Krzyż Południa - trio

PostMaPa | 29 Cze 2015, 11:19

Czyżbyśmy mieli aż Trzy Krzyże Południa ? :) Jak tu szukać niebieskiego bieguna południowego ? To żart oczywiście ale faktycznie niewprawiony obserwator, który chwilowo zasugeruje się czymś bliżej nieokreślonym na niebie może pokazać kilka różnych asteryzmów i twierdzić że widział sławny Krzyż Południa. Z autopsji fałszywy naprawdę sprawia wrażenie tego naj. Diamentowy, o którym ostatnio się dowiedziałem, nie rzucił mi się w oczy ani razu ale niewątpliwie jest wyraźny.
Mała mozaika południowego nieba. "Trzy Krzyże Południa" w jednym kadrze :)
Teraz już jeśli wiecie, że ten jedyny jest związany z Workiem węgla myślę że nie będzie trudności w obserwacjach gdyby ktoś z was zawędrował pod południowe niebo.

Canon 5Dm2, 50mm f1.8@f5, iso 1600

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 01 Lip 2015, 10:00

Zapraszam jeszcze na szybkie spojrzenie w celach edukacyjnych na opisany kadr. To część nieba której u nas nigdy nie widać w najmniejszej nawet części.

http://astromarcin.pl/images/aaa2015/milkyway_50mm/3SouthernCrosses_desc2_2000const.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostKrater | 01 Lip 2015, 10:37

Gratuluję i dziękuję za kolejne kapitalne zdjęcia.

Marcinie, muszę przyznać, że perfekcyjnie wykorzystujesz możliwości sprzętu.
To są właśnie przykłady, że ważniejsze niż sprzęt są umiejętności.

Mam jeszcze dwa pytania:
Dokąd dotarłeś w swojej podróży na południe ?
Czy nie dałoby Ci się podrzucić pomysłu na jedno ciekawe ujęcie ? (coś w sam raz pod Twoje techniki focenia szerokich ujęć)
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostMaPa | 01 Lip 2015, 12:09

Dzięki. Przebywałem w RPA ( South Africa ), prawie na zwrotniku Koziorożca. Myślę, że jeśli się uda pewnie powrócę w przyszłości.
Jestem szczerze otwarty na pomysły ( zamówienia :D) bo wbrew pozorom jak już przyjdzie co do czego to czasem brakuje koncepcji na kolejny kadr lub mozaikę. Ograniczeniem jest oczywiście pora roku w kontekście jakie gwiazdozbiory są dobrze widoczne i umożliwiają naświetlenie.
Mozna do mnie pisać na priv jeśli wygodniej. Zapiszę sobie wtedy na swoją ToDo listę :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Posttowerfox | 01 Lip 2015, 12:53

Ja bym chciał zobaczyć w Twoim wykonaniu mozaikę większego kawałka nieba, tzn. tak żeby było widać kilka/ kilkanaście? gwiazdozbiorów. Pewnie zajęło by to trochę czasu, ale efekt byłby zapewne porażający :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostKrater | 01 Lip 2015, 19:21

Marcinie, miałem na myśli takie ujęcie, które objęłoby naturalny łańcuch; M8-M20-(M21)-M24-M18-M17-M16. Słabszych obiektów w tej okolicy nie wymieniam bo byłoby ich zbyt dużo. Te wymienione to przepiękne "zjawiska", które same wskakują w lornetkę 10x50 kiedy tylko przepatrujemy tamtą okolicę.
(Jeżeli pozwolisz, że wejdę na Twój warsztat to wolałbym taką dynamikę zdjęcia aby te obiekty wybijały się z otoczenia jak w żywych obserwacjach lornetkowych)
Ponadto gdyby to mógł być jeden kadr a nie mozaika to kto wie, może udałoby się umieścić jeszcze w jednym polu M22, NGC6645 i M28 ?

To taka moja prośba z tęsknoty, bo ten fragment nieba urzekał mnie w trakcie kilku ostatnich sesji obserwacyjnych.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostMaPa | 01 Lip 2015, 19:41

Rozumiem że chodzi Ci o większą skale bo akurat te obiekty w jednym kadrze dosłownie chwilę temu zamieszczałem

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=35815&start=0
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostKrater | 01 Lip 2015, 23:44

Chodzi mi o takie wykadrowaniu aby w prostokącie zdjęcia, gdzieś blisko brzegu były M8 i M16 (po przeciwnej stronie) oraz na prostopadłym kierunku M28 i M23.
(orientacja w kadrze jest sprawą drugorzędną).
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 63 gości

AstroChat

Wejdź na chat