Autoguider "SynGuider 2" problem z podłączeniem

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostAurora | 09 Cze 2016, 21:51

Mam pytanie do użytkowników tego urządzenia, jak poradzić sobie z kabelkologią?
Kupiłem do montażu Meade LXD 75, z założeniem, że nie będę musiał się bawić w podpinanie do laptopa i takie tam zbędne czynności, na których się nie znam i nie mam do tego cierpliwości.

Okazuje się, że nie ma polskiej instrukcji, bo najzwyczajniej dystrybutor "Delta" po prostu ma to w nosie. pomijając tę kwestię, okazuje się, iż ów urządzenie posiada inną wtyczkę, niż wejście w montażu.
No chyba, że ja coś źle robię?
Teoretycznie na upartego kość wepnę, ale nie zgadza się ilość pinów, więc nie będę eksperymentował.
Pytanie co mogę zrobić? Dokupić jakiś inny kabel, czy przerabiać wtyczkę?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Posttayson.82 | 09 Cze 2016, 23:02

zbyt wiele nie pomoge, ale juz slyszalem opinie kilku zzwiedzonych osob, ktore korzystaly z podobnych urzadzen "auto"
nie ma to jak guiding z kompa - masz o wiele wiecej opcji pod kontrola, a poza tym latwiej zapanowac nad wyborem gwiazdek do prowadzenia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostAurora | 09 Cze 2016, 23:50

Chciałem sobie uprościć prowadzenie i oszczędzić kompa bo noce wilgotne jak w saunie parowej.
problem w tym, że nie mam instrukcji do montażu i zakładam, że do podpięcia guidera służy port AUX. Jeśli tak jest, to w montażu mam w nim 4 piny, a wtyczka od guidera ma 6 pinów.
Nie wiem co z tym fantem zrobić? przejściówka, przeróbka, etc. :?:


znalazłem takie cóś, ale to chyba partyzantka niezła? :)
zresztą nie ważne jeśli to załatwiło by sprawę to chcę takie !

https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostAurora | 10 Cze 2016, 00:27

Jeszcze tak dla jasności załączę fotki by wiadomo było o co chodzi. Jak do takiego portu podpiąć taki kabelek.
Meade ma jakieś inne standardy i w tym tkwi problem.
coraz bardziej upewniam się w przekonaniu, iż należało by wykonać taką przejściówkę, tylko ja z elektroniki to całkiem leże, więc sam tego nie zrobię. Jeśli ktoś zna zagadnienie i potrafi temu podołać to bardzo proszę o pomoc.
Załączniki
Autoguider "SynGuider 2" problem z podłączeniem: images (2).jpg
images (2).jpg (4.48 KiB) Obejrzany 3814 razy
Autoguider "SynGuider 2" problem z podłączeniem: images (1).jpg
images (1).jpg (6.16 KiB) Obejrzany 3814 razy
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postkk | 10 Cze 2016, 01:07

Do czynienia z lxd75 nie miałem ale aux służył do innych celów. Wydaje mi się że masz kłopot, poczytaj tutaj
http://forum.shoestringastronomy.com/vi ... .php?t=207
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMateuszW | 10 Cze 2016, 01:38

Kamerka ma port ST4 (ten 6 pinów). To jest standardowe złącze do guidingu. Meade chce doić kasę i nie daje portu wprost w montażu. Potrzebujesz odpowiedniego "pudełka", które wepniesz w złącze AUX, a które dopiero udostępni port ST4. Czyli w zasadzie zadziała jak przejściówka. Problem w tym, że to "pudełko" kosztuje nieco i chyba jest nie łatwo je znaleźć w ofercie. Ale działa to faktycznie, jak przejściówka, ale obawiam się, że inteligentna. Czyli, że w środku siedzi jakaś elektronika, którą nie tak łatwo podrobić.
Ale specjalistą od Meade nie jestem, więc dokładnego rozwiązania nie umiem podać.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostAurora | 10 Cze 2016, 10:49

No właśnie, nie jest to tanie to ustrojstwo.

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... 07509.html

bo rozumiem, że to jest ten kabelek z powyższego linku?

jeśli tak, to nie wierzę, że w naszym kraju, ktoś tego jeszcze nie skopiował do własnych potrzeb :wink:
dla ambitnych elektroników to na pewno pestka, dla mnie to masakra bo na kabelkach się nie znam
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostAurora | 10 Cze 2016, 20:58

Szukając rozwiązania stosunkowo najtańszego, napotkałem się na tą ofertę, może kiedyś komuś się przyda:

http://www.telescopehouse.com/accessori ... -lx90.html

O ile ten kabelek ma załatwić sprawę, to jestem skłonny go kupić. Szkoda, że za taką kasę, więc z decyzją o zakupie jeszcze poczekam, może znajdzie się jeszcze lepsza oferta?

Pytanie tylko do Was, czy to jest to co rozwiąże mój problem na dobre?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Posttayson.82 | 10 Cze 2016, 21:28

Pytanie jest takie Dlaczego zdecydowałeś sie na Meade? Jak widać szkoda kasy i nerwów na naszym rynku na takie rozwiązania.

Kiedyś chciałem kupić mont taki jak Twoj, ale na AP mi stanowczo odradzono ten pomysł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostAurora | 10 Cze 2016, 21:50

Mont kupiłem jakiś czas temu, gdy nie miałem jeszcze pojęcia jak wygląda astrofotografia z prowadzeniem.
Wydawało mi się to wtedy fajnym rozwiązaniem, tańszym od drogich montaży typu NEQ6.
Autoguider nabyłem nie dawno, by zabrać się za fotografię z długimi czasami.
Sam mont się do tego nadaje, jest technicznie jak nowy i bez luzów, po przeglądzie w Astrokraku.
Niestety nie wiedziałem o utrudnieniu wprowadzonym przez Meade :(
Tak że jeśli ta przejściówka ma załatwić sprawę to zdecyduję się na zakup, tylko nie mam 100% pewności czy ten kabelek jest tym czego potrzebuję?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Posttiger | 10 Cze 2016, 22:55

Mam podobny problem. Mam lx-80 i chciałbym go używać pod jakieś astrofoto z guide. Kumaci Goście w tym temacie piszą, że rozwiązaniem jest ,,pulse guide. Ja nie ma o tym ,,zielonego" pojęcia. Brak ,,jasnej" odpowiedzi powstrzymuje mnie od zakupu kamery, np; jakiejś z ,,rodziny ASI. Ten MEADE, nie żle skomplikował ,,życie" swoim klientom. Dlatego teraz tak ,,cienko przędzie", a w ogóle to jeszcze ,,przędzie"? Montaż LX-80 sprawuje się bardzo poprawnie jeśli chodzi o Goto i prowadzenie, w oby dwóch konfiguracjach AZ i EQ. Jedynym ( albo właśnie głównym problemem) jest brak ,,kompatybilności" w tym temacie tyczących guide ( ASTROFOTO).
Ostatnio edytowany przez tiger, 10 Cze 2016, 23:04, edytowano w sumie 1 raz
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttayson.82 | 10 Cze 2016, 23:00

Co na nim chesz posadzić?
Jeżeli uważasz że jest taki fajny nowy to zapusc suba 20min i zobaczymy.... Pewnie już wiesz ze bez guidingu nie pojdzie....
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostAurora | 11 Cze 2016, 09:41

Do wizuala jest fajny nawet i mój LXD75. Jeśli chodzi o PE to nie sprawdzałem, natomiast wiem, że ekspozycje mogę robić do minuty, żeby gwiazdki nie wyszły pojechane. Wieszam aktualnie na nim tubkę 150/600 z dodatkami (razem chyba z 10kg) Właśnie dla tego pomyślałem o guidingu, tylko ktoś mi powiedział, że będzie to kompatybilne, a nie jest, no i jestem w kropce.

Z tego co czytam po anglojęzycznych forach to ten kabelek powinien pomóc za równo mnie, jak i koledze tiger, o ile zdecyduje się na rozbudowę LX80?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postchavez1976 | 11 Cze 2016, 10:51

Koledze Tiger nie potrzeba żadnego kabelka.
Ja mimo posiadania gniazda ST4 w HEQ5 korzystam wyłącznie z pulse guiding - bez żadnych kabli, za pomocą eqdir bt od Kolegi CoyCoyote.
O ile pastylka BT bądź kabel eqdir jest w wersji dla Meade to nic więcej Tigerowi nie trzeba.
Z Tobą jest inna sytuacja bo autonomiczny autoguider nie pójdzie bez ST4.
Sam to przerabiałem i osobiście Ci odradzam.
Jeśli i to Cie nie zraża, to wypróbuj najpierw SynGuidera u kogoś na montażu z ST4, czy Ci to pasuje.
Ja również nie chciałem zabierać laptopa w teren ale z czasem się zraziłem do autonomicznych autoguiderów.
Ktoś by to musiał najpierw perfekcyjnie ustawić na podstawie pomiarów. Trafienie jakiejkolwiek gwiazdki i ustawienie ostrości wizualnie bez laptopa na kilkupikselowym wyświetlaczu to męka.
W końcu kupiłem tablet win 2w1 i ASI120.
To niebo lepsze rozwiązanie.
Zanim zainwestujesz w bzdurne kabelki sprawdź czy ta kamerka jest coś warta.
Kolega Tiger niech załatwi sobie eqdir bt lub usb to wypróbujemy pulse guiding z moją ASI120.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Posttayson.82 | 11 Cze 2016, 11:03

Popieram przedmówcą.

Z czasem i tak pewnie zrozumiesz że bez laptopa sięsię nie obejdzieobejdzie.
- ustawianie na biegun
- ustawianie ostrości
- guiding
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostAurora | 11 Cze 2016, 12:38

Niestety nie mam możliwości zwrotu synguidera, więc pozostaje mi iść dalej i zakupić ten kabelek za 30-40 funciaków.

Boję się tylko jednego, że za chwilę okaże się znowu coś, a ten kabelek to tylko jeden z brakujących elementów, by zacząć przygodę z astrofoto. Oby za chwilę nie okazało się, że "cza" dokupić kolejną pierdołę bo zaś nie działa.

Jak by ten kabel miał załatwić temat to wchodzę w to, a z czasem jak odłożę hajs, to zakupię NEQ6
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postchavez1976 | 11 Cze 2016, 14:17

Aurora napisał(a):Niestety nie mam możliwości zwrotu synguidera, więc pozostaje mi iść dalej i zakupić ten kabelek za 30-40 funciaków.

Boję się tylko jednego, że za chwilę okaże się znowu coś, a ten kabelek to tylko jeden z brakujących elementów, by zacząć przygodę z astrofoto. Oby za chwilę nie okazało się, że "cza" dokupić kolejną pierdołę bo zaś nie działa.

Jak by ten kabel miał załatwić temat to wchodzę w to, a z czasem jak odłożę hajs, to zakupię NEQ6

Sądzę, że zakup przelotki AUX-ST4 załatwi sprawę.
Ja się tylko obawiałem, że spędzisz czyste nocki na walce z guidowaniem zamiast na astrofoto.
W przypadku kamerki podpiętej do laptopa/tabletu sprawa jest prosta.
Ostrość można ustawić w dzień i skorygować tylko w PHD i po temacie na wieki wieków.
Szkoda, że w tych autonomicznych guiderach nie zrobili USB.
Choćby tylko do ustawienia ostrości i podstawowych parametrów.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostAurora | 11 Cze 2016, 14:45

z ustawieniem ostrości nie powinno być tragedii, bo w zestawie jest pierścień, który najpierw zakłada się z okularem i ustawia ostrość, a następnie po wyciągnięciu okularu i wsunięciu guidera powinno być ok, przy najmniej teoretycznie, bo nie wszystkie okulary są parafokalne :lol: Tak było na filmiku prezentacyjnym, zrealizowanym chyba przez jakiegoś Angola? :)

cóż, zaryzykuję :roll:

Dzięki za wskazówki i podpowiedzi koledzy.
Jak to się mówi: "mądry Polak..." , no ale skąd miałem wiedzieć? Dopiero od niedawna wracam do tego hobby po długiej pauzie.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Posttayson.82 | 11 Cze 2016, 18:17

mialem na mysli ostrosc glownego setupu, a nie guidera.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostAurora | 11 Cze 2016, 18:58

No tak, z tym zawsze jest zabawa, ale całe szczęście mam znaczniki na wyciągu i puki co jest to sprawdzona i w miarę dokładna metoda
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Posttayson.82 | 11 Cze 2016, 19:28

Jaki to setup? Policz sobie CFZ i wtedy zobaczysz czy jesteś w stanie ustswic ja w punkt.
Mozesz posilkowac się tym tematem na sąsiednim forum
http://astropolis.pl/topic/53685-focusmax-v38-poczatek/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostAurora | 11 Cze 2016, 20:49

Dzięki za materiał, właśnie czytam, ale szczerze mówiąc to dla mnie czarna magia :shock:
Muszę to przestudiować, bo do tej pory robiłem fotki lustrzanką, bez guidingu i wydawało mi się, że to nie jest zbytnio skomplikowane, a tu masz :mrgreen:
właściwie to zrobiłem tylko kilka fotek z użyciem montażu, bo dawniej uprawiałem astrofotografię bez prowadzenia.
stale coś nowego się dowiaduję...
Tak, że wrócimy za pewne do tematu jak się dowiem o co chodzi z tym autofocusem i innymi zagadnieniami, bo jak wspomniałem temat jest mi obcy.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Posttiger | 11 Cze 2016, 21:52

Wielkie dzięki Chavez za takie zainteresowanie moim problem tyczącym guidingu MEADE LX-80. Widzę , że można na Ciebie liczyć w potrzebie, nie skąpisz swojej WIEDZY w temacie. W tym tygodniu nie udało mi się nabyć kamerki, te banki, to same nie wiedzą jak się mają. Chyba sam kupię kartą, lub nieco ,,dorzucę" i wezmę za pobraniem.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postchavez1976 | 11 Cze 2016, 22:21

Dzięki Tiger. Ty też byłeś koleżeński i za swoją pracę nawet nie pozwoliłeś zapłacić :)
Nie wiem dlaczego się boicie paypala.
To tania, szybka i bezpieczna metoda.
Załatw eqdir i podjedź z montem choćby za dnia to poinstalujemy i sprawdzimy.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Posttayson.82 | 11 Cze 2016, 22:33

Aurora napisał(a):Dzięki za materiał, właśnie czytam, ale szczerze mówiąc to dla mnie czarna magia :shock:
Muszę to przestudiować, bo do tej pory robiłem fotki lustrzanką, bez guidingu i wydawało mi się, że to nie jest zbytnio skomplikowane, a tu masz :mrgreen:
właściwie to zrobiłem tylko kilka fotek z użyciem montażu, bo dawniej uprawiałem astrofotografię bez prowadzenia.
stale coś nowego się dowiaduję...
Tak, że wrócimy za pewne do tematu jak się dowiem o co chodzi z tym autofocusem i innymi zagadnieniami, bo jak wspomniałem temat jest mi obcy.


Im bardziej brniesz w astrofoto i chesz być na wyższym poziomie to pojawia się więcej teorii i dodatkowych problemów.
Spokojnie wszystko da się ogarnąć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat