Dziwna poświata w kadrze, mój wielki problem

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostNvU | 09 Maj 2015, 22:37

Na innych zdjeciach od czasu do czasu się cosik pojawi, w poniedzialek zrobię testy ze sprzętem, trochę dalej od teleskopu, zasłonę wizjer i tyl teleskopu, albo będzie coś z koalimacją, bo sam to robiłem, może lustro wtórne za bardzo coś poza polem widzi, chodź na gwiazdach jest dobrze :)
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

PostEl Mecánico | 10 Maj 2015, 16:15

Jeszcze jeden trop: ugięcie tuby razem z wyciągiem pod wpływem masy aparatu i wchodzi winieta w kadr. Rozwiązanie: wręgi (bafle) w okolicy wyciągu.
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postdominikrd | 10 Maj 2015, 17:04

Raczej wątpliwe aby Canon spowodował aż takie ugięcia. U mnie czegoś takiego nie było.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostMateuszW | 10 Maj 2015, 23:46

Zwykłe winietowanie powinno być kołowe, a tutaj jest ewidentnie prosta linia, co wskazuje na coś w torze optycznym (prawdopodobnie lustro). Zgadza się też strona (dół kadru), bo lustro jest na górze, ale aparat odwraca obraz padający na matrycę.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostNvU | 11 Maj 2015, 22:37

koledzy, jestem aktualnie robieniu testow, taki Sam kadr, czasy i iso, wydaje sie ze to wina swiatla ktore gdzies bladzilo, tym razem nie ma tej zmory ;). jesli to sie potwierdzi to napisze ;), przepraszam za barak polskich znakow
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Postg.b. | 12 Maj 2015, 12:00

W moim przypadku nie domyka się lustro af "Canon 300d" przez co powstał cień na dole kadru czyli na górze matrycy a gdy podnosiło się prawie do końca w niekorzystnych warunkach powstawały różne duchy... brakowało 2mm. Obecnie zaklejone. Jest ok.
Meade LB 12"+ podwórko
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 02 Cze 2014, 21:37
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

PostTomek 76 | 12 Maj 2015, 13:41

W ubiegłym roku milem podobny dylemat i okazało się że był to defekt aparatu.Nie zawsze,ale co jakiś czas lustro nie podnosiło się tak jak trzeba.Niby wyglądało to tak jak u Ciebie na fotkach,że się zamknęło,ale z lekkim opóźnieniem.Na Żytniej tylko to potwierdzili-mechanizm napinania lustra i otwierania migawki do wymiany po 34 tysiącach strzałów,a więc nie wiele.Podkreślam,z obiektywem nie było to widoczne.
Żadna dioda z aparatu nie będzie przeszkadzać.Pierwszy raz coś takie słyszę.Wizjer w czasie otwarci migawki i podniesienia lustra jest "martwy".
Może i wyciąg też się ugina-korektor i aparat trochę waży,ale wówczas inaczej by to na zdjęciach wyglądało.
Zrób jeszcze fotkę samo body +teleskop (chyba że robiłeś a ja przegapiłem to w poście)
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

Postzloty_2000 | 12 Maj 2015, 14:21

Tomek 76 napisał(a):W ubiegłym roku milem podobny dylemat i okazało się że był to defekt aparatu.Nie zawsze,ale co jakiś czas lustro nie podnosiło się tak jak trzeba.Niby wyglądało to tak jak u Ciebie na fotkach,że się zamknęło,ale z lekkim opóźnieniem.Na Żytniej tylko to potwierdzili-mechanizm napinania lustra i otwierania migawki do wymiany po 34 tysiącach strzałów,a więc nie wiele.Podkreślam,z obiektywem nie było to widoczne.
Żadna dioda z aparatu nie będzie przeszkadzać.Pierwszy raz coś takie słyszę.Wizjer w czasie otwarci migawki i podniesienia lustra jest "martwy".
Może i wyciąg też się ugina-korektor i aparat trochę waży,ale wówczas inaczej by to na zdjęciach wyglądało.
Zrób jeszcze fotkę samo body +teleskop (chyba że robiłeś a ja przegapiłem to w poście)


Tutaj ogólnie jest dużo możliwości. Dioda z aparatu może dawać "lewe" światło bo a nóż odbija się tak, że gdzieś jej poblask wpada, albo jest mikroskopijna nieszczelność.
To, że lustro się nie podnosi do końca chciałem napisać dopiero po oglądnięciu zdjęcia w full rozdzielczości, bo równie dobrze może to być równy dach budynku/horyzont czy coś innego.
Czasem bywa, że lustro fiksuje przy konkretnym ustawieniu aparatu względem ziemi, sam czasem miałem to przy robieniu makro, nagle okazywało się, że lustro nie kłapie mi na słuch jak potrzeba a zaraz później było widać na zdjęciu, że moje karkołomne ustawienia jednak nie są strawialne dla aparatu.
Myślę jeszcze, że warto sprawdzić system podniesienia lustra i warto byłoby przypomnieć sobie w jakich warunkach atmosferycznych były robione zdjęcia z artefaktami. Możliwe, że kombinacja temperatury i wilgotności miała wpływ na pracę mechanizmu lustra (choć nie powinno, ale nauczyłem się, że wszystko może się zdarzyć).
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostNvU | 12 Maj 2015, 22:33

Powiem wam, że ten defekt jak występuje przy czasie 150s, ale znów nie zawsze, od czasu do czasu przy innym czasie, także coś w aparacie musi być, postaram się wrzucić od nowa firmware.
co do ugięcia wyciągu to nie za bardzo, bo przy złączce bez korektora komy było podobnie, wkradała się ta poświata.
postaram się odwiedzić Astrokraka aby sprawdzili kolimacje teleskopu i zmniejszy okrąg poszukiwań.
jutro w pracy przesmaruje mechanizm podnoszenia suchym smarem :)
"Cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko, co piękne"
Soligor MT-800 na EQ3 + Canon EOS 450D + Napęd + Plossl 25mm + LV2,5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 482
Rejestracja: 19 Sie 2006, 12:47
Miejscowość: Proszowice

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat