GSO 12" + aparat CANON EOS 450d

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostnowyASTRO | 16 Cze 2015, 12:37

Witam.
Nie mam bladego pojęcia o astrofotografii, a z racji braku czasu na szukanie w sieci zwracam się do was z prośbą o pomoc w ogarnięciu tematu.
Mam GSO 12" i aparat CANON EOS 450d.
Wiem że prawdopodobnie nie jest istotne jaki mam obiektyw bo wykorzystuje się samo body.
Czy da się to spiąć, jakie elementy muszę dokupić, co w ogóle uzyskam bez montażu z napędem.
Wyczytałem coś o podnoszeniu lustra i że w GSO jest lipa z tym ?
Aparatem mogę sterować z poziomu np. laptopa (wyświetla na żywo obraz na ekranie) - czy to mogę jakoś wykorzystać ?
Proszę o rady w tym temacie.
Pozdrawiam.
GSO Deluxe 12", ES 4.7mm, GSO SV 30mm, Plossl GSO 9mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 08 Cze 2015, 08:56
Miejscowość: Brzesko, Małopolska

 

Postkaczor_ks | 16 Cze 2015, 12:54

Jedyne co możesz z takiego połączenia osiągnąć to fotki księżyca i słońca czyli obiekty stosunkowo jasne niewymagające prowadzenia. Potrzebujesz do tego celu przede wszystkim modyfikacji teleskopu polegającej na podniesieniu lustra głównego ponieważ w teleskopach dobsona GSO ognisko nie jest dostępne dla lustrzanek podpiętych do wyciągu. Modyfikację taką może wykonać Pan Janusz z Astrokraka. Z tego co się orientowałem koszt około 100zł. Następnie potrzebujesz złączki 2"/T2 (http://astrokrak.pl/340-zczka-2q-t2-z-g ... owym-.html) oraz złączki T2/EOS (http://astrokrak.pl/275-redukcja-t2-canon-eos-.html). Możesz jeszcze za pomocą dodatkowego barlowa (tu nie będzie ci potrzebne podniesienie lustra) spróbować cyknąć jakąś fotkę planetom. Chociaż nie będzie to to samo co avikowanie. Możesz również po zakupieniu kamerki (nawet taniej webkamerki) modyfikowanej pod astro spróbować sił przy avikowaniu. Avikowania również można spróbować bez podnoszenia lustra. Warto w przypadku kamerek również zaopatrzyć się w barlowa najlepiej jakiegoś sensownego np. GSO 2" 2x ED (http://astrokrak.pl/479-soczewka-barlow ... q-2x-.html).
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostSakutos | 16 Cze 2015, 17:06

to ja dorzuce cos od siebie.
fakt, bez prowadzenia mozna z takim zestawem focic planety i ksiezyc (z czego aparat fotograficzny nie jest zbyt dibry do planet bo przy fotografii planet tez musimy wykonywac dlugie sekwencje ktorkich naswietlen, co dosc mocno exploatuje maszyne - dlatego stosuje sie tansze kamerki)

ale, wystarczy zaopatrzyc sie w platforme (ktora takze moze miec sterowanie w obu osiach co nie jest chyba az tak potrzebne imo), i tez mozna z ta platforma zastosowac guding.
wtedy efekty same pchaja sie na zdjeciach:) 12'' to juz duze działo, warto je wykorzystac inwesujac w platforme (jak chcesz skrecic sam częsci to kosz ok 700pln, i 1200 jesli chcesz gotowa). tak, mozesz wykorzystac obsluge aparatu poprzez laptopa, wykorzystujac to w gudingu.

podłaczenie samego body to juz inna bajka. oczywiscie mozna w ogisku glownym dac sam aparat ale mozna stosowac rozne bajery:)
jesli chodzi o GSO to sie nie orientuje jednak mysle ze warto posluchac przedmowcy:)


sam robie (staram sie robic:)) zdjecia canonem + skywatcher 10'' i platforma
 
Posty: 25
Rejestracja: 07 Cze 2015, 22:47

 

PostnowyASTRO | 26 Lip 2015, 21:32

Pan Janusz z Krk pogrzebał (podniósł lustro), dokupiłem przejścia i oto jedna z pierwszych fotek łyska ;)
Załączniki
GSO 12" + aparat CANON EOS 450d: moon2.jpg
GSO Deluxe 12", ES 4.7mm, GSO SV 30mm, Plossl GSO 9mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 08 Cze 2015, 08:56
Miejscowość: Brzesko, Małopolska

 

PostJanusz_P. | 28 Lip 2015, 12:14

Jak na pierwsza fotkę to jest super bo Księżyc jest naturalny i sztucznie nie prze-ostrzony, tak trzymaj i czekamy na dalsze fotki :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat