Dziwna poświata w kadrze, mój wielki problem

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostNvU | 08 Maj 2015, 17:42

Witam, Koledzy może znacie problem który posiadam i pomożecie mi go rozwiązać. Mianowicie robiąc zdjęcia zestawem MT-800+ Eos 450d wraz z korektorem komy na dole kadru pojawia mi się takie dziwne cienie, robiąc dark-i nie mam czegoś takiego więc wykluczam tutaj nagrzanie się matrycy.
Co do kadru jest to jedna klatka M101 180s iso 800
Załączniki
Dziwna poświata w kadrze, mój wielki problem: 101.jpg
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzloty_2000 | 08 Maj 2015, 19:43

Z jakim czasem darki robisz a z jakim była robiona ta załączona fotka. Na razie oglądając na tablecie to wygląda to jak ewidentne nagrzewanie się matrycy. Może to być jeszcze jakieś lewe światło jeśli mówimy o lewym dolnym rogu. Pamiętać należy, że przy rejestracji jakiegokolwiek rozproszonego światła matryca grzeje się inaczej niż przy równomiernie rozłożonym oświetleniu.
Jak wykąpie dzieciaka i pójdzie spać to oglądnę na normalnym wyświetlaczu i może coś jeszcze dopiszę.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postmpknap | 08 Maj 2015, 20:26

Może kończy się migawka, lub lustro się nie domyka. Mi do połowy kadru czarne wychodziło. Serwisy Canona diagnozowali jedno lub drugie, i szacowali koszt naprawy na 400-500 zł. Ale...
Ściągnij obiektyw. Delikatnie podnoś lustro (to które od razu zobaczysz). Jeśli pod spodem zobaczysz drugie małe lustro, spróbuj to mniejsze wcisnąć w to większe tak aby podnosząc to większe jednocześnie podnosiły się obydwa . U mnie to zadziałało.
Nie znam się na aparatach, nie wiem co zrobiłem, i nie miałem nic do stracenia bo tego canona 300D kupiłem za 200 zł.
Może zanim to zrobisz niech fachowcy się wypowiedzą.
Awatar użytkownika
 
Posty: 65
Rejestracja: 17 Mar 2015, 07:06

 

PostNvU | 08 Maj 2015, 20:53

Darki były robione również z czasami klatek czyli od 120 do 180s i na darkach widac hot pixele oraz idealnie czarne tlo. Aparat ma jakieś 4500 zdjęć na liczniku, robiąc zdjecia z seryjnym obiektywem wszystko jest ok, tylko przy połączeniu do tuby takie jajko się dzieje, tak teraz mysle czy to nie wina wyciągu, zracji tego że ostrość łapie jakiś centymetr od pozycji domowej. Dodam ze przy innych ds-ach jest podobnie. Myślałem ze to wina grzania sie matrycy, ale ekran LCD został wyłączony i tylko czerwona led-a świeci podczas naświetlania.
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postmpknap | 08 Maj 2015, 21:05

więc jeśli na normalnym obiektywie nic się nie dzieje to wycofuję swoją teorię.
Awatar użytkownika
 
Posty: 65
Rejestracja: 17 Mar 2015, 07:06

 

Postzloty_2000 | 08 Maj 2015, 21:16

NvU napisał(a): Aparat ma jakieś 4500 zdjęć na liczniku, robiąc zdjecia z seryjnym obiektywem wszystko jest ok, tylko przy połączeniu do tuby takie jajko się dzieje, tak teraz mysle czy to nie wina wyciągu, zracji tego że ostrość łapie jakiś centymetr od pozycji domowej. Dodam ze przy innych ds-ach jest podobnie. Myślałem ze to wina grzania sie matrycy, ale ekran LCD został wyłączony i tylko czerwona led-a świeci podczas naświetlania.


Jak łączona tuba z aparatem? Złączka T2? Jeśli tak to może być źle dokręcona złączka, niedokładnie wykonana złączka, jakieś problemy na gwincie i wpada Ci właśnie światło z diody led (zaklej ją czarną taśmą izolacyjną i cyknij parę zdjęć zobaczysz czy dalej pojawia się ten artefakt).

Możesz wrzucić gdzieś to zdjęcie w pełnej rozdzielczości najchętniej "na surowo" czyli bez obróbki lub wołania jeśli to RAW. Bo na tej miniaturce zdjęcie dla mnie w całości ma dziwnie czerwony zafarb plus nienaturalnie ciemny pas w całym dole zdjęcia.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostNvU | 08 Maj 2015, 21:44

Złączka jest na takim samym gwincie jak zwykły obiektyw do tego dochodzi korektor komy, jutro wrzucę zdjecia w rawie, mam dwie takie złączki, pierwsza to zlacze i w nią nakręcam korektor i to do wyciągu, druga to Złączka i kawalek alu co wchodzi do wyciągu, w obu przypadkach to samo się dzieje, jutro muszę jakies testy zrobić bo cos mi się nie podoba jakość tego co wyprawia aparat z teleskopem
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzloty_2000 | 08 Maj 2015, 21:47

Spróbuj zakleić tę nieszczęsną diodę a by nie świeciła w trakcie naświetlania kadru i zobacz jaki będzie efekt.
Aha, a czym sprawdzałeś ilość "kłapnięć" migawki?
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postkaczor_ks | 08 Maj 2015, 21:54

Mi to wygląda jednak na aparat. Bo przecież wszystkie elementy w teleskopie sa okrągłe i gdyby te elementy miały zaszkodzić to raczej efekt byłby widoczny po rogach klatki. Tu ewidentnie szkodzi coś co jest proste. Lustro lub migawka. Może lustro wadzi o adapter ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostNvU | 08 Maj 2015, 23:23

Spróbuj zakleić tę nieszczęsną diodę a by nie świeciła w trakcie naświetlania kadru i zobacz jaki będzie efekt.Aha, a czym sprawdzałeś ilość "kłapnięć" migawki?
z tym że ta dioda jest z samego rogu aparatu, przy fotografii burz nie ma takiego efektu. Aparat mam od nowości i nigdy nie zerowałem numerowania zdjęć.


 Mi to wygląda jednak na aparat. Bo przecież wszystkie elementy w teleskopie sa okrągłe i gdyby te elementy miały zaszkodzić to raczej efekt byłby widoczny po rogach klatki. Tu ewidentnie szkodzi coś co jest proste. Lustro lub migawka. Może lustro wadzi o adapter ?
gdyby to było lustro w aparacie to raczej przy kitowym obiektywie byłoby podobnie, sam sobie robiłem koalimacje, pchnięcie zwierciadlo gł pod astrofoto w teleskopie, sprawdzałem jak to wygląda i całkiem dobrze wyszło mi ustawienie.
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postkaczor_ks | 09 Maj 2015, 00:04

No właśnie przy kitowym obiektywie wcale nie musi tak być. Może nie znam się dobrze na optyce ale przy długoogniskowym teleskopie ognisko jest w innym miejscu niż przy krótkoogniskowym aparacie. Światło z teleskopu biegnie szerszym strumieniem w okolicach lustra aparatu niż w przypadku obiektywu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostMateuszW | 09 Maj 2015, 00:38

Zaraz zaraz, ale o czym my właściwie rozmawiamy? Problem jest w tej czerwonej poświacie w lewym dolnym rogu, czy tym czarnym pasku z zielenią nad nim u dołu zdjęcia?

Jeśli chodzi o czerwień, to wygląda to na zwykły AMP glow i ja bym się tym nie przejmował. Na darku (z takimi samymi parametrami) powinno być takie samo zaczerwienienie. Może wrzuć tutaj darka. Canon bez AMP glow to jak żołnierz bez karabinu :)

A jeśli rozmawiamy o tym czarnym pociemnieniu na dole, to wygląda to jak jakieś potężne winietowanie i to jest zdecydowanie coś, co powinno niepokoić. Moja teoria jest taka, że lustro się nie podnosi do końca. Ewidentnie coś włazi w kadr. Co prawda w jaśniejszych teleskopach takie winietowanie wyłazi przy sprawnym sprzęcie, ale to jest w tubach typu f/3, f/2, a na f/4 raczej nie powinno być tego widać. Chodzi o to, że w jaśniejszej tubie stożek światła ma większy kąt i zahacza o lustro, które jest poprawnie otwarte. Ale w Twojej tubie raczej nie powinno tak być.

Zobacz i zrób zdjęcie, jak możesz, jak wygląda podniesione lustro w czasie naświetlania. Po prostu odkręć obiektyw, włącz długie naświetlania i zerknij do środka.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostNvU | 09 Maj 2015, 01:11

kaczor_ks napisał(a):No właśnie przy kitowym obiektywie wcale nie musi tak być. Może nie znam się dobrze na optyce ale przy długoogniskowym teleskopie ognisko jest w innym miejscu niż przy krótkoogniskowym aparacie. Światło z teleskopu biegnie szerszym strumieniem w okolicach lustra aparatu niż w przypadku obiektywu.

