Pierwsze zdjęcie nocnego nieba

Postmariposa | 18 Kwi 2015, 19:38

Witam wszystkich i od razu proszę o wyrozumiałość dla zupełnej nowicjuszki.
Ostatnio lubię robić zdjęcia nocnego nieba. Dużo czytam w internecie, staram się stosować wskazówki z różnych samouczków, ale największy problem sprawia mi uzyskanie czystego ładnego nieba. Nie wiem czy w grę wchodzi ustawienie aparatu czy obróbka jakimś programem. Dokładnie chodzi mi o to gdy robię powiększenie fotki to niebo nie jest zupełnie czarne, tylko składa się z czerwonych i niebieskich i zielonych kropeczek. Da się je usunąć w jakiś prosty sposób, tak żeby tylko gwiazdy były widoczne? Dodaję zdjęcie na którym widać Jowisza i gromadę otwartą Żłóbek (taka mgiełka ;)

A może Wy macie ochotę wykorzystać swoje umiejętności i pokazać czego muszę się jeszcze nauczyć.

Ann.
Załączniki
Pierwsze zdjęcie nocnego nieba: IMG_0158a.jpg
 
Posty: 11
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 19:24

 

Postkomprez | 20 Kwi 2015, 08:16

No witamy koleżankę ;)

No więc sprawa ma się tak ... po pierwsze czym robisz zdjęcia ? Ma to zasadnicze znaczenie ...
Jeśli dobrze widzę to Canon EOS300D ;)
Podstawowa sprawa .. rób zdjęcia w RAW-ach .... ... ma on większe możliwości dalszej obróbki zdjęcia.

A co do reszty to już wyjaśniam ;) .. Jeśli nie posiadasz żadnego sprzętu optycznego typu luneta/teleskop
i robisz to samym aparatem to "z ręki" ciężko CI będzie cokolwiek zrobić ...
Jeśli posiadasz statyw .. to już lepiej .. ale też nie poszalejesz z naświetlaniem ponieważ ruch nieba spowoduje
"rozjechanie" gwiazd na zdjęciu.

Pojaśnienie tła nieba to akurat jest normalne przy dłuższych czasach naświetlania i można to zlikwidować odpowiednimi procesami w kilku programach ... wy edytuj sobie to zdjęcie w jakimś programie graficzym typu GIMP itp. i pobaw się tam kontrastem i jasnością ...

Jeśli chodzi o "kolorowe kropeczki" na zdjęciach to jest to nic innego jak bad pixele (złe pixele) które ujawniają się
przy dłuższych ekspozycjach ... jest to normalne zjawisko. Można je znacznie zminimalizować poprzez wykonanie
darków (zdjęć z taka sama ekspozycją z dokładnie zakrytym obiektywem - najlepiej wykonać je przed lub po fotografowanym obiekcie - chodzi o temperaturę otoczenia) Najlepiej zrobić ich ok 5 zdjęć.
Podczas obróbki zdjęć np w programie DeepSkyStacker ... moża dołożyć zdjęcia darków które mniej więcej wyeliminują te badpixele ze zdjęcia z fotografowanym obiektem.

Innymi kolorowymi kropkami jest szum na zdjęciu ... to z kolei jest normalna rzecz (wyłapane światło przez matrycę)

Polecę Ci wykonanie tego samego zdjęcia (tego samego rejonu nieba) i zrób sobie tak :
- 5 darków (czas ekspozycji tyle co zdjęcie)
- 10-15 zdjęć obiektu

Jak już będziesz to się odezwij i coś możemy podziałać tak na początek ;)
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

PostblackMasoon | 20 Kwi 2015, 08:38

Warto też dodać kilka słów o złotej zasadzie "600" dla fotografowania nieba samym aparatem bez teleskopu. Jeżeli chcesz maksymalnie naświetlić w czasie dane zdjęcie bez "rozjechania" poprzez ruch gwiazd, powinnaś ustawić czas naświetlania zgodnie ze wzorem:

t = 600 / (o * n)

t - obliczony czas naświetlania
o - ogniskowa obiektywu
n - dla pełnej klatki n = 1, dla mniejszych matryc n = 1.5

I tak na przykład jeśli masz lustrzankę z niepełną klatką (większość modeli oprócz tych najwyższych profesjonalnych) i obiektyw 18 mm to Twój czas, przez jaki możesz naświetlać zdjęcie, żeby się nie rozmazało to:

t = 600 / (18 * 1.5)
t = 600 / 27
t = 22

Co oznacza, że możesz śmiało ustawić czas naświetlania na 22 sekundy. :)
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

Postmariposa | 21 Kwi 2015, 16:33

Dzień dobry i od razu dziękuję za odpowiedzi.
Wczoraj próbowałam zastosować się do Waszych naprawdę cennych wskazówek i wykonałam ponownie kilka zdjęć :
6 - w formacie RAW, naświetlanych 15 sekund
2- darki.
Wrzuciłam do DeepSkyStacker i oto efekt w załączniku. (Stracił na jakości po zmianie z Tiff na JPG). Czy fachowcy widzą dużą różnicę pomiędzy tym pierwszym a obecnym zdjęciem?
Wydaje mi się że zdjęcie potrzebuje jeszcze obróbki w PhotoShop'ie , ale już poznikały chyba tzw.szumy. Myślę że zdjęcia też będą wyraźniejsze gdy udam się poza miasto.


Szkoda że tak mało mam czasu na zabawę bo zaczęło mnie to absorbować, no ale niestety, szkoła.

A może jakieś wskazówki jak sfotografować Jowisza w połączeniu Canona 300d ze Skywatcher 130/900? Jak ustawić aparat?
Dodam że akcesoria posiadam już :) (od wczoraj) . Do złączki projekcyjnej włożyłam okular 25 mm. Jaki czas naświetlania ustawić? Bo skracając go od długich, nawet przy jednej sekundzie wychodził bardzo jasny
Załączniki
Pierwsze zdjęcie nocnego nieba: Autosave.jpg
 
Posty: 11
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 19:24

 

Postcalla | 21 Kwi 2015, 20:39

Trzeba jakos wykombinować ostrzenie, bo autofocus nie pracuje za dobrze tutaj. Proponuję ustawic na AF na jasnej gwiezdzie, potem wyłączyć spróbować nieco poprawic robiąc za każdym razem testowe zdjęcie
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

Postcalla | 21 Kwi 2015, 22:42

GIMP chyba nie przejdzie, obsługuje tylko 8bit głębię koloru, nie da rady do astro
Na początek proponuję DeepSkyStacker + Fitswork obydwa są za free. Proponuję ustawić na początek najkrótszą możliwą ogniskową, dla 18mm można spokojnie naświetlać 20 sek.
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

Postmariposa | 22 Kwi 2015, 07:21

i tak na szybko, zanim pobiegnę do szkoły, zdjęcie księżyca z wczoraj :)
Załączniki
Pierwsze zdjęcie nocnego nieba: moon i aldebaran 2.jpg
 
Posty: 11
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 19:24

 

PostblackMasoon | 22 Kwi 2015, 08:33

Jeżeli chcesz robić zdjęcia planet, to musisz ustawiać bardzo krótkie czasy, grubo poniżej sekundy ;)
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

Postmarcin.p1 | 22 Kwi 2015, 12:27

mariposa napisał(a):i tak na szybko, zanim pobiegnę do szkoły, zdjęcie księżyca z wczoraj :)


Za bardzo wyostrzone, aż biała obwódka sie pojawiła. :roll:
SW150/1200,150/750 Redcat 51, EQ5 SynScan GoTo
MPCC Mark 3, ZWO ADC
Optolong L-PRO 2", L-extreme 2"
GSO 2,5,TeleVue Powermate 2,5x
GUIDING: Asi 120 mini, Luneta 50/172
ZWO guider 30/210,
Asi 533MC-P, ASI 224 mc
CANON 300D,77D,1100d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 464
Rejestracja: 27 Gru 2013, 18:56
Miejscowość: Jasło

 

Postkomprez | 22 Kwi 2015, 22:59

Sądząc po fotce ... to albo robisz to projekcją okularową albo masz kiepską ostrość ustawioną ..
W samym ognisku Canona bez żadnej projekcji okularowej ten księżyc powinien wyjść jak przysłowiowa żyleta ...
Oto mój tylko 1 klatka przez barlowa 2x
Załączniki
Pierwsze zdjęcie nocnego nieba: ks_resize.jpg
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Postmariposa | 23 Kwi 2015, 07:01

komprez napisał(a):Sądząc po fotce ... to albo robisz to projekcją okularową albo masz kiepską ostrość ustawioną ..
W samym ognisku Canona bez żadnej projekcji okularowej ten księżyc powinien wyjść jak przysłowiowa żyleta ...
Oto mój tylko 1 klatka przez barlowa 2x



Być może jakość chińskiego teleskopu nie pozwala na więcej.
Zdjęcie robiłam tak: Canon 300D bez obiektywu, podłączony adapter T2 i do złączki okularowej wsadzony okular 25mm. Dodam że ok 20.00 to zdjęcie było robione więc nawet półmroku jeszcze nie było.

Czy można bez wkładania okularu do tej złączki coś zdziałać? Bez niego wogóle nie mogę wyostrzyć w wizjerze żadnego obiektu , nawet z Barlowem(oczywiście bez założonego obiektywu którego nijak nie da się użyć w zestawie)
 
Posty: 11
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 19:24

 

Postkomprez | 23 Kwi 2015, 07:28

Prawdopodobnie (też miałem kiedyś pożyczony taki teleskop jak Ty masz) nie wyostrzysz dlatego
że punkt ostrzenia masz kawałeczek wgłąb wyciągu okularowego.
Musiała być zainwestować i podnieść lustro główne tak aby ten punkt wyszedł w miejscu a nawet kawałek dalej
gdzie znajdować się będzie matryca aparatu.

Ale dziwi mnie fakt że z barlowem Ci nie ostrzy .. jaki to barlow ? napisz coś więcej o sprzęcie który posiadasz ;)
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Postmariposa | 23 Kwi 2015, 07:49

To był pierwszy zakup teleskopu i raczej traktuję go jako punkt zaczepny dla dalszej drogi w tym hobby. Jakiś tydzień po zakupie zdałam sobie sprawę że czeka mnie kolejny zakup.
Mówię o tym teleskopie i o okularach do niego załączonych:
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1383&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_N-130/900_EQ-2_(SK1309EQ2)

Do tego Pierścień T2 (M42x0,75) Image


Złączka projekcyjna okularowa TPL 1,25" / T2 (M42x0,75) Image

Po złączeniu wszystkiego do kupy wygląda to tak : Image

No i oczywiście Canon 300D, który swoje już przeżył.
 
Posty: 11
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 19:24

 

Postkomprez | 23 Kwi 2015, 08:33

No i fajnie ;) mój setup wygląda prawie identycznie z tym że ja montuje aparat bezpośrenio pod wyciąg z którego wykręcam złączkę 1,25cala
przez tę przystawkę projekcyjną nic w zasadzie nie robię ponieważ nie daje ona pozytywnych efektów z duża matrycą w aparacie...

Barlowa masz z zestawu 1,25'' ? jeśli tak ... to zainwestuj sobie w używanego GSO 2 calowy są bardzo dobre
i w miare tanie.
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Postmariposa | 23 Kwi 2015, 20:37

komprez napisał(a):No i fajnie ;) mój setup wygląda prawie identycznie z tym że ja montuje aparat bezpośrenio pod wyciąg z którego wykręcam złączkę 1,25cala
przez tę przystawkę projekcyjną nic w zasadzie nie robię ponieważ nie daje ona pozytywnych efektów z duża matrycą w aparacie...

Ciężko mi zrozumieć co wykręcasz. Nawykręcałam się każdego elementu i po pierwsze nic nie trzyma się kupy, i z ostrością dalej problem.

Możesz oznaczyć na np. zdjęciu które wcześniej dodałam co ujmujesz?
 
Posty: 11
Rejestracja: 18 Kwi 2015, 19:24

 

Postkomprez | 24 Kwi 2015, 07:25

Ja mam inny wyciąg i inaczej jest zbudowany (jak każdy innego producenta)
Mogę Ci to pokazać na innej fotce np jak wrócę po pracy do domu to ustrzelę Ci jak ja to montuje.

Ale możesz sprawdzić czy na tym srebrym elemencie wychodzącym już z teleskopu nie ma czasem gwintu wewnętrznego/zewnętrznego. Z reguły można tam przykręcić coś.
Ale tak jak pisałem ... na tej tubie bez barlowa nic nie wyostrzysz (sam sprawdzałem pare lat temu również na kilka sposobów) Jedynym patentem to podniesienie lustra głównego o 2-3cm jeśli się nie myle ale to już sama tego nie zrobisz no chyba że jesteś łepską dziewczyną ze zdolnościami manualnymi ;)
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Postmpknap | 05 Lip 2015, 12:25

Że się podłączę. Komprez, czy możesz wstawić fotkę jak u ciebie wygląda połączenie aparatu z wyciągiem? Bo mam ten sam problem. Już wszystko powykręcałem i wciąż brakuje 0.5-1 cm by wyostrzyć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 65
Rejestracja: 17 Mar 2015, 07:06

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 178 gości

AstroChat

Wejdź na chat