Rejestracja gwiazd teleskopem bez montażu

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostRubasz | 17 Lip 2015, 01:37

Witam, od roku jestem posiadaczem teleskopu GSO 12" Dobson, z którego jestem zadowolony. Widziałem w nim dziesiątki, a może i setki galaktyk, gromad kulistych czy mgławic. Zacząłem interesować najbardziej prymitywną formą astrofotografii, mianowicie fotografowaniem Księżyca i Słońca, a także rejestracją pozycji planet na tle gwiazd oraz rejestracją pozycji księżyców Jowisza. Od razu dodam, że nie posiadam żadnego napędu, ani nie zamierzam go kupować w najbliższym czasie. W internecie znalazłem polecaną przez wielu forumowiczów lustrzankę Canon 350d, w bardzo atrakcyjnej cenie około 500 złotych.

Według moich wstępnych "analiz" (na oko) w okularze 30mm ruch obiektu przez 5 sekund jest niemal niezauważalny, a maksymalny czas naświetlenia mający sens wynosi około 25 sekund.
Oczywiście im większe powiększenie tym czas możliwego naświetlania sie zmniejsza.

Pytanie do doświadczonych astrofotografów. Czy 12 calowy teleskop o dość dużej światłosile f/4, przy maksymalnej czułości aparatu (ISO) i czasem naświetlania około 10 sekund pozwoli mi zarejestrować gwiazdy o minimalnej jasności około 10 mag? Tak jak napisałem wcześniej, w tej chwili interesuje mnie tylko rejestracja pozycji planet na tle gwiazd.

Tu zdjęcie które dało mi nadzieję, pojedyncza klatka wykonana "od ręki" telefonem Samsung S5, przedstawiająca Jowisza oraz od lewej Europę, Io i Ganimedesa. Te mają podobną jasność do Urana, więc z rejestracją go nie powinienem mieć większych problemów.
Załączniki
Rejestracja gwiazd teleskopem bez montażu: 2015-07-17 01.05.17.jpg
GSO 12" Dobson , Sky-Watcher Synta R-80/900 AZ-3
 
Posty: 47
Rejestracja: 22 Mar 2014, 01:14

 

PostJanusz_P. | 17 Lip 2015, 08:38

Odpowiem przewrotnie że to silnie zależy od deklinacji obiektu, im obiekt fotografowany bliżej Bieguna tym zasięg gwiazdowy Dobsonem bez napędu będzie większy a im bliżej Równika Niebieskiego tym zasięg gwiazdowy będzie mniejszy :oops:
Zasięg gwiazdowy przestaje wzrastać jak obraz gwiazdy przesunie się na sąsiednie piksele matrycy a to następuje najszybciej na Równiku Niebieskim.
Praktycznie obraz gwiazdy przy takiej ogniskowej na równiku już po 0,3 s przechodzi na sąsiednie piksele a że rozmywa go seeing można powiedzieć że maksymalna "nieporuszona" ekspozycja jest w granicach do 0,5 s choć na powiększeniu będzie to już wydłużony owal a nie kropka.
Za to przy Biegunie nieba możesz sobie pozwolić na kilka do kilkudziesięciu sekund ekspozycji zanim rotacja Ziemi spowoduje powstawanie łuków gwiazd wokół bieguna nieba i tam możesz spokojnie uzyskać zasięg gwiazdowy nawet 14-16 mag pracując lustrzanką na wysokim ISO :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postfizyk5 | 17 Lip 2015, 19:15

Istnieje taka zasada "600", która określa czas naświetlania aby gwiazdki były nieporuszone na zdjęciu bez prowadzenia.
Najczęściej stosuje się ją gdy robi się zdjęcia tylko aparatem, bez teleskopu.

Jak mam aparat z obiektywem o ogniskowej np. 50mm, to czas naświetlania wynosi 600/50=12sekund.
Jeśli Twojego dobsona potraktować jak obiektyw o ogniskowej 1200, to czas twojego naświetlania
wynosi 600/1200=0,5 sekundy.

Pół sekundy to mało, ale masz armatę 12 cali, może ci się uda uchwycić gwiazdkę o 10 mag.

Mógłbym porównać twoje 12 cali+ 0,5 sekundy do 6cali + 2 sekundy i powiem Ci, że byłoby bardzo trudno.
Potrzebne by były dobre warunki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostRubasz | 17 Lip 2015, 19:35

Cóż, nie mówie, że nie muszą być zupełnie nieporuszone. Delikatna "kreska" nie jest specjalnie uciążliwa.
GSO 12" Dobson , Sky-Watcher Synta R-80/900 AZ-3
 
Posty: 47
Rejestracja: 22 Mar 2014, 01:14

 

PostJanusz_P. | 19 Lip 2015, 14:17

Tylko że kreska psuje obraz a nie zwiększa się już zasięg gwiazdowy więc lepiej ograniczyć czas ekspozycji do kropki co najwyżej lekko poruszonej :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat