Plejady - M45

Postfizyk5 | 05 Lis 2015, 07:12

Witam
Wydawało mi się, że 3 listopada pogoda w centrum Polski jest znośna do focenia.
Od kilku dni mnie nosiło.
Pomyślałem sobie, że może chociaż zobaczę jak to wygląda przy słabych warunkach.
Zawsze jeździłem gdy było ok.
Niestety po dojechaniu na miejsce, pojawiająca się mgła, prawie zmusiła mnie do powrotu.

Ustawiłem teleskop na stoliczku i popatrzyłem na kilka obiektów.
Już miałem wracać ale skoro przyjechałem to pomyślałem sobie, że spróbuję jakieś zdjęcie zrobić.

Warunki były fatalne. Mgła i osadzający się szron.
To tylko 17 minut materiału.
Zarys mgławicy pewnie tak wygląda przez tę pogodę.

I tu pojawił się problem.
Po kilkunastu zdjęciach, które zrobiłem następne wyglądały tak jakbym im troszeczkę zmniejszał ISO.
Następne ciemniejsze od poprzedniego i tak dalej. Aż focenie okazało się niemożliwe.
Czy taki efekt jest spowodowany:
uszkodzeniem canona?
pogarszającymi się warunkami?
postępującym zaszronieniem lustra gł i wt. ?

Pozdrawiam
Załączniki
Plejady - M45: Plejady.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostJanusz_P. | 05 Lis 2015, 12:21

To rosa i szron powodują stopniowy zanik obrazu na kolejnych klatkach jak widzisz w terenie bez opasek grzejnych ani rusz :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMateuszW | 05 Lis 2015, 22:11

Tak, to mogła być rosa/szron na lustrze wtórnym lub niskie chmury stawały się coraz gęstsze. Przy takiej pogodzie jest czasem taka dziwna mgła, która przechodzi płynnie w niskie chmury i one działają, jak taki przyciemniacz obrazu. Są wyjątkowo wredne, bo wydaje Ci się, że chmur, ani mgły brak, a jednak te gwiazdy jakoś tak za słabo świecą :)
Pokaż ostatnią klatkę. Jeśli to zaparowanie, to łatwo je rozpoznać, bo wokół gwiazd robią się takie jakby odblaski. Chmury/mgła nie dają tego efektu, tylko po prostu poziom tła rośnie, a obiekt słabnie.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 116 gości

AstroChat

Wejdź na chat