Przygotowanie do zaćmienia - walka z ostrością

Postgojin | 18 Mar 2015, 11:24

Witam, po wczorajszych testach sprzętu przed piątkowym zaćmieniem dochodzę do wniosku, że choćbym nie wiem co robił nie jestem w stanie ustawić ostrości na Słońcu z podłączonym do ogniska canonem 350d. Zdjęcia robione przez folię Baadera nd 5.0 oraz z 2x Barlowem bo inaczej nie jestem w ogóle złapać ostrości na czymkolwiek. Widzę moment w którym obraz jest nieostry, widzę również moment kiedy się wyostrza (podczas regulacji wyciągu) i znowu moment w którym przejechałem za daleko i obraz znowu jest nieostry. Więc poruszając się w zakresie w miarę ostrego obrazu w wizjerze robię zdjęcia, powiększam i ... zawsze coś nie gra. Obraz według moich standardów odbiega dość znacznie od ostrości jaką powinna mieć dobra fotografia. Szczególnie to widać na plamach słonecznych, bardzo mało detalu i ledwo odznaczające się krawędzie oddzielające jaśniejsze i ciemniejsze miejsca. Niestety mój laptop nie wykrywa aparatu więc nie jestem w stanie na bieżąco robić zdjęć i sprawdzać ostrości na komputerze. Czy macie jakieś rozwiązanie ? Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na ostre zdjęcia Słońca. Posiadam maskę Bahtinova , moje pytanie czy ustawiając obraz na gwiazdach i zachowując te same ustawienia uda mi się zrobić ostre zdjęcie Słońca?

P.s wczorajsze niebo było bezchmurne więc brak ostrości nie mógł być spowodowany niczym co znajduje się między Słońcem a obiektywem (chyba,że chodzi o ciepło, które oddaje ziemia pod koniec dnia)
P.s 2 po zdjęciu folii i zrobieniu zdjęcia kościoła znajdującego się jakieś 500 metrów dalej udało się uzyskać ostre zdjęcie - więc nie jest to wina sprzętu)

Mój teleskop to Gso 8" de luxe (wyciąg z mikroruchami)
LB 12", Maxvision 24mm 82", ES 18 mm 82", ES 11 mm 82", GSO 2x 2'', Zhummel 9mm 100", BGSZ 2,3x40, Kamakura Ecotone wp2 10x50, bino Nikon TC-E2
Awatar użytkownika
 
Posty: 122
Rejestracja: 05 Paź 2011, 13:28
Miejscowość: Bobrowniki k.Będzina

 

Postdziki_rysio_997 | 18 Mar 2015, 11:35

gojin napisał(a):P.s 2 po zdjęciu folii i zrobieniu zdjęcia kościoła znajdującego się jakieś 500 metrów dalej udało się uzyskać ostre zdjęcie - więc nie jest to wina sprzętu)

Nie wiem, czy dobrze kojarzę, ale chyba jest tak, że w fabrycznym GSO nie złapiesz lustrzanką ostrości na gwiazdach i trzeba podnosić lustro, by to umożliwić (co chyba robią np. w Astrokraku, ew. można samemu jeśli ktoś czuje się na siłach, by zrobić to dobrze).
I to by pasowało do Twojego opisu - dla obiektu bliższego złapiesz ostrość - im bliżej znajduje się obiekt, tym dalej musisz wysunąć wyciąg. Dla obiektów w "nieskończoności" trzeba go bardziej schować (z lustrzanką bardziej, niż możesz to fizycznie zrobić).
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

Postgojin | 18 Mar 2015, 11:39

Zdaję sobie z tego sprawę, ale taka sytuacja ma miejsce wtedy gdy aparat jest podpięty do teleskopu bez barlowa. Z Barlowem da się wyostrzyć (tak jak napisałem widzę moment obraz jest nieostry, potem ostrzejszy a potem znowu nieostry - czyli jest pełny zakres regulacji w tym przypadku)
LB 12", Maxvision 24mm 82", ES 18 mm 82", ES 11 mm 82", GSO 2x 2'', Zhummel 9mm 100", BGSZ 2,3x40, Kamakura Ecotone wp2 10x50, bino Nikon TC-E2
Awatar użytkownika
 
Posty: 122
Rejestracja: 05 Paź 2011, 13:28
Miejscowość: Bobrowniki k.Będzina

 

Postdziki_rysio_997 | 18 Mar 2015, 11:58

No tak, co w zasadzie jest normalne (myślę, że poniższy obrazek to fajnie pokazuje) - Barlow to soczewka rozpraszająca:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... w_lens.svg

Nie zmienia to faktu, że bez barlowa robienie zdjęć lustrzanką może wymagać np. właśnie podniesienia lustra albo wymiany wyciągu na niskoprofilowy (tu już musisz poszukać informacji od osób, które to robiły).

Pozdrawiam,
Damian
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Lut 2006, 20:28

Użytkownicy przeglądający to forum: Sebastian Ś. oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat