Kometa C/2015 F2 Polonia - Konkurs

PostTiamat | 20 Maj 2015, 23:22

Cześć,
odkryta przez Marcina Gędka, Michała Kusiaka, Rafała Reszelewskiego i mnie kometa C/2015 F2 Polonia jest już widoczna z półkuli północnej.
Kiedyś sobie wymyśliłem, marząc o odkryciu komety że chciałbym zrobić jakiś konkurs, w którym zadaniem byłoby sfotografowanie naszej komety. W końcu nadarzyła się taka okazja! :)
Może jest ktoś wśród Was, kto podjąłby się niełatwego zadani sfotografowania Polonii?

Jest to konkurs z symboliczną nagrodą, choć nie byle jaką. Jest nią butelka bardzo słodkiego wina z moich zasobów, która ma... 60 lat.
Jury konkursu będą moje dwie córki, Basia i Zosia, którym po zakryciu nazwisk autorów zdjęć pokarzę prace i każę wybrać najładniejsze ich zdaniem zdjęcie komety. Za męża zaufania weźmiemy Bogdana Jarzynę, który jeszcze nic nie wie, ale jako stary juror nie będzie mieć wyjścia:)
Myślę, że sensownym ostatecznym terminem niech będzie 30. czerwca.
Obiekt nie jest łatwy, gdyż ma mniej niż 14 magnitudo a noce są coraz to krótsze.
Następna okazja za 236 lat.
Dołączam do postu zdjęciu szlachetnej flaszki oraz wykonanej przez Janusza Wilanda mapki tego regionu, któremu jeszcze raz dziękuję :)
Konkurs konkursem ale przede wszystkim my będziemy wdzięczni wszystkim biorącym udział w tej zabawie za zrobienie zdjęcia komety!
Prace proszę wysyłać na mojego maila: michael.zolnowski@gmail.com
Pozdrawiam serdecznie
Michał Żołnowski - Tiamat
PS z racji rodzaju nagrody konkurs jest dla pełnoletnich :)
PS II Mam nadzieję, że Admini nie będą mieli nic przeciwko takiemu prywatnemu konkursowi:)
Załączniki
Kometa C/2015 F2 Polonia - Konkurs: POLONIA_mapa (1).png
Kometa C/2015 F2 Polonia - Konkurs: Rivesaltesed.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:26
Miejscowość: Kraków

Postriklaunim | 20 Maj 2015, 23:40

Efemerydy zaimportowane do Stellarium dają jej 10-11 mag teraz i w najbliższym czasie. Ciemną "ruchomą gwiazdę" powinno dać się uchwycić nawet i pod koniec roku ;)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostTiamat | 21 Maj 2015, 11:26

UWAGA!!!
Zgodnie z sugestią jednego z potencjalnych Konkursowiczów koniec konkursu przenoszę na ostatni dzien sierpnia. Są zatem dwa dodatkowe miesiące. Kometa będzie słabsza ale za to znacznie wyżej!;)
Niestety kometa ma około 14.5 mag.
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:26
Miejscowość: Kraków

PostArtir | 21 Maj 2015, 17:19

Wiek dobrego wina robi wrażenie, szczególnie że to jest własny wyrób :) Z chęcią będę polował na kometę i na sześćdziesiątkę 8)
Celestron 15x70, FujiFilm S9600, Canon 60Da, Tamron 70-300mm, NEQ6, Bresser AR152s, Pentaflex 80/400+QHY 5
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 24 Sty 2013, 00:28
Miejscowość: Szczecin

Postjutomi | 21 Maj 2015, 21:13

Artir napisał(a):Wiek dobrego wina robi wrażenie, szczególnie że to jest własny wyrób :)


Też początkowo tak pomyślałem. 8) Jednak z opisu wynika, że wino jest z "własnych zasobów" a nie że to "własy wyrób". :mrgreen: Zdjęcie etykietki rozwiewa wszelkie wątpliwości...
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

PostArtir | 21 Maj 2015, 21:26

Faktycznie, nie wiem dlaczego skojarzyłem to z 'własnym wyrobem' :?
Celestron 15x70, FujiFilm S9600, Canon 60Da, Tamron 70-300mm, NEQ6, Bresser AR152s, Pentaflex 80/400+QHY 5
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 24 Sty 2013, 00:28
Miejscowość: Szczecin

PostTiamat | 20 Wrz 2015, 18:05

Cześć,
z wielodniowym opóźnieniem, za co bardzo przepraszam chciałem ogłosić wyniki mojego prywatnego konkursu na fotografię komety Polonia.
Niestety kometa C/2015 F2 Polonia okazała się zdecydowanie trudniejsza do sfotografowania niż się to z początku wydawało. Jest przelot nałożył się na letni brak astronomicznych nocy. Gdy ponownie możliwa stała się zabawa w astrofotografię kometa była już zbyt daleko aby amatorskim sprzętem ją uwiecznić. Nadesłanych prac jest niewiele. Bardzo niewiele. Tym bardziej zasługują na szacunek!

Więc...
Flaszka goes to....Napoleon czyli Piotr Dzikowski!!!
Napoleon, czy Ty jesteś pełnoletni?
Pokaż proszę dowód osobisty!

Bardzo gratuluję!!!

Z racji, że konkurs był ogłoszony na kilku forach równolegle pokazuje zwycięską fotografię. Bez wiedzy Zwycięzcy:)
Jak dostarczyć butelkę ustalimy z Piotrkiem na PW.
Załączniki
Kometa C/2015 F2 Polonia - Konkurs: aaa.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:26
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 157 gości

AstroChat

Wejdź na chat