Jakie oprogramowanie?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postkk | 04 Lip 2015, 17:04

Szukam prostego oprogramowania nadającego się do zapisywania obrazu z kamery. Do tej pory jeszcze nie skupiałem się na tym aspekcie ale po dzisiejszej nocy kiedy to wszystkie moje zdobycze okazały być się jednolicie szarym kolorem wróciłem do tematu (do tej pory używałem sharpcap z tego względu że ma po prostu funkcję snapshot :) ). Program który chciałem docelowo zakupić niestety nie będzie dalej rozwijany i dlatego poszukuje czegoś sensownego.
Wymagania (naprawdę niewielkie):
    - Przycisk "snapshot" :)
    - możliwość zabawy z histogramem
Ponadto mile widziane:
    - funkcje wspomagające uzyskanie ostrości
    - dodawanie opisu do zapisywanej klatki/obrazu
    - odejmowanie "na żywo" ciemnych klatek

Ktoś może coś polecić?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postriklaunim | 04 Lip 2015, 19:16

Jaka kamera? Bo nie ma aplikacji uniwersalnych do wszystkiego. Do głównie lustrzanek jest APT, do webcamów SharpCap, do kamer planetarnych FireCapture, a do ASCOMowych kamer DS różne aplikacje jak Nebulosity, czy Maxim.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postkk | 04 Lip 2015, 19:18

Używam dwóch kamer, jedna to przemysłowa dedykowana do ds (analog) a druga to asi120mc do planet oczywiście :)
Sprawdzę to APT jak znajdę co to wogóle jest :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postriklaunim | 05 Lip 2015, 03:23

Kamera CCTV "dedykowana" do DS to nie jest, raczej tylko do "oglądania na żywo" i prób przechwytywania obrazu framegrabberem (wtedy zazwyczaj trzeba używać aplikacji dołączonej do framegrabbera).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postkk | 05 Lip 2015, 12:21

Moja jest przerobiona i można ją nazwać dedykowaną. Fotografii waszej klasy na pewno nią się nie osiągnie ale jak dla mnie jest w zupełności wystarczają i daje mi wiele satysfakcji. Co do tego oprogramowania framegrabberów to problem polega na tym że są strasznie kiepskie (pomijając fakt że uruchamianie niektórych graniczy z cudem).
W >AstroLive< pokładałem wielkie nadzieje ale jego przyszłość tak jak pisałem wisi na włosku. Sprawdzę mimo wszystko twoje wstępne propozycje, czy będą się nadawały poza Maximem który chyba jest zbyt drogim i dużym zestawem jak dla mnie. Ostatnią deską ratunku będzie dla mnie oprogramowanie >Miloslick<.
APT sprawdzone i chyba nie ma możliwości aby korzystać w nim z framegrabbera :lol: Swoją drogą całkiem niezły zestaw możliwości.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postriklaunim | 06 Lip 2015, 01:07

Maxim ani Nebulosity nie obsłużą ci kamery CCTV bo one obsługują kamery tylko przez sterownik ASCOM, a framegrabber go nie wystawia ;) Musisz szukać aplikacji nie-astronomiczny, obsługujących kamery CCTV/framegrabbery. Niestety możliwości takich zestawów są niewielkie.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postkk | 06 Lip 2015, 01:48

Sprawdziłem wszystko oprócz Maxim i tak jak piszesz nie nadają się do moich celów więc poprzestaje na miloslick - do samej kamery ma wszystko. Napiszę do nich może rozszerzą możliwości o dobrodziejstwa ascom a wtedy to już będzię pięknie.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postriklaunim | 06 Lip 2015, 08:25

Kamery CCTV mają ograniczenia więc sam sterownik ASCOM nie pozwoli ci nagle na np. uzyskiwanie długich czasów ekspozycji (co najwyżej integracja w niektórych modelach). Z takich kamer już lepiej nagrywać klipy AVI i je obrabiać. Jasne powierzchniowo DSy można fotografować na krótkich ekspozycjach i stackować parę setek, czy tysięcy klatek.

Więc z umiarem. W pewnym momencie trzeba powiedzieć stop i użyć np. lustrzanki lub dedykowanej kamery.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postkk | 06 Lip 2015, 13:47

Miloslick załatwia mi wszystko czego potrzebuję jeśli chodzi o cctv. Przez ascom staram się sterować pozostałym majdanem także myślę że z pomocą eqmod będzie ok, choć wolałbym mieć wszystko w jednym miejscu ;)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat