Jaka głowica do astrofoto?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Posticemen123 | 27 Kwi 2016, 17:37

Witam.Chciałbym zakupić jakąś głowicę kulową do 350 zł.Jaką polecacie do astrofoto ?
Jej udzwig nie musi być duży.
Jeszcze podpinając się od razu pod temat chciałbym ją zastosować do statywu geodezyjnego.Stąd pytanie jak taki statyw przerobić na fotograficzny?Jakie połączenie zrobić żeby to jakoś dopasować z głowicą?
W załącznikach zdjęcia statywu.
Załączniki
Jaka głowica do astrofoto?: _DSC0026.JPG
Jaka głowica do astrofoto?: _DSC0024.JPG
 
Posty: 9
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 17:20

 

PostJanusz_P. | 28 Kwi 2016, 12:39

Po pierwsze witamy na forum 8)

Po drugie to jest statyw geodezyjny ze śrubą 5/8" a fotograficzne gwinty to 3/8" i 1/4" czyli na dzień dobry potrzeba przejściówki pod głowicę :arrow: :roll:

Po trzecie głowica kulowa praktycznie nie nadaje się do astrofotografii bo po luzowaniu zacisku teleskop opada w każdym kierunku, czyli jest do tego zupełnie nieodpowiednia...

Pod aparat z obiektywem potrzebna jest sztywna głowica 2D :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posticemen123 | 28 Kwi 2016, 18:28

Chodziło mi o to żeby zrobić we własnym zakresie jakieś właśnie połączenie ze statywem.
Głowicy chciałbym używać pod lustrzankę Nikon D5100 + obiektyw 18-55 i 55-200.
Oprócz zastosowania astrofoto (szerokie kadry) chciałbym żeby głowica była dobra do zastosowań codziennych.
Głowica kulowa przecież będzie dobrym rozwiązaniem.Upatrzyłem taką
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/glowica-t ... ulowa.html
Jak coś to cena już nie do 350 tylko 200 zł bo nie ma co wydawać więcej.
Czy nada się ona,a może jakąś inną ?
Pozdrawiam.
 
Posty: 9
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 17:20

 

Postmareks | 28 Kwi 2016, 19:12

Janusz_P. napisał(a):
Po trzecie głowica kulowa praktycznie nie nadaje się do astrofotografii bo po luzowaniu zacisku teleskop opada w każdym kierunku, czyli jest do tego zupełnie nieodpowiednia...

Pod aparat z obiektywem potrzebna jest sztywna głowica 2D :arrow: :idea:


Do aparatu z obiektywem , nawet 200-300 mm spokojnie nadaje się głowica kulowa. Sam takiej z powodzeniem używam . Ułatwia niesamowicie kadrowanie, zwłaszcza jeśli korzystamy z obiektywu fotograficznego. Ja mam Triopo RS-3 , może nie jest to szczyt techniki ale bardzo stabilna i o dużej nośności .
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

Posttayson.82 | 29 Kwi 2016, 00:27

zastosowanie w/w przez Ciebie statywu+glowica, ma jedynie sens z zestawem Nikon D5100 + obiektyw 18-55 i to przy najszerszym kacie
biorac pod uwage ze zestaw bedzie nieruchomy dluzsze ogniskowe odpadaja.
wg mnie 18-35mm to max.

jezeli ma to byc jedynie astrofoto ze statywu, to ten statyw nie musi byc az tak masywny, czyt. problematyczny w transporcie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostTomek 76 | 29 Kwi 2016, 07:24

Od dłuższego czasu,korzystam z głowicy 3D-jest to jakiś stop aluminium lub coś podobnego:

http://allegro.pl/glowica-3d-camrock-h0 ... 43201.html

-właśnie do szerokich połaci jak również z 300mm obiektywem.Był czas,że stawiałem na tym aparat z 800mm beczką i dawało radę,czego nie można było powiedzieć plastikowych głowicach,po za MF-ale t już inna liga i cena.
Może nie wygląda imponująco ale uwierz mi-to "maleństwo" spokojnie" weźmie 6kg na pokład i nie będzie protestować.
Martwi mnie co innego.W jaki sposób połączyć ową czy inna głowicę z Twoim statywem.Tam jest inny gwint i trzeba by albo śrubę podmieniać albo co innego wykombinować.
Załączniki
Jaka głowica do astrofoto?: IMG_0929.JPG
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

PostKmyk | 29 Kwi 2016, 12:06

Mam głowicę Triopo B-2 tyle, że z obrotową główką (nie wiem jak to się dokładnie nazywa - ta część trzymająca płytkę jest jeszcze dodatkowo obracana więc można zablokować kulę i kręcić głowicą tylko w jednej płaszczyźnie). Jest też na cyfrowych nazywa się B-2N. Jestem z niej zadowolony, jest wystarczająco sztywna i wygodna w użyciu (maksymalnie wieszałem na niej ok 3kg zestaw).
Inna sprawa, że tak jak koledzy piszą przy astrofoto ze zwykłą głowicą fotograficzną raczej się nie poszaleje, a i do fotografii statywowej nieba nie jest potrzebny aż taki klocowaty statyw. Wystarczy zwykły, które jest w stanie unieść stabilnie lustrzankę (odrzucając wszystkie te badziewia za 50-100zł z plastikowymi wbudowanymi na stałe głowicami).
 
Posty: 8
Rejestracja: 25 Gru 2014, 21:43

 

Postkaczor_ks | 29 Kwi 2016, 14:31

Głowica głowicą ale temat był "Jaka głowica do astrofoto?" a za resztę montażu podany był tylko statyw geodezyjny.
Statyw piękna sprawa .. ale bez jakiegoś prowadzenia to rzeczywiście możemy sobie porozmawiać tylko o bardzo szerokich kadrach. Te 18mm też szybko wymięknie jak czasy zaczną być liczone w dziesiątkach sekund. Tak więc bez prowadzenia możemy co najwyżej cyknąć zdjęcie Księżyca czy Słońca jeżeli chodzi o astronomię.
Lepiej było by za tę cenę kupić jakąś głowicę EQ i postawić na tych nogach. Będzie zdecydowanie lepiej jeżeli chodzi o trzymanie aparatu z obiektywem a i można już coś zrobić z dłuższą ogniskową.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Posticemen123 | 29 Kwi 2016, 17:34

Dziękuję za odpowiedzi.Statyw chciałbym zostawić bo jest nieużywany jak na razie a nie będę tracił kasy na nowy.
Astrofoto bardzo mnie kręci ale niestety nie mogę rozwinąć skrzydeł ze względu na to że nie mam jak na razie tyle kasy żeby wykombinować jakiś spoko zestaw.Dodatkowo gdy kupowałem pierwszy teleskop to kupiłem syntę 8 do wizuala ale jak pstryknąłem kilka zdjęć to naprawdę astrofoto mnie wkręciło.Pamiętam jaką miałem podnietę jak zrobiłem zdjęcie komecie lovejoy.
Nie wiem tak szczerze co wybrać.Może lepiej byłoby sprzedać tą syntę i uzbierać trochę więcej kaski na jakiś telep do astrofoto z montażem z powiedzmy prowadzeniem w jednej osi bo goto to jednak duży wydatek (o ile ta jedna oś wystarczy).
Wracając do sedna to czy jeśli kupiłbym głowicę EQ to nadawałaby się ona do w miarę szybkiego ustawienia czyli do normalnych zdjęć czy jednak tylko do astrofoto?
Teraz po zastanowieniu jednak chyba lepiej nie tracić kasy na astrofoto statywową bo to może wyjść sporo,a lepiej uzbierać trochę kasy na jakiś telep z montażem+prowadzenie?Co o tym myślicie?
 
Posty: 9
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 17:20

 

Posttayson.82 | 29 Kwi 2016, 22:21

icemen123 napisał(a):Astrofoto bardzo mnie kręci ale niestety nie mogę rozwinąć skrzydeł ze względu na to że nie mam jak na razie tyle kasy żeby wykombinować jakiś spoko zestaw.


pomysl nad tym montazem.
z obiektywem do 300mm wyciagniesz pewnie exp po 5min
http://mk-astro.com/pl/sklep/urz%C4%85d ... -5m-detail
autor Janusz Wiland. wszystkie jego fotki pochodza z prawie identycznego astrokoziolka.
https://www.facebook.com/janusz.wiland

statyw masz elegancki, aparat i obiektywy tez.
poza tym czeka Cie troche nauki programow graficznych do obrobki zdjec :-), troche przez Bardzo WIELKIE T....
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postmaxio | 29 Kwi 2016, 22:53

Całkiem ciekawa propozycja, choć pewnie dla laika łatwiejszym rozwiązaniem, bo gotowym do użytkowania byłby np. montaż eq3-2 z napędem na jedną oś, a oprócz aparatu z obiektywem możesz na tym powiesić mały refraktor. Jeśli jednak wybierzesz ten zestaw z linka, napisz do Janusza Wilanda, kolegi z forum, to dowiesz się więcej na temat fastrona. Mi Janusz w rozmowie bardzo chwalił ten sprzęt, zresztą zobacz na fotki nim zrobione :)
 
Posty: 194
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 20:54

Posttayson.82 | 30 Kwi 2016, 01:26

dobrze ustawiony Fastron z odpowiednio dobranym setupem jest porownywalny do HEQ5 ustawionej przez lunetke biegunowa na os swiata.
wiem, bo widzialem go (fastrona z Januszem) juz wielkrotnie w akcji.

icemen123 skad jestes?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Posticemen123 | 30 Kwi 2016, 10:31

Czyli polecacie fotografię statywową bez teleskopu?
No Fastron fajny jest ale on jest już tak jakby całą głowicą,która może zostać przymocowana do statywu czy to samo urządzenie a głowica jest osobno?
Czyli z syntą 8 raczej nic się nie da zrobić?
Oczywiście napiszę do Janusza Wilanda z pytaniami o fastrona.
Co do obróbki zdjęć to tak będę się jeszcze musiał sporo nauczyć ale już jakieś podstawowe pojęcie mam bo coś tam już próbowałem tworzyć.
Jestem z Podkarpackiego-wieś na północ od Jarosławia.
 
Posty: 9
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 17:20

 

Postmaxio | 30 Kwi 2016, 10:56

Na początek na Twoim miejscu bym się zajął fotografią z lustrzanką plus obiektyw, masz duże pole manewru, biorąc pod uwagę ogromną ilość obiektywów o różnych ogniskowych , które taki fastron obsłuży. Statyw, który posiadasz byłby idealny pod platformę fastrona, zresztą obejrz ten fajny filmik, Janusz tam wszystko bardzo jasno tłumaczy, aż sam się zacząłem zastanawiam nad taki sprzętem, po złożeniu bardzo mobilnym, no i dosyć lekkim, w porównaniu np. do montażu eq3-2.
https://www.youtube.com/watch?v=DA6B564-_eM
 
Posty: 194
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 20:54

Posttayson.82 | 30 Kwi 2016, 11:03

icemen123 napisał(a):Czyli polecacie fotografię statywową bez teleskopu?
No Fastron fajny jest ale on jest już tak jakby całą głowicą,która może zostać przymocowana do statywu czy to samo urządzenie a głowica jest osobno?
Czyli z syntą 8 raczej nic się nie da zrobić?
Oczywiście napiszę do Janusza Wilanda z pytaniami o fastrona.
Co do obróbki zdjęć to tak będę się jeszcze musiał sporo nauczyć ale już jakieś podstawowe pojęcie mam bo coś tam już próbowałem tworzyć.
Jestem z Podkarpackiego-wieś na północ od Jarosławia.


zacznijmy od podstaw.
sprzet potocznie zwany telskopem dzieli sie na:
- statyw (nogi, slup, pier)
- montaz - to to co podaza za ruchem gwiazd
- teleskop - urzadzenie ktore posiada optyke i zbiera fotony
- detektor - do wizuala stosujemy nasze oczy, do astrofoto komorki, apraty auto, lustrzanki, dedykowane kamery astro
- szukacz - ulatwiea nam zycie :-)

ty masz:
statyw, telesko (u ciebie obiektywy) i detektor (aparat)
taka kombinacja mozesz dzialac jedynie ktorkoogniskowo-ktrotkoczasowa astrofoto, bo nie ma co podazac za ruchem gwaizd.
potrzeba ci montazu (np fastron).
zeby przymocowac cokolwiek do montazu potrzeba odpwoiedniego laczenia. mozesz aparat przykrecic na srube 1/4" bezposrednio do statywu( po zastosowaniu odpowiedniej reducji), ale nie bedzie regulacji wiec potrzeba glowicy.
fastron jest bez glowicy.

synty nie posadzisz przeciez na statyw geodezyjny i glowice pod aparat foto.... na fastrona tez nie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postmaxio | 30 Kwi 2016, 11:16

Może ten statyw kolegi będzie pasował do fastrona bez przeróbek.
 
Posty: 194
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 20:54

PostTomek 76 | 30 Kwi 2016, 11:33

Ten koziołek po prostu wymiata.Do szerokich połaci z 200mm nic więcej nie trzeba.
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

Postmaxio | 30 Kwi 2016, 11:37

Dokładnie :D
 
Posty: 194
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 20:54

Posticemen123 | 30 Kwi 2016, 12:17

Po przemyśleniu wszystkiego pewnie na razie pójdę w fotografię statywową właśnie z jakimś obiektywem 55-200 lub 55-300.No i teraz pytanie jaka głowica by pasowała do fastrona?
 
Posty: 9
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 17:20

 

Postmaxio | 30 Kwi 2016, 12:37

Podstawę fastrona przykręca się śrubą do statywu, tam nie potrzeba głowicy.
 
Posty: 194
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 20:54

Posticemen123 | 30 Kwi 2016, 12:42

Przepraszam.Źle napisałem.Teraz po obejrzeniu filmu o fastronie wszystko już wiem.Chodziło mi raczej o głowicę do aparatu i teraz już wiem że wystarczy normalna fotograficzna.Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
 
Posty: 9
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 17:20

 

Postmaxio | 30 Kwi 2016, 12:44

Śruba do mocowania aparatu lub obiektywu z obejmą jest przy fastronie.
 
Posty: 194
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 20:54

PostJanusz_P. | 30 Kwi 2016, 13:33

Fastron to piękna idea, ręczna robota, kawał rękodzieła prawie jak z Dobsonem i hasłem teleskopy za kilka centów pod strzechy ale już jego komercyjna cena stawia pod znakiem zapytania opłacalność zakupu bo w tej cenie to na giełdzie kupisz używany montaż EQ-5 lub nowy EQ-3-2 o wielokrotnie większej funkcjonalności i mozliwosciach od Fastrona do którego i tak musisz wozić jakiś stolik lub taki geodezyjny statyw i musisz jeszcze kupić solidną głowicę kulową co przekracza już budżet rzędu 1000 zł i daje wiele do myślenia :arrow: :roll: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posticemen123 | 30 Kwi 2016, 15:25

No to teraz sam nie wiem co o tym myśleć.Jest jeszcze możliwość zakupienia samej głowicy bez nóg i do niej zamontowania napędu ale czy to nie wyszłoby drożej?
 
Posty: 9
Rejestracja: 27 Kwi 2016, 17:20

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat