak jakiejkolwiek elemantarnej wiedzy w tym temacie ( nie odbieraj tego jako złośliwość ) A jak już zaczniesz dokonywać jakichś zakupów to zacznij od wymiany wyciągu okularowego, który widnieje na wstawionym przez Ciebie zdjęciu, bo na tym nie poszalejesz.
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

Postfizyk5 | 30 Sty 2015, 09:17

Panie Grzegorzu.
Zacznijmy od tego, że dobson ustawiony na stoliczku z Ikei z aparatem kompaktowym i własnym nie najlepszym prowadzeniem nie jest dobrym sposobom na astrofoto. Wymiana wyciągu za kilka stówek nie wchodzi w grę. Może niedługo uda mi się uzbierać trochę pieniążków na aparat. Fotografuję tym co mam. Staram się ze sprzętu wyciągnąć max. Zapał i cierpliwość jest równie ważny jak sprzęt.
Rzeczywiście mało wiem na temat astrofoto, ale to mnie nie zraża. Dlatego dziękuję , za każdą podpowiedź.
Gdybym znalazł poradnik jak fotografować ze stoliczka :) to bym chętnie przeczytał.

W drugim tygodniu lutego pogoda może się poprawić i wtedy znów spróbuję.
Będę polował na Płomień, M44 i Twarz Eskimosa w Bliźniętach, może gromadka z Woźnicy lub coś z Jednorożca.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postmacciej | 30 Sty 2015, 10:28

Synta na dobsonie najzwyczajniej w świecie nie nadaje się do długoczasowej astrofotografii. Jakiego aparatu by nie podpiąć, to efekt będzie bardzo słaby. Raz że wszelkie ugięcia tuby i wyciągu, a dwa sam montaż. Jedynie solidny montaż paralaktyczny, bardzo precyzyjnie ustawiony, w dodatku z guidingiem, pozwoli na jakikolwiek efekt z takiej ogniskowej. Już 500 mm jest ciężko prowadzić bez guidingu, wymaga to długiego, precyzyjnego ustawiania na biegun metodą dryfu. A co dopiero 1200 mm. Przy zwykłym ręcznym pochyleniu i napędem w jednej osi można bez poruszenia naświetlać co najwyżej kilkanaście sekund, a taka konstrukcja jest niezwykle podatna na najmniejszy podmuch wiatru. Na takim zdjęciu zarejestruje się niewiele światła, a nawet jak zrobisz 1000 zdjęć na których nie widać obiektu, to ich stackowanie nic nie da. I dlaczego kamerką planetarną robić zdjęcia DS??? To jakby do przewożenia towarów używać samochodu sportowego. W dodatku każda lustrzanka ma tryb B, nawet 50-letni Zenit czy Praktica, więc nie wiem skąd wziąłeś to że nie mają dłuższych czasów naświetlania niż 30 sekund.

M42 można zrobić zdjęcie nawet teleobiektywem z koziołka. M1 to mały i ciemny obiekt, nie do osiągnięcia z dobsona

Teraz dopiero doczytałem. Co to za dziwna synta 6 na dobsonie co ma 750 mm ogniskowej???
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

Postfizyk5 | 30 Sty 2015, 10:36

Marcinie, mas rację w 200%.

Jest tylko jedna odpowiedź na twoje zdziwienie dotyczące dziwnej synty: pieniążki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postfizyk5 | 14 Lut 2015, 11:09

Witam
Cały czas się zastanawiam nad aparatem.
Nikon D3200 ma lepszy procesor, trochę mniejsze szumy na ISO 3200.
Canon 1200D mniej ingeruje w zdjęcia (dostane do niego torbę i kartę pamięci).

Poniżej zdjęcia z 13 lutego.
Płomień jest ledwie widoczny.
Twarzy Błazna NGC 2392 w Bliźniętach nie potrafiłem odszukać.
Na NGC 2244 w Jednorożcu brakło czasu.

Pozdrawiam
Załączniki
Amatorskie M1, M42,  syntą na dobsonie. Jaką kamerkę wybrać?: Plejady.jpg
Amatorskie M1, M42,  syntą na dobsonie. Jaką kamerkę wybrać?: Plomien.jpg
Amatorskie M1, M42,  syntą na dobsonie. Jaką kamerkę wybrać?: Ul M44.jpg
Amatorskie M1, M42,  syntą na dobsonie. Jaką kamerkę wybrać?: Jowisz1.jpg
Amatorskie M1, M42,  syntą na dobsonie. Jaką kamerkę wybrać?: Jowisz2.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postfizyk5 | 15 Lut 2015, 13:39

Dwa obrazki z 14.02.15
Gwiazdki były widoczne, ale Droga Mleczna bardzo słabo.
To nie były najlepsze warunki.
Zdjęcia były robione w odległości 10km od 50 tyś miasta.
Załączniki
Amatorskie M1, M42,  syntą na dobsonie. Jaką kamerkę wybrać?: 2.jpg
Amatorskie M1, M42,  syntą na dobsonie. Jaką kamerkę wybrać?: 1.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Ychu oraz 91 gości

AstroChat

Wejdź na chat