Mglawica Ameryka Polnocna

PostSakutos | 28 Cze 2015, 13:55

Witam,

Jako zem nowicjusz, moje pierwsza fotografia glebokiego obiektu nieba, bedzie polaczona z pytaniem:)

Oto dwa ujecia. Niestety nie radze sobie jeszcze dobrze z ustawianiem platformy wiec widac efekt przesuniecia, ale mysle ze nie jest najgorzej.
Nie mialem tez statywu, co spowodowalo, ze musialem strzelac 'na slepo'. Celowalem jedynie obiektywem w okolice gwiazdy Deneb (nie mialem dostepu ani do wizjera ani do ekraniku), a w trakcie wymiany baterii poruszylem aparat i przesunalem kadr:P

I tutaj moj problem. Mam dwa zestawy zdjec, i udalo mi sie wyciagnac kazde z osobna, ale chcialbym zestakowac je razem. Niestety DSS, ktorym to robie, nie daje rady. Co polecacie zamiast DSSa. Czy da rade to poprawic? Na koncu załączam polaczone zdjecia DSSem.

Kadr "ameryka dolne": 33x80sek + 30 darkow + 30 biasow + 5 flatow

Kadr "ngc 7000 do LR blady": 30x80sek + 30 darkow + 30 biasow + 5 flatow

Całość: 63x80sek + 30 darkow + 30 biasow + 5 flatow
link do pelnej rozdzielczosci:
Imageameryka calosc by Sakuto

Obiekt: okolice gwiazdy Deneb

- Mgławica Ameryka Północna (również NGC 7000) – gazowo-pyłowa mgławica w gwiazdozbiorze Łabędzia o rozmiarach kątowych 120' × 100'. Znajduje się ona w odległości ok. 1500-2000 lat świetlnych i ma wielkość 50 lat świetlnych. Całkowita masa mgławicy jest 100 razy większa niż masa Słońca. Obszar mgławicy położony podobnie jak Ameryka Środkowa oraz Meksyk jest nazywany Murem Łabędzia. Składa się on z pokładów gorącego gazu, pyłu oraz nowo uformowanych gwiazd. Mur Łabędzia jest podświetlany oraz zerodowany przez jasne, młode gwiazdy, częściowo ukryte przez ciemny pył, które same wyprodukowały.

Jasność: 4 magnitudo (?)

Sprzet: Canon 5d mk1, iso 1600 + obiektyw Helios 40 (f/1.5 85mm) przymkniety do 5,6.

Selekcja: ACDsee
Składanie: DSS
Obróbka: PS +LR


Pojedyncze kadry sa o wiele lepszej jakosci, chcialbym tez zidentyfikowac inne obiekty na tych zdjeciach.


ps. Z tego co widze to mam tez spory problem z jakoscia. wiem ze wynika z tego ze zdjecie bylo robione obiektywem ktory ma chyba 60 lat, ale mysle ze redukcja iso powinna pomoc. Mam racje? Moze czasy inne? Niestety narazie powyzej 80sek wystepuje efekt przesuniecia (musze popracowac nad ustawianiem na GP).
ps2. po prawej stronie kadru widac wyrazne przebarwienie - matryca juz jest zmeczona i szybko pojawia sie tam fioletowy szum.

edit.
Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/North_America_Nebula
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mgławica_Ameryka_Północna
Załączniki
Mglawica Ameryka Polnocna: ameryka calosc forum.jpg
Mglawica Ameryka Polnocna: ngc 7000 do LR blady.jpg
Mglawica Ameryka Polnocna: ameryka dolne.jpg
Ostatnio edytowany przez Sakutos 28 Cze 2015, 14:37, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 25
Rejestracja: 07 Cze 2015, 22:47

 

Post_Spirit_ | 28 Cze 2015, 14:00

A możesz wrzucić surowe stacki? np na dropbox albo podobne?
 
Posty: 282
Rejestracja: 22 Kwi 2011, 16:49

 

PostSakutos | 28 Cze 2015, 14:13

_Spirit_ napisał(a):A możesz wrzucić surowe stacki? np na dropbox albo podobne?


w sumie chyba nie ma problemu, ale wolalbym sam sie nauczyc rozwiazywac problemy a nie wyreczac sie innymi. poprosze maila na PW to wrzuce gdzies stacki
 
Posty: 25
Rejestracja: 07 Cze 2015, 22:47

 

PostSakutos | 16 Lip 2015, 04:03

Naglowilem sie nad moim problemem a naglowilem.

I doszedlem do bardzo rozsadnego wniosku. Skoro prawa natury mowia jedno, a ty drugie, to ustap. Natura ma przewage:)

I z taka myslą wykonalem panorame - recznie polaczylem BW 2 kadrow w PSie (nienajlepiej btw:)).

Do tego czekajac za napedem 2 osi powykręcałem krzywe pojedynczych stackow. Mysle ze jest lepiej. Co wy na to?

Image

Image

Image

pełne na flickrze
 
Posty: 25
Rejestracja: 07 Cze 2015, 22:47

 

PostJanusz_P. | 17 Lip 2015, 08:46

Wszystkie zdjęcia na powiększeniu są poruszone, potraktuj ten materiał szkoleniowo i zbierz nowy z nieporuszonych klatek bo co byś z nim nie zrobił finalnie dobrze nie będzie wyglądał :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 156 gości

AstroChat

Wejdź na chat