Zakup pierwszej lustrzanki

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostIras | 09 Mar 2015, 13:45

Witam wszystkich!
Od jakiegoś czasu noszę się z chęcią zakupu lustrzanki, takiej która dawałaby dużo frajdy, uczyłbym się fotografii tradycyjnej oraz astrofotografii.
Jest masa sprzętu różnych producentów, jednak czytając opinie skłaniam się ku Canonowi (sprawdzony sprzęt przez forumowiczów, wsparcie dla programów do astrofoto, ogólnie bardziej "kompatybilny" z astrofotografią).
Wiem że astrofoto to szeroka dziedzina, ale póki co chciałbym nauczyć się robić ostre jak brzytwa zdjęcia Księżyca (28 września zaćmienie) a w przyuszłości jakieś fotki w szerokim kadrze. Jakość obrazu ma być zadowalająca tzn. na pewno nie chcę żadnych teleobiektywów itp, zdjęcia mają być bez aberracji, z fajną kolorystyką, ostre. Chciałbym żeby Księżyc miał super detal i obejmował większość kadru.
Myślałem o takim zestawie:
- na początek nowa lustrzanka
- używany montaż HEQ5
- używany ED80.
- zestaw złączek, przejściówek itp.

Zaznaczam że chciałbym skompletować sprzęt, którego będę w stanie opanować, nabierać doświadczenia a przy tym nie zniechęcę się kiepskimi wynikami.

I tu pytanie: czy lustrzanka 700D Canona to dobry docelowo sprzęt? Chcę coś nowego ze sklepu, na gwarancji.. Chciałbym się też uczyć fotografii tradycyjnej z przewagą focenia natury, architektury, krajobrazów itp.. Czy w cenie do 2400 PLN lepiej wybrać coś innego?
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

Postendriu624 | 09 Mar 2015, 14:01

Zaćmienie 20 marca godz.10
Ja mam Nikona D3100 na początek spoko body.
Proponuję najpierw zapoznać sie z obiektywami co i jak ,
Ostatnio edytowany przez endriu624, 09 Mar 2015, 14:18, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostRower666 | 09 Mar 2015, 14:17

Irasowi chodziło o zaćmienie Księżyca (28 września 2015) a nie Słońca :)

A co do lustrzanek, to ja mam canona d550 i jestem zadowolony:)
Jak chcesz robić księżyc i szerokie kadry to zrobisz je nawet D300 i będą bardzo fajne:)
W każdym razie ja jestem początkujący wiec sie nie wypowiadam juz więcej:P:)

Pozdroiwonka:)
GSO N-203/1000 M-CRF.
Bresser Montaż Messier EXOS-2/EQ-5
Asterion EQ5 DriveKit Pro - upgrade GOTO
ES 6,7mm, Sky-Watcher WA 66 9mm, GSO SV 15mm, Celestron 9mm, 25mm, 32mm.
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Cze 2014, 22:16
Miejscowość: Mysłowice

 

PostIras | 09 Mar 2015, 15:29

We wrzesniu ma byc calkowite zacmienie ksiezyca, tu podaje zrodlo:

http://cybermoon.pl/zacmienia/z_k_pl.html

Nie wiem czy to sprawdzona informacja.
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

PostBenedykt | 09 Mar 2015, 16:19

Iras napisał(a):[...] I tu pytanie: czy lustrzanka 700D Canona to dobry docelowo sprzęt? Chcę coś nowego ze sklepu, na gwarancji.. Chciałbym się też uczyć fotografii tradycyjnej z przewagą focenia natury, architektury, krajobrazów itp.. Czy w cenie do 2400 PLN lepiej wybrać coś innego?

"Lustrzanka" to takie słowo - wytrych, które niektórym zapiera dech w piersiach albo rzuca wręcz na kolana. :wink:
Iras, pamiętaj że podstawa to obiektyw(y). Mając super-hiper lustrzankę z takim sobie szkłem nie wykorzystasz możliwości body. Dlatego mówiąc "lustrzanka" myśl "dobry obiektyw". Co w praktyce oznacza dodatkowy wydatek. Czasami o wartości połowy lustrzanki, czasami dwukrotnie większy. Zależy od tego, w jaki "poziom" jakościowy celujesz.
Jeśli jesteś tego świadom, to idź w nową lustrzankę. Jeśli nie zamierzasz wydawać sporych sum na obiektywy (do fotografii tradycyjnej), a kręci Cię astrofoto, to kup dwa aparaty. Używane body 350D i dobrej jakości kompakt z jasnym obiektywem.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 855
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postcellar_door | 09 Mar 2015, 17:22

Abstrachując od kwesti technicznych danej lustrzanki ja od siebie polecam zdecydowanie modele z możliwością odchylania ekranu. Cholernie ułatwiający życie patent. Nie wyobrażam sobie zdjęć księżyca, słońca, o makro nie wspominając,gdzie musiałbym kłaść się pod aparatem zamontowanym do teleskopu, bądz leżeć na ziemi aby lukać w ekran w trybie live view ;-)
Nikon 10x50 na statywie V Sherpa 600RN
Maczek 127 SW na AZ3, bino SW, parka TS WA 12mm, parka TS WA 17mm, parka SW 25mm, , GSO 8x50,
Canon EOS 600D plus kilka szkieł do niego
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 08 Cze 2013, 18:05
Miejscowość: 3City

 

PostRower666 | 09 Mar 2015, 17:55

cellar_door napisał(a):Abstrachując od kwesti technicznych danej lustrzanki ja od siebie polecam zdecydowanie modele z możliwością odchylania ekranu. Cholernie ułatwiający życie patent. Nie wyobrażam sobie zdjęć księżyca, słońca, o makro nie wspominając,gdzie musiałbym kłaść się pod aparatem zamontowanym do teleskopu, bądz leżeć na ziemi aby lukać w ekran w trybie live view ;-)



polecam tablet z androidem i dslr dash. odchylany ekran jest wtedy zbedny. Albo komp z winda i soft od canona np. :)
GSO N-203/1000 M-CRF.
Bresser Montaż Messier EXOS-2/EQ-5
Asterion EQ5 DriveKit Pro - upgrade GOTO
ES 6,7mm, Sky-Watcher WA 66 9mm, GSO SV 15mm, Celestron 9mm, 25mm, 32mm.
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Cze 2014, 22:16
Miejscowość: Mysłowice

 

Postcellar_door | 09 Mar 2015, 18:01

Rower666 napisał(a):
cellar_door napisał(a):Abstrachując od kwesti technicznych danej lustrzanki ja od siebie polecam zdecydowanie modele z możliwością odchylania ekranu. Cholernie ułatwiający życie patent. Nie wyobrażam sobie zdjęć księżyca, słońca, o makro nie wspominając,gdzie musiałbym kłaść się pod aparatem zamontowanym do teleskopu, bądz leżeć na ziemi aby lukać w ekran w trybie live view ;-)



polecam tablet z androidem i dslr dash. odchylany ekran jest wtedy zbedny. Albo komp z winda i soft od canona np. :)

Raczej z tabletem i kompem na cykanie robaczków się nie wybieram ;-) do astro napewno wygodne
Nikon 10x50 na statywie V Sherpa 600RN
Maczek 127 SW na AZ3, bino SW, parka TS WA 12mm, parka TS WA 17mm, parka SW 25mm, , GSO 8x50,
Canon EOS 600D plus kilka szkieł do niego
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 08 Cze 2013, 18:05
Miejscowość: 3City

 

PostNeferkare | 09 Mar 2015, 20:02

Witam!
Zdecydowanie preferuję do fotografii APARAT FOTOGRAFICZNY, a nie inne urządzenia typu smartfony, tablety itp.
Aparat foto jak nazwa wskazuje jest urządzeniem do robienia zdjęć i jako taki najlepiej się do tego nadaje.
Smartfony, tablety itp. są urządzeniami wielofunkcyjnymi, a - według mnie - jak coś jest do wszystkiego to może też być do niczego. Trochę śmieszą mnie ludzie, którzy w pełnym Słońcu mrużą oczy i celują po sto razy aby cokolwiek zobaczyć na ekranie tabletu zanim zrobią zdjęcie, natomiast facet z lustrzanką to już wygląda dość poważnie :D
Tak więc zdecydowanie aparat foto - lustrzanka.
700D to według mnie dobry wybór dla początkującego lub trochę zaawansowanego amatora, a i szkło które dają w komplecie na początek wystarczy - zależy na co trafisz - mój 18-55 IS STM (tzw. kitowy) jest naprawdę bardzo przyzwoitym szkłem. Zrobiłem nim kilka fotek, o których znacznie lepsi ode mnie ze sporym zestawem "słoików" powiedzieli, że są całkiem niezłe. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i zakup coraz to lepszych szkieł jest nie do uniknięcia - tak zresztą jak w wyposażeniu teleskopu - zaczynasz od kitowców a kończysz na LVW i ES-ach i Naglerach. Oczywiście zakup dobrego szkła do lustrzanki to już wydatek rzędu 2 - 3 x cena aparatu (700D). Z tym dotykowym, odchylanym ekranem to jest tylko prawda połowiczna, że jest taki rewelacyjny. Po początkowej fascynacji w tej chwili już praktycznie go nie używam. Plenery, naturę i architekturę robię przez wizjer, przy macro ekran przydaje się przy trudnych pozycjach, astro nie robię więc nie wiem. Podsumowując jeżeli chcesz - lubisz mieć coś nowego - to wybór 700D jest godny polecenia. Na początek kitowy 18-55 wystarczy, później trzeba będzie pomyśleć o jakimś dłuższym ( ja mam 28-135 IS USM) oraz jasnej stałce (50 USM), no chyba że zasoby są dość znaczne to wtedy kupujesz 5D MkIII oraz słoiki z literką "L"
Pozdrawiam - Tomek
---------------------------------------------------------
SW 200/1000, eq3-2 na stali, SkyMaster 15x70, EOS 700D+kilka szkieł, kilka okularów i filtrów, mało czasu i mnóstwo chęci.
Awatar użytkownika
 
Posty: 70
Rejestracja: 18 Paź 2011, 19:07
Miejscowość: Kraków

 

PostIras | 13 Mar 2015, 00:16

A wiec stalo sie.. dzis odebralem ze sklepu nowiutkiego canona:) Jestem na etapie czytania instrukcji i zapoznawania suie z funkcjami aparatu.
Powiedzcie, czy obiektyw Tair 300 mm jest dobrym sprzetem do astrofoto? Czy ladnie rysuje obrazy? Jak prezentuje sie Ksiezyc?
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat