Philisp SPC900 i zielony filtr

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postwojtuś | 14 Cze 2015, 15:54

Może to nie jest dobre miejsce na to pytanie ale nie wiem, gdzie je zadać. Ostatnio zaobserwowałem dosyć ciekawy efekt. Otóż, przy kręceniu avików kamerką przez SW80/400 obrazy były bardzo niewyraźne i jakieś takie nieostre. Niby wszystko dobrze a jednak ostrość zostawiła wiele do życzenia. Po zastosowaniu filtra Meade 58 poprawa ogromna. Obrazy stały się bardzo ostre i jakby nawet nie było aberracji chromatycznej. A ostrość znacznie poprawiła się. Czy ktoś mi może wytłumaczyć skąd się wziął ten efekt? Jestem bardzo pozytywnie nim zaskoczony.
Teleskopy: refraktory 90/910
Montaże:MON1 z napędem i AZ3
Lornetki:15x70
Okularki: 25, 10, 9 i 6 i Barlowy 2x i 2,5x
Filtry: kolorowe, UHC i CLS, SemiApo
Kamera SPC880NC do planet
https://www.facebook.com/stma.siedlce/
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 11 Kwi 2015, 20:37
Miejscowość: Łosice

 

Postkaczor_ks | 14 Cze 2015, 16:00

Aberacja potrafi bardzo dużo popsuć jeżeli chodzi o ostrość szczególnie na jasnych obiektach bo tam poziom aberacji chromatycznej jest największy. Obrazy w różnych zakresach barwnych są między sobą poprzesuwane przez co obraz nie jest ostry. Stosując filtr wyciąłeś praktycznie tylko jeden kolor z tych wszystkich więc zniknęło przesunięcie przez co obraz wydaje się dużo ostrzejszy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostMateuszW | 14 Cze 2015, 21:10

Tak, wycinając jeden kolor pozbywasz się aberracji. Kamerka SPC bez obiektywu ma chyba czułość na IR, więc rejestruje bardzo szerokie pasmo. Kręcąc Księżyc, czy luminancję np do Jowisza powinieneś stosować jakiś filtr czerwony/podczerwony, np baader longpass 610nm. Uzyskasz ten efekt, o którym piszesz, a do tego czerwony jest mniej wrażliwy na seeing, więc dodatkowo zyskasz ostrość. Do kręcenia normalnie w kolorze powinieneś mieć filtr UV/IR cut, który wytnie te pasma, ograniczając aberracje, a zostawi tylko to, co trzeba, czyli pasmo widzialne.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat