M13 na szeroko

PostTUR | 31 Lip 2016, 12:09

Hej,

Wczoraj pogoda była łaskawa przez 2 godziny i można było coś potestować :)
Udało mi się zrobić 4 ujęcia M13 po 180s w L przez TS65q i stl11k. Z racji możliwości technicznych załączam fotkę w 50% rozdzielczości.. Kamera włożona była do wyciągu noskiem 2", więc być może da się jeszcze poprawić sztywność i dokładność zamontowania chipu względem obiektywu. Trzeba przyznać, że wyciąg o dziwo trzyma całkiem nieźle kamerę o wadze ok 2kg. Nie zauważyłem zmian położenia wyciągu pod ciężarem kamery podczas ekspozycji. Kamera nieźle szumi, więc na połączeniu niewielu, bo 4 klatek dalej widać mocny szum... Zdjęcia robiłem przy temp. kamery -10*C.

Finalnie odjąłem tylko darki i biasy. Nie odejmowałem flatów, więc można sobie ocenić winietowanie refraktora, a jest naprawdę niewielkie. Fotka została zrobiona z balkonu pod Warszawą przy sporym LP. Zauważyłem na zdjęciu poziome pasy w dolnej części matrycy. Zastawiam się czy jest to efekt sporego LP czy też inny ?

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł z czym to może być związane, ewentualnie jak się tego pozbyć to będę wdzięczny za info :)

Warto na koniec jeszcze dodać, że ten zestaw pokrywa pole 293x201' :) Skala 4,38"/pix.

Pozdrawiam
Paweł
Załączniki
M13 na szeroko: m13_stl_50p_ts65q_30.07.201.jpg
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostDominik Woś | 31 Lip 2016, 22:01

Pawle, trochę marnie wygląda korekcja w lewym dolnym rogu, a i mocniej widoczne jest też tam winetowanie. Możliwe, że jest to wina mocowania kamery do wyciągu poprzez nosek 2". Z użytym przez Ciebie stosunkowo małym refraktorem, dla SBIG STL11k klatki luminancji zalecałbym "palić" z czasem 600 sek lub nawet dłuższym, jeśli tylko będziesz miał dobrej jakości niebo do dyspozycji. Przy takich czasach naświetlania, niestety błędy korekcji będą się dodatkowo potęgować, więc warto zadbać o idealnie prostopadłe mocowanie kamery do osi optycznej teleskopu.

Resztę mankamentów, w postaci poziomych pasów i okrągłych pociemnień powinny pozwolić rozwiązać dobre flaty, darki i biasy.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postmakower | 31 Lip 2016, 22:30

Domek napisał(a):.........Resztę mankamentów, w postaci poziomych pasów i okrągłych pociemnień powinny pozwolić rozwiązać dobre flaty, darki i biasy.
Pozdrawiam,
Dominik


Mam takie pytanie co to znaczy dobre flaty, darki i biasy?
Czy warto robić masterdarki, masterbiasy i masterflaty dla danego setupu i je potem wykorzystywać czy raczej dodatkowo klatki specjalne dla danej sesji.
Oczywiście wszystko zależy od programu stackującego bo jeszcze dodatkowo może odczytywac temperaturę. Przypuśćmy, że to jest Maxim. W nowszych DSLR jest odczyt temperatury. Czy mając np bibliotekę 10 masterdarków z różna temperaturą program sobie sam wybierze najlepszy z zaznaczonych dziesięciu?
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostTUR | 31 Lip 2016, 22:51

Dzięki Dominik za cenne rady ! No połączenie refraktora za pomocą noska 2" nie jest najbardziej szczęśliwe, zwłaszcza jak sie wkłada stosunkowo ciężką kamerę z matrycą FF :) ale to był pierwszy szybki test kamery i nie mogłem się oprzeć :) Pewnie idealnie byłoby włożyć jakiś PDF albo Atlas i połączyć z kamerą gwintami. Kolejnym razem jak tylko będzie sposobność, to pod ciemnym niebem zrobię dłuższe ekspozycje i zaopatrzę się w porządne flaty. Zobaczymy co wyjdzie. Docelowo kamera ma pracować z Newtonem 8". Muszę tylko dorobić odpowiednie złączki u Janusza po złocie na Kudłaczach :)

Pozdrawiam
Pawel
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostBogdan J. | 02 Sie 2016, 21:44

Dla mnie Paweł taki refraktorek to idealny kompromis i alternatywa dla drogiego i ciężkiego obiektywu :D
Z resztą na pewno się uporasz :!:
Fajne,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 101 gości

AstroChat

Wejdź na chat