Ale czy to lustro w eosie?, w dzień jak podepnę do teleskopu aparat i na dalekich obiektach wszystko wygląda normalnie, bez żadnego fikuśnych prześwietleń czy też ciemniejszego paska na dole kadru

[quote][ Zaraz zaraz, ale o czym my właściwie rozmawiamy? Problem jest w tej czerwonej poświacie w lewym dolnym rogu, czy tym czarnym pasku z zielenią nad nim u dołu zdjęcia?Jeśli chodzi o czerwień, to wygląda to na zwykły AMP glow i ja bym się tym nie przejmował. Na darku (z takimi samymi parametrami) powinno być takie samo zaczerwienienie. Może wrzuć tutaj darka. Canon bez AMP glow to jak żołnierz bez karabinu A jeśli rozmawiamy o tym czarnym pociemnieniu na dole, to wygląda to jak jakieś potężne winietowanie i to jest zdecydowanie coś, co powinno niepokoić. Moja teoria jest taka, że lustro się nie podnosi do końca. Ewidentnie coś włazi w kadr. Co prawda w jaśniejszych teleskopach takie winietowanie wyłazi przy sprawnym sprzęcie, ale to jest w tubach typu f/3, f/2, a na f/4 raczej nie powinno być tego widać. Chodzi o to, że w jaśniejszej tubie stożek światła ma większy kąt i zahacza o lustro, które jest poprawnie otwarte. Ale w Twojej tubie raczej nie powinno tak być. Zobacz i zrób zdjęcie, jak możesz, jak wygląda podniesione lustro w czasie naświetlania. Po prostu odkręć obiektyw, włącz długie naświetlania i zerknij do środka. /quote]
Chodzi mi o czarne pociemnienie na dole kadru. Tak jak mówisz Kolego, dziś zrobie naswietlanie, nagram filmik i umieszczę na forum,.
Ale czemu na tym czarnym pasku widać gwiazdy, skoro lustro nie do końca się podnosi?
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postkaczor_ks | 09 Maj 2015, 08:55

Tak. Chodzi o lusterko w aparacie. Przy jasnych zdjęciach ten efekt może się tak nie uwidaczniać. Z resztą jeżeli byłby to problem teleskopu to spróbuj odwrócić "do góry nogami" aparat w wyciągu. Jeżeli skaza będzie ciągle w tym samym miejscu to będzie wiadomo że wina leży po stronie aparatu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostNvU | 09 Maj 2015, 14:49

Fotki podczas naświetlania, gdzie wygląda mi wszystko z lustrem na ok, a czy możliwe że przez wizjer światło wpadało ?
na szybkiego materiał ok 45minut z iso 800
za chwilkę wrzuce raw'a z czasu 180s iso 800
Załączniki
Dziwna poświata w kadrze, mój wielki problem: m101.jpg
Dziwna poświata w kadrze, mój wielki problem: 20150509_142813.jpg
Dziwna poświata w kadrze, mój wielki problem: 20150509_142555.jpg
Dziwna poświata w kadrze, mój wielki problem: 20150509_142410.jpg
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzloty_2000 | 09 Maj 2015, 15:48

NvU napisał(a):Fotki podczas naświetlania, gdzie wygląda mi wszystko z lustrem na ok, a czy możliwe że przez wizjer światło wpadało ?
na szybkiego materiał ok 45minut z iso 800
za chwilkę wrzuce raw'a z czasu 180s iso 800


NvU patrząc na pierwsze zdjęcie wydaje się jakby w jednym miejscu wpadało światło do matrycy, gdzieś Ci nie do końca może dobrze pasować całość układu(dlatego wspominałem o tym byś zasłonił diodę i zrobił jeszcze raz zdjęcie). Inna sprawa to czy matryca nie jest uszkodzona.

Co do wpadania światła przez wizjer... Jak robisz zdjęcie to i tak cały układ się zmienia. Podnosi się lustro i otwiera migawka aby naświetlić matrycę (a jak się nie mylę wizjer masz elektroniczny a nie optyczny). Lustro de-facto jest po to abyś widział obraz w wizjerze (tak najprościej), trudno coś więcej powiedzieć, bo zrobiłeś fotki matrycy z podniesionym lustrem, weź zdejmij obiektyw przy wyłączonym zasilaniu i cyknij fotkę jak wygląda lustro w spoczynku później włącz zasilanie i strzel fotkę (nie wiem ale powinno udać się to bez obiektywu) i nie wyłączając aparatu cyknij drugą fotę lustra, bo może rzeczywiście jest jakiś feler przy jego pracy i będzie widać różnice w położeniu.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostNvU | 09 Maj 2015, 16:00

zloty_2000 napisał(a):
NvU napisał(a):Fotki podczas naświetlania, gdzie wygląda mi wszystko z lustrem na ok, a czy możliwe że przez wizjer światło wpadało ?
na szybkiego materiał ok 45minut z iso 800
za chwilkę wrzuce raw'a z czasu 180s iso 800


NvU patrząc na pierwsze zdjęcie wydaje się jakby w jednym miejscu wpadało światło do matrycy, gdzieś Ci nie do końca może dobrze pasować całość układu(dlatego wspominałem o tym byś zasłonił diodę i zrobił jeszcze raz zdjęcie). Inna sprawa to czy matryca nie jest uszkodzona.

Co do wpadania światła przez wizjer... Jak robisz zdjęcie to i tak cały układ się zmienia. Podnosi się lustro i otwiera migawka aby naświetlić matrycę (a jak się nie mylę wizjer masz elektroniczny a nie optyczny). Lustro de-facto jest po to abyś widział obraz w wizjerze (tak najprościej), trudno coś więcej powiedzieć, bo zrobiłeś fotki matrycy z podniesionym lustrem, weź zdejmij obiektyw przy wyłączonym zasilaniu i cyknij fotkę jak wygląda lustro w spoczynku później włącz zasilanie i strzel fotkę (nie wiem ale powinno udać się to bez obiektywu) i nie wyłączając aparatu cyknij drugą fotę lustra, bo może rzeczywiście jest jakiś feler przy jego pracy i będzie widać różnice w położeniu.


Teraz dokładniej patrzyłem na wszystkie zdjęcia co były robione, to nie na wszystkich tak mam, wybrałem bez tego cienia za chwilę złoże i zobacze jak to wygląda, co do aparatu to nigdy nie upadł, wiec ręce już opadają co się z tym dzieje
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzloty_2000 | 09 Maj 2015, 16:07

NvU napisał(a):Teraz dokładniej patrzyłem na wszystkie zdjęcia co były robione, to nie na wszystkich tak mam, wybrałem bez tego cienia za chwilę złoże i zobacze jak to wygląda, co do aparatu to nigdy nie upadł, wiec ręce już opadają co się z tym dzieje


Spokojnie, to że nie upadł to dobrze. To może być wszystko, a my dywagujemy nie widząc pacjenta na żywo. Podrzucamy Tobie wszystkie pomysły jakie wpadają mnie i innym do głowy. Może się okazać, że to naprawdę jakaś pierdoła na którą do tej pory nie zwracałeś uwagi (niedokładnie spasowane części układu, a może serio coś z wyciągiem). Po prostu musisz spokojnie i po kolei sprawdzać wszystkie możliwe pomysły nasze i Twoje i w końcu da się znaleźć rozwiązanie.

A jeszcze jedno mi przyszło - może światło z boku w teleskop wpadło? Ktoś zapalił gdzieś światło, albo jakaś latarnia albo nie wiem co jeszcze. Bo skoro nie na wszystkich zdjęciach to występuje, to znaczy że jest jakiś czynnik losowy a nie stały :-)
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postmpknap | 09 Maj 2015, 16:23

to w środku aparatu, z kolorowymi plamkami to matryca? czy małe lustro które można fizycznie podnieść do góry?
Awatar użytkownika
 
Posty: 65
Rejestracja: 17 Mar 2015, 07:06

 

Postzloty_2000 | 09 Maj 2015, 18:43

mpknap napisał(a):to w środku aparatu, z kolorowymi plamkami to matryca? czy małe lustro które można fizycznie podnieść do góry?


Dokładnie to kolorowe to matryca. Jak się przyglądniesz to lustro widać ponad matrycą, jest podniesione tak jak do czyszczenia matrycy (w większości aparatów jest tryb podniesienia lustra do czyszczenia)
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postmpknap | 09 Maj 2015, 19:33

no to w sumie z lustrem chyba ok. Próbowałem zanalizować sytuację pod kątem mojej usterki. Nie wiem jak w innych modelach to jest ale u mnie to lustro składa się tak na prawdę z dwóch luster. Tak jakby jedno włożone w drugie. U mnie się rozłączyło mocowanie jednego w drugim i tylko to większe się podnosiło a pozostawało to mniejsze i chrzaniło kadr. Wcisnąłem jedno w drugie i dopóki nie potrząsne mocniej aparatem i nie rozwarstwią się ponownie działa prawidłowo wszystko.
Awatar użytkownika
 
Posty: 65
Rejestracja: 17 Mar 2015, 07:06

 

Postg.b. | 09 Maj 2015, 20:01

Może przez wizjer wpada lewe światło?
Meade LB 12"+ podwórko
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 02 Cze 2014, 21:37
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

PostMateuszW | 09 Maj 2015, 20:15

zloty_2000 napisał(a): (a jak się nie mylę wizjer masz elektroniczny a nie optyczny).

Wizjery w lustrzankach są optyczne niejako z definicji. Elektroniczne to te protezy w kompaktach (w zasadzie są to małe wyświetlacze LCD).
mpknap napisał(a):Nie wiem jak w innych modelach to jest ale u mnie to lustro składa się tak na prawdę z dwóch luster.

Tak, lustra lustrzanek to tak naprawdę dwa lustra połączone ze sobą, które powinny się chować równocześnie.
g.b. napisał(a):Może przez wizjer wpada lewe światło?

Lewe światło może wpadać, ale ja osobiście nigdy sie jeszcze nie spotkałem, żeby to było widoczne u mnie a fotce. Choć na forum były takie przypadki. Większość światła z wizjera zasłania podniesione lustro, ale coś tam się może wcisnąć. Ale poświata z lustra to powinno być sporej wielkości pojaśnienie, a nie małe zaczerwienienie w orku, a tym bardziej pociemnienie u dołu. Także to raczej ślepy trop.
Jeśli to ta czerwona dioda, to światło od niej może ewentualnie wpadać od środka korpusu, a to że świeci na wewnątrz ne ma żadnego znaczenia i jej zaklejanie nic nie da. Ale gdyby dioda była felerna, to już wielu by miało z tym problem.

Moim zdaniem ta czerwień u dołu to ewidentnie amp glow. Na pewno nie ma tego na darku?

Po tych zdjęciach lustra nie jestem na 100% przekonany, czy jest ono całkiem podniesione. Spróbuj włączyć długie naświetlanie i palcem lekko docisnąć lustro do góry - jak pójdzie wyżej, to znaczy, że nie podnosi się do końca.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostNvU | 09 Maj 2015, 20:43

Jeśli chodzi o lustro to robiłem test, naświetlanie i próbowałem paluchem bardziej dźwigać lustro, szlo o 1mm ale u góry jest tak jakby szczoteczka i juz sie o to spiera, ale wracało do tej samej pozycji, ladnie sie wszystko chowa, zero zacięć. Tak teraz mysle, teleskop był prawie pod kątem 90 stopni w stosunku do ziemi, ja mialem tableta na kolanach do sterowania aparatem a lustro gł bylo na poziomie 80cm od ziemi, moze cos wpadło z ekranu tableta, ale fakt jak mówicie ze byłoby to przeswietlone a tu odwrotnie, na darkach tez mi sie coś takiego pojawia, tak mysle czy z czasem naświetlania się to nie wiąże.
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postzloty_2000 | 09 Maj 2015, 20:56

NvU napisał(a): Tak teraz mysle, teleskop był prawie pod kątem 90 stopni w stosunku do ziemi, ja mialem tableta na kolanach do sterowania aparatem a lustro gł bylo na poziomie 80cm od ziemi, moze cos wpadło z ekranu tableta, ale fakt jak mówicie ze byłoby to przeswietlone a tu odwrotnie, na darkach tez mi sie coś takiego pojawia, tak mysle czy z czasem naświetlania się to nie wiąże.


Sprawdź inne zdjęcia, które robiłeś w podobnych ustawieniach siebie i teleskopu, bo może to okazać się problemem. Czas naświetlania, być może ale takie artefakty pojawiają się najczęściej od jakiegoś czasu wzwyż a Ty o tym nie wspominałeś wcześniej :-)
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat