MaximDL v.4

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostWitek Caban | 25 Maj 2016, 19:39

Witam! Mam pytanie do posiadaczy programu MaximDL v.4 - czy można w nim zaprogramować sekwencję zdjęć kolejnych obiektów ? Umiem ustawiać sekwencję zdjęć tego samego obiektu przy różnych czasach, filtrach i binach , natomiast nie potrafię zaprogramować go do zmiany pozycji na inne obiekty ( a może to jest niemożliwe w tej wersji Maxima ? ) - proszę o pomoc - pozdrawiam.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostMateuszW | 25 Maj 2016, 20:02

To jest niemożliwe chyba w każdej wersji... Jedyne, co można zrobić to napisać swój skrypt, który będzie sterował maximem. Albo poszukać softu, który to umie (a steruje maximem). Jest np taki wynalazek naszego forumowego kolegi: http://astropasja.com/index.php/joomla-przeglad
Niestety, takie zmienianie obiektów wiąże się z wieloma problemami i różnymi czynnikami, które trzeba brać pod uwagę, dlatego potrzeba do tego całego programu, a nie wystarczy kilka prostych komend. Trzeba obsłużyć dziesiątki błędów itp.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostTUR | 25 Maj 2016, 22:13

Hej Witek,

Możesz skorzystać w tym celu np.z programu CCD Commander. Program jest tani, a autor bardzo pomocny. Co więcej program współpracuje z MaximDl 4.

Z drogich rozwiązań, ale dobrych pamietam, że jest jeszcze coś takiego jak ACP.


Pozdrawiam
Pawel
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostWitek Caban | 26 Maj 2016, 00:11

Dziękuję chłopaki za podpowiedzi !!! Skoro nowsze wersje Maxima nic nie wnoszą - spróbuję z " gotowcami ". Słyszałem coś o programie Orchestrate w Sky X ? Czy ma ktoś doświadczenie z nim ? Pozdrawiam.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostWitek Caban | 26 Maj 2016, 00:25

Hej Paweł - zobaczyłem na You Tube filmik Deana Salmana o CCD Commander - w pewnym momencie prezentował on planetarium ( ale bez rozwinięcia wyboru ).Zaznaczył opcję SkyX, którą posiada. Ja nie mam Sky X, pracuję na Cartes du Ciel - czy to planetarium będzie kompatybilne ? Pozdrawiam-Witek.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostTUR | 26 Maj 2016, 09:06

Witek,

Wydaje mi sie ze program pracuje z rożnymi programami planetarium. Najlepiej zadzwoń :)

Pozdr
Pawel
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostWitek Caban | 26 Maj 2016, 13:14

Dzięki Paweł - namiary na mnie : Witek Caban , ul.Kościelna 24, 34-200 Sucha Beskidzka. Pozdrawiam.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostWitek Caban | 26 Maj 2016, 14:52

Hej Paweł - wróciłem właśnie z obserwatorium. Podłączyłem teleskop, montaż i kamerę do CCD commandera. Usunąłem kilka błędów , zrezygnowałem z rzeczy aktualnie nieprzydatnych , typu FocusMax, Autoguider, wykonywanie flatów. Wpisywałem obiekty ręcznie, wg ich rec i dec, zadałem czas wykonywania zdjęć , rodzaj bin - kliknąłem start i ............ poszło. Zadziałało, fitsy wrzuciło do zadanego folderu !!! Rewelacja ! czekam teraz na dobrą noc , by przetestować precyzję ustawiania i śledzenia wybranych galaktyk. Jeszcze raz Ci dziękuję za pomoc. Pozdrawiam - Witek.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostJagho | 30 Maj 2016, 19:35

Zachęcony e-mail'em, który wczoraj otrzymałem od Witka odnalazłem ten wątek. Przepraszam, ale nieczęsto zaglądam na forum więc ten wątek mi umknął. Dla uściślenia sprawy Maxima, o którego pytał Witek. Na tej stronie Diffraction Limited:
http://www.cyanogen.com/maxim_extras.php
jest gotowiec o nazwie Sequenced Image Acquisition. Jest tam szablon skryptu pod ASCOM oraz MaximDL sekwencyjnego sterowania montażem i wykonywania sesji zdjęć obiektów. Oczywiście są i inne programy, pewnie i wygodniejsze, ale dla ścisłości - z Maximem i ASCOM też się da. Pozdrowienia dla wszystkich i powodzenia w Twoich poszukiwaniach Witku. Nie mogę się już doczekać Twojej pierwszej SN.
Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF, 10" SCT Meade, Hyperstar f/1.8, Gemini G-40, ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25; poszukiwanie supernowych
Odkrycia SN = 12; http://www.supernowe.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 22 Maj 2006, 11:38
Miejscowość: okolice Szczecina

PostWitek Caban | 31 Maj 2016, 00:43

Dzięki Jarku za podpowiedź i ciepłe słowa pod moim adresem. Sekwencja ta wymaga ( jak mi się wydaje ) ręcznego wpisywania parametrów RA i DEC obiektów , a więc jest bardziej "upierdliwa" niż zwykłe wpisanie polecenia typu - NGC 3184. Pozdrawiam. Witek.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostJagho | 31 Maj 2016, 02:12

Witek Caban napisał(a):Dzięki Jarku za podpowiedź i ciepłe słowa pod moim adresem. Sekwencja ta wymaga ( jak mi się wydaje ) ręcznego wpisywania parametrów RA i DEC obiektów , a więc jest bardziej "upierdliwa" niż zwykłe wpisanie polecenia typu - NGC 3184. Pozdrawiam. Witek.


Zgadza się. Ale robisz to tylko raz, przygotowując pierwszy raz zestaw galaktyk dla danego obszaru nieba i oczywiście nie "z palca". Można wygenerować ładne plik tekstowe z bazy http://leda.univ-lyon1.fr/ zadając ścisłe zapytanie SQL'owe i później tylko wklejać wyniki. Ja to widzę tak: przygotowujesz 3 pliki TargetList dla każdej rektascensji dzieląc ją np. na 3 obszary deklinacji - 0-20 stopni, 20-50 stopni i 50-90 stopni. Zatem plików takich wykonasz w końcu 24 x 3 = 72. Zakładając, że odpuszczamy deklinacje ujemne (przynajmniej jak tak robię, mieszkając na północy naszego kraju :D ). Kiedy masz już taką bazę, to później już jest bułka z masłem. Wskazujesz tylko właściwy plik danej RA i zakresu DEC i jedziesz, bez wybierania, które galaktyki chcesz dziś monitorować. Przygotowując sesję, pliki możesz też dodawać, łączyć itd.

Ale to tylko takie moje sugestie. Może rzeczywiście łatwiej Ci będzie skorzystać z CCD Commandera. Tak jak Ci pisałem, Grzesiek używa go w Rantiga i chwali go również.
Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF, 10" SCT Meade, Hyperstar f/1.8, Gemini G-40, ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25; poszukiwanie supernowych
Odkrycia SN = 12; http://www.supernowe.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 22 Maj 2006, 11:38
Miejscowość: okolice Szczecina

PostWitek Caban | 31 Maj 2016, 09:53

Dzięki Jarku za odpowiedź , zwłaszcza, że pisałeś ją o 2 w nocy ( i domyślam się co robiłeś ). Można więc na bazie MaximDl to wykonywać- co sprawę wyjaśnia. Myślę jednak ,że wpisywanie w skrypcie jedynie numerów katalogowych poszczególnych NGC, PGC, IC jest sprawą łatwiejszą ( unika się błędów przy wpisywaniu ręcznym poszczególnych cyferek RA i DEC ). Tak działa CCD Commander - czekam teraz na planetarium Sky, bo Cartes du Ciel jest niekompatybilny z CCD Commanderem. Aktualnie piszę skrypty galaktyk korzystając z programu World Wide Telescope. Skrypt piszę pod konkretną konstelację: ustawiam zoom na pole kadru mojej kamery ( czyli ok. 22x18 min) , przemieszczam się w pasach poziomych od góry do dołu gwiazdozbioru ( N to S ), przyglądam się jak wyjdzie dana galaktyka na moim zdjęciu , pomijam paropixelowe , rozmazane punkciki galaktyk, poluję na skupiska ( no bo tutaj w jednym kadrze będzie więcej szans na odkrycie)- i w ten sposób rozpisuję i zapisuję skrypt. 3 dni temu zmierzyłem się z Ursa Major - 7 godzin śledzenia monitora .Wielogodzinny skrypt patrolowania Ursa Major będę dzielił na fragmenty , w zależności od warunków obserwacyjnych, wolnego czasu. Jak wiesz - do tej pory - patrolowałem siedząc cały czas przed monitorem i ręcznie przemieszczałem teleskop na wybrane galaktyki, korzystając z CdC. CCD Commander + kompatybilne planetarium zdecydowanie ułatwi mi życie ( zabrzmiało to jak reklama towaru ). Wczoraj prawie 2 godziny zabrało mi pisanie skryptu Wolarza ( 112 kadrów , kilka z wieloma galaktykami ). Tak więc 15 sec. -naprowadzanie i śledzenie , 40 sec. akwizycja zdjęcia, 3 sec. zrzut do folderu - czyli 1 minuta na kadr . Tak rozpisanego Wolarza mogę spatrolować w 2 godziny ( później oczywiście porównanie ze zdjęciami bazowymi). Próbuję - póki co - na bieżąco, w trakcie spływania kolejnego zdjęcia porównywać z bazą WWT - mam na to ok. 50 sec ) - tylko gdzie ta pogoda do obserwacji ? Pozdrawiam-Witek.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

Postr.ziomber | 31 Maj 2016, 10:42

Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
www.astrofizyka.info
Awatar użytkownika
 
Posty: 97
Rejestracja: 05 Sie 2012, 22:13

 

PostWitek Caban | 31 Maj 2016, 12:08

Radek - wybacz , ale hasło zbyt skrótowe. Pozdrawiam
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

Postr.ziomber | 31 Maj 2016, 12:44

Pod nim kryje sie link :)
Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
www.astrofizyka.info
Awatar użytkownika
 
Posty: 97
Rejestracja: 05 Sie 2012, 22:13

 

PostWitek Caban | 31 Maj 2016, 12:58

Taaa...... dobrze wiedzieć (?) , ale to kolejna już opcja programowania. Dzięki za podpowiedź!
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat