Pytanie o filtry

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postcybervader | 01 Maj 2016, 15:46

Witam

Chciałbym rozpocząć przygodę z astrofoto. Poszukuje odpowiedzi na pytanie odnośnie filtrów. Ma ich kilka do wizuala np Astonomika UHC, CLS. Niestety albo stety w 1,25 cala.
Zastanawiam się czy można je w jakiś sposób wykorzystać w astrofotografi. Przez barlowa domyslam sie że tak, ale czy można na przykład urzyć złączki projekcyjnej bez okulara z wkręconym filtrem? Czy to ma jakiś sens? Czy nie braknie mi wyciągu? Czy trzeba będzie jakąś ją skrucić? A może ktoś już coś takiego storzył o czym nie wiem....
Posiadam canona 550d i kupiłbym EOS Clipa i w ogóle nie miał dylematu, ale doczytałem gdzieć na forum że tylko ma zastosowanie z obiektywami EF, a z EF-s i M42 się nie mieszczą. Do ogniska głównego oczywiscie jak najbardziej się nada. Tak żę zanim go kupie chciałbym sie dowiedzieć czy to co mam moge jakoś wykorzystać?

A tak na marginesie sprzęt jakim dysponuje to LXD75 go to, a tubkę dopiero szukam, ale mysle o N 150/750.


Z góry dzięki za odp.
TS130 apo triplet, AT 65Q APO, NEQ6, ASI 1600MMC + EFW + OAG, Synta 12" Dobson,
kOMPLET BAADER LRGB, Ha,O3,S2, Astronomik CLS, Lumicon H-Beta,
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 Wrz 2015, 21:28
Miejscowość: Rudnik, małopolska

 

Posttayson.82 | 01 Maj 2016, 17:02

majac matryce aps-c powinienes stosowac filtry 2" w przeciwmym wypadku stracisz spora czesc swiatla docierajacego do niej.
moja sugestia - po pierwsze sprawdz czy taki filtr Ci jest wogole potrzebny. jakie masz LP na okolicy, jakiej dolugosci planujesz palic klatki, ogniskowa 750mm to nie bedzie latwa zbawa biorac pod uwage maly pixel aparatu.

tu sobie mozez sprawdzic jaka masz skale. moim zdaniem wszystko <2"/px bedzie wymagalo starannego podejscia do tematu.
http://www.skyatnightmagazine.com/field-view-calculator
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat