iTeleskop.org - OFERTA współwłasności zdalnego teleskopu

Postqbanos85 | 31 Sie 2015, 14:47

Hej!

Wraz z grupą kolegów z PTMA Szczecin poszukujemy chętnych do współudziału w zakupie zrobotyzowanego teleskopu na południu Hiszpanii w Nerpio - jednym z najlepszych miejsc do uprawiania astrofotografii w Europie.

Oferta jest konkretnie i szczegółowo przedstawiona na stronie:

http://iteleskop.org

Może wśród Was znajdą się tacy, którzy chcieliby mieć dostęp do sprzętu wysokiej jakości za stosunkowo niską cenę lub tacy, którzy mają dosyć rozkładania i składania własnego sprzętu do astrofoto? Lub też inni, którym polskie kilkadziesiąt pogodnych nocy w roku najnormalniej nie odpowiada :)

Propozycja jest jak najbardziej poważna i okazyjna. W bieżącym tygodniu zbieramy chętnych do wspólnego zakupu.


Kuba
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostJanusz_P. | 31 Sie 2015, 17:14

To wspaniała oferta dla osób zajmujących się fotografią estetyczną i kalendarzową, długa ogniskowa, dość ciemny system F/8 dobrze pracujący z filtrami Narrowband, pełny zestaw filtrów, szkoda tylko że kamerka z tak małym chipem wykorzystująca zaledwie w 10-15% potencjał skorygowanego pola widzenia teleskopu :roll:
Piszą że mają 280 pogodnych nocy ale połowa z nich do astro-foto DS wypadnie przez Łysego od kwadry do kwadry czyli pozostaje powiedzmy 140 czystych nocy a jak policzymy czas dostępu zgodny z 1/23 udziału w cenie 4350 zł w przedsięwzięciu 140/23 to wyjdzie nam wydajność sprzętu 6 nocy/rok obserwacyjny co przy miesięcznym abonamencie rzędu 200 zł x 12 miesięcy daje 2400 zł kosztów rocznych co przy 6 nocach do dyspozycji daje nam koszt 400 zł za sesję czyli wcale nie bagatelny.
Moim zdaniem lepiej wynająć za te 100€ na nockę zdalny teleskop internetowy np w Australii, RPA czy Chile niż inwestować w taki zbiorowy projekt całkiem spore w skali roku pieniądze, ale skoro ktoś woli inwestować w krowę niż kupować mleko to jego rzecz.
Druga kwestia to jak z ewentualną rezygnacją i odsprzedaniem udziałów czy jest to brane pod uwagę i zawarte w umowie ?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos85 | 31 Sie 2015, 22:46

Janusz, Ty i te Twoje porównania. Szybko to policzyłeś, ale niezbyt dokładnie :) Dla kogoś, kto realizuje programy takie jak np. obserwacje gwiazd zmiennych Księżyc przecież nie przeszkadza. A do takich, bardziej ambitnych celów ten sprzęt ma być także wykorzystywany.

Moją rolą nie jest przekonywanie sceptyków, ale pokazanie, że można myśleć o astronomii szerzej i bardziej profesjonalnie, tak jak to robią ludzie na całym świecie - między innymi te kilkadziesiąt osób, które trzyma swoje teleskopy w Nerpio. Nasz pomysł ma tę przewagę, że nie trzeba wydawać 100 000 zł, żeby posiadać część poważnego instrumentu pod dobrym niebem :)

Umowa jest dostępna na stronie, tam też jest mowa o sprzedaży udziałów.

Pozdr.


Kuba
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostRyszard Siwiec | 01 Wrz 2015, 11:15

pozdrawiam Janusza i Kubę :)

Ryszard


ps.
udział w iteleskop-ie już kupiłem
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 Wrz 2015, 11:11

 

PostRyszard Siwiec | 01 Wrz 2015, 21:27

:D

działamy

:D
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 Wrz 2015, 11:11

 

Poststatek | 08 Wrz 2015, 14:50

Są jeszcze wolne udziały, zachęcam do dołączenia do naszej grupy.

Poczytajcie o astrocampie - miejscu gdzie zlokalizowany jest ten teleskop http://ukastroimagin...p?topic=57931.0

Czekamy do środy do wieczora.

Pozdrawiam
Tadek
http://www.iteleskop.org
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 10 Kwi 2010, 14:26
Miejscowość: Glinna k/Szczecina

PostŁukasz_M | 08 Wrz 2015, 16:56

Witam
Link nie działa.
Umowa z pliku PDF dosyć ogólnikowa jest. zapis "..lub całkowitej utraty teleskopu.." dosyć tajemniczy.
Ogólnie cała Umowa rodzi całą masę pytań i niejasności. Poniżej kilka z nich. Niektóre dosyć poważna inne może mniej, ale to jest inwestycja w sprzęt daleko od domu i w współwłasności z wieloma osobami - zawsze może się znaleźć czarna owca, komuś może iść gorzej itd.
Dlaczego Regulamin korzystania z teleskopu jest ustalany przez zarząd a nie wszystkich współwłaścicieli? Szczególnie jeśli jest on już wybrany na najbliższe 3 lata.
Co jeśli zarząd wymyśli regulamin an który się nie zgodzę?
Czy Osoba wykupująca udział staje się realnym właścicielem części teleskopu tj. czy tych 23 współwłaścicieli może pojechać i po prostu zabrać ten teleskop z tego obserwatorium czy też nie? Jeśli tak to kto będzie do tego fizycznie upoważniony?
Czy teleskop , kamera i montaż są 'fabrycznie' nowe? Może to jest sprzęt który wcześniej był wynajmowany.
Co to koszt administrowania oprogramowaniem?
Jakie możliwości wpływania na zarząd ma pojedynczy współwłaściciel?
Czy jako Współwłaściciel nie zgodzę się na jakiś Upgrade sprzętu czy ktoś mnie pozbawi prawa do decydowania o swojej własności? i kamera zostanie np zmieniona model który mi nie odpowiada.
Skoro Zostanie przeprowadzony Upgrade to co się stanie z zdemontowanym sprzętem którego jestem Współwłaścicielem? np kamerą?
Co będzie jeśli Sprzęt ulegnie uszkodzeniu? Kto odpowiada za uszkodzenie?
Czy jeśli sprzęt ulegnie uszkodzeniu i będzie wyłączony , lub kompletnie niezdolny do pracy to też jest liczona opłata eksploatacyjna?
czy jeśli Nie zgłoszę się do kolejki na zdjęcie to w moim czasie teleskop będzie stał bezczynnie, czekając na moje ewentualne zgłoszenie?
Co się stanie z pieniędzmi z zapisu 'opłatą za zwłokę w wysokości 10% zaległości.'?
Czy jeśli kilka osób będzie zalegało z opłatami a ich czas będzie ograniczony do 10% to inni na tym skorzystają tj. ich czas będzie wydłużony proporcjonalnie?
Skoro Współwłaściciel z zaległościami ureguluje swoja opłatę to jak odzyska czas który mu zabrano - w końcu za niego zapłacił?
Jeśli będą większe zaległości w opłatach ze strony kilku Współwłaścicieli i okaże się że nie można zapłacić za obsługę to teleskop będzie wyłączony? a opłata za utrzymanie nadal naliczana?
Jak jest zagwarantowane że nikt mi nie wyłączy teleskopu z powodu długu pozostałych współwłaścicieli??
Czy dług pozostałych współwłaścicieli będzie mnie obciążał tj. Jeśli taki dług będzie i będzie rósł to czy komornik zapuka mi do drzwi czy do zarządu tylko? albo np teleskop zostanie zajęty przez jakieś służby w Hiszpanii albo przez Operatora AstroCamp?
Jak jest uregulowana odpowiedzialność finansowa skarbnika?
Dlaczego w zapisie "Sądem właściwym do rozpatrywania ewentualnych sporów powstałych na gruncie wykonywania niniejszej umowy będzie sąd powszechny w Szczecinie" jest napisane że w Szczecinie zamiast 'miejscu właściwym dla pozywającego'? -przecież w zamyśle współwłaściciele mogą być z całego świata i muszą mieć prawo dochodzić swoich praw tam gdzie mieszkają.
Jaki jest tryb odwoływania Zarządu jeśli Współwłaściciele stwierdza że Zarząd działa nieprawidłowo?
Jak będzie zagwarantowane prawo do tego ze materiał zbierany w moim czasie należy tylko do mnie tj. nikt inny z niego nie skorzysta bez mojej wiedzy?
Jaki jest właściwie rozdział środków z tej co miesięcznej opłaty tj ile na utrzymanie, ile na remonty, ile na hosting itd.? Czy ta opłata może wzrosnąć ? gwałtownie.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostBenedykt | 09 Wrz 2015, 10:55

Po przeczytaniu postu Łukasza z czystej ciekawości zapoznałem się umową. Moim zdaniem umowa jest bardzo dziwna. Wprowadza pojęcie "zarządu" we współwłasności, który to zarząd ma podejmować decyzje i imieniu współwłaściciela. Mało tego - ma prawo ograniczyć prawo współwłasności i pobiera opłaty za użytkowanie współwłasności i ustanawia regulamin, jak mam korzystać ze swojej współwłasności. Zarząd jest wybierany, ale jest już w umowie napisane, kto jest w zarządzie. Zarząd jest nietykalny - nie można go odwołać przez 3 lata (umowa nie przewiduje trybu odwołania zarządu). A co będzie, jeśli zarząd mając zobowiązania nie będzie ich regulował, pomimo że wszyscy współwłaściciele będą regulować terminowo opłaty? Czy zarząd bierze odpowiedzialność materialną za uszkodzenia sprzętu spowodowane na przykład poprzez wgranie nowego oprogramowania? Albo wymianę sensora? A co się stanie, jeśli teleskop będzie przyczyną wyrządzenia komuś szkody (wymyślony naprędce przykład: zerwana przez wichurę kopuła zniszczy komuś samochód) - kto będzie za to odpowiadał? Zarząd czy współwłaściciele? Na jakiej zasadzie będzie pobierana opłata eksploatacyjna? Darowizna (jeśli tak, to na czyją rzecz)? Podatkiem (na jakiej podstawie)? A kto przejmie nadwyżkę, jeśli okaże się, że suma opłat eksploatacyjnych będzie większa niż wydatki? Pójdzie do czyjejś kieszeni? Skąd wiadomo, że zaproponowany tryb zarządzania teleskopem nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej? Zapis sam w umowie nie wystarczy, urząd skarbowy może uznać, że jednak jest działalnością i nakaże zapłatę oprócz kary zusów, vatów i podatku dochodowego wstecz. Szczegółowych pytań w tym temacie można postawić bardzo dużo.

Panowie inicjatorzy pomysłu, pamiętajcie że współ(własność) jest nienaruszalna i prawo do zarządzania własnością można przekazać tylko w postaci pełnomocnictwa, które jest aktem woli współwłaściciela, a nie nakazem wynikającym z jakiejś umowy, którą należy zaakceptować i podpisać przed lub w momencie nabycia udziałów.

Nie chcę, żeby moja wypowiedź była odebrana jako krytyka pomysłu. Chcę tylko zwrócić uwagę na jedno: jeśli wszyscy współwłaściciele są zgodni, to nie potrzeba żadnych pisanych umów. Problem się zaczyna, kiedy któryś ze współudziałowców zaczyna mieć odmienne zdanie, wtedy sięga się do umowy i od nowa ją analizuje i interpretuje.

To, co bym sugerował to pójście w jedną z dwóch ścieżek:
- działalność gospodarcza (na przykład spółka jawna), do której współudziałowcy wnoszą wkłady
- stowarzyszenie, które ze składek kupuje teleskop.
Zaletą obydwu ścieżek są uregulowania prawne, które określają zasady działania spółki jawnej lub stowarzyszenia.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 855
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Poststatek | 09 Wrz 2015, 18:20

Trudno skonstruować umowę, która regulowałaby szczegółowo wszystkie sytuacje, które mogą się pojawić. Ma charakter ogólny, sprawy nieuregulowane w umowie reguluje Kodeks Cywilny.
Postaram się odpowiedzieć na pytania
Łukasz_M napisał(a):Witam
Dlaczego Regulamin korzystania z teleskopu jest ustalany przez zarząd a nie wszystkich współwłaścicieli? Szczególnie jeśli jest on już wybrany na najbliższe 3 lata.
Co jeśli zarząd wymyśli regulamin an który się nie zgodzę?

Nie zdążyliśmy opracować szczegółowego regulaminy. Zasady użytkowania są wymienione w umowie w par 5. Regulamin będzie zgodny z wszystkimi zapisami które teraz są już w umowie. Jeżeli nie zgodzisz się na „wymyślony przez zarząd” regulamin to będą dwie możliwości: skorzystać z par 6 i podać zarząd do sądu albo odsprzedać udział.


Łukasz_M napisał(a):Witam
Czy Osoba wykupująca udział staje się realnym właścicielem części teleskopu tj. czy tych 23 współwłaścicieli może pojechać i po prostu zabrać ten teleskop z tego obserwatorium czy też nie? Jeśli tak to kto będzie do tego fizycznie upoważniony?

Par 1, 2 i 3. o tym mówi - naszą grupę reprezentuje zarząd.
Łukasz_M napisał(a):Witam
Czy teleskop , kamera i montaż są 'fabrycznie' nowe? Może to jest sprzęt który wcześniej był wynajmowany.

Nie, sprzęt ma ok, 2 lata. Użytkował go angielski astrofotograf.

Łukasz_M napisał(a):Witam
Jakie możliwości wpływania na zarząd ma pojedynczy współwłaściciel?
Czy jako Współwłaściciel nie zgodzę się na jakiś Upgrade sprzętu czy ktoś mnie pozbawi prawa do decydowania o swojej własności? i kamera zostanie np zmieniona model który mi nie odpowiada.

Par 1 pkt 3 - wszyscy współwłaściciele musza się zgodzić np na upgrade sprzętu (par 1 pkt 3)

Łukasz_M napisał(a):Witam
Co to koszt administrowania oprogramowaniem?


Zakładamy, że będzie potrzeba zaangażowanie osoby - informatyka, który będzie w stałej gotowości do podęcia interwencji gdyby coś się "zacięło".
Przez pierwsze miesiące będzie to robił ktoś z nas "społecznie" ale z czasem może się okazać, że będzie to zbyt duże obciążenie da osoby pracującej społecznie.
Oprócz tego w to wejdą koszty hostingu strony internetowej, koszt ewentualnego utrzymania repozytorium plików.

Łukasz_M napisał(a):Witam
Skoro Zostanie przeprowadzony Upgrade to co się stanie z zdemontowanym sprzętem którego jestem Współwłaścicielem? np kamerą?

Po sprzedaży na giełdzie zasili fundusz remonowo- modernizacyjny

Łukasz_M napisał(a):Witam
Co będzie jeśli Sprzęt ulegnie uszkodzeniu? Kto odpowiada za uszkodzenie?
Czy jeśli sprzęt ulegnie uszkodzeniu i będzie wyłączony , lub kompletnie niezdolny do pracy to też jest liczona opłata eksploatacyjna?

Ewentualne uszkodzenia naprawimy z funduszu remontowego. Jeżeli się okaże że to za mało to trzeba będzie ponieść jakiś dodatkowy wydatek. Chyba nie inaczej jest w sytuacji gdy jesteś jedynym właścicielem jakiegoś sprzętu.
Sprzęt będzie pod opieką firmy hostingowej astrocamp.es . Nie mamy jeszcze ich propozycji umowy hostingowej bo nie kupiliśmy tego sprzętu ale zakładamy, że w sytuacji awarii spowodowanej nie z ich winy będzie można negocjować obniżenie opłaty hostingowej w czasie nieużytkowania sprzętu.


Łukasz_M napisał(a):Witam
czy jeśli Nie zgłoszę się do kolejki na zdjęcie to w moim czasie teleskop będzie stał bezczynnie, czekając na moje ewentualne zgłoszenie?

Teleskop przy otwartym dachu nigdy nie będzie stał bezczynnie, będzie realizował zadania innych użytkowników.

Łukasz_M napisał(a):Witam
Co się stanie z pieniędzmi z zapisu 'opłatą za zwłokę w wysokości 10% zaległości.'?

Zasili fundusz remontowo - modernizacyjny

Łukasz_M napisał(a):Witam
Czy jeśli kilka osób będzie zalegało z opłatami a ich czas będzie ograniczony do 10% to inni na tym skorzystają tj. ich czas będzie wydłużony proporcjonalnie?

Tak, inni z tego skorzystają, proporcjonalnie.

Łukasz_M napisał(a):Witam
Skoro Współwłaściciel z zaległościami ureguluje swoja opłatę to jak odzyska czas który mu zabrano - w końcu za niego zapłacił?

Nie, nie odzyska tego czasu.
Każda osoba, każdej nocy otrzyma tyle czasu obserwacyjnego ile wynika z jej udziałów.
Dlaczego inni mieliby tracić z powodu tego, że ktoś nie wywiązuje się z ustalonych zasad i spóźnia z opłatami.

Łukasz_M napisał(a):Witam
Jeśli będą większe zaległości w opłatach ze strony kilku Współwłaścicieli i okaże się że nie można zapłacić za obsługę to teleskop będzie wyłączony? a opłata za utrzymanie nadal naliczana?
Jak jest zagwarantowane że nikt mi nie wyłączy teleskopu z powodu długu pozostałych współwłaścicieli??

Taka trudna sytuacja może się niestety zdarzyć.
Na taka trudną sytuację przewidzieliśmy kaucję na starcie – to będzie mała górka. Zakładamy, że ludzie są odpowiedzialni i w trudnej sytuacji finansowej odsprzedadzą swój udział zanim wystąpią duże zaległości.
Łukasz_M napisał(a):Witam
Czy dług pozostałych współwłaścicieli będzie mnie obciążał tj. Jeśli taki dług będzie i będzie rósł to czy komornik zapuka mi do drzwi czy do zarządu tylko? albo np teleskop zostanie zajęty przez jakieś służby w Hiszpanii albo przez Operatora AstroCamp?

Za dług innych osób nie zapuka do Ciebie komornik. Zakładamy, że do sytuacji zadłużenia w Hiszpanii nie dojdzie. W ostateczności można przecież zapłacić należność w funduszu remontowego.
Osób niepłacących opłat eksploatacyjnych nie możemy pozbawić współwłasności ale możemy je próbować namówić do odsprzedaży udziału. Odsprzedanie swojego udziału może dla takich osób być o tyle korzystne, że nie zwiększa się ich zadłużenie. Na takie sytuacje przedłużającego się nie płacenia mamy zapisy par 6. Pkt 1.
Ostatnio edytowany przez statek 09 Wrz 2015, 18:49, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 10 Kwi 2010, 14:26
Miejscowość: Glinna k/Szczecina

Poststatek | 09 Wrz 2015, 18:37

Łukasz_M napisał(a):Witam
Jak jest uregulowana odpowiedzialność finansowa skarbnika?

Myślę ze par 6 pkt 1 jest wystarczający.
Łukasz_M napisał(a):Witam
Dlaczego w zapisie "Sądem właściwym do rozpatrywania ewentualnych sporów powstałych na gruncie wykonywania niniejszej umowy będzie sąd powszechny w Szczecinie" jest napisane że w Szczecinie zamiast 'miejscu właściwym dla pozywającego'? -przecież w zamyśle współwłaściciele mogą być z całego świata i muszą mieć prawo dochodzić swoich praw tam gdzie mieszkają.

Inicjatorzy są ze Szczecina. To jest chyba optymalne rozwiązanie dla współwłaścicieli, szczególnie w hipotetycznej sytuacji gdy powód mieszka gdzieś na świecie.

Łukasz_M napisał(a):Witam
Jaki jest tryb odwoływania Zarządu jeśli Współwłaściciele stwierdza że Zarząd działa nieprawidłowo?

Tego na razie umowa nie przewiduje. Myślę, że wspólnie (za zgodą wszystkich współwłaścicieli) jeżeli współwłaściciele uznają że to jest konieczne dopiszemy odpowiednie punkty do umow.

Łukasz_M napisał(a):Witam
Jak będzie zagwarantowane prawo do tego ze materiał zbierany w moim czasie należy tylko do mnie tj. nikt inny z niego nie skorzysta bez mojej wiedzy?

Wg naszych założeń każda osoba po zalogowaniu na stronę teleskopu będzie mogła oglądać wszystkie zdjęcia.

Łukasz_M napisał(a):Witam
Jaki jest właściwie rozdział środków z tej co miesięcznej opłaty tj ile na utrzymanie, ile na remonty, ile na hosting itd.? Czy ta opłata może wzrosnąć ? gwałtownie.


W tej chwili wg naszych kalkulacji, przy 23 udziałach i 200 zł opłaty eksploatacyjnej trochę ponad 50% to opłata hostingowa, reszta to pozostałe koszty. Jak dużo będziemy odkładać na funduszu remontowym będzie zależało od tego ile będziemy musieli zapłacić za utrzymanie strony, repozytorium i ewentualnego informatyka. O wszystkich wydatkach współwłaściciele będą informowani (par 2, pkt 3e umowy)
Opłata niestety będzie mogła wzrosnąć jeżeli przez dłuższy czas będą osoby zalegające (w krótkim czasie mamy górkę w postaci kaucji). Większy, skokowy wzrost opłat może wystąpić tylko w jednej sytuacji: wspólnie, jednogłośnie podejmiemy decyzję o zakupie nowego sprzętu, np. nowej kamery, ale to w ograniczonym, uzgodnionym okresie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 10 Kwi 2010, 14:26
Miejscowość: Glinna k/Szczecina

Poststatek | 09 Wrz 2015, 19:08

Benedykt, dzięki za Twoje uwagi.
Myślę że na większość pytań odpowiedziałem w poprzednim poście.

W skrócie na dopowiem na Twoje pytania.

Zarząd pełni swoją funkcję nieodpłatnie (par 2 pkt 2), nie bierze nic do kieszeni. Na sytuację gdyby zarząd nie działał zgodnie z zapisami umowy jest par 6 pkt 1.
Dlaczego zarząd Twoim zdaniem powinien brać odpowiedzialność materialną za uszkodzenia sprzętu ?
Na wypadek katastrof, tornad, spadającej asteroidy możemy cały sprzęt ewentualnie ubezpieczyć. Jeżeli taka będzie wola wszystkich współwłaścicieli to taka polisę wykupimy, ale to niestety odniesie wysokość opłat miesięcznych, na razie jednak tego nie planujemy

Nadwyżki pójdą na fundusz remontowo- modernizacyjny.
Jeżeli chodzi o podatki itp to jest wyraźny zapis o tym ze nie zamierzamy prowadzić działalności gospodarczej. To jest umowa wspólnego zakupu i utrzymania drogiej zabawki do celów uprawianego hobby.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem udziału i jest jeszcze coś nie jasne to chętnie odpowiem na Twoje pytania, ale wygodniej będzie telefonicznie (telefon na stronie).

Pozdrawiam
Tadek



Benedykt napisał(a):Po przeczytaniu postu Łukasza z czystej ciekawości zapoznałem się umową. Moim zdaniem umowa jest bardzo dziwna. Wprowadza pojęcie "zarządu" we współwłasności, który to zarząd ma podejmować decyzje i imieniu współwłaściciela. Mało tego - ma prawo ograniczyć prawo współwłasności i pobiera opłaty za użytkowanie współwłasności i ustanawia regulamin, jak mam korzystać ze swojej współwłasności. Zarząd jest wybierany, ale jest już w umowie napisane, kto jest w zarządzie. Zarząd jest nietykalny - nie można go odwołać przez 3 lata (umowa nie przewiduje trybu odwołania zarządu). A co będzie, jeśli zarząd mając zobowiązania nie będzie ich regulował, pomimo że wszyscy współwłaściciele będą regulować terminowo opłaty? Czy zarząd bierze odpowiedzialność materialną za uszkodzenia sprzętu spowodowane na przykład poprzez wgranie nowego oprogramowania? Albo wymianę sensora? A co się stanie, jeśli teleskop będzie przyczyną wyrządzenia komuś szkody (wymyślony naprędce przykład: zerwana przez wichurę kopuła zniszczy komuś samochód) - kto będzie za to odpowiadał? Zarząd czy współwłaściciele? Na jakiej zasadzie będzie pobierana opłata eksploatacyjna? Darowizna (jeśli tak, to na czyją rzecz)? Podatkiem (na jakiej podstawie)? A kto przejmie nadwyżkę, jeśli okaże się, że suma opłat eksploatacyjnych będzie większa niż wydatki? Pójdzie do czyjejś kieszeni? Skąd wiadomo, że zaproponowany tryb zarządzania teleskopem nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej? Zapis sam w umowie nie wystarczy, urząd skarbowy może uznać, że jednak jest działalnością i nakaże zapłatę oprócz kary zusów, vatów i podatku dochodowego wstecz. Szczegółowych pytań w tym temacie można postawić bardzo dużo.

Panowie inicjatorzy pomysłu, pamiętajcie że współ(własność) jest nienaruszalna i prawo do zarządzania własnością można przekazać tylko w postaci pełnomocnictwa, które jest aktem woli współwłaściciela, a nie nakazem wynikającym z jakiejś umowy, którą należy zaakceptować i podpisać przed lub w momencie nabycia udziałów.

Nie chcę, żeby moja wypowiedź była odebrana jako krytyka pomysłu. Chcę tylko zwrócić uwagę na jedno: jeśli wszyscy współwłaściciele są zgodni, to nie potrzeba żadnych pisanych umów. Problem się zaczyna, kiedy któryś ze współudziałowców zaczyna mieć odmienne zdanie, wtedy sięga się do umowy i od nowa ją analizuje i interpretuje.

To, co bym sugerował to pójście w jedną z dwóch ścieżek:
- działalność gospodarcza (na przykład spółka jawna), do której współudziałowcy wnoszą wkłady
- stowarzyszenie, które ze składek kupuje teleskop.
Zaletą obydwu ścieżek są uregulowania prawne, które określają zasady działania spółki jawnej lub stowarzyszenia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 10 Kwi 2010, 14:26
Miejscowość: Glinna k/Szczecina

PostNaski | 10 Wrz 2015, 09:25

Statek
Masz może dostęp do *meteo statistics*, które pokazuje, jaka była tam pogoda przez ostatnie 5, 10 lub 15 lat
280 pogodnych nocy w roku pod niebem o jasności ponad 22 mag!

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

Poststatek | 10 Wrz 2015, 11:11

Nie jestem pewny czy są dostępne statystyki dla tego konkretnego miejsca w okresie o który pytasz. Jeżeli nawet znaleźlibyśmy takie dane dla regionu, to na górze, na wysokości 1600mnpm gdzie zlokalizowane jest obserwatorium warunki mogły by być inne niż ogólnie w regionie.

Wiem tyle ile podaje usługodawca hostingu, tzn za okres od grudnia 2012 do dzisiaj: http://astrocamp.es/status.php (na dole strony)
Obserwatorium astocamp zostało wybudowane w 2012 roku stąd tylko tyle danych.

Pozdrawiam



Naski napisał(a):Statek
Masz może dostęp do *meteo statistics*, które pokazuje, jaka była tam pogoda przez ostatnie 5, 10 lub 15 lat
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 10 Kwi 2010, 14:26
Miejscowość: Glinna k/Szczecina

Poststatek | 21 Wrz 2015, 23:25

Nieśmiało podbijam temat.

Są jeszcze wolne pojedyncze udziały. Nie chcemy znacząco podwyższać ceny jednostkowej zakupu udziału, dlatego jeszcze czekamy na osoby zainteresowane wspólnym zakupem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 10 Kwi 2010, 14:26
Miejscowość: Glinna k/Szczecina

PostAdmiral_M | 01 Lis 2015, 21:00

Zapraszamy niezdecydowanych - są jeszcze udziały do wzięcia. Z powodów logistycznych finalizujemy umowę na koniec roku. Zapraszam szczególnie Zarząd PTMA, gdyż chcemy by cały projekt miał właśnie naklejkę PTMA. Cena pojedynczego udziału nie uległa zmianie. Chcę jednocześnie zaznaczyć, iż po uruchomieniu projektu, cena ewentualnego przeniesienia własności liczby udziałów będzie podlegała licytacji, zatem nie będzie możliwości jakiejkolwiek gwarancji ceny. Przypomnę największe zalety projektu: 1. jeden z najmniej zanieczyszczonych światłem nieboskłonów w Europie; 2. miejsce z jednym z najlepszych klimatów do uprawiania astronomii w Europie - 280dni obserwacyjnych; dodam że Chile ociera się o 320 dni, ale tylko w kilku wybranych lokalizacjach; 1600 m npm! Poza tym sprzęt jest na miejscu, sprawdzony i uruchomiony. Profesjonalny hosting. Zapraszam do kontaktu z PTMA Szczecin w sprawie detali. Umowa własności jest poprawiana - sami Właściciele zadecydują o jej końcowej formie - nic nie narzucamy. ZAPRASZAM!

Odnośnie kolejkowania:
1. każdy Właściciel będzie miał proporcjonalny dostęp do czasu obserwacyjnego, związany z ilością wykupionych udziałów;
2. algorytm będzie publiczny (dla Właścicieli);
3. niektóre z parametrów wejściowych algorytmu: ilość czasu (związana z udziałami), maks czas jaki można zająć jednej nocy, numer zadania w dotychczasowej kolejce, wysokość obiektu nad horyzontem, czas zachodu poniżej uzgodnionej granicznej wysokości, itp.
4. po kilku pierwszych miesiącach nie przewidujemy pełnego obłożenia kolejki w związku z dostępnym czasem (udziałami), dlatego osoby, które wykupią mniejszą ilość udziałów dostaną większą ilość czasu niż to wynika z absolutnego dzielenia ilości dni obserwacyjnych na udział.

To tylko przykłady. Końcową wersję algorytmu zatwierdzą wszyscy Właściciele.

P.S. Obecne filtry wąskopasmowe mamy zamiar wymienić na fotometryczne, żeby poszerzyć możliwości naukowe sprzętu - jakkolwiek każdy z Właścicieli będzie go używał do własnych celów.
 
Posty: 6
Rejestracja: 24 Kwi 2012, 23:06

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 79 gości

AstroChat

Wejdź na chat