40 strzałów w M27

Postfizyk5 | 13 Cze 2015, 05:55

Witam
Gwiazdozbiór Lisa zawiera mgławicę Hantle (M27).
Jest to duża i jasna (7,4 mag) mgławica planetarna znajdująca się w odległości około 1000 ly.
Jest jednym z najchętniej oglądanych obiektów przez miłośników astronomii.
Przez lornetkę wygląda jak niebieskawa tarczka,
a dopiero oglądana przez teleskop przypomina hantle.
Zadziwia mnie ilość gwiazd, ale M27 znajduję się przecież na pasie Drogi Mlecznej.

Gwiazdki są pojechane, ale pracuje cały czas nad tym prowadzeniem.
Jak ocenicie kolorystykę i tło?
Pozdrawiam
Załączniki
40 strzałów w M27: M27.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postkaczor_ks | 13 Cze 2015, 09:17

Wygląda fajnie ale jak sam zauważyłeś cały czas czeka cię poprawa tego prowadzenia. Jak by udało ci się wygrać tą walkę to zyskasz na tym znacznie większą ilością detali na zdjęciu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postfizyk5 | 15 Cze 2015, 20:26

Zdjąłem trochę zieleni (podpowiedział Dziki).
Wyostrzyłem i zmniejszyłem gwiazdki.
Czy jest lepiej?
Załączniki
40 strzałów w M27: M27b.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostSakutos | 16 Cze 2015, 17:12

kaczor_ks napisał(a):Wygląda fajnie ale jak sam zauważyłeś cały czas czeka cię poprawa tego prowadzenia. Jak by udało ci się wygrać tą walkę to zyskasz na tym znacznie większą ilością detali na zdjęciu.

na tym rozmiarze zdjecia nie widze przesuniecia, wiec skad wniosek ze prowadzenie za slabe?
moze jeszcze nie mam do tego 'oka' ale na moje prowadzenie sprawdzilo sie dosc dobrze. sama mglawica jest poza głębią ostrosci ale to chyba nie ma nic wspolnego z prowadzeniem.

3200iso to chyba troche za duzo, zwlaszcza przy takim stosunku wielkosci katowej do kadru (jakiekolwek pozniejsze kadrowanie wyciaga nam caly syf na pierwszy plan). staralbym sie zmniejszyc iso, zwiekszajac czas.
 
Posty: 25
Rejestracja: 07 Cze 2015, 22:47

 

Posttowerfox | 16 Cze 2015, 17:32

Sakutos napisał(a):na tym rozmiarze zdjecia nie widze przesuniecia, wiec skad wniosek ze prowadzenie za slabe?
moze jeszcze nie mam do tego 'oka' ale na moje prowadzenie sprawdzilo sie dosc dobrze. sama mglawica jest poza głębią ostrosci ale to chyba nie ma nic wspolnego z prowadzeniem.

3200iso to chyba troche za duzo, zwlaszcza przy takim stosunku wielkosci katowej do kadru (jakiekolwek pozniejsze kadrowanie wyciaga nam caly syf na pierwszy plan). staralbym sie zmniejszyc iso, zwiekszajac czas.

Zapewne chodziło o pierwszy post fizyka, gdzie M27 na zdjęciu jest powiększona w prawym górnym rogu. Widać, że gwiazdy są trochę pojechane. Zdjęcia fizyka mi się bardzo podobają mimo takich "niedoskonałości". W szczególności podziwiam Jego upór i zaparcie oraz fakt, że nie poszedł na łatwiznę i nie kupił gotowego prowadzenia, ale zrobił to sam bez inwestowania kolosalnych pieniędzy w to :wink: Jak udoskonali prowadzenie, to zdjęcia według mnie, to będzie kompletny odlot :)
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postkaczor_ks | 16 Cze 2015, 19:13

Nie chodziło mi o jakiekolwiek negowanie działań kolegi fizyka ale o sprawdzenie jak mu idą prace nad poprawą napędu. Wie że miał go udoskonalać nowym połączeniem pomiędzy silnikiem a krzywą śrubą w podstawie dobsona. Stwierdziłem tylko fakt że przesunięcie występuje. Staram się tylko pomóc zlokalizować przyczynę poruszeń. Te widoczne na zdjęciu wskazywały na nieprawidłową lub nierówną pracę mechanizmu obrotowego. Kolega fizyk zapewne dobrze zrozumiał moje intencje że chodzi mi tylko o pomoc w zlokalizowaniu i rozwiązaniu problemu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postfizyk5 | 16 Cze 2015, 22:06

Cieszę się, że mnie dopingujecie.
Ale jak by nie było gwiazdki są pojechane.

Tej samej nocy fotografowałem M5 i M27.
Na zdjęciu z M5 gwiazdki są mniej pojechane.

Okazuje się, że to zależy od sposobu przykręcenia tego krzywego pręta
gwintowanego do podstawy dobsona z drugim wygiętym w koło prętem.

Na razie udało mi się wymienić pręt na nowy z utwardzonej stali.

Nie mogę się doczekać następnej sesji.

Chciałbym zrobić zdjęcie M92.
Spróbuję też uchwycić Mgławicę Amerykę lub Mgławicę Orzeł.
Ale niemodyfikowany canon z tymi mgławicami może sobie nie dać rady.

Zdjęcia prowadzenia (aczkolwiek teraz wygląda ono trochę inaczej) możecie zobaczyć
pod tym linkiem:

http://astropolis.pl/topic/47093-daleki ... tem/page-2

Nikogo nie zachęcam do zmotoryzowania dobsona, bo to nie jest łatwe.

Mgławica M27 jest nieostra, bo jest rozmazana tak jak gwiazdki.
Nie chodzi tutaj o głębię ostrości.

Obecnie próbuję też poprawić sposób obróbki zdjęć.
Dlatego w tym temacie pytam o kolorystykę i tło zdjęcia.

Pozdrawiam i życzę wam pogodnych gwiezdzistych nocy, których nam brakuję.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

AstroChat

Wejdź na chat