M51 - Witam wszystkich

PostSzymonP | 17 Maj 2015, 12:50

Witam wszystkich.
Od dłuższego czasu stawiam pierwsze kroki w astrofotografii. Ponieważ większość porad czerpałem z tego forum/internetu chciałbym przedstawić efekty moich zmagań.

Poniżej załączam zdjęcie M51 które wykonałem dn. 15.05.2015 30km od Warszawy w miejscowości Dębę nad samym brzegiem rzeki Narew. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze. Mam jednak kilka pytań:

1. Pomimo użycia Flatów w tle widoczne są pionowe pasy. Wydaje mi się że pochodzą z klatek o długości 40sek ponieważ bez tych klatek wszystko jest ok. Czy spotkaliście się kiedyś z podobnym efektem? Jak sobie z tym poradzić?
2. Jak dużo Flatów wykonujecie i czy robicie to podczas każdej sesji?
3. Nie trudno zauważyć, że przydałby mi się korektor komy. Jednak gwiazdy w lewym dolnym rogu załączonego zdjęcia są znacznie bardziej przesunięte niż na pozostałych brzegach. Czy korektor komy będzie zdolny pozbyć się tych błędów? Czy opisana różnica wynika tylko z błędu komy czy również z nieprawidłowej kalibracji sprzętu (ostrość, kolimacja itp.)?
4. Zauważyłem, że na różnych monitorach zdjęcie ma różny kontrast. Skutkuje to tym, ze po obróbce i przesłaniu zdjęcia np. na komórkę albo do znajomego zdjęcie wyraźnie odbiega od założonego efektu (zbyt duży kontrast). Czy jest jakiś sposób radzenia sobie z tym? np. jakaś baza ustawień kalibracyjnych ekranu (kolor, gamma) które "dostosują mój ekran do normy".

Setup:
GSO 150/750, EQ3-2, Canon 350D
Light: 31x40sek + 21x90sek
Dark: 3x90sek + Flaty
Załączniki
M51 - Witam wszystkich: M51_SzymonP.jpg
GSO 150/750 - EQ3-2 - Canon 350unmod
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 Maj 2015, 11:43
Miejscowość: Warszawa

 

PostJanusz_P. | 22 Maj 2015, 18:01

Galaktykę ładnie obrobiłeś zważywszy na krótkie ekspozycje naprawdę sporo wyszło ale korektor komy będzie tu jak widzisz konieczny...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkaczor_ks | 22 Maj 2015, 18:55

Co do kolorów i kontrastu trzeba by zastosować monitor kalibrowalny tylko takie monitory są zazwyczaj drogie. Używają ich profesjonalni graficy i drukarnie. Z popularniejszych producentów masz Eizo lub iiyama. Ale nie oznacza to że wszystkie monitory tych firm są do tego stworzone. Nie zmienia to jednak faktu że pomimo wyboru takiego monitora nie przyniesie to porządanego efektu jeżeli twoje prace będą prezentowane w internecie. Co z tego że twoje zdjęcie będzie idealnie wykonane jeśli urządzenie odbiorcze (telefon lub komputer kolegi) nie będzie już tak idealny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postfizyk5 | 22 Maj 2015, 20:28

Witam
Zdjęcie jest super.
Sam niedawno próbowałem M51 focić, ale takiego efektu nie udało mi się osiągnąć.

Powiedz Szymon jak ustawiasz ostrość?
Ile czasu poświęcasz na ustawienie ostrości?

Jak ustawiałeś, jak masz ustawiona kolimacje teleskopu?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostSzymonP | 24 Maj 2015, 22:01

Janusz_P. napisał(a):Galaktykę ładnie obrobiłeś zważywszy na krótkie ekspozycje naprawdę sporo wyszło ale korektor komy będzie tu jak widzisz konieczny...

Jeszcze trochę minie zanim zdecyduje się na następne zakupy, w tym korektora komy. Dopiero stawiam pierwsze kroki w astronomii/astrofoto i przede mną cała masa obiektów do uchwycenia dzięki, którym mam sporą frajdę z tego hobby. No chyba że trafi się jakaś okazja... :)

kaczor_ks napisał(a):Co do kolorów i kontrastu trzeba by zastosować monitor kalibrowalny tylko takie monitory są zazwyczaj drogie. Używają ich profesjonalni graficy i drukarnie. Z popularniejszych producentów masz Eizo lub iiyama. Ale nie oznacza to że wszystkie monitory tych firm są do tego stworzone. Nie zmienia to jednak faktu że pomimo wyboru takiego monitora nie przyniesie to porządanego efektu jeżeli twoje prace będą prezentowane w internecie. Co z tego że twoje zdjęcie będzie idealnie wykonane jeśli urządzenie odbiorcze (telefon lub komputer kolegi) nie będzie już tak idealny.

Myślałem raczej o mniej kosztownych metodach:) Niestety mój laptop (Lenovo G770) ma fatalną matrycę z kiepskimi kątami. Myślę że najłatwiej/najszybciej będzie ustawić go obok porządnego monitora, który byłby wzorem do kalibracji. Jasne, każdy monitor może być różnie ustawiony, ale mój zdecydowanie odbiega od średniej.

fizyk5 napisał(a):Witam
Zdjęcie jest super.
Sam niedawno próbowałem M51 focić, ale takiego efektu nie udało mi się osiągnąć.

Powiedz Szymon jak ustawiasz ostrość?
Ile czasu poświęcasz na ustawienie ostrości?

Jak ustawiałeś, jak masz ustawiona kolimacje teleskopu?

Pozdrawiam


Ostrość ustawiam metodą prób i błędów. Do tej pory używałem do tego podłączonego do lustrzanki komputera. Podgląd w aparacie jest wg mnie zbyt kiepski do oceny ostrości. Niestety niedawno padł mi port USB w canonie i ta metoda odpada Tym bardziej nad tym ubolewam ponieważ wolałem kierować całą sesją z komputera, przez APT gdzie miałem podgląd wykonywanych zdjęć.. Kombinowałem też z maską Bahtinova własnej roboty, ale wymaga ona jasnej gwiazdy w polu widzenia.

Tuż przed wykonaniem załączonego zdjęcia M51 zmieniłem Newtona z SW 150/1000 SK1501 na GSO150/750 i to była pierwsza sesja na tej tubie. Planowałem ustawiać ostrość w głupi trochę sposób: 1/ naleźć obiekt/miejsce na niebie (np star hoping) 2/ zamontować aparat 3/ ustawić ostrość używając podglądu zdjęć w canonie 4/ zgrać zdjęcie do komputera przez czytnik kart pamięci i sprawdzić jak wygląda. 5/ Poprawiać ostrość i wrócić do 4-go punktu. i tak przeiterować do uzyskania zadowalającego efektu :P

Zrobiłem to jednak inaczej.. Ponieważ to moja nowa tuba chciałem sprawdzić najpierw jak spisze się na jakiejś jasnej gwieździe. Okazało się, że gdy aparat nie był wyostrzony spajk na gwieździe wychodził rozdwojony/podwojony. Niestety nie mam już zdjęć pokazujących ten efekt. Kiedy udało mi się pozbyć podwojonego spajka okazało się, że ostrość jest ustawiona bardzo przyzwoicie i jeśli się nie mylę już nie musiałem jej poprawiać. Po ustawieniu ostrości nakierowałem teleskop na M51 za pomocą szukacza "na ślepo". Przy tej metodzie ustawienie ostrości zajęło mi chwilę. Jednak znalezienie obszaru nieba z M51 pochłonęło sporo bo jeszcze nie mam wyczucia jaką skalę pokazuje szukacz vs. to co pokazują mi mapki/stellarium itp.

M51 jest w bezpośrednim sąsiedztwie jasnej gwiazdy Benaznash więc stosunkowo łatwo ją znaleźć - zawsze blisko jest jakiś pewny punkt odniesienia. Dla obiektów trudniejszych do znalezienia metoda z iterowaniem na laptopie jest moim planem B ;P

A Ty jak sobie z tym radzisz?

Co do kolimacji to nic nie robiłem z tą tubą odkąd ją kupiłem. Planuje w wolnym czasie przygotować sobie coś na wzór tego: http://astrofotografia.republika.pl/Kol ... eskopu.htm żeby sprawdzić czy muszę coś działać. Do tej pory nie regulowałem kolimacji teleskopu, dlatego też w pierwszym poście pytałem czy po zdjęciu widać jakieś błędy optyczne wymagające takiej regulacji.
GSO 150/750 - EQ3-2 - Canon 350unmod
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 Maj 2015, 11:43
Miejscowość: Warszawa

 

Postkaczor_ks | 24 Maj 2015, 22:10

Co do portu usb sprawdź w aparacie złącze. Powinieneś widzieć w tym plasticzku na środku gniazda malutkie dziurki. W nich pracują styki w czasie wkładania i wyjmowania wtyczki. Zdaża się że te dziurki się zabrudzą i dany pin zostanie zblokowany przez co nie dotyka on styku w kabelku. Można próbować wyczyścić cienką igłą oczywiście na wyłączonym aparacie. Zweryfikuj też kabel. Bardzo często właśnie kable się psują. Najlepiej użyć jakiegoś nowego tylko porządnego bo te od badziewnych mp3-jek potrafią od nowości być padnięte.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostSzymonP | 24 Maj 2015, 22:22

kaczor_ks napisał(a):Co do portu usb sprawdź w aparacie złącze. Powinieneś widzieć w tym plasticzku na środku gniazda malutkie dziurki. W nich pracują styki w czasie wkładania i wyjmowania wtyczki. Zdaża się że te dziurki się zabrudzą i dany pin zostanie zblokowany przez co nie dotyka on styku w kabelku. Można próbować wyczyścić cienką igłą oczywiście na wyłączonym aparacie. Zweryfikuj też kabel. Bardzo często właśnie kable się psują. Najlepiej użyć jakiegoś nowego tylko porządnego bo te od badziewnych mp3-jek potrafią od nowości być padnięte.


Takie było moje pierwsze podejrzenie - zabrudzenie styków, ale igłą nie próbowałem ich przetrzeć. Próbowałem też różnych kabli. Komputer widzi urządzenie ale wyświetla komunikat, że nie jest w stanie go rozpoznać. Spróbuje jutro dokładniej przetrzeć te szczeliny igłą tak jak radzisz.
GSO 150/750 - EQ3-2 - Canon 350unmod
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 Maj 2015, 11:43
Miejscowość: Warszawa

 

PostSzymonP | 24 Maj 2015, 22:43

hmmm, przeczyściłem styki cieniutką igłą. Nadal pojawia się komunikat o błędzie (załączam zrzut ekranu). Będę wdzięczny gdyby ktoś wiedział jak to naprawić.... :)

M51 - Witam wszystkich: Canon_komunikat.png
Canon_komunikat.png (7.67 KiB) Obejrzany 852 razy
GSO 150/750 - EQ3-2 - Canon 350unmod
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 Maj 2015, 11:43
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości

AstroChat

Wejdź na chat