M51, Galaktyka Wir (amatorsko)

Postfizyk5 | 16 Kwi 2015, 06:32

Witam
Wczoraj pogoda dopisała więc postanowiłem postrzelać do Dużego Niedźwiedzia.
Chyba trafiłem :).

Jak w prosty sposób można uzyskać żółte i czerwonawe gwiazdki, te moje nie sa takie naturalne.

Pozdrawiam
Załączniki
M51, Galaktyka Wir (amatorsko): M51 Galaktyka Wir 4aaaa.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postgojin | 16 Kwi 2015, 08:11

Gratuluję dobrego zdjęcia, zwłaszcza gdy zostało zrobione Syntą na Dobsonie :) Zdjęcia robiłeś w RAW-ach? Masz jakieś zdjęcia pokazujące jak wygląda prowadzenie elektryczne w jednej osi w Twoim sprzęcie? Czekamy na następne foty :)

P.s ok sprawdziłem w poprzednich postach jak wygląda to prowadzenie. Jakie czasy maksymalnie możesz uzyskać bez
pojechania gwiazd?
LB 12", Maxvision 24mm 82", ES 18 mm 82", ES 11 mm 82", GSO 2x 2'', Zhummel 9mm 100", BGSZ 2,3x40, Kamakura Ecotone wp2 10x50, bino Nikon TC-E2
Awatar użytkownika
 
Posty: 122
Rejestracja: 05 Paź 2011, 13:28
Miejscowość: Bobrowniki k.Będzina

 

Posttowerfox | 16 Kwi 2015, 08:48

Witam.
W sumie to prawie, że od początku śledzę Twoje postępy w astrofoto na tym forum. I z ręka na sercu mogę powiedzieć, że progres jest niesamowity. Twój upór i wytrwanie jest godne podziwu. Pokazałeś, że nawet, jak się nie ma kilkunastu tysięcy na sprzęt, to i tak można robić ładne zdjęcia. Wiadomo, że nie jest to jakość jak z Hubble'a, ale takie zdjęcia dla mnie są niesamowicie urokliwe i często takie foty bardziej mi się podobają, niż zdjęcia super jakości. Obyś dalej się rozwijał, bo widać, że lubisz to robić i wkładasz w to dużo zaangażowania. Szczerze i od serca, życzę Ci żebyś dalej się rozwijał :wink:
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postzorg | 16 Kwi 2015, 14:34

Gratuluje fotki. Ciężko doradzić jak nie wiadomo jakiego oprogramowania używasz do obróbki zdjęcia. Ogólnie postępowanie musi prowadzić do tego aby wyciągnąć z cienia obiekt nie ruszając gwiazd np. poprzez wydzielenie ich maską, przeniesienie do innej warstwy itp. Jeżeli wszystkie gwiazdy po obróbce krzywymi, levelsami, DPD itd. mają maksymalne wartości składowe RGB to koloru już nie ma - tyko są białe. Dzięki temu że nie będziesz ich rozjaśniał razem z obiektem będą też mniejsze.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

Postfizyk5 | 16 Kwi 2015, 21:57

Dzięki za miłe słowa.

Muszę się przyznać, że sterowanie elektroniczne silniczka na mikroprocesorze zrobił mój dobry kolega i przyjaciel. Ja nie mam pojęcia o programowaniu mikroprocesorów. Często razem jeździmy focić. Przekładnia i wygięty pręt gwintowany jest mojej produkcji.

Na temat oprogramowania:
Używam oryginalnego oprogramowania zakupionego razem z aparatem.

Stakuję jpegi w DSS, bawię się suwaczkami, a potem poprawiam w Fitsworku i tyle.

Widzę, że kolorek gwiazd to grubsza sprawa (działania na warstwach). Dużo jeszcze przede mną.

Iso 3200 jest chyba za duże, będę dawał mniejsze.
Muszę również dopracować swoją technikę ostrzenia obrazu przed wykonaniem zdjęć.

Poniżej jeszcze jedno zdjęcie z wczoraj.
Pozdrawiam
Załączniki
M51, Galaktyka Wir (amatorsko): aaa.jpg
M51, Galaktyka Wir (amatorsko): bbb.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postflance | 16 Kwi 2015, 22:16

Cześć,

Muszę powiedzieć, że coraz lepsze zdjęci Ci wychodzą. Mnie zapiera dech.

Pozdrawiam
 
Posty: 9
Rejestracja: 16 Kwi 2009, 18:40

 

Postchavez1976 | 17 Kwi 2015, 17:46

I niech ktos teraz napisze, ze bez grubej kasy nie da sie pobawic w astrofoto :lol:
Gratule! Ciekawe, co bedzie za miesiac, za pol roku... :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postfizyk5 | 17 Kwi 2015, 20:20

Każdy z nas ma swoje życie. Jedni na swoje hobby mogą przeznaczyć więcej pieniążków inni mniej.
Gdybym miał ich więcej, to bym się nie zastanawiał i kupił lepszy sprzęt. Są ograniczenia, których nie
pokonam tym sprzętem, który mam. Ale nie chodzi o wyścig.
Znam osoby, które maja lepszy sprzęt, ale nie maja czasu go wykorzystać, szkoda.
Chcę wycisnąć max z tego sprzętu co posiadam (pisałem gdzieś o tym wcześniej).

Bez pomocy Maćka nic bym nie zdziałał.

Na razie 30s naświetlania to max, który mogę ustawić.

Sam jestem zaszokowany jakie efekty można osiągnąć z czasem 30s.
(ale używam już lustrzanki = cena teleskopu)

Gdybym chciał dłuższe czasy, to oprócz poprawienia przekładni ustawienie na gwiazdę polarną jest ważne.
A ja przecież pochylam dobsona na polarną, ustawiam na ten charakterystyczny trójkącik z gwiazd i focę.
A guiding gdzie? - w lesie.
Co będzie dalej - nie wiem.
Żebym tylko nie stracił zapału i chęci, bo są tak samo ważne jak sprzęt.

Pozdrawiam, życzę zapału i pogodnych nocy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postchavez1976 | 17 Kwi 2015, 20:38

Pytajac, co bedzie za jakis czas, mialem na mysli, ze bedzie swietnie!
Dlatego nie trac zapalu tylko wycisnij z tej platformy co sie tylko da ;)
Wskazowki nt. precyzyjnego ustawienia sprzetu na NCP znajdziesz na stronie Leszka Jedrzejewskiego.
Pod jego okiem wielu amatorow fotografowania DS dobsem robilo juz cuda. Gdzies na forum AM sa jeszcze te fotki z platformy. Ostatnio temat ucichl ale uwazam, ze prawdziwa sztuka jest robic takie fotki jak Twoje dobsonem. Mam nadzieje, ze bedzie jeszcze lepiej.
Kibicuje i zycze powodzonka!
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postrambro | 17 Kwi 2015, 22:05

Rób RAWy a nie jpg. RAW Canona ma 12-14 bitów a jpg 8 i jest skompresowany. Więcej detalu wyciągniesz z RAW i gwiazd tak szybko nie "przepalisz".
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Postkamil11111 | 18 Kwi 2015, 09:12

Mam jedną osobistą prośbe, dodawaj dalej fotki obiektow z twojego sprzetu bo jak na dobsona to poprostu cos pieknego.
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postkomprez | 19 Kwi 2015, 20:42

No dla mnie extra jak na prowadzenie wlasnej konstrukcji ...

Sam mam dobsona 8 calowego Oriona i chciałem go sprzedać ... ale siedzi mi w pudełku w 80% zmontowany napęd Leszka Jędrzejewskiego
który bardzo mi pomagał w jego konstrukcji pare lat temu ... ale wpadł mi Advanced GT z C8N i dobson stoi sobie samotnie ...

Jeszcze raz powodzenia w foceniu ;)
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: kombiii oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